Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά την καθαρίσα και ξανα ανέβασε θερμοκρασία. Μου πήρε σχεδόν 1.5 ωρα και δεν μπορώ να πω ότι γυάλισε. Αξίζει τα καθαριστικα της veber? Φανή πες μας γιατί ενδιαφέρομαι και γω για ατμοκαθαριστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2126

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

3 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Τελικά την καθαρίσα και ξανα ανέβασε θερμοκρασία. Μου πήρε σχεδόν 1.5 ωρα και δεν μπορώ να πω ότι γυάλισε. Αξίζει τα καθαριστικα της veber? Φανή πες μας γιατί ενδιαφέρομαι και γω για ατμοκαθαριστη. 

Θα δοκιμάσω λογικά πάλι το ΣΚ που θα έχω χρόνο και θα σου πω. Μπαίνει αλλά δεν κουμπωνει. Οπότε θα δω μήπως το δέσω με κανένα σύρμα να μην φεύγει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κονσεπτ ψησταριά υγραερίου ΑΛΛΑ το καθάρισμα της μου είναι ένα μεγάλο βάσανο! Δε θα το συνηθίσω ποτέ. Είμαι και τεμπέλης σε θέματα καθαριότητας γενικότερα βέβαια. Πάλι καλά που η campingaz μου έχει αποσπώμενο κάδο και τα βγάζω και τα τρίβω πιο άνετα όλα αλλά και πάλι με κουράζει η φάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειναι ενα θεμα το καθάρισμα. Στην veber δεν βγαινει ο κάδος. Δυστυχώς δεν μπορείς να τα έχεις ολα. Μου είπαν να βάλω αλλουμινοχαρτο στον πάτο αλλά δεν τα εμπιστεύομαι λόγω ότι είναι καρκινογόνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τα έχω πει για το καθάρισμα και την συντήρηση γενικότερα. :)

Μην το ψάχνετε, όσο χρόνο γλυτώνεις στην αρχή που δεν περιμένεις τα κάρβουνα να ανάψουν,(παρά μόνο 10 λεπτά προθέρμανση)τόσο χρόνο(ίσως και περισσότερο) "τρώς" αφού τελειώσεις το ψήσιμο για καθάρισμα/συντήρηση.  Άσε το μια στο τόσο που τρως καμιά ώρα+ για γενική καθαριότητα τις ψησταριάς. :D 

Όλα έχουν και το τίμημά τους δυστυχώς. 

Αλουμινόχαρτα στον πάτο δεν προτείνετε ποτέ και από κανέναν να βάλετε και συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Λίπος να μην έχει ο πάτος και θα είστε μια χαρά(για αυτό συνιστώ πυρόλυση μετά το ψήσιμο αμέσως γιατί είναι ακόμα ζεστό/υγρό το λίπος οπότε με την πυρόλυση γλιστράει πιο εύκολα στον συλλέκτη από το να ζεσταίνεις από την αρχή το ήδη παγωμένο λίπος).

Το να έχει μαυρίσει ο πάτος είναι φυσιολογικό επακόλουθο και μην σας αγχώνει αυτό. Να γυαλίσει είναι πολύ δύσκολο να γίνει ποτέ(αλλά και να το κάνετε θα δείτε ότι θα το βαρεθείτε γρήγορα γιατί είναι μπελάς), ειδικά κάδοι τύπου weber που είναι σαγρέ άσχετα με την ποιότητα(κάδοι) τους που είναι κορυφαία. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που τελειώνω το ψήσιμο την φουλαρω και την καθαρίζω. Απλα είπα κάθε 10 ψησίματα να καθαρίζω και τον κάδο. Εκανα καμία 30 ψησίματα και βρήκα λέπια κοτόπουλα τα πάντα μέσα 😂😂😂😂. Ενα αρνητικό της weber είναι οτι δν μπορείς να βάλεις την ψησταρια αναποδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υστερα από αρκετο ψαξιμο και διαβασμα στο φορουμ κατεληξα και εγω εδω, ειναι το μοντελο Baron 420 της Broil King. Την συναρμολογησα και μονο λαδωμα/καψιμο προλαβα, τις επομενες ημερες θα ακολουθησουν και κανονικα ψησιματα...😀

IMG_20200616_215513.jpg.d080afcab357782389a56270c29c31d1.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nosf1234 είπε

Υστερα από αρκετο ψαξιμο και διαβασμα στο φορουμ κατεληξα και εγω εδω, ειναι το μοντελο Baron 420 της Broil King. Την συναρμολογησα και μονο λαδωμα/καψιμο προλαβα, τις επομενες ημερες θα ακολουθησουν και κανονικα ψησιματα...😀

IMG_20200616_215513.jpg.d080afcab357782389a56270c29c31d1.jpg

Εργαλείο φαίνεται, καλορίζικη !  Αναμένουμε εντυπώσεις και φωτογραφικό ρεπορτάζ με κοψίδια 😁😁 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά,  το λίπος απο σωλομο σε μαντεμενια πλακα,  πως καθαρίζει; πρωτη φορα σολωμος σήμερα 6 λεπτά πρώτα τη γυμνή πλευρά +4 η άλλη  πλευρά, στους 200βαθμους Πολυ ωραίος βγήκε (δυο λεπτα λιγότερα ισως ήταν κ καλύτερος),  αλλά εκανε μια παχυρευστη λίμνη από λίπος, ακομα κ μετά την πυρολιση έμεινε. Το ετριψα,  το καθαρισα με χαρτί κουζίνας, αλλά έμεινε πολυ λάδι /λιπος ακόμη,  που νομίζω ότι ότι κ να ψησω μετά από αυτό,  θα πάρει  μυρωδια Σολωμού 100%.προσπαθώ να αποφύγω το πλύσιμο, αλλά δεν ξέρω αν γινεται 

IMG_20200616_143153.jpg

Επεξ/σία από georgetst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@georgetst εννοεις οτι εχει μεινει πανω στη σχαρα? Αν ναι, δοκιμασε να την γυρισεις αναποδα και να της κανεις πυρολυση, να καψει δλδ κανενα 15-20'

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις που μπορω να βρω την Weber Spirit II E-320 ετοιμοπαραδοτη γιατι παντου δινουν παραδοση 30 ημερες ,η 310 υπαρχει αλλα δεBroil King Monarch 390ν εχει το ματι ,βασικα ειμαι αναμεσα σε αυτην και την Broil King Monarch 340 η 390 αλλα πιστευω απο αυτα που διαβασα η weber ειναι καλυτερη,ποια ειναι η γνωμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, georgetst είπε

Ρε παιδιά,  το λίπος απο σωλομο σε μαντεμενια πλακα,  πως καθαρίζει; πρωτη φορα σολωμος σήμερα 6 λεπτά πρώτα τη γυμνή πλευρά +4 η άλλη  πλευρά, στους 200βαθμους Πολυ ωραίος βγήκε (δυο λεπτα λιγότερα ισως ήταν κ καλύτερος),  αλλά εκανε μια παχυρευστη λίμνη από λίπος, ακομα κ μετά την πυρολιση έμεινε. Το ετριψα,  το καθαρισα με χαρτί κουζίνας, αλλά έμεινε πολυ λάδι /λιπος ακόμη,  που νομίζω ότι ότι κ να ψησω μετά από αυτό,  θα πάρει  μυρωδια Σολωμού 100%.προσπαθώ να αποφύγω το πλύσιμο, αλλά δεν ξέρω αν γινεται 

IMG_20200616_143153.jpg

Για τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι ιδανικές οι μεμβράνες ψησίματος; Τις έχει δοκιμάσει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sot_pal said:

Για τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι ιδανικές οι μεμβράνες ψησίματος; Τις έχει δοκιμάσει κανεις;

Θέλουν προσοχή στις θερμοκρασίες που αντέχουν, καθώς το μαντέμι ανεβαίνει εύκολα πάνω από 300+ βαθμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

@georgetst εννοεις οτι εχει μεινει πανω στη σχαρα? Αν ναι, δοκιμασε να την γυρισεις αναποδα και να της κανεις πυρολυση, να καψει δλδ κανενα 15-20'

Ωπ! Αυτό δεν το σκέφτηκα. Οντως θα εκανε καλύτερη δουλειά νομίζω.

Όσο για τις μεμβρανες,  φιλος που είχε πάρει, καίγονται εύκολα μ είπε,  δεν αξίζουν  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. Τους καυστήρες θεωρητικά μιλώντας, δεν τους πειράζουμε κ δεν τους καθαρίζουμε σωστά;

Επεξ/σία από Skatzivas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...