Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Φαίνεται και στη φωτογραφία ότι έχει στεγνώσει, είναι όπως τρώνε γενικά οι Έλληνες το χοιρινό, καλοψημένο (νομίζουν) δηλαδή στεγνό.

Αλλά αφού το έβγαλες στους 92°C, που λογικά σημαίνει ότι ανέβηκε κι άλλο όταν το έβγαλες απ' τη φωτιά, νομίζω είναι λογικότατο το αποτέλεσμα.

Και οι 85°C που λες για την επόμενη φορά για μένα είναι πολύ. Δοκίμασέ το, αλλά νομίζω ότι θα καταλήξεις σε χαμηλότερη θερμοκρασία αν το θες ζουμερό.

Σε low and slow καπνισμα νομιζω οτι και το μοσχαρι τοσο περιπου το βγαζεις. Εχει να κανει με το εσωτερικο λιπος και το κολαγονο που θες να λιωσει.

The ideal temperature of a properly smoked brisket is 195°F (90°C), but keep in mind that the internal temp of the brisket can increase by 10 degrees even after it's been removed from the grill. The last thing you want is to overcook your brisket, which results in dry, chewy meat.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

5 ώρες πριν, plasTOST είπε

Αξίζει η αγορά της βάσης για ψήσιμο κοτόπουλου της weber στα 50 €?

Είναι αυτή με το ταψάκι από κάτω.https://www.skroutz.gr/s/13854272/Weber-Αλουμινένιο-Στήριγμα-Κοτόπουλου-6731.html

Υπάρχει και αυτο που λενε οτι κάνει https://www.amazon.co.uk/dp/B075NJPY8R/ref=cm_sw_r_cp_apa_fabt1_sU9UFb41EH62E

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αυτό έχω εγώ

https://www.amazon.com/Weber-8838-Gourmet-Barbeque-Poultry/dp/B009IH0PVU

 

Εγώ παιδιά έχω αυτό της weber που ναι μεν είναι ακριβό (κλασσικές"δυνατές" εταιρίες) αλλά βγαίνει το "ποτηράκι" που έχει στη μέση και γίνεται και καθαρά καλάθι λαχανικών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, adnis είπε

https://www.amazon.com/Weber-8838-Gourmet-Barbeque-Poultry/dp/B009IH0PVU

Εγώ παιδιά έχω αυτό της weber που ναι μεν είναι ακριβό (κλασσικές"δυνατές" εταιρίες) αλλά βγαίνει το "ποτηράκι" που έχει στη μέση και γίνεται και καθαρά καλάθι λαχανικών 

Και αυτό από πάνω του Jamie Oliver ξεβιδωνει το καπάκι και γίνεται φλατ. Επίσης κρατάει τα υγρά αν θες πχ να βάλεις πατάτες με λαδολεμονο και να κρατάει και τα ζουμιά απ' το κοτόπουλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Και αυτό από πάνω του Jamie Oliver ξεβιδωνει το καπάκι και γίνεται φλατ. Επίσης κρατάει τα υγρά αν θες πχ να βάλεις πατάτες με λαδολεμονο και να κρατάει και τα ζουμιά απ' το κοτόπουλο.

Καπάκι έχει να μπαίνει σαν τάπα στον λαιμό του κοτόπουλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Καπάκι έχει να μπαίνει σαν τάπα στον λαιμό του κοτόπουλου?

Οχι ειναι μονο αυτο που βλεπεις στη φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Japi είπε

Καλησπέρα, τι γνώμη έχεται για αυτή την ψησταριά?

https://www.ofen.de/digitaler-holzkohlegrill-und-smoker-masterbuilt-gravity-series-560#

Ωραιο σαν ιδεα φαινεται, ειναι οπως τα pellet smoker, αλλα με μπρικετες. Δε νομιζω να εχει δοκιμασει καποιος απο εδω μεσα το συγκεκριμενο βεβαια για να σου πει αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, plasTOST είπε

Καπάκι έχει να μπαίνει σαν τάπα στον λαιμό του κοτόπουλου?

https://www.skroutz.gr/s/13869114/Campingaz-Culinary-Modular-10-01468.html

δοκιμασμένο και αρκετά καλο απο ανοξείδωτο ατσάλι

Επεξ/σία από iannis15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2020 στις 11:54 ΠΜ, sndev είπε

Οποτε όπως καταλαβαίνω πρακτικά αντικαθιστώ τη χυτρα ταχύτητος -1 σκευος τον ριζοπαρασκευαστη -1 σκευος  το sous vide - 1 σκευος  ,ακούγετε ελκιστικο για 160 ε κ μπήκε ήδη στο wish list του Amazon. Όμως μια παρατήρηση οσον αφορά τη λειτουργία  sous vide.. εγώ το κανω με νερο στο "κουβα" της χύτρας ταχύτητος οπου ειναι μεγάλος και το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπιζω είναι οτι ΔΕΝ χωράει κανονικά προς μεγάλα κομμάτια μπριζόλας. πχ μια σπαλοπριζολα αναγκάζομε κ λεω στο κρεοπώλη κόψε το κόκκαλο. το instant pot λογικα πρεπει να κλεινει απο πανω το καπακι για να μπει σε λειτουργιά sous vide οποτε μειωνει ακομα περισσότερο το περιθώριο η μπριζόλα να νε κάθετη με κόκκαλο. Φανη όταν παραλαυεις θα μπορέσεις να τεστάρεις τι παίζει σε αυτό το θέμα πριν σκασω τα 160 ευρω? :D

Λοιπον παρελαβα το μηχανημα μετα απο μια μεγαααλη βολτα που εκανε στην Ευρωπη, μετα πηγε απο λαθος μεχρι την Κυπρο, και απο Κορωπι μεχρι Αθηνα αλλες 10 μερες (ελτα κουριερ)!!!

Θα δοκιμασω sous vide ενδεχωμενως αυριο απο μια μπριζολα χοντρη 4-5εκ ξηρης ωριμανσης 45 ημερων, συν 2 εβδομαδων σε vacuum bag, που εχω απο φαρμα Μεσσηνίας 

Λεω να παιξω 2-2:30 ωρες στους 129F (54°C) και μετα 2 λεπτα καθε πλευρα στη weber μολις καψει καλα!
Βαση αυτων που ειδα στον Guga λεει σκετο αλατι, πιπερι και λιγο σκορδο σκονη μεσα στη σακουλα, μαγειρεμα, στεγνωμα και searing.

Δυο πραγματα αν μπορεις να βοηθησεις.
Θελει ξεκουραση πριν το searing? 
O Guga τις ψηνει στους 135F αλλα μετα κανει το searing με flame thrower. Οποτε λεω να παω λιγο πιο χαμηλα να προλαβει να κανει κρουστα χωρις να ανεβει πολυ η εσωτερικη.

Τι λες γι αυτα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ λοιπόν την πρώτη μου ψησταριά weber spirit II 310. Μένει λοιπόν να συναρμολογήσω. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει περιορισμό στον τύπο της μπουκάλας. Παίρνει μόνο μικρή με τον κονέκτορα που έχει μέσα? ή δεν παίζει ρόλο αν είναι μικρή ή μεγάλη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Λοιπον παρελαβα το μηχανημα μετα απο μια μεγαααλη βολτα που εκανε στην Ευρωπη, μετα πηγε απο λαθος μεχρι την Κυπρο, και απο Κορωπι μεχρι Αθηνα αλλες 10 μερες (ελτα κουριερ)!!!

Θα δοκιμασω sous vide ενδεχωμενως αυριο απο μια μπριζολα χοντρη 4-5εκ ξηρης ωριμανσης 45 ημερων, συν 2 εβδομαδων σε vacuum bag, που εχω απο φαρμα Μεσσηνίας 

Λεω να παιξω 2-2:30 ωρες στους 129F (54°C) και μετα 2 λεπτα καθε πλευρα στη weber μολις καψει καλα!
Βαση αυτων που ειδα στον Guga λεει σκετο αλατι, πιπερι και λιγο σκορδο σκονη μεσα στη σακουλα, μαγειρεμα, στεγνωμα και searing.

Δυο πραγματα αν μπορεις να βοηθησεις.
Θελει ξεκουραση πριν το searing? 
O Guga τις ψηνει στους 135F αλλα μετα κανει το searing με flame thrower. Οποτε λεω να παω λιγο πιο χαμηλα να προλαβει να κανει κρουστα χωρις να ανεβει πολυ η εσωτερικη.

Τι λες γι αυτα;

τέλεια! καλοριζικο

αρχικά κατέβασε το joule https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chefsteps.circulator&hl=el&gl=US θα σου χρειαστεί για το sous vide το εχω σαν οδηγο κ δε με εχει απογοητεύσει δε χρειαζετε να φτιάξεις account κανε skip.

στο sous vide πρέπει να κανεις μερικα τεστ για τη σωστη θερμοκρασία αλλά θα το βρεις με το καιρο. δλδ οι 56 βαθμοι σε εμένα το αντίστοιχο στο κινεζικο που εχω το πετυχαινω οταν το ρυθμίζω στους 56,8. εχει απόκλισης δυστυχώς

κοιτά για τη ξεκούραση.. θεωρητικά οχι αλλα εχω παρατηρήσει τελείως εμπηρικα οτι όταν το αφήνω στη σακούλα του για καμιά ωρα κ το φτιάχνω μετα βγαίνει λίγο πιο νόστιμο. το ιδιο νοστιμο μαλιστα βγαίνει κ οταν το βαζω ψυγείο κ το καιω την επόμενη ημέρα !

προσοχή με τα μπαχαρικά στο sous vide.. η γεύση ποτίζει μέχρι το κόκκαλο κ είναι πολύ εντονη συγκριτικά με τα κανονικά ψησίματα ,γνώμη μου αν είναι το πρώτο τεστ βαλε λιγο σκορδο η θυμάρι η οτι θες, απλα να δοκιμάσεις κ με βάση το αποτέλεσμα του δίνεις κ καταλαβαίνει μετα. προσωπικά προτιμάω σκελίδα σκόρδου μικρή χυμά μέσα στη σακουλα κ μετα την αφαιρώ. το ιδιο ισχυει κ στο αλατι, προσοχή. Δε θα στο στεγνώσει αλλά μπορεί να στο κανει ΠΟΛΥ αλμυρο