Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, spyros_vas είπε

επισης υπαρχουν πολλα μοντελα 425/525 εσυ σε ποια αναφερεσαι συγκεκριμενα ?

Ενδιαφέρομαι για αυτά

1Napoleon Rogue XT 425 SIB 

2) Napoleon Rogue 525 SB R525PK-1

Το κορυφαίο που όμως ξεφεύγει είναι Napoleon Rogue XT 525 Stainless Steel RXT525SIBPSS-1

 

Αλλά αυτό το ζαχαρώνω μόνο από τις φώτο 

Να πάω σε Napoleon Stainless full ή να κατέβω κατηγορία σε Black αλλά σε 525; 

21 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Σε σχέση με αυτό, οι Weber έχουν ανάλογη σχεδίαση με ένα καυστήρα που συνδέει τους τρεις καυστήρες. Η δουλειά που κάνει είναι ακριβώς αυτή που λες. 

Δεν ξέρω αν το άλλαξε η weber αυτό, πάντως σε όσα συγκριτικά είδα YouTube το παρουσίαζαν σαν προσόν της Napoleon κ νομίζω κ της broil King. Δεν ξέρω αν το υιοθέτησε κ η weber. Πάντως στα βίντεο σε spirit δεν φαίνονται συνδεδεμένοι οι καυστήρες μεταξύ τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2126

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

6 λεπτά πριν, MHTSOSMAN είπε

Ενδιαφέρομαι για αυτά

1Napoleon Rogue XT 425 SIB 

2) Napoleon Rogue 525 SB R525PK-1

Το κορυφαίο που όμως ξεφεύγει είναι Napoleon Rogue XT 525 Stainless Steel RXT525SIBPSS-1

Αλλά αυτό το ζαχαρώνω μόνο από τις φώτο 

δεν εχω ψαξει καθολου τι παιζει σε αυτα τα κοστη με μια προχειρη ματια ομως η Νapoleon βαζουν κατω τα αντιστοιχα μοντελα Weber με εξαιρεση στην επιφανεια ψησιματος οπου η Weber υπερεχει.

η Napoleon δινει 15 χρονια εγγυηση λεει...σε ολα τα μερη ομως ? το θεμα της υποστηριξης θα με απασχολουσε πολυ προσωπικα. μιλα με το καταστημα που τις φερνει να δεις τι θα σου πουν. ζητα και εναν ενδεικτικο χρονο για να ερθει ενα ανταλλακτικο σε περιπτωση που χρειαστει και αποφασιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Astronautis είπε

κυκλοφορούν ελάχιστα στην Ελλάδα, επομένως ψάξε το πρώτα για εξυπηρέτηση μετά την πώληση

Έχω βρει μόνο Αθήνα, εγώ είμαι Θεσσαλονίκη, κ δεν ξέρω αν είναι έμπορος μόνο ή παρέχει κ ανταλλακτικά. Εντάξει τώρα με ίντερνετ αν θες κάτι το φέρνεις απέξω αλλά καλό θα ήταν να έχεις υποστήριξη 

4 λεπτά πριν, spyros_vas είπε

εξαιρεση στην επιφανεια ψησιματος οπου η Weber υπερεχει.

Η 525 έχει πάρα πολύ ικανοποιητικό χώρο ψησίματος, κ μεγαλύτερο από spirit. Μετά πας σε Genesis II αλλά κ άλλο κόστος 

Έχω καταλήξει ότι στο κόστος πχ μέχρι 600 πας weber με κλειστά μάτια αλλά αν είναι να ανέβεις κι άλλο, η Napoleon νομίζω υπερεχει 

Επεξ/σία από MHTSOSMAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ChrisAce είπε

Μια χαρά, όσο την μαθαίνεις τόσο πιο καλά και γρήγορα αποτελέσματα θα 

Να ξέρεις ότι οι σχάρες ψήνουν και από την άλλη μεριά. Δοκίμασε το να δεις και τις διαφορές κάποια στιγμή.

