Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, didaskalop είπε

Καλησπέρα και απο εμένα. Έχω αποφασίσει να πάρω και εγώ μια ψησταριά η οποία όμως για πολύ συγκεκριμένους λόγους θέλω να είναι φορητή. Ήμουν λοιπόν μεταξύ της Weber Q 2200 και της Napoleon Travel Q 285 pro , και περίμενα black friday.  Πλέον πρακτικά  έχουν την ίδια τιμή οπότε καλούμαι να αποφασίσω. Υπάρχει κάποια άποψη υπέρ της μίας ή της άλλης? Σίγουρα πλεονέκτημα είναι οι 2 καυστήρες της Napoleon. Απο την άλλη δεν έχει καθόλου σχόλια (ελληνικά) σε σχέση με τα αποθεωτικά της Weber.

Υ.Γ Και για να γίνει ακόμα πιο δύσκολο τις βρίσκω και τις 2 στο idealo.de σε αρκετά χαμηλότερες τιμές και πολλά bonus( πχ καρότσι μεταφοράς για την Napoleon, καρότσι και αξεσουάρ έμμεσου ψησίματος για weber). 

Δεν έχω ψάξει τις συγκεκριμένες, αλλά οι δύο καυστήρες σου δίνουν μεγάλη ευελιξία σίγουρα. Η Weber πάλι έχει βγάλει και εξάρτημα για σούβλα. Δύσκολη απόφαση...

Αν υποθέσουμε ότι είναι ίδια ποιότητα και αξιοπιστία θα πήγαινα για τους δύο καυστηρες (indirect, reverse searing, smoking κλπ)

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@sndev έχω sous vide update από τη συσκευή που με είχες ρωτήσει. Η μπριζόλα μαζί με το κόκκαλο είναι 25εκ μήκος και χώρεσε ίσα ίσα διαγώνια και έκλεισε και το καπάκι. Οπότε δύο ίδιες δεν χωράνε. Αν ήταν rib eye θα έπαιρνε 3-4 πιστεύω.

Τελικά έβαλα μόνο άνθος αλατιού και φρέσκο πιπέρι και το έβαλα 2:30 στους 52C για να έχω λίγο παραπάνω περιθώριο για searing.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

@sndev έχω sous vide update από τη συσκευή που με είχες ρωτήσει. Η μπριζόλα μαζί με το κόκκαλο είναι 25εκ μήκος και χώρεσε ίσα ίσα διαγώνια και έκλεισε και το καπάκι. Οπότε δύο ίδιες δεν χωράνε. Αν ήταν rib eye θα έπαιρνε 3-4 πιστεύω.

Τελικά έβαλα μόνο άνθος αλατιού και φρέσκο πιπέρι και το έβαλα 2:30 στους 52C για να έχω λίγο παραπάνω περιθώριο για searing.

super! το κοκαλο κόβετε κιολας υποθέτω οπότε μικραινει κ άλλο. δε σου κρύβω οτι 2-3 ς μερες κοιταω τώρα μπας λογο black friday πεσει η τιμη κ το παρω απο αμαζον αλλα ακομα τπτ.. 

αναμένω εντύπωσεις με το αποτέλεσμα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λαδάκι ρυζιού γνωρίζει κάποιος να μας πει απο που μπορούμε να το πάρουμε Θεσσαλονίκη ? 

Επίσης για την GEM 340, έχετε κάποια Μαντεμένια πλάκα να προτείνετε πλήν της ίδιας της εταιρείας !

Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sndev είπε

super! το κοκαλο κόβετε κιολας υποθέτω οπότε μικραινει κ άλλο. δε σου κρύβω οτι 2-3 ς μερες κοιταω τώρα μπας λογο black friday πεσει η τιμη κ το παρω απο αμαζον αλλα ακομα τπτ.. 

αναμένω εντύπωσεις με το αποτέλεσμα! 

Το είχαα ρυθμίσει στους 125F και έβαλα το θερμόμετρο στο νερό και ήταν 122F. Για επιβεβαίωση τσέκαρα την ακρίβεια του θερμομετρου σε βραστό νερό και ήταν οκ. Οπότε υπάρχει απόκλιση σε αυτό το κομμάτι.

Στη συνέχεια την έβγαλα και την άφησα 15-20' να ξεκουραστεί για να προχωρήσω σε searing με ανοιχτό καπάκι. Το searing έγινε μια χαρά, αλλά δεν ανέβηκε καθόλου η θερμοκρασία λόγω ξεκούρασης, οπότε στο τέλος βγήκε rare και δεν μπορούσα να τη φάω. Οπότε ξαναμπήκε στο bbq indirect  4 λεπτά περίπου και βγήκε μια χαρά.

Συμπέρασμα από πρώτη απόπειρα sous vide. Η μπριζόλα ήταν πολύ μαλακή. Ήταν βέβαια σιτεμενη πάρα πολύ, οπότε δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το sous vide. Δεν θεωρώ πάντως ότι είναι κάτι το απαραίτητο. Δλδ και με reverse searing παίρνεις πολύ καλό αποτέλεσμα, και αν το συνδυάσεις και με κάπνισμα πιστεύω ανώτερο.

Για τη συσκευή, θέλει πιστεύω να βρεις τη σωστή θερμοκρασία και είναι μια χαρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το είχαα ρυθμίσει στους 125F και έβαλα το θερμόμετρο στο νερό και ήταν 122F. Για επιβεβαίωση τσέκαρα την ακρίβεια του θερμομετρου σε βραστό νερό και ήταν οκ. Οπότε υπάρχει απόκλιση σε αυτό το κομμάτι.

Στη συνέχεια την έβγαλα και την άφησα 15-20' να ξεκουραστεί για να προχωρήσω σε searing με ανοιχτό καπάκι. Το searing έγινε μια χαρά, αλλά δεν ανέβηκε καθόλου η θερμοκρασία λόγω ξεκούρασης, οπότε στο τέλος βγήκε rare και δεν μπορούσα να τη φάω. Οπότε ξαναμπήκε στο bbq indirect  4 λεπτά περίπου και βγήκε μια χαρά.

Συμπέρασμα από πρώτη απόπειρα sous vide. Η μπριζόλα ήταν πολύ μαλακή. Ήταν βέβαια σιτεμενη πάρα πολύ, οπότε δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το sous vide. Δεν θεωρώ πάντως ότι είναι κάτι το απαραίτητο. Δλδ και με reverse searing παίρνεις πολύ καλό αποτέλεσμα, και αν το συνδυάσεις και με κάπνισμα πιστεύω ανώτερο.

Για τη συσκευή, θέλει πιστεύω να βρεις τη σωστή θερμοκρασία και είναι μια χαρά.

Γιατί δεν έβαζες περισσότερους βαθμούς το μηχάνημα sous vide, λογικό είναι που βγήκε rear 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, thomasIos είπε

Γιατί δεν έβαζες περισσότερους βαθμούς το μηχάνημα sous vide, λογικό είναι που βγήκε rear 

Γιατί σκέφτηκα να το μετρήσω με θερμόμετρο τα τελευταία δέκα λεπτά. Το είχα κάνει ήδη πιο χαμηλά για να έχω περιθώριο για περισσότερο searing, έχανε λίγο και το sous vide θερμοκρασία, έκανα και ξεκούραση πριν το searing, οπότε λογικό το αποτέλεσμα. Αν την σιγά βάλει χωρίς ξεκούραση πιστεύω θα έβγαινε σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που λες πρακτικα αναιρει την δουλεια που εχει κανει το sous vide.Aν θες να φτασει την θερμοκρασια που θες εσωτερικα με searing ,μεχρι να γινει αυτο την στιγμη που το κρεας ειναι ηδη ''ψημενο'' θα χασεις την ομοιομορφια που εχεις δωσει με το sous vide.Το searing μετα απο sous vide ειναι μονο για χρωμα,οχι για επιπλεον μαγειρεμα.Γι αυτο εχουν βγει κ αυτα τα περιεργα φλωγιστρα που πιανουν τρελες θερμοκρασιες.Ωστε να κανεις την κρουστα οσο πιο γρηγορα κ να μην παιρνει παραπανω θερμοκρασια το κρεας.

Για κατι εξτρα αμα θες,καψιμο σε καυτο τηγανι κ αροζε με βουτυρο ,σκορδο κτλ.

Εγω ημουν κατα του sous vide,δεν θεωρουσα οτι κανει κατι το παραπανω αλλα πηρα ενα απο κινα (το οποιο παρεπιπτωντως το πηρα 50Ε κ δουλευει απροβληματιστα εδω κ κανα 6μηνο) κ αλλαξα γνωμη.Ειδικα στο κοτοπουλο κανει τρελη δουλεια.Στις μπριζολες ισχυει αυτο που λες.Βγαινουν πιο μαλακες λογων των πολλων ωρων μαγειρεματος.Αμα δεν θες τοσο μαλακο κρεας παιζεις με την ωρα που τ αφηνεις στο μπανιο,την μειωνεις δηλαδη μεχρι να βρεις αυτο που σ αρεσει.

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, alimentas είπε

Αυτο που λες πρακτικα αναιρει την δουλεια που εχει κανει το sous vide.Aν θες να φτασει την θερμοκρασια που θες εσωτερικα με searing ,μεχρι να γινει αυτο την στιγμη που το κρεας ειναι ηδη ''ψημενο'' θα χασεις την ομοιομορφια που εχεις δωσει με το sous vide.Το searing μετα απο sous vide ειναι μονο για χρωμα,οχι για επιπλεον μαγειρεμα.Γι αυτο εχουν βγει κ αυτα τα περιεργα φλωγιστρα που πιανουν τρελες θερμοκρασιες.Ωστε να κανεις την κρουστα οσο πιο γρηγορα κ να μην παιρνει παραπανω θερμοκρασια το κρεας.

Για κατι εξτρα αμα θες,καψιμο σε καυτο τηγανι κ αροζε με βουτυρο ,σκορδο κτλ.

Εγω ημουν κατα του sous vide,δεν θεωρουσα οτι κανει κατι το παραπανω αλλα πηρα ενα απο κινα (το οποιο παρεπιπτωντως το πηρα 50Ε κ δουλευει απροβληματιστα εδω κ κανα 6μηνο) κ αλλαξα γνωμη.Ειδικα στο κοτοπουλο κανει τρελη δουλεια.Στις μπριζολες ισχυει αυτο που λες.Βγαινουν πιο μαλακες λογων των πολλων ωρων μαγειρεματος.Αμα δεν θες τοσο μαλακο κρεας παιζεις με την ωρα που τ αφηνεις στο μπανιο,την μειωνεις δηλαδη μεχρι να βρεις αυτο που σ αρεσει.

Ναι το ξέρω αυτό που λες, αλλά επειδή είχα ωραία μπριζόλα φοβήθηκα μην τη χαλάσω. Οπότε το πήγα με ασφαλή τρόπο να μην παραψηθει. Τώρα την επόμενη θα την πάω πιο ψηλά με sous vide, μετά ξεκούραση και μετά searing με ανοιχτό καπάκι. Το πλεονέκτημα έναντι  του reverse searing είναι ότι γίνεται μαλακό το κρέας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, alimentas είπε

Στις μπριζολες ισχυει αυτο που λες.Βγαινουν πιο μαλακες λογων των πολλων ωρων μαγειρεματος.Αμα δεν θες τοσο μαλακο κρεας παιζεις με την ωρα που τ αφηνεις στο μπανιο,την μειωνεις δηλαδη μεχρι να βρεις αυτο που σ αρεσει.

Καλημέρα σε όλους.

Επιτρέψτε μου μια παρέμβαση. Στον συγκεκριμένο τρόπο μαγειρέματος το "μαλακό" αποτέλεσμα δεν έρχεται από τις ώρες που κρατάει το μαγείρεμα, αλλά από το γεγονός ότι το κρέας μαγειρεύεται σφραγισμένο με αποτέλεσμα στην ουσία να ψήνεται στους ατμούς του και να μην χάνει καθόλου υγρά.

Επεξ/σία από PJK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βάλει κάποιες προσφορές το homing για όποιον ενδιαφέρεται.

https://homing.gr/ygraeriou.html

Με μια γρήγορη μάτια στο σκρουτζ, σε κάποια προϊόντα θα βρείτε καλύτερες τιμές από αλλά καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PJK είπε

Καλημέρα σε όλους.

Επιτρέψτε μου μια παρέμβαση. Στον συγκεκριμένο τρόπο μαγειρέματος το "μαλακό" αποτέλεσμα δεν έρχεται από τις ώρες που κρατάει το μαγείρεμα, αλλά από το γεγονός ότι το κρέας μαγειρεύεται σφραγισμένο με αποτέλεσμα στην ουσία να ψήνεται στους ατμούς του και να μην χάνει καθόλου υγρά.

Ισχυει,απλα ειναι ο τροπος μαγειρεματος σε συναρτηση με την διαρκεια.Δηλαδη αμα αφησεις ενα κομματι κρεας 2 ωρες κ ενα ιδιο 22 δεν θα παρεις το ιδιο αποτελεσμα παρολο που κ τα 2 θα ειναι στους ιδιους βαθμους.Υπαρχουν πολλα βιντεο στο youtube που κανουν πειραματα με τον χρονο,το υπερβολικο μαγειρεμα πολλες φορες δινει κ αποτελεμα που ειναι δυσαρεστο.Για μπριζολα πχ γυρω στις 2 ωρες ειναι το τελειο.

Σημερα ερχεται το δικο μου koda.

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...