Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2136

  • ilpapacha

    1965

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

23 λεπτά πριν, costas_ είπε

Εαν περάσεις από την General Gas .. σε βλέπω να φεύγεις με καμιά BARON ή Imperial 

Nα αυτά κάνετε. Δεν είχα ξαναμπεί σε αυτο. Καλά που είναι λίγο μακριά γιατί μένω Πειραιά. Πρώτο ψήσιμο γαυρο χαχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkontizas είπε

Nα αυτά κάνετε. Δεν είχα ξαναμπεί σε αυτο. Καλά που είναι λίγο μακριά γιατί μένω Πειραιά. Πρώτο ψήσιμο γαυρο χαχα 

Επειδη μενεις Πειραια θα ψησεις γαυρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Ανάμεσα σε αυτές που επέλεξες..

https://www.skroutz.gr/s/14444001/Broil-King-Monarch-390-Black-834-283.html

Με κλειστά μάτια και καλά ψησίματα. :) 

Αν κανένας φίλος σου έχει Weber φώναξέ τον να δει πώς ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. :D (θα έσκαγα αν δεν το έλεγα) :D 

πραγματι αν δεν επαιρνα την ανοιξη την 340 την 390 θα ηθελα αλλα δεν την ειχε τοτε ο κωτσοβολος (ουτε και τωρα  ) αλλα για 100 ε που εχει διαφορα αξιζει ο πλαινος καυστηρας +σουβλα ,τωρα θελω κανα 50 αρι για την σουβλα και δεν εχει πλαινο καυστηρα ουτε διακοπτη οποτε οποιος ειναι για Monarch ας το σκεφτει 2 φορες ,επισης να συμπληρωσω γραφουν πολλοι οτι το πλαινο  ματι δεν ειναι κατι σπουδαιο ,για μενα ειναι πολυ σπουδαιο ,δεν θυμαμαι να μην το εχω δουλεψει εστο και μια φορα στο ψησιμο,οχι πατατες,οχι σαγανακι οχι μανιταρια κτλ κτλ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κωτσόβολος έχει αποκλειστικά 2 μοντέλα των Broil King που δεν είναι διαθέσιμα στα άλλα μαγαζιά. Αυτά είναι η Monarch 340 και η Signet 340, επίσης πολύ καλή ψησταριά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mpiftekis είπε

Η BK 320 Broil King είναι καλή ψησταριά; γιατί δε βλέπω να γράφετε κάτι για αυτήν κι είναι σε πολύ δελεαστική τιμή.

Για 400 ε ναι θα την προτιμούσα από πολλές αλλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mpiftekis είπε

Η BK 320 Broil King είναι καλή ψησταριά; γιατί δε βλέπω να γράφετε κάτι για αυτήν κι είναι σε πολύ δελεαστική τιμή.

Ποιό μοντέλο ΒΚ? PORTA 320, GEM 320, Monarch 320, SIGNET 320, BARON 320 ...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Κεσάτια στην δουλειά , έριξα μια πορκέτα στην σούβλα να καυλαντίσω λίγο .

IMG_20201110_162932.jpg

IMG_20201110_144834_1.jpg

σουπερ !

για δωσε μερικες λεπτομέρειες. επισης η σούβλα ειναι της ψησταριας ή ιδιοκατασκευή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο YouTube έχει άπειρα βίντεο για porchetta με παραλλαγές στην γέμιση , αλλά και στο κομμάτι του κρέατος .Εγώ χρησιμοποίησα κομμάτι 2 kg  πανσέτα καθαρή από κόκκαλο , με δέρμα . Το τύλιξα αποβραδίς,  μέσα το πασάλειψα με μουστάρδα , αλάτι , δύο σκελίδες τριμμένο σκόρδο , μαύρο πιπέρι και καπνιστή πάπρικα χωρίς άλλα καλυβοσφύρια .

Ψήσιμο έμμεσα στους 160 για δύο ώρες και μετά για ένα μισάωρο στους 220 για να γίνει τραγανή η πέτσα.

Η πορκέτα βγήκε super , οι πατάτες πάλι αν και ήταν νόστιμες , δεν μου λιώσαν όπως στον φούρνο , ίσως να έκανα κάτι λάθος δεν ξέρω , πάντως το γουρουνάκι το σκίσαμε 😁😁 .

Σούβλα σιγά μην ακούμπαγα 200€ στην weber. Μοτέρ είχα κάβα στο εξοχικό , σουβλα αγόρασα στο Περιστέρι μια ανοξείδωτη.      8x8 mm καρέ στο 1,1m  στα 15€ συν 10€ τα δύο τσιγκελάκια ανοξείδωτα κι αυτά . Με ένα τροχουδάκι έκανα πατούρα στο καρέ για να γυρνάει γλυκά η σούβλα και είμαι έτοιμος.

 

Επεξ/σία από Kostasm45
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω ίδια πατέντα έχω κάνει με σούβλα. Οι πατάτες νομίζω θέλουν ψηλότερη θερμοκρασία για να βράσουν.  Μπορούσες να τις τελειώσεις στο τέλος ή να τις είχες βάλει αρκετά νωρίτερα από το κρέας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι σε αυτά τα μοντέλα η Broil king εχει και αυτη 10ετη εγγύηση. Στα μικρότερα έχει 5.

Ειναι πιο μπιμπελο οι Broil αλλά αν έχεις κάποιο κατάστημα κοντά σου να τις δεις ο ίδιος επιτόπου θα ήταν ότι καλύτερο. 

Σε αυτό το επίπεδο ότι και να παρεις θα ευχαριστηθείς ψησιματα. Εγώ έχω Spirit E210 αλλά και πάλι ψήνεις απίστευτα. 

Πάντως όσο μεγαλύτερη επιφάνεια τόσο πιο χρήσιμη στο μέλλον... 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...