Τώρα για τις μεγάλες αναφλέξεις θα βοηθήσει να έχεις καθαρή την σχάρα(βλέπω πολλά λάδια στην σχάρα ίσως είναι ιδέα μου βέβαια) και τους διαχύτες σου, πριν ψήσεις, γιατί βλέπω πως ακόμα και στο καπάκι(εκτός από τους διαχύτες) έχει λίπος. Πώς στο καλό το κατάφερες αυτό; :D

Τις σχαρες τις δοκίμασα και απο τις δυο μεριες. Η βαρδια πλευρά νομιζω βολεύει σε πιο μικρα κομμάτια κρεατος, ή σουβλακια,  για μπριζόλες η λεπτή πλευρά ειναι καλυτερη(κανει πιο εύκολα τις ομορφες χαρακιες) 

Σχαρες,  διαχυτες,  καδος, ειχαν καθαριστει κ πλυθει και με σαπουνονερο πριν αυτό το ψήσιμο, αλλα μπηκαν αρκετά κρέατα πάνω  κ έγιναν έτσι. Στο ενδιάμεσο του ψησιματος ρε γμτ επςιδη οι σχάρες έχουν εμαγιε επιστρωση,  δεν μπορώ  να τις ξυσω για να τις καθαρίσω για την αμεσως επομενη στρώση ,  φοβάμαι να μην τις γδαρω ρε γμτ. 

Το  σταξιμο στο καπακι λερωθηκε απο προηγούμενο ψησιμο(σαρδελας)  κ δεν βγαινει ουτε με ξύδι ουτε με καθαριστικο ρε γμτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MHTSOSMAN είπε

Ενδιαφέρομαι για αυτά

1Napoleon Rogue XT 425 SIB 

2) Napoleon Rogue 525 SB R525PK-1

Το κορυφαίο που όμως ξεφεύγει είναι Napoleon Rogue XT 525 Stainless Steel RXT525SIBPSS-1

Αλλά αυτό το ζαχαρώνω μόνο από τις φώτο 

Να πάω σε Napoleon Stainless full ή να κατέβω κατηγορία σε Black αλλά σε 525; 

Δεν ξέρω αν το άλλαξε η weber αυτό, πάντως σε όσα συγκριτικά είδα YouTube το παρουσίαζαν σαν προσόν της Napoleon κ νομίζω κ της broil King. Δεν ξέρω αν το υιοθέτησε κ η weber. Πάντως στα βίντεο σε spirit δεν φαίνονται συνδεδεμένοι οι καυστήρες μεταξύ τους 

Σε αυτά τα λεφτά είτε Weber genesis από εξωτερικό, είτε broil king signet νομίζω, είτε τις napoleon. (Ίσως και τις outdoor που είπαν κάποιοι ότι είναι καλές).

Δες το από το ποια χαρακτηριστικά θες, όπως π.χ. Αναφέρεις το ντουλαπάκι που λείπει στην genesis. Εγώ θα σου πω και το αρνητικό που έχω βρει και το έχω ξαναγράψει, είναι το ύψος που σου δίνει για τη σούβλα που δεν είναι αρκετό. Πχ πιστεύω σε μεγάλο rib roast θα υπάρχει θέμα. Κοτόπουλο, κοντοσουβλι κλπ είναι οκ. Έχει αναφερθεί επίσης ότι οι σχάρες δεν κάθονται ανάποδα. Επίσης επιβεβαιώνω ότι υπάρχει έξτρα καυστήρας για άμεση ανάφλεξη σε περίπτωση που σβήσει κάποιος.

Σε όποια και να πας δεν θα το μετανιώσεις. Απλά δες ποια εξτραδακια χρειάζεσαι. Σε αυτό το μπάτζετ δεν χρειάζεται να πας σε spirit πάντως. 

