Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν σήμερα είπαμε να κάνουμε μερικά μπιφτεκάκια που αρέσουν πολύ και στον γιό μου. Η αρχική σκέψη ομολογώ πως ήταν για μπέργκερ αλλά έλειπαν κάποια υλικά  και βαριόμουν να πάω να ψωνίσω μετά τη δουλειά.

Επομένως έπεσε ολίγο από θρούμπη, κρεμμυδάκι, αυγό, θυμάρι και ούζο και voila :)

Η γεύση ήταν φανταστική, έγιναν πολύ ζουμερά και με το απαραίτητο λεμονάκι μετά το ψήσιμο δεν έμεινε τίποτα. Για να μην κολλήσουν στη σχάρα την πέρασα όταν ειχε αρχίσει το ζέσταμα με πολύ λιγο λαδάκι με ένα πινέλο

viber_image_2020-11-16_22-06-50.jpg.6b8cc8e0fd936da1b6f5f2e5657b92b0.jpg

viber_image_2020-11-16_22-06-55.jpg.07b0ae9c8fb7704a9aaea4743d8c7cc2.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Στις 12/11/2020 στις 9:15 ΠΜ, Rabbit30 είπε

Καλημερα,

για δωσε tips!😉

Αγόρασα μοτέρ ρεύματος, σουβλα, διχαλες, μια λαμα την οποία στραβωσα και την χρησιμοποιήσα ως στήριγμα σούβλας - ψησταριάς. Η σουβλα ειναι στρογγυλή και οχι τετράγωνη οπότε έπρεπε να πατενταρω για να ταιριάξει στην εσοχή του μοτέρ. Ολα τα πιο πάνω απο οι πρακτικερ, αλλα ειδα καποια κιτ ετοιμα στα 50€ και στα leroy. Δεν τα έχω δει απο κοντα όμως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Daliar είπε

Αγόρασα μοτέρ ρεύματος, σουβλα, διχαλες, μια λαμα την οποία στραβωσα και την χρησιμοποιήσα ως στήριγμα σούβλας - ψησταριάς. Η σουβλα ειναι στρογγυλή και οχι τετράγωνη οπότε έπρεπε να πατενταρω για να ταιριάξει στην εσοχή του μοτέρ. Ολα τα πιο πάνω απο οι πρακτικερ, αλλα ειδα καποια κιτ ετοιμα στα 50€ και στα leroy. Δεν τα έχω δει απο κοντα όμως 

Αυτα εχω δει και γω αλλα θα κοιτάξω μήπως κανω και γω παντεντα.

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Project Τσιπούρα - Χταπόδι 

Τα του ΣΚ είναι τα παρακάτω. Ενώ τσιπούρα έχω ξανακάνει και είναι σχετικά εύκολο (καθαρές σχάρες, λέμονάκι στην κοιλιά, 6 λεπτά η κάθε πλευρά και μετά έμμεσο μέχρι τους 60) το χταπόδι (δύο πλοκάμια σύνολο 1 κιλό) ενώ διάβασα αρκετά δεν έβγαλα και πολύ άκρη για θερμοκρασία τρόπο κλπ. Διάβασα για 54 βαθμούς (ξεπάγωμα, θερμοκρασία δωματίου για μία ώρα) αλλά δοκιμάσα και δεν... οπότε είπα να δοκιμάσω και έψησα το ένα πόδι βγάζοντάς το απο τη σχάρα και γυρνώντας το πολλές φορές με άμεσο ψήσιμο και έως τους 68 και το άλλο ποδί λιγότερο σε έμμεσο ψήσιμο μέχρι περίπου στους ίδιους βαθμούς (κυρίως με κλειστό καπάκι). Το δεύτερο βγήκε πιο μαλακό (και τα δύο προφανώς καταναλώθηκαν). Έχει κανείς κάποιο στάνταρ τρόπο για χταποδάκι ? (σημείωση ήταν κατεψυγμένο , και το πήρα αν θυμάμαι καλά 15€ από mart) 

 

 

12341.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι χρησιμοποιειτε extra σχαρα για τα ψαρια???

Ποτε δεν χρησιμοποιησα και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα κολληματος για να χαλασω ψαρια...

Ισως μονο σε πολυ μικρα ψαρια , αλλα εκει χρησιμοποιεις μαντεμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Daliar είπε

Αγόρασα μοτέρ ρεύματος, σουβλα, διχαλες, μια λαμα την οποία στραβωσα και την χρησιμοποιήσα ως στήριγμα σούβλας - ψησταριάς. Η σουβλα ειναι στρογγυλή και οχι τετράγωνη οπότε έπρεπε να πατενταρω για να ταιριάξει στην εσοχή του μοτέρ. Ολα τα πιο πάνω απο οι πρακτικερ, αλλα ειδα καποια κιτ ετοιμα στα 50€ και στα leroy. Δεν τα έχω δει απο κοντα όμως 

σε τι κόστος όλα αυτά ; καλύτερα κομμάτι-κομμάτι ή πακέτο ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Την Weber spirit 310 έχω , έκανα βλακεία και δεν μου βγήκε καλό , το έψησα στους 160 και στο τέλος το δυνάμωσα , νομίζω ότι αν το πήγαινα από την αρχή στους 200 θα γινόταν λουκουμάς .

Ρε σεις με τόσα τζάτζαλα μάτζαλα στο τέλος θα γίνουμε ταβερνιάρηδες .

Καλημέρα!

Τόσο μεγάλα κομμάτια θέλουν έμμεσο ψήσιμο, με την ψησταριά να λειτουργεί σαν φούρνος και κατά προτίμηση σε σκεύος. Η αρκετά χαμηλή θερμοκρασία σε συνδυασμό με τον χρόνο ενέχει τον κίνδυνο ή να βγει άψητο ή να βγει στεγνό. Μην θεωρείτε πανάκεια τα θερμόμετρα, ναι, βοηθάνε στην αρχή αλλά η εμπειρία βελτιώνει το ψήσιμο, οπότε υπομονή.

Για όσους έχετε βέμπερ, ένας πολύ καλός τυφλοσούρτης είναι ο πολύ περιεκτικός και σύντομος οδηγός ψησίματος που έχει στην τελευταία σελίδα το Εγχειρίδιο Κατόχου Ψησταριάς Υγραερίου, στα ελληνικά βεβαίως. Ξεκινάτε από αυτόν και προσαρμόζεστε σιγά-σιγά. Για τις δικές μου προτιμήσεις είναι ΟΚ αλλά με μία αύξηση της διάρκειας ψησίματος περίπου κατά 10% απ΄ ότι προτείνει. 

Επεξ/σία από PJK
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, zanskou είπε

Λοιπόν σήμερα είπαμε να κάνουμε μερικά μπιφτεκάκια που αρέσουν πολύ και στον γιό μου. Η αρχική σκέψη ομολογώ πως ήταν για μπέργκερ αλλά έλειπαν κάποια υλικά  και βαριόμουν να πάω να ψωνίσω μετά τη δουλειά.

Επομένως έπεσε ολίγο από θρούμπη, κρεμμυδάκι, αυγό, θυμάρι και ούζο και voila :)

Η γεύση ήταν φανταστική, έγιναν πολύ ζουμερά και με το απαραίτητο λεμονάκι μετά το ψήσιμο δεν έμεινε τίποτα. Για να μην κολλήσουν στη σχάρα την πέρασα όταν ειχε αρχίσει το ζέσταμα με πολύ λιγο λαδάκι με ένα πινέλο

viber_image_2020-11-16_22-06-50.jpg.6b8cc8e0fd936da1b6f5f2e5657b92b0.jpg

viber_image_2020-11-16_22-06-55.jpg.07b0ae9c8fb7704a9aaea4743d8c7cc2.jpg

Το ψήσιμο φαίνεται πολύ καλό, φαντάζομαι και η γεύση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Rabbit30 είπε

Αυτα εχω δει και γω αλλα θα κοιτάξω μήπως κανω και γω παντεντα.

ευχαριστώ.

https://drive.google.com/file/d/1-HGES7_Cz0D2PiFJjmwMTjF45GR6IVcw/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1-KS69AwdDJzYcjKthBXGz6hSiFn22-sQ/view?usp=drivesdk

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, atonioz είπε

Project Τσιπούρα - Χταπόδι 

Τα του ΣΚ είναι τα παρακάτω. Ενώ τσιπούρα έχω ξανακάνει και είναι σχετικά εύκολο (καθαρές σχάρες, λέμονάκι στην κοιλιά, 6 λεπτά η κάθε πλευρά και μετά έμμεσο μέχρι τους 60) το χταπόδι (δύο πλοκάμια σύνολο 1 κιλό) ενώ διάβασα αρκετά δεν έβγαλα και πολύ άκρη για θερμοκρασία τρόπο κλπ. Διάβασα για 54 βαθμούς (ξεπάγωμα, θερμοκρασία δωματίου για μία ώρα) αλλά δοκιμάσα και δεν... οπότε είπα να δοκιμάσω και έψησα το ένα πόδι βγάζοντάς το απο τη σχάρα και γυρνώντας το πολλές φορές με άμεσο ψήσιμο και έως τους 68 και το άλλο ποδί λιγότερο σε έμμεσο ψήσιμο μέχρι περίπου στους ίδιους βαθμούς (κυρίως με κλειστό καπάκι). Το δεύτερο βγήκε πιο μαλακό (και τα δύο προφανώς καταναλώθηκαν). Έχει κανείς κάποιο στάνταρ τρόπο για χταποδάκι ? (σημείωση ήταν κατεψυγμένο , και το πήρα αν θυμάμαι καλά 15€ από mart) 

12341.jpg

σε εσωτερικό χώρο την έχεις ή βλέπω λάθος ;

Επεξ/σία από zanskou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, zanskou είπε

σε εσωτερικό χώρο την έχεις ή βλέπω λάθος ;

είναι υπόστεγο , εχει παράθυρο ακριβώς απο πίσω, αριστερά υπάρχει σκάλα κάμπριο και απο την άλλη πλευρα στα 10 μέτρα είναι ανοιχτό..

Δεν καπνίζει ιδιαίτερα (τουλάχιστον αυτά που ψήνω) 

3 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Γιατι χρησιμοποιειτε extra σχαρα για τα ψαρια???

Ποτε δεν χρησιμοποιησα και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα κολληματος για να χαλασω ψαρια...

Ισως μονο σε πολυ μικρα ψαρια , αλλα εκει χρησιμοποιεις μαντεμι.

την είχα πάρει πακέτο την βρίσκω βολική καθώς το γύρισμα είναι πανευκολο δεν λερώνει ιδιαίτερα την κοπανάω και βγαίνει πανεύκολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη σχετικά με την σούβλα και το μοτέρ τις, ΑΝ δεν έχετε ήδη μοτεράκι και σούβλα κοκορετσιού από κάποιο Πάσχα(και αν έχετε αλλά ΔΕΝ θέλετε να το "μοντάρετε"(κόψιμο/τρόχισμα) για την υγραερίου), προτείνω το πακέτο από Leroy στα 49 ευρώ. Ανοξείδωτη σούβλα, μεγάλο πάχος, είναι μεγαλύτερη από 6χιλ που είναι συνήθως του κοκορετσιού, βαριά κατασκευή και με τον αντάπτορα μέσα που την κάνει στρογγυλή εκεί που την χρειάζεστε και με τις δαγκάνες ανοξείδωτες και αυτές για να κρατάνε τα κρέατα, οπότε ούτε θα τροχίσετε για να την στρογγυλέψτε ούτε τίποτα. 

Αν είναι λοιπόν να δώσετε 30+ ευρώ για να φτιάξετε μια ιδιοκατασκευή, προτείνω του Leroy στα 49 ευρώ.

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Εγώ από την άλλη σχετικά με την σούβλα και το μοτέρ τις, ΑΝ δεν έχετε ήδη μοτεράκι και σούβλα κοκορετσιού από κάποιο Πάσχα(και αν έχετε αλλά ΔΕΝ θέλετε να το "μοντάρετε"(κόψιμο/τρόχισμα) για την υγραερίου), προτείνω το πακέτο από Leroy στα 49 ευρώ. Ανοξείδωτη σούβλα, μεγάλο πάχος, είναι μεγαλύτερη από 6χιλ που είναι συνήθως του κοκορετσιού, βαριά κατασκευή και με τον αντάπτορα μέσα που την κάνει στρογγυλή εκεί που την χρειάζεστε και με τις δαγκάνες ανοξείδωτες και αυτές για να κρατάνε τα κρέατα, οπότε ούτε θα τροχίσετε για να την στρογγυλέψτε ούτε τίποτα. 

Αν είναι λοιπόν να δώσετε 30+ ευρώ για να φτιάξετε μια ιδιοκατασκευή, προτείνω του Leroy στα 49 ευρώ.

μιλας για αυτη ?

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873759

τι εννοεις ανταπτορα που τι κανει στρογγυλή ? στη φωτο τη βλεπω στρογγυλη τη σουβλα

 

edit νομιζω λες αυτο το εξάρτημα 

image.png.c4c983a8f10e3e8302cd45b1a21f7ded.png

εχει ομως μόνο ένα ? απο την άλλη πλευρα? επίσης χωράει μαζί με το εξάρτημα τη τρυπά αραγε ? δε μπορώ να τη δω κ από κοντα τωρα με το  lockdown γμτ

btw gia 50 e μοιάζει τέλεια

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sndev είπε

μιλας για αυτη ?

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873759

τι εννοεις ανταπτορα που τι κανει στρογγυλή ? στη φωτο τη βλεπω στρογγυλη τη σουβλα

edit νομιζω λες αυτο το εξάρτημα 

image.png.c4c983a8f10e3e8302cd45b1a21f7ded.png

εχει ομως μόνο ένα ? απο την άλλη πλευρα? επίσης χωράει μαζί με το εξάρτημα τη τρυπά αραγε ? δε μπορώ να τη δω κ από κοντα τωρα με το  lockdown γμτ

btw gia 50 e μοιάζει τέλεια

Η σούβλα είναι τετράγωνη μεγαλύτερη από 6mm πάχος (δεν λυγίζει καν όσο και αν προσπάθησα για να καταλάβεις την βαριά κατασκευή τις) που είναι συνήθως του κοκορετσιού, και ναι είναι το εξάρτημα που βλέπεις το οποίο το μεταφέρετε για να βολεύει ανάλογα το μέγεθος τις ψησταριάς σου. 

Από την άλλη μεριά είναι το μοτέρ που μπαίνει εκεί και στηρίζετε η σούβλα.

Να σου στείλω φωτογραφίες(έχω πάρει 3 σύνολο, 2 για μένα, 1 για συγγενή που την έχει χρησιμοποιήσει αρκετά) την μία δικιά μου την έχω κλειστή ακόμα, αλλά δεν ξέρω αν θα καταλάβεις τίποτα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...