Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς η bormann bbq 4100 παίρνει τη μπουκάλα από κάτω της όπως η naterial kenton; επίσης δε μπορώ να βρω κάπου τις διαστάσεις της ακριβώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Καλημέρα έχω την Weber spirit 320 και σκέφτομαι για αγορά θερμομέτρου που θα μένει μέσα την ώρα που ψήνεται το κρέας.εχω το Weber instant read 6750 αλλά καθώς έχω ξεκινήσει να ψήνω μεγάλα κομμάτια κρέατος δεν θέλω να ανοίγω συνέχεια το καπάκι να ελέγχω θερμοκρασία.το Igrill 3 το θεωρώ ακριβό,οποτε ψάχνω κάτι οικονομικό αλλα αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, mour είπε

Καλημέρα έχω την Weber spirit 320 και σκέφτομαι για αγορά θερμομέτρου που θα μένει μέσα την ώρα που ψήνεται το κρέας.εχω το Weber instant read 6750 αλλά καθώς έχω ξεκινήσει να ψήνω μεγάλα κομμάτια κρέατος δεν θέλω να ανοίγω συνέχεια το καπάκι να ελέγχω θερμοκρασία.το Igrill 3 το θεωρώ ακριβό,οποτε ψάχνω κάτι οικονομικό αλλα αξιόπιστο.

Πάρε ένα με καλώδιο. Αναλόγως το budget σου θα έχει και έξτρα λειτουργίες. Πχ σύνδεση με κινητό και εφαρμογή με ειδοποιήσεις, πολλά ταυτόχρονα probes, φουλ ασύρματο κλπ. 

Οπότε δες το ποσό που διαθέτεις και διάλεξε αυτό που σου ταιριάζει. Νομίζω στο θέμα θερμοκρασίας δεν θα δεις διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μετά από δύο μήνες ήρθε επιτέλους  το θερμόμετρο digoo ft 2203 με δυο ακιδες που μου είχατε προτείνει εδώ μέσα αλλά το χαρτί με οδηγίες που έχει μέσα δεν είναι καν στα αγγλικά.. Καμία βοήθεια πως να το ρυθμίσω και πως να το χρησιμοποιήσω,  το βάζω από την αρχή του ψησίματος η προς το τέλος,  βγάζει ξεχωριστά την θερμοκρασία για κάθε ακιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, giannis170374 είπε

Καλημέρα μετά από δύο μήνες ήρθε επιτέλους  το θερμόμετρο digoo ft 2203 με δυο ακιδες που μου είχατε προτείνει εδώ μέσα αλλά το χαρτί με οδηγίες που έχει μέσα δεν είναι καν στα αγγλικά.. Καμία βοήθεια πως να το ρυθμίσω και πως να το χρησιμοποιήσω,  το βάζω από την αρχή του ψησίματος η προς το τέλος,  βγάζει ξεχωριστά την θερμοκρασία για κάθε ακιδα

Μα κι εσύ ρε παιδί μου να μην ξέρεις κινέζικα ντροπή 😁 .

Εγώ έχω το επόμενο μοντέλο της digoo , αλλά φαντάζομαι κι αυτό που έχεις το ίδιο τρόπο λειτουργίας θα έχει . Κατέβασε το app SmartThermo2 από το playstore , άνοιξε το bluetooth στο τηλέφωνο σου και πατώντας pair στην εφαρμογή ,θα συνδεθεί το τηλέφωνο με το θερμόμετρο. Αφού συνδεθούν , διαλέγεις στο app την ακίδα που θες (channel 1ή 2) και τι ψήνεις(μοσχάρι, κοτόπουλο κτλ). Σου βγάζει δύο θερμοκρασίες η μία είναι η επιθυμητή και η άλλη είναι η θερμοκρασία που έχει αυτό που ψήνεις . Όταν φτάσει το ψητό στην επιθυμητή θερμοκρασία θα σου σπάσει τα νεύρα το alarm που βαράει 😁😁😁 . Τώρα από την σύνδεση με το bluetooth μην περιμένεις και πολλά πολλά άμα πας μες στο σπίτι πάει η σύνδεση , αλλά όμως το θερμόμετρο έχει κρατήσει την επιθυμητή θερμοκρασία , στην δε οθόνη βλέπεις κανονικά την θερμοκρασία που έχει το ψητό σου και όταν έρθει η ώρα θα αρχίσει τα μπιμπ μπιμπ.