Σόρι είμαι από κινητό και δεν μπορώ να ψάξω τα μοντέλα που αναφέρεις ναπολεον να σου πω γνώμη. Πάντως είναι κορυφαία εταιρία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

αυτά τα λεφτά είτε Weber genesis από εξωτερικό, είτε broil king signet νομίζω, είτε τις napoleon

Να προτιμήσω πχ 425 αλλά να είναι Stainless Steel, ή να πάω σε μεγαλύτερο 525 αλλά Black? Ποιο είναι πιο σημαντικό, θα έχω θέμα με μακροχρόνια με την μαύρη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MHTSOSMAN είπε

Να προτιμήσω πχ 425 αλλά να είναι Stainless Steel, ή να πάω σε μεγαλύτερο 525 αλλά Black? Ποιο είναι πιο σημαντικό, θα έχω θέμα με μακροχρόνια με την μαύρη; 

Με μια γρήγορη ματιά η 425 xt έχει infrared side burner. Οπότε είναι μεγάλο συν για μένα. Πιο πολλές φορές θα το χρειαστείς πιστεύω αυτό παρά τον έξτρα χώρο που σου παρέχει η 525. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MHTSOSMAN είπε

Ενδιαφέρομαι για αυτά

1Napoleon Rogue XT 425 SIB 

2) Napoleon Rogue 525 SB R525PK-1

Το κορυφαίο που όμως ξεφεύγει είναι Napoleon Rogue XT 525 Stainless Steel RXT525SIBPSS-1

Αλλά αυτό το ζαχαρώνω μόνο από τις φώτο 

Να πάω σε Napoleon Stainless full ή να κατέβω κατηγορία σε Black αλλά σε 525; 

Δεν ξέρω αν το άλλαξε η weber αυτό, πάντως σε όσα συγκριτικά είδα YouTube το παρουσίαζαν σαν προσόν της Napoleon κ νομίζω κ της broil King. Δεν ξέρω αν το υιοθέτησε κ η weber. Πάντως στα βίντεο σε spirit δεν φαίνονται συνδεδεμένοι οι καυστήρες μεταξύ τους 

Στην ίδια ακριβώς αναζήτησή ήμουν και εγώ στην Napoleon 425 ή στην Genesis 310. Έπειτα από πολύ ψάξιμο κατέληξα στην Genesis , η οποία θεωρείται από άποψη ψησίματος λίγο καλύτερη από την 425. Επίσης οι Weber είναι περισσότερο δοκιμασμένες και καλύτερη υποστήριξη στην Ελλάδα . Στα έξτρα υπερισχύει η 425 με το ir αλλά τα πιο πάνω για μένα ήταν καταλυτικά .

πιστευω ότι οι διαφορές είναι ελάχιστες μεταξύ των 2 

3 ώρες πριν, cambo99 είπε

Ξέρεις αν υπάρχει κάπου από Αθήνα; Ψάχνω και δεν το βρίσκω κάπου online!

Πάρε από εκεί που σου είπα να είσαι σίγουρος ! Και φιάλη προπανίου να αγοράσεις 

Επεξ/σία από Xorxhs!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Xorxhs! said:

Στην ίδια ακριβώς αναζήτησή ήμουν και εγώ στην Napoleon 425 ή στην Genesis 310. Έπειτα από πολύ ψάξιμο κατέληξα στην Genesis , η οποία θεωρείται από άποψη ψησίματος λίγο καλύτερη από την 425. Επίσης οι Weber είναι περισσότερο δοκιμασμένες. Στα έξτρα υπερισχύει η 425 με το ir αλλά τα πιο πάνω για μένα ήταν καταλυτικά .

πιστευω ότι οι διαφορές είναι ελάχιστες μεταξύ των 2 

Πάρε από εκεί που σου είπα να είσαι σίγουρος ! Και φιάλη προπανίου να αγοράσεις 

Το παρήγγειλα και το έστειλαν ήδη στην κούριερ. Γρήγοροι... Φιάλη έχω για την ώρα τη διάφανη της Πετρογκάζ για να βλέπω το υπόλοιπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβετε βρέχει τώρα, έχω βάλει κάρβουνα κάτω από υπόστεγο κ περιμένω να γίνουν να ψήσω μπούτια κοτοπουλάκι.... Αν την είχα θα έτρωγα τώρα.... Θα βγάλω φώτο σε λίγο... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις τις barbercook ? Τις ειδα στο cook-shop και μου φανηκαν αρκετα στιβαρες και ποιοτικες. Μ3 3 διακοπτες 363 απο 449€.

Επισης εχει δοκιμάσει κανεις τις σχάρες κατά της ανάφλεξης https://bbq.gr/grill-grate

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι grill grate δεν είναι κατά της ανάφλεξης, ειναι απλα σχαρες να αλλάξεις στη ψησταριά σου άμα σκουριασουν η είναι χάλια υλικό οι υπαρχουσες σχαρες κ θες καποιο upgrade. είναι απο πολυ καλο αλουμίνιο δεν ειναι της πλάκας και κάνουν δουλίτσα. τις είχα πάρει όταν ειχα κάποια στιγμή μια κινεζια απο λερου και τις σχαρες τις εχω ακόμα απλά τις χρησιμοποιώ πλεον σε ηλεκτρόλυση στα μαντέμια λόγω του οτι ειναι φουλ αλουμίνιο. Οταν τις αγοραζεις λες να τις κόψουν στα μετρα της ψησταριάς σου (μονος σου δε μπορεις). αν δεν έχεις πρόβλημα με τις υπάρχουσες σχάρες περιτο έξοδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MHTSOSMAN είπε

Για να καταλάβετε βρέχει τώρα, έχω βάλει κάρβουνα κάτω από υπόστεγο κ περιμένω να γίνουν να ψήσω μπούτια κοτοπουλάκι.... Αν την είχα θα έτρωγα τώρα.... Θα βγάλω φώτο σε λίγο... 

Ωραίος !!

Σε ότι αφορά τον προβληματισμό σου σχετικά με τις  425 και 525 ,  θα επέλεγα  - και αυτό δεν είναι προτροπή αλλά προσωπική άποψη -  αυτή  την ανοξείδωτη λύση δεν μπορείς να φανταστείς πόσο εύκολο για την καθημερινότητα μας  είναι να έχεις κάτι το οποίο απλά ΔΕΝ σκουριάζει , δεν σε νοιάζει εάν έμεινε χωρίς καθάρισμα μετά από ψήσιμο , δεν χρειάζεται λάδωμα , πρακτικά δεν χρειάζεται τίποτα και δεν σε απασχολεί

 

, σε ότι αφορά την υπέρυθρη εστία αυτή είναι μια πρόταση που δεν αγγίζει τις ελληνικές συνήθειες , πρακτικά χρησιμοποιείται μόνο για δημιουργηθούν οι αντιδράσεις μαγιαρ  εξωτερικά χωρίς να επηρεαστεί η θερμοκρασία στο εσωτερικό μιας μοσχαρίσια σας μπριζόλας ,

εάν είσαι φίλος αυτής της τεχνικής την επιλέγεις διαφορετικά δεν θα σου χρειαστεί ποτέ !!

Ότι και να διαλέξεις εύχομαι να το ευχαριστηθεις !!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, MHTSOSMAN είπε

Εντατική μονάδα το έκανα με τόσα καλώδια... 

IMG_20200601_212258.jpg

Θερμόμετρα στα μπούτια από κοτόπουλο νομίζω είναι υπερβολή. Τα ψήνεις και έμμεσα βλέπω. :D

Γενικά θερμόμετρο στα Μοσχαράκια συνήθως παίζει μπάλα. :)

Για την Napoleon με 1000 θα πας δεν παίζει σύγκριση με weber και ας στεναχωρήσω πολλούς. :D

Μπορεί να έψηνες 10 λεπτά νωρίτερα στην υγραερίου, αλλά στο κάρβουνο μετά δεν θα είχες πυρόλυση/καθάρισμα/λάδωμα etc.. που κανείς δεν το λέει αυτό. 😛

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από ChrisAce
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...