Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, panos_ace είπε

Ωραίος!

Το μοτέρ πως το στερέωσες στη ψησταρια; 

Εγώ λέω να τσιμπήσω αυτήν,

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873759

αλλά με προβληματίζει η πατούρα του μοτέρ και αν θα κάτσει καλα στην Weber E310.

Την έχει πάρει κανείς;

Το μοτέρ το είχα χύμα ακουμπητό στο πλαϊνό της ψησταριάς . Είναι από τα "μεγάλα" που προσαρμόζονται στα bbq με ατέρμονα .

Κάνε υπομονή να περάσει το lockdown ώστε να μπορείς να πας στο Leroy εκεί έχει έκθεση με ψησταριές. Θεωρώ ότι αν το ζητήσεις απο ένα υπάλληλο , δεν θα αρνηθεί να κουμπώσει την σούβλα πάνω στην ψησταριά . Έτσι θα δεις αν όντως ταιριάζει τόσο η βάση του μοτέρ όσο και η σούβλα στην ψησταριά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Και γω χύμα το ακουμπάω στο πλαϊνό της ψησταριας πάνω σε δύο βιβλία για να έρχεται στο ίδιο ύψος με τη σούβλα. Αν πας πίσω στις σελίδες 65-70 είχα κάνει φώτο και βίντεο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Daliar είπε

Καλησπερα.

σουβλα με μοτέρ μόλις με 25€ περίπου. την κανει τη δουλειά της μια χαρά!!!!

Σουβλα σε WEBER Spirit II E210

Καλημερα,

για δωσε tips!😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τις Char Broil τι γνώμη έχετε? Βλέπω δουλεύουν πολύ με υπέρυθρες. Επίσης, έχει κανείς δοκιμάσει την OutdoorChef Arosa 570?

Επεξ/σία από thomasIos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια βοηθεια απ τους γνωστες τους αεριου.Θελω να παραγγειλω εδω κ καιρο το ooni για πιτσες κ το πηρα αποφαση.Δεν εχω καμια ιδεα τι παιζει το αεριο κ τις βαλβιδες κ τι ταιριαζει σε καθε μπουκαλα.Το ooni ερχεται με 3 επιλογες ,υποτιθεται οτι εταιρια προτινει για την Ελλαδα βαλβιδα πιεσης με 37 mbar που ειναι μονιμως εξαντλημενος κ το pre order ειναι για 3 μηνες μετα.

Εχω την εντυπωση οτι το ιδιο θεμα το ειχατε κ αρκετοι που πηρατε τις ψησταριες σας απ εξω.Ειχαν διαφορετικες βαλβιδες αλλα λυθηκε το θεμα με μια αλλαγη αν θυμαμαι καλα.Αν παρω τον φουρνο με το 30mbar που ειναι αμεσα διαθεσιμος δουλευει με τις μπουκαλες που εχουμε εδω??? Η μπορω να κανω κατι τελος παντων??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alimentas είπε

Mια βοηθεια απ τους γνωστες τους αεριου.Θελω να παραγγειλω εδω κ καιρο το ooni για πιτσες κ το πηρα αποφαση.Δεν εχω καμια ιδεα τι παιζει το αεριο κ τις βαλβιδες κ τι ταιριαζει σε καθε μπουκαλα.Το ooni ερχεται με 3 επιλογες ,υποτιθεται οτι εταιρια προτινει για την Ελλαδα βαλβιδα πιεσης με 37 mbar που ειναι μονιμως εξαντλημενος κ το pre order ειναι για 3 μηνες μετα.

Εχω την εντυπωση οτι το ιδιο θεμα το ειχατε κ αρκετοι που πηρατε τις ψησταριες σας απ εξω.Ειχαν διαφορετικες βαλβιδες αλλα λυθηκε το θεμα με μια αλλαγη αν θυμαμαι καλα.Αν παρω τον φουρνο με το 30mbar που ειναι αμεσα διαθεσιμος δουλευει με τις μπουκαλες που εχουμε εδω??? Η μπορω να κανω κατι τελος παντων??

Εγώ πήρα το koda από UK και ήρθε με το regulator/ρυθμιστή που μάλλον είναι το ίδιο με τις καινούριες coral gas prime. Βέβαια τότε επειδή δεν υπήρχε η συγκεκριμένη επιλογή, απλά πήρα ένα ρυθμιστή από τον προμηθευτή μου με τις μπουκάλες και δουλεύει μια χαρά. Ο ρυθμιστής που πήρα δεν γράφει καν πόσα mbar είναι. 

Επίσης νομίζω έχουν βάλει έκπτωση 20-25% λόγω black Friday.

https://www.selfridges.com/GB/en/cat/?freeText=Ooni&srch=Y&pn=1

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να ειμαι σιγουρος γι αυτο φαντασου μιλουσα στο chat εξυπηρετησης της ooni για καμοια ωρα.Δεν βγαλαμε ακρη.Υπαρχουν υποτιθεται 3 ρυθμιστες απ την ooni.Ο 50αρης που δεν κανει σιγουρα και ο 30αρης με τον 37αρη που ειναι για Ευρωπη.Για Ελλαδα υποτιθεται κανει το μοντελο με τον 37αρη που δεν ειναι ποτε διαθεσιμο.Θελω να παραγγειλω αμεσα αλλα φοβαμαι μην γινει κανα λαθος κ δεν δουλευει ξερω γω.

edit:Δεν υπαρχει στοκ πουθενα δυστηχως.Κ στο site που εβαλες δεν ειναι διαθεσιμο.Μονο απ τον επισημο παροχο νομιζω εχεις πιθανοτητα να παραλαβεις αμεσα.

Παρεπιπτοντως εχεις μηπως εμπειρια με αλλα μοντελα της εταιριας να δωσεις μια γνωμη???Κοιταζω πολυ το fyra που δουλευει με πελετ κ το πιο ενδιαφερον για μενα το karu που δουλευει κ με ξυλο κ με γκαζι στα ιδια λεφτα με το koda.Εχω ψησει μια φορα σε ξυλοφουρνο κ αυτη η καπνα που δινει στην πιτσα δεν υπαρχει κ σκεφτομαι μηπως καταληξω σε κατι τετοιο.

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, alimentas είπε

Για να ειμαι σιγουρος γι αυτο φαντασου μιλουσα στο chat εξυπηρετησης της ooni για καμοια ωρα.Δεν βγαλαμε ακρη.Υπαρχουν υποτιθεται 3 ρυθμιστες απ την ooni.Ο 50αρης που δεν κανει σιγουρα και ο 30αρης με τον 37αρη που ειναι για Ευρωπη.Για Ελλαδα υποτιθεται κανει το μοντελο με τον 37αρη που δεν ειναι ποτε διαθεσιμο.Θελω να παραγγειλω αμεσα αλλα φοβαμαι μην γινει κανα λαθος κ δεν δουλευει ξερω γω.

edit:Δεν υπαρχει στοκ πουθενα δυστηχως.Κ στο site που εβαλες δεν ειναι διαθεσιμο.Μονο απ τον επισημο παροχο νομιζω εχεις πιθανοτητα να παραλαβεις αμεσα.

Παρεπιπτοντως εχεις μηπως εμπειρια με αλλα μοντελα της εταιριας να δωσεις μια γνωμη???Κοιταζω πολυ το fyra που δουλευει με πελετ κ το πιο ενδιαφερον για μενα το karu που δουλευει κ με ξυλο κ με γκαζι στα ιδια λεφτα με το koda.Εχω ψησει μια φορα σε ξυλοφουρνο κ αυτη η καπνα που δινει στην πιτσα δεν υπαρχει κ σκεφτομαι μηπως καταληξω σε κατι τετοιο.

Μπες εδω και δες, το εχουν παει σε αλλο επιπεδο. https://www.facebook.com/groups/oonienthusiastsuk

Απο αυτα που εχω διαβασει παντως, μεσα σε 1-1.5 λεπτο που χρειαζεται να ψηθει, δεν υπαρχει περιπτωση να προλαβει να παρει καπνα. Εχω διαβασει πολλους που εχουν παρει με πελετ και το γυρνανε σε γκαζι με ανταπτορες που βγαζει η εταιρια. Σκεψου οτι θα πρεπει συνεχεια να φορτωνεις πελετ/ξυλα για να εχεις ψηλη θερμοκρασια. Αν ειναι να ψησεις 2-3 πιτσες δεν θα ειναι προβλημα, αλλα αν θες να ψησεις 10-15 πιτσες θα σε κουρασει πολυ.

Εγω σκεψου το βαζω τερμα να καψει να πιασει θερμοκρασια, βαζω την πρωτη πιτσα, και μολις την βγαλω το χαμηλωνω. Μολις βαλω την επομενη το ξαναβαζω τερμα κλπ.

Αποψε θα φτιαξω πιτσες btw.

Eιχα ενα ξυλοφουρνο της πλακας στη Σκωτια για πιτσες, και με κουραζε παρα πολυ με τα ξυλα και τη θερμοκρασια. Οποτε απο μενα ειναι γκαζι all the way. Σκεψου οτι πλεον βγαζουν και κανονικους μεγαλους φουρνους πιτσας με  γκαζι και τους χρησιμοποιουν επαγγελματικα σε πιτσαριες.

Οσον αφορα το ρυθμιστη, νομιζω μονο αυτος αλλαζει, αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος. Εγω την πηρα απο UK που υποτιθεται εχουμε και εκει και εδω 37 οποτε επαιξε χωρις προβλημα. Αλλα πιστευω απ οπου και να παρεις, παιρνεις ενα ρυθμιστη με τα ιδια νουμερα για τις εδω μπουκαλες και εισαι μια χαρα!

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zanskou είπε

μας **** πάλι βραδιατικα :P

Το ζυμαρι χειροποιητο να υποθέσω ;

Ναι ναι χειροποίητο. 8 ωρών βέβαια μόνο γιατί δεν είχα αλεύρι να το φτιάξω από χτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα περι ooni κ βαλβιδας βρηκα με ψαξιμο οτι δινεται απο εταιριες εδω ρυθμιστης 30αρης.Βασικα επεσα πανω σ αυτο https://gasexpress.gr/rithmisi-xamilis-piesis-1-5-i-3kg-30mbar που λεει κ τις συμβατες μουκαλες.Οποτε την στιγμη που εχουμε εδω κ ρυθμιστη 30αρη κ μπουκαλες συμβατες το μηχανημα λογικα θα δουλευει στο 100%.Η διαφορα μεταξυ 30 κ 37 δεν εχω ιδεα τι ειναικ τι προσφερει.

Λεω να περιμενω black friday.Υπαρχει περιπτωση απ τον επισιμο παροχο να παιξει καμια εκτωση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ο ρυθμιστης ειναι που δίνουνε στις campingaz τον ξεβιδωνεις κ παει εως 40 η 50 mbar δε θυμάμαι, ομως δεν υπαρχει κατι που σου λεει 30 31 32 33 κτλ.. απλα μεγαλωνει κ το καταλαβαινεις απο τη φλογα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...