Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Witcher είπε

Παρακολουθω το θέμα πολυ καιρο αλλα δεν έχω γραψει ποτε έχω παρει πολυ χρήσιμες πληροφοριες και ευχαριστω.

Είναι δυνατον εσυ που ψήνεις σε αλουμινοχαρτο την πιτσα πανω στους καυστήρες να λες για ηγειηνο ψήσιμο και να μην παίρνεις στο λαιμο σου αλλους :D 

δεν με ενδειαφερουν οι μεμβράνες καθόλου σαν τρόπος αλλα επειδη τα γραπτα μενουν πρόσεχε το. :D 

...σε λαδόκολλα  με μεγάλη επιτυχία μάλιστα  ;)

Και χαλάρωσε !!

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

7 ώρες πριν, skoudinio είπε

Βάλε φέτες λεμόνι πάνω στα ψάρια η μέσα. Δεντρολίβανο δεν έχω δοκιμάσει. Μετά ενα καλο μίξ θα βάλεις λάδι λεμόνι ριγανη Μουστάρδα σε ένα μπουκάλι καλό χτύπημα και είσαι έτοιμος. Τώρα ποσότητες τα βάζω με το ματι

Οχι βρε παιδια μουσταρδα στο ψαρι!!!!!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβαζω-διαβαζω... Αντε ας ζητησω και εγω μια συμβουλή.. Αύριο θα ψησω πρωτη φορα σπαλομπριζολα στην υγραεριου.. Πως την κανετε εσείς; χρονοι κτλ.. Α, δεν ειμαι γαλλακι, καλοψημενο, ελληνικο ψησιμο θελω.. 

Επεξ/σία από Maktheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Διαβαζω-διαβαζω... Αντε ας ζητησω και εγω μια συμβουλή.. Αύριο θα ψησω πρωτη φορα σπαλομπριζολα στην υγραεριου.. Πως την κανετε εσείς; χρονοι κτλ.. Α, δεν ειμαι γαλλακι, καλοψημενο, ελληνικο ψησιμο θελω.. 

Ότι και να διάβασες πρεπει να κανεις δοκιμές στη δίκη σου ψησταριά Πιστευω. Πο χρόνοι διαφέρουν από ψησταριά σε ψησταριά όπως και το μέγεθος του κρέατος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χρειάζομαι λίγο τα φώτα σας!!κάπου είχα διαβάσει εδώ αλλά δεν το βρίσκω κάποια παιδιά που καθάριζαν την ψησταριά τους με ατμοκαθαριστη . Ποιο μοντέλο και τι bar και αν τελικά είναι αποτελεσματικός η μονόδρομος το τρίψε ( εννοώ για το καθάρισμα του κάδου όχι των σχαρών) 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sot_pal είπε

Ότι και να διάβασες πρεπει να κανεις δοκιμές στη δίκη σου ψησταριά Πιστευω. Πο χρόνοι διαφέρουν από ψησταριά σε ψησταριά όπως και το μέγεθος του κρέατος

Εντάξει, στο περιπου εννοώ να εχω εναν μπούσουλα.. Επισης άμεσο/εμμεσο ψησιμο; τελος μονο λαδακι/αλατι προτιματε ή βαζετε εξτρα καρυκευματα κτλ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Εντάξει, στο περιπου εννοώ να εχω εναν μπούσουλα.. Επισης άμεσο/εμμεσο ψησιμο; τελος μονο λαδακι/αλατι προτιματε ή βαζετε εξτρα καρυκευματα κτλ; 

Οι προτιμήσεις του καθενός είναι τόσο διαφορετικές και πολλές φορές σχεδόν αντίθετες , αλάτι πιπέρι ρίγανη είναι το πιο συνηθισμένο από κει και πέρα ότι αγαπάς, η γνώμη μου είναι ότι  με τα πολλά μπαχαρικά χάνεις τη πραγματική γεύση 

Για το ψήσιμο σαν πολύ γενικές οδηγίες τα μεγάλα κομμάτια κρέατος όπως και τα λιπαρά ψήνονται καλύτερα σε μέτρια προς χαμηλή φωτιά και για περισσότερο χρόνο αντίθετα τα  λεπτότερα και χωρίς λίπος  σε δυνατή ,

τελικά όλα είναι σχετικά και έχουν να κάνουν με τη ψησταριά τις προσωπικες προτιμήσεις και βέβαια το ίδιο το κρέας / ψάρι / λαχανικά ....

Αλήθεια λαχανικά ψήνεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

...σε λαδόκολλα  με μεγάλη επιτυχία μάλιστα  ;)

Και χαλάρωσε !!

φωτιά πήρε στα πλαινά της λαδόκολλας που προεξείχε.  :) Στους 350 την εφτιαχνα και ειναι για 220 η λαδοκολλα. Η πίτσα πάντως πεντανόστιμη!

Επεξ/σία από Xorxhs!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το χω πάθει και εγώ , είναι όμως μια λύση η λαδόκολλα για να μεταφέρεις την πίτσα στην πέτρα , εγώ η αλήθεια είναι ότι δεν χρησιμοποιώ πέτρα αλλά ψήνω απ' ευθείας στη σχάρα που με κάτι αποστάτες στέκεται ποίο ψηλά και ποίο κοντά στο καπάκι -ισως να παίζει το ρόλο του και αυτό - 

Να και μια φωτογραφία 

Τη πίτσα τη βάζω μέσα αφού πρώτα ανέβει η θερμοκρασία περίπου 300 και αμέσως χαμηλώνω τη φωτιά , το καπάκι δεν το ανοίγω για να μην χάσω θερμοκρασία ρίχνω καμία ματιά από το πλάι για να δω πως πάει , ακόμη βοηθάει πολύ και η όσφρηση , γλυτώνεις το κάψιμο :)

 

IMG_20200620_225247.jpg

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, axinak είπε

Παιδιά χρειάζομαι λίγο τα φώτα σας!!κάπου είχα διαβάσει εδώ αλλά δεν το βρίσκω κάποια παιδιά που καθάριζαν την ψησταριά τους με ατμοκαθαριστη . Ποιο μοντέλο και τι bar και αν τελικά είναι αποτελεσματικός η μονόδρομος το τρίψε ( εννοώ για το καθάρισμα του κάδου όχι των σχαρών) 

Ευχαριστώ πολύ

Θα σου πω την δική μου εμπειρία. Δεδομένου ότι την έχω στο μπαλκόνι και δεν έχω διάθεση για μυρωδιές και μαμούνια , μετά από ένα δύο ψησίματα πέφτει φασίνα . Διαβάζοντας κι εγώ τα σχόλια εδώ για τον ατμοκαθαριστή θεώρησα ότι βρήκα το μαγικό ραβδί για το καθάρισμα του κάδου της ψησταριάς. Αγόρασα λοιπόν τον karcher sc4 , ο οποίος τα έχει τα λεφτάκια του αλλά είναι ποιοτικός (δεν λιώνουν τα βουρτσάκια του κι έχει δύναμη) αλλά  μην περιμένεις θαύματα . Στη φασίνα λοιπόν που κάνω κάθε φορά , με ελαφρά ζεστό κάδο με πλαστική σπάτουλα παίρνω πρώτα τα χοντρά ,  μετά αφού κρυώσει βάζω στο κάδο ένα υγρό για ψησταριά, ξεπλένω με ατμό μετά σφουγγάρι με υγρό για τα πιάτα και ξέπλυμα πάλι με ατμό και στο τέλος ξανά μανά ξέπλυμα με υγρό wettex . Τέλος ρίχνω κι ένα ζέσταμα για να φύγει τυχόν υγρασία . Για  τις σχάρες πυρόλυση τρίψιμο λάδωμα . Διαχύτες πέρασμα προσεκτικά με την ξύστρα του φούρνου.

Υπερβολικός ?

Ναι

Μολονότι είμαι κολλημένος 😁 παρόλα αυτά και μαυρίλα έχει ο κάδος και στάμπες από τα ψησίματα τουλάχιστον μετά το καθάρισμα δεν έχω μυρωδιές και μέχρις ώρας στο μπαλκόνι δεν έχει εμφανιστεί καμμία Τερέζα . 

Εν κατακλείδι ο ατμοκαθαριστής βοηθάει μην περιμένεις όμως θαύματα , ευτυχώς τον δουλεύει η γυναίκα στο καθάρισμα του σπιτιού οπότε γίνεται απόσβεση .

Αν την σαπίσω πριν την ώρα της ελπίζω η εγγύηση της weber να με καλύψει .😁😁

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, axinak είπε

Παιδιά χρειάζομαι λίγο τα φώτα σας!!κάπου είχα διαβάσει εδώ αλλά δεν το βρίσκω κάποια παιδιά που καθάριζαν την ψησταριά τους με ατμοκαθαριστη . Ποιο μοντέλο και τι bar και αν τελικά είναι αποτελεσματικός η μονόδρομος το τρίψε ( εννοώ για το καθάρισμα του κάδου όχι των σχαρών) 

Ευχαριστώ πολύ

ειχα πάρει εγώ και ο  @SagoniasSlutRos  σίγουρα, όπως και άλλος ένα φίλος ο οποίος μου διαφεύγει. εγώ έχω έναν φτηνό από το eshop που είχε βγάλει σε προσφορά σε crazy sundays. Προσωπικά με γλύτωσε από αρκετό τρίψιμο το οποίο το βαριέμαι άπειρα. Απλά τα βουρτσάκια που έχει μέσα είναι τελείως της πλάκας και στο πρώτο 20άλεπτο χρήσης το μικρό είχε σχεδόν αχρηστευτεί.

Οπότε καλή λύση μεν, αλλά βρες μοντέλο με μεταλλικά βουρτσάκια για να μην ανεβάζεις πίεση από τα  νεύρα

Επεξ/σία από zanskou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το τρίψιμο ο ατμοκαθαριστης εξαφανίζει τις μυρωδιές που αλιωνουν τη γεύση στά επόμενα ψησιματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Όσον αφορά στο πλύσιμο του κάδου της ψησταριάς: έχει δοκιμάσει κάνεις να τον πλύνει με πλυστικο; Εννοείται αφού αφαιρέσει τους καυστήρες. 

Για να βγάλεις τους καυστήρες δεν είναι καθόλου εύκολο και δεν είναι κάτι που μπορείς να κάνεις κάθε 3-4 ψησίματα. Επίσης το πλυστικο για να μπορεί να σου βγάλει το λίπος θα πρέπει να βάλεις μεγάλη πίεση κάτι που σίγουρα θα δημιουργήσει πρόβλημα ειδικά αν είναι μια φτηνή ψησταριά.νομιζω η λύση με τον ατμό που λένε και τα παιδιά ποιο πάνω μάλλον είναι η καλύτερη και είναι αυτό που σκέφτομαι να κάνω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, axinak είπε

Για να βγάλεις τους καυστήρες δεν είναι καθόλου εύκολο και δεν είναι κάτι που μπορείς να κάνεις κάθε 3-4 ψησίματα. Επίσης το πλυστικο για να μπορεί να σου βγάλει το λίπος θα πρέπει να βάλεις μεγάλη πίεση κάτι που σίγουρα θα δημιουργήσει πρόβλημα ειδικά αν είναι μια φτηνή ψησταριά.νομιζω η λύση με τον ατμό που λένε και τα παιδιά ποιο πάνω μάλλον είναι η καλύτερη και είναι αυτό που σκέφτομαι να κάνω και εγώ.

Έχω δοκιμάσει μια φορά να τους βγάλω. Weber spirit ii είναι η ψησταριά. 10 λεπτα υπόθεση είναι να βγουν οι καυστήρες. Φυσικά δεν θα το κανεις ανά 3-4 ψησίματος, αν γίνει καλος καθαρισμος θα το κανεις μια φορά στους 3-4 μηνες χωρις τρίψιμο και χωρίς να έρχεσαι σε επαφή με λίπη. Απλά σκέφτομαι ότι το νερό με υψηλή πίεση ενδεχομένως να προξενεί λιγότερη ζημιά σε σχέση με τα καθαριστικά με χημικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...