Την ακίδα την βάζεις όποτε θες είτε στην αρχή είτε προς τα μισά του ψησίματος . Το θέμα είναι να βγει εγκαίρως αυτό που ψήνεις .

Αν θυμάμαι σωστά με το πλήκτρο + - του θερμόμετρυ εναλάσσεις τα κανάλια. 

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mour είπε

Καλημέρα έχω την Weber spirit 320 και σκέφτομαι για αγορά θερμομέτρου που θα μένει μέσα την ώρα που ψήνεται το κρέας.εχω το Weber instant read 6750 αλλά καθώς έχω ξεκινήσει να ψήνω μεγάλα κομμάτια κρέατος δεν θέλω να ανοίγω συνέχεια το καπάκι να ελέγχω θερμοκρασία.το Igrill 3 το θεωρώ ακριβό,οποτε ψάχνω κάτι οικονομικό αλλα αξιόπιστο.

επειδή εχω αλλάξει τουλάχιστον 4-5 θερμόμετρα κ χωρίς να εχω δοκιμάσει το igrill ολα με τις ακιδες πανω κατω τα ιδια είναι κ μια χαρα αποτέλεσμα βγαζουν στο περίπου

οπως εχω ξαναπεί ειδα τρομακτική διαφορα κ ευκολία με το meater όμως , το οποίο πάει στο 100αρικο  κ δε γυρνάω πισω σε πιο απλο θερμόμετρο. υπολογίζει ακόμα κ ποση ωρα πρεπει να βγει πριν το κρεας ώστε μαζι με το rest να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία . Τεράστια ευκολία οτι λογο του οτι είναι ασυρματο μπαινει κ στο κανονικο φούρνο οπου με εχει βοηθήσει πολύ. Στα αρνητικά ειναι οτι θες το κινητο σου μαζι να παρακολουθείς ενω ολα με τα καλώδια βλεπεις πανω στη συσκευή.

εαν εισαι στο budget αυστηρα 20-30 ευρω θα πας σε κατι digoo κινεζικα απο bangood που θα κανεις τη  δουλεια σου ικανοποιητικά, αν μπορείς να σκάσεις 100 ε πας με κλειστά ματια σε meater κ επειδη ερχετε black friday εχε το νου σου μηπως παιξει σε εκπτωση απο κανα amazon η την ιδια την εταιρια. Εγω το πηρα αντιστοιχα στα 65. το igrill στα 140 οταν υπαρχει το meater στα 100 το θεωρό παλαβο σε τιμή

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sndev είπε

επειδή εχω αλλάξει τουλάχιστον 4-5 θερμόμετρα κ χωρίς να εχω δοκιμάσει το igrill ολα με τις ακιδες πανω κατω τα ιδια είναι κ μια χαρα αποτέλεσμα βγαζουν στο περίπου

οπως εχω ξαναπεί ειδα τρομακτική διαφορα κ ευκολία με το meater όμως , το οποίο πάει στο 100αρικο  κ δε γυρνάω πισω σε πιο απλο θερμόμετρο. υπολογίζει ακόμα κ ποση ωρα πρεπει να βγει πριν το κρεας ώστε μαζι με το rest να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία . Τεράστια ευκολία οτι λογο του οτι είναι ασυρματο μπαινει κ στο κανονικο φούρνο οπου με εχει βοηθήσει πολύ. Στα αρνητικά ειναι οτι θες το κινητο σου μαζι να παρακολουθείς ενω ολα με τα καλώδια βλεπεις πανω στη συσκευή.

εαν εισαι στο budget αυστηρα 20-30 ευρω θα πας σε κατι digoo κινεζικα απο bangood που θα κανεις τη  δουλεια σου ικανοποιητικά, αν μπορείς να σκάσεις 100 ε πας με κλειστά ματια σε meater κ επειδη ερχετε black friday εχε το νου σου μηπως παιξει σε εκπτωση απο κανα amazon η την ιδια την εταιρια. Εγω το πηρα αντιστοιχα στα 65. το igrill στα 140 οταν υπαρχει το meater στα 100 το θεωρό παλαβο σε τιμή

Τα 65€ είναι πολύ καλά.φοβάμαι μην δώσω 130€ και δεν το αξιοποιήσω όπως πρέπει.επισης ένας φίλος μου είπε ότι το igrill δεν είναι τόσο καλό.αν μου λες όμως ότι το meater είναι καλό θα περιμένω Black Friday και θα το πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Αναφορικα με το meater, θελει κατ´ εμε λιγο προσοχη σε δυο πραγματα. Το σημαντικοτερο ειναι οτι για να λειτουργησει σωστα πρεπει να μπει μεσα στο κρεας μεγαλο τμημα του, περιπου 7 εκατοστα. (Δεν ξερω βεβαια τι ισχυει στα αλλα θεμρομετρα). Κατα συνεπεια και με δεδομενο οτι το παχος του ειναι περιπου 0.7-0,8 εκαταστα δε μπορει να χρησιμοποιηθει σε λεπτα κρεατα. Στα πολυ καλα του το meater+ που εχω εχει πολυ καλη εμβελεια και γλυτωνεις απο καλωδια. Λιγο επισης δυσκολευομαι να βρω το καθε κρεας που βαζω ποιο ειναι στα αγγλικα, αλλα αυτο οφειλεται στο οτι ειμαι αρχαριος, θα διορθωθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακριβεία είναι 6.5 εκ η ακίδα κ λειτουργεί μια χαρά κ με λιγότερα εκ. χθες μόλις εκανα φιλέτο κοτόπουλο κ ζήτημα να είχε μπει 2-3 εκ η ακίδα στο πιο χοντρο κομμάτι του καθετα κ οχι οριζόντια η τοποθέτηση. φυσικά οσο πιο σωστά τοποθετηθεί εχει μεγαλύτερη ακρίβεια της τάξης +/-0.5. Γενικα κ σε ολα τα υπόλοιπα θερμόμετρα πρεπει το λιγοτερο να ειναι στα 4 εκ για να χεις μια πιο σαφη εικόνα θερμοκρασίας κ παλι θα νε στο περίπου. Για το παχος κ για τα λεπτα κρετα δε το μετράω καν καθως στα λεπτά κρεατα θες λίγο ψήσιμο κ γρηγορο δεν εχει νοημα το θερμόμετρο.

δεν είναι ανάγκη να ψάχνεις τα κρεατα στο App .. αναλογος πως σαρεσει το ψησιμο οριζεις τη θερμοκρασια κ τελειωνεις. πχ μοσχαρι 58 βαθμους κοτοπουλο 75 κ τελος. τα υπόλοιπα που εχει μεσα ειναι πολυ εξεζητημένα κομματια που κ να τα παιρνει καποιος στην ελλαδα θα νε η μειονότητα που κ παλι ομως οκ παλι στο μοσχαρι θα υσχιει το 58 κ να το αλλάζει σε 57 η 59 κ στο κοτόπουλο 75

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον αυτο που λες! Αν δε χανει πολυ στις μετρησεις του στα 2-3cm μεσα, τοτε ειναι πολυ κομπλε! Θα το δοκιμασω. Δεν το εκανα ως τωρα, κυριως γιατι φοβομουν μη χαλασει. Γενικα, τα σπαει!

Κατι αλλο.. με ποια σειρα σβηνετε την ψησταρια; Μπουκαλα - ψησταρια ή ψησταρια - μπουκαλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, metis είπε

Ενδιαφερον αυτο που λες! Αν δε χανει πολυ στις μετρησεις του στα 2-3cm μεσα, τοτε ειναι πολυ κομπλε! Θα το δοκιμασω. Δεν το εκανα ως τωρα, κυριως γιατι φοβομουν μη χαλασει. Γενικα, τα σπαει!

Κατι αλλο.. με ποια σειρα σβηνετε την ψησταρια; Μπουκαλα - ψησταρια ή ψησταρια - μπουκαλα; 

 

1 ώρα πριν, metis είπε

Ενδιαφερον αυτο που λες! Αν δε χανει πολυ στις μετρησεις του στα 2-3cm μεσα, τοτε ειναι πολυ κομπλε! Θα το δοκιμασω. Δεν το εκανα ως τωρα, κυριως γιατι φοβομουν μη χαλασει. Γενικα, τα σπαει!

Κατι αλλο.. με ποια σειρα σβηνετε την ψησταρια; Μπουκαλα - ψησταρια ή ψησταρια - μπουκαλα; 

Μπουκαλα - ψησταρια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Μα κι εσύ ρε παιδί μου να μην ξέρεις κινέζικα ντροπή 😁 .

Εγώ έχω το επόμενο μοντέλο της digoo , αλλά φαντάζομαι κι αυτό που έχεις το ίδιο τρόπο λειτουργίας θα έχει . Κατέβασε το app SmartThermo2 από το playstore , άνοιξε το bluetooth στο τηλέφωνο σου και πατώντας pair στην εφαρμογή ,θα συνδεθεί το τηλέφωνο με το θερμόμετρο. Αφού συνδεθούν , διαλέγεις στο app την ακίδα που θες (channel 1ή 2) και τι ψήνεις(μοσχάρι, κοτόπουλο κτλ). Σου βγάζει δύο θερμοκρασίες η μία είναι η επιθυμητή και η άλλη είναι η θερμοκρασία που έχει αυτό που ψήνεις . Όταν φτάσει το ψητό στην επιθυμητή θερμοκρασία θα σου σπάσει τα νεύρα το alarm που βαράει 😁😁😁 . Τώρα από την σύνδεση με το bluetooth μην περιμένεις και πολλά πολλά άμα πας μες στο σπίτι πάει η σύνδεση , αλλά όμως το θερμόμετρο έχει κρατήσει την επιθυμητή θερμοκρασία , στην δε οθόνη βλέπεις κανονικά την θερμοκρασία που έχει το ψητό σου και όταν έρθει η ώρα θα αρχίσει τα μπιμπ μπιμπ.

Την ακίδα την βάζεις όποτε θες είτε στην αρχή είτε προς τα μισά του ψησίματος . Το θέμα είναι να βγει εγκαίρως αυτό που ψήνεις .

Αν θυμάμαι σωστά με το πλήκτρο + - του θερμόμετρυ εναλάσσεις τα κανάλια. 

Ευχαριστώ φίλε μου για την βοήθεια,  το πρόβλημα είναι σε Samsung που εχω η επαφή χάνεται  ή  δεν συνδέεται καθόλου ενώ από iPhone ενός φίλου που συνδέθηκα μια χαρά  , επειδή όμως δεν γίνεται να πάρω iPhone μπορώ να τα κάνω όλα κατευθείαν από το μηχάνημα και να μην συνδέομαι με το κινητό ? Επίσης την ακιδα πόσο πρέπει να την βάζω στο κρέας για να δείξει σωστά,  αν περάσει από την άλλη μεριά θα πιάνει την θερμοκρασία του κρέατος ή της ψησταριάς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giannis170374 είπε

Ευχαριστώ φίλε μου για την βοήθεια,  το πρόβλημα είναι σε Samsung που εχω η επαφή χάνεται  ή  δεν συνδέεται καθόλου ενώ από iPhone ενός φίλου που συνδέθηκα μια χαρά  , επειδή όμως δεν γίνεται να πάρω iPhone μπορώ να τα κάνω όλα κατευθείαν από το μηχάνημα και να μην συνδέομαι με το κινητό ? Επίσης την ακιδα πόσο πρέπει να την βάζω στο κρέας για να δείξει σωστά,  αν περάσει από την άλλη μεριά θα πιάνει την θερμοκρασία του κρέατος ή της ψησταριάς ?

Προφανώς και μπορείς να κάνεις δουλειά σου χωρίς το τηλέφωνο . Την ακίδα πρέπει να την έχεις μέσα στο κρέας αν το ξεπεράσεις θα σου δίνει λάθος ένδειξη .

Σήμερα έβαλα ένα κοτοπουλάκι στην σούβλα , θα μπορούσε να βγει και καλύτερο , για πρώτη φορά καλό ήταν .

IMG_20201115_220437.jpg

IMG_20201115_150420.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...