Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Kostasm45 είπε

Προφανώς και μπορείς να κάνεις δουλειά σου χωρίς το τηλέφωνο . Την ακίδα πρέπει να την έχεις μέσα στο κρέας αν το ξεπεράσεις θα σου δίνει λάθος ένδειξη .

Σήμερα έβαλα ένα κοτοπουλάκι στην σούβλα , θα μπορούσε να βγει και καλύτερο , για πρώτη φορά καλό ήταν .

IMG_20201115_220437.jpg

IMG_20201115_150420.jpg

Μια χαρά φαίνεται Εγώ έψησα 2 μεγάλα μπούτια γαλοπούλα και έγιναν τέλεια, πια ψησταριά έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

μου εχει τυχει 3 φορες ως τωρα ,πολυ κουφο ,βαζω κατι φιλετα για ψησιμο και αφου το βαζω σε ψηλή θερμοκρασια (280-300) για 1,5 λεπτο μετα στο γυρισμα μου σπαει το φιλετο σε μερικα κομματια ,μιλαμε τα κομματια ειναι λες και δεν ηταν στο ιδιο φιλετο τοσο "καλοκομμενα" ,τι μπορει να φταει ?το αποτελεσμα παντως ειναι καλο (οκ μαλλον φευγουν τα ζουμια αλλα δεν το λες κακο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φιλέτα εννοείς? Κοτόπουλο? 

1 ώρα πριν, slk200gr είπε

μου εχει τυχει 3 φορες ως τωρα ,πολυ κουφο ,βαζω κατι φιλετα για ψησιμο και αφου το βαζω σε ψηλή θερμοκρασια (280-300) για 1,5 λεπτο μετα στο γυρισμα μου σπαει το φιλετο σε μερικα κομματια ,μιλαμε τα κομματια ειναι λες και δεν ηταν στο ιδιο φιλετο τοσο "καλοκομμενα" ,τι μπορει να φταει ?το αποτελεσμα παντως ειναι καλο (οκ μαλλον φευγουν τα ζουμια αλλα δεν το λες κακο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Προφανώς και μπορείς να κάνεις δουλειά σου χωρίς το τηλέφωνο . Την ακίδα πρέπει να την έχεις μέσα στο κρέας αν το ξεπεράσεις θα σου δίνει λάθος ένδειξη .

Σήμερα έβαλα ένα κοτοπουλάκι στην σούβλα , θα μπορούσε να βγει και καλύτερο , για πρώτη φορά καλό ήταν .

IMG_20201115_220437.jpg

IMG_20201115_150420.jpg

Πολυ ωραιο,

Μια ερωτηση, την εχω δει και σε αλλες φωτογραφιες, γιατι με σουβλα βγαζετε την σχαρα?

 

Δεν θα μπορουσε το ταψακι να ακουμπαει πανω στην σχαρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, imr είπε

Πολυ ωραιο,

Μια ερωτηση, την εχω δει και σε αλλες φωτογραφιες, γιατι με σουβλα βγαζετε την σχαρα?

Δεν θα μπορουσε το ταψακι να ακουμπαει πανω στην σχαρα?

Δεν χωράει η σουβλα συνήθως 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, imr είπε

Πολυ ωραιο,

Μια ερωτηση, την εχω δει και σε αλλες φωτογραφιες, γιατι με σουβλα βγαζετε την σχαρα?

Δεν θα μπορουσε το ταψακι να ακουμπαει πανω στην σχαρα?

Κακος σχεδιασμος σε weber spirit/genesis, καθως εχει γυρω στα 12εκ αποσταση απο τη σουβλα μεχρι τους ανακλαστηρες!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ολόκληρο κοτόπουλο δοκιμάστε σε αυτό το σκεύος, όχι σε σούβλα. Το αποτέλεσμα είναι απίθανο. Για γύρω στα 2 κιλά κοτόπουλο σε weber  spirit II 310 θέλει περίπου 1 ώρα και 20 λεπτά σε μέτρια φωτιά (γύρω στους 230 βαθμούς C, οι δύο ακραίοι καυστήρες στο mid ο μεσαίος σβηστός) με το σκεύος στην μέση ακριβώς (κανονικά επάνω στην σχάρα, χωράει μια χαρά όρθιο το κοτόπουλο) και μετά για κάνα πεντάλεπτο και οι τρεις καυστήρες στο max για πέτσα τραγανή.

Από κει που δεν ήθελαν κοτόπουλο και ξίνιζαν, το ζητάνε συνέχεια!

Πριν το ψήσιμο του κάνω ένα πασαλειμματάκι -και κάτω από την πέτσα- με τα σχετικά (μουστάρδα λεμόνι αλάτι πιπέρι πάπρικα κλπ  η ότι θέλει ο καθένας) και στην θέση του σκεύους λίγο κόκκινο κρασί.

 

σκευος.jpg

Επεξ/σία από PJK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, giannis170374 είπε

Μια χαρά φαίνεται Εγώ έψησα 2 μεγάλα μπούτια γαλοπούλα και έγιναν τέλεια, πια ψησταριά έχεις?

Την Weber spirit 310 έχω , έκανα βλακεία και δεν μου βγήκε καλό , το έψησα στους 160 και στο τέλος το δυνάμωσα , νομίζω ότι αν το πήγαινα από την αρχή στους 200 θα γινόταν λουκουμάς .

Ρε σεις με τόσα τζάτζαλα μάτζαλα στο τέλος θα γίνουμε ταβερνιάρηδες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Την Weber spirit 310 έχω , έκανα βλακεία και δεν μου βγήκε καλό , το έψησα στους 160 και στο τέλος το δυνάμωσα , νομίζω ότι αν το πήγαινα από την αρχή στους 200 θα γινόταν λουκουμάς .

Ρε σεις με τόσα τζάτζαλα μάτζαλα στο τέλος θα γίνουμε ταβερνιάρηδες .

Σιγα μην μας φτάσουν οι ταβερνιαριδες

6 ώρες πριν, PJK είπε

Για ολόκληρο κοτόπουλο δοκιμάστε σε αυτό το σκεύος, όχι σε σούβλα. Το αποτέλεσμα είναι απίθανο. Για γύρω στα 2 κιλά κοτόπουλο σε weber  spirit II 310 θέλει περίπου 1 ώρα και 20 λεπτά σε μέτρια φωτιά (γύρω στους 230 βαθμούς C, οι δύο ακραίοι καυστήρες στο mid ο μεσαίος σβηστός) με το σκεύος στην μέση ακριβώς και μετά για κάνα πεντάλεπτο και οι τρεις καυστήρες στο max για πέτσα τραγανή.

Από κει που δεν ήθελαν κοτόπουλο και ξίνιζαν, το ζητάνε συνέχεια!

Πριν το ψήσιμο του κάνω ένα πασαλειμματάκι -και κάτω από την πέτσα- με τα σχετικά (μουστάρδα λεμόνι αλάτι πιπέρι πάπρικα κλπ  η ότι θέλει ο καθένας) και στην θέση του σκεύους λίγο κόκκινο κρασί.

σκευος.jpg

Έχω ένα παρόμοιο, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα κοτόπουλο, αληθεια στο κοτόπουλο που βάζουμε το θερμομετρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Κακος σχεδιασμος σε weber spirit/genesis, καθως εχει γυρω στα 12εκ αποσταση απο τη σουβλα μεχρι τους ανακλαστηρες!!!

Και στη broil king επισης δεν χωρα και βγαζω τις σχαρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostasm45 είπε

Την Weber spirit 310 έχω , έκανα βλακεία και δεν μου βγήκε καλό , το έψησα στους 160 και στο τέλος το δυνάμωσα , νομίζω ότι αν το πήγαινα από την αρχή στους 200 θα γινόταν λουκουμάς .

Ρε σεις με τόσα τζάτζαλα μάτζαλα στο τέλος θα γίνουμε ταβερνιάρηδες .

Ήθελε σίγουρα παραπάνω βαθμούς Εγώ τα μπούτια γαλοπούλας με βάρος 1,100 το καθένα τα έψησα στους 205  και κάτι για να βοηθήσω όλους πήγαινε στο μπαχαρ στην Αθήνα και πάρτε μιξ μπαχαρικών για διάφορα κρέατα όπως για κοτόπουλου και θα με θυμηθείτε. Και τώρα φίλε μού αφού έχουμε την ίδια ψησταριά μπορείς να μου πεις τι σούβλα να πάρω , μόνο μην μου πεις της Weber 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...