Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2132

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

19 λεπτά πριν, kostasiour είπε

ενας είναι ο φρανκλιν σε αυτές τις κουβέντες, οπότε λογικά είναι αυτό. Δες και amazing ribs last meal συνταγη απο meathead.

Λοιπόν για όποιον ενδιαφέρεται για μπιχλιμπίδια bbq τύπου ταψάκια, καπνιστήρια κτλ και τα επώνυμα του φαίνονται ακριβά (40 ευρώ το καπνιστήρι πχ) το praktiker ελληνικού έχει μια μάρκα πολύ οικονομική λεγεται jamestown, ενδεικτικά είναι κάποια απο αυτά

https://www.obi.de/search/jamestown-grill/

τα 10 ταψάκια για weber spirit-2  τα εχει 5 ευρω, την κοτοπουλιέρα και το καπνηστήρι καπου 6-8. Ακόμα ψάχνω spare ribs holder οικονομικό βέβαια.

Ναι αυτος ειναι ο Ααρον Φρανκλιν. Βαζω και ενα λινκ απο το μαστερκλας του για ribs. Αν απαγορευεται ας το σβησει καποιος moderator.

@aenaos15 

To rib rack βοηθαει αν θες να χορεσεις πολλα σε μικρο χωρο. Οριστε απο τη δικη μου με 4 baby back ribs και 1 spare ribs.

 

106086767_944627389351359_8580083234083905521_n.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ναι αυτος ειναι ο Ααρον Φρανκλιν. Βαζω και ενα λινκ απο το μαστερκλας του για ribs. Αν απαγορευεται ας το σβησει καποιος moderator.

@aenaos15 

  Απόκρυψη περιεχομένων

To rib rack βοηθαει αν θες να χορεσεις πολλα σε μικρο χωρο. Οριστε απο τη δικη μου με 4 baby back ribs και 1 spare ribs.

106086767_944627389351359_8580083234083905521_n.jpg

Μαλλον παω για rib rack!!

Προς το παρον θα το κανω πανω στο μαντεμι κι αν υπαρχει σε direct , καποια οδηγια θα την τηρησω με ευλαβεια!!!

Δυστυχως δεν εχω χρονο για να καπνισω το κρεας!!

Επεξ/σία από aenaos15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Μαλλον παω για rib rack!!

Προς το παρον θα το κανω πανω στο μαντεμι κι αν υπαρχει σε direct , καποια οδηγια θα την τηρησω με ευλαβεια!!!

Δυστυχως δεν εχω χρονο για να καπνισω το κρεας!!

Για direct θα έκανα ακριβώς όπως τις χοιρινες μπριζόλες. Απλά θα τα χώριζα σε ένα ένα κόκκαλο. Γενικά με το χοιρινό δύσκολα να κάνεις κάτι πολύ λάθος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Ένας φίλος που έχει χρόνια ψησταριά υγραερίου μου σύστησε αυτό

https://www.e-fresh.gr/el/lipokatharisths-ultra-overlay-me-arwma-lemoni-650-ml-11-dwro?gclid=CjwKCAjwltH3BRB6EiwAhj0IUJpNO7tUZGJdKMxcELxq99owkiE_ROM5itCTHg2sFcm_PmuKWsLk3RoCN8AQAvD_BwE

Μόλις το δοκίμασα στον απορροφητήρα, με χρήση ψεκάζω κ σκουπίζω όπως λέει κ έκανε θαύματα. Θα το βάλω κ στην ψησταριά. Τουλάχιστον κάδο κ καπάκι περιμετρικά. Το συνιστώ.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία σχέση ο απορροφητήρας με τον κάδο του bbq!!!

Θα έλεγα να το προσέξεις , δοκίμασε το σε ένα σημείο προσωρινά και μετά καντο σε όλη τη ψησταριά..

Επεξ/σία από aenaos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα στους καλοφαγάδες

Μόλις έστησα στο μπαλκόνι την Ψησταριά 3 Series Classic LS Plus και είμαι σε αναζήτηση μπουκάλας και αξεσουάρ, οπότε και χρειάζομαι τα φώτα σας..

Για σύνδεση με τη μπουκάλα, μου έχει ένα τσουτσούνι σαν αυτό

Στις οδηγίες σύνδεσης αναφέρει ότι χρειάζομαι "εύκαμπτο σωλήνα που προορίζεται για συναρμογή με αυλακωτά συνδετικά, στο πλάι της συσκευής και στο πλάι του εκτονωτή, που σταθεροποιείται με σφιγκτήρες (σύμφωνα με το πρότυπο XP D 36-110). Συνιστώμενο μήκος 1,25 m."

 

Οπότε χρειάζομαι:

- φιάλη, υγραερίου ή προπανίου? τι είναι καλύτερο?

- εκτονωτή? τι είναι τούτο?

- σωλήνα για αέριο, γύρω στα 125 cm, που στερεώνω με σφιγκτήρες 

 

ααα... και μια κουκούλα χρειάζομαι.. υπάρχει καμιά πρόταση για vfm λύση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skatzivas είπε

Καλημέρα σε όλους.

Ένας φίλος που έχει χρόνια ψησταριά υγραερίου μου σύστησε αυτό

https://www.e-fresh.gr/el/lipokatharisths-ultra-overlay-me-arwma-lemoni-650-ml-11-dwro?gclid=CjwKCAjwltH3BRB6EiwAhj0IUJpNO7tUZGJdKMxcELxq99owkiE_ROM5itCTHg2sFcm_PmuKWsLk3RoCN8AQAvD_BwE

Μόλις το δοκίμασα στον απορροφητήρα, με χρήση ψεκάζω κ σκουπίζω όπως λέει κ έκανε θαύματα. Θα το βάλω κ στην ψησταριά. Τουλάχιστον κάδο κ καπάκι περιμετρικά. Το συνιστώ.

Σόδα φαγητού και ξύδι να γίνει ένα μίγμα σαν κρέμα jif. Το απλώνεις, αφήνεις να δράσει λίγη ώρα, τρίβεις με scotch brite όπου χρειάζεται και ξέβγαλμα με σφουγγάρι βρεγμένο με νερό και ξύδι. Και να μείνουν υπολλείματα δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς και το ξύδι και τη σόδα τα χρησιμοποιούμε στα τρόφιμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnieXoX είπε

καλημέρα στους καλοφαγάδες

Μόλις έστησα στο μπαλκόνι την Ψησταριά 3 Series Classic LS Plus και είμαι σε αναζήτηση μπουκάλας και αξεσουάρ, οπότε και χρειάζομαι τα φώτα σας..

 

 

επειδη εχω βαρεθει να περιμενω να ερθουν οι Broil (λενε τωρα το πρωτο 15ημερο του ιουλιου ) την εχει καποιος αυτην την ψησταρια,αξιζει η εχει μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα απο την βροιλ 340 monarch

επειδη μενω επαρχια υπαρχει ετοιμοπαραδοτη εδω σε μας,σε ενα βιντεο βλεπω οτι μιση ειναι σχαρα και η μιση επιφανεια ψησιματος,ειναι ετσι?επισης ποσους βαθμους ανεβαζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω και τις 2 

η monarch είναι 1,5 σκάλα πάνω

over all η camping δεν ειναι κακή αλλα αν μπορείς να δvσεις τα 200 -250 ε που κοστίζει παραπάνω η Monarch πας στη monarch. 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sndev είπε

εχω και τις 2 

η monarch είναι 1,5 σκάλα πάνω

over all η camping δεν ειναι κακή αλλα αν μπορείς να δvσεις τα 200 -250 ε που κοστίζει παραπάνω η Monarch πας στη monarch. 

που εντοπιζεις τις διαφορες?

καπου στα 320 ε +ειναι αλλα οκ δεν κολλαω τοσο στα χρηματα  οσο στην ανυμπομονησια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες βράδυ έπαιξε burger, πρώτη φορά τα έκανα στην πλάκα τα μπιφτέκια και βγήκαν πολύ νόστιμα, είχα ψήσει πριν το μπέικον πάνω και πήραν και το extra λιπακι τους. Ηθελε όμως λίγο ακόμα προθέρμανση στην πλάκα γιατί δεν πήρα αυτό το καραμελωμα εξωτερικά που ήθελα. Ψωμάκι δοκίμασα πρώτη φορά ένα από το Σκλαβενίτη σε διαφανή συσκευασία 4τμχ, εξαιρετικά. 

IMG_20200625_214322.jpg

IMG_20200625_213846.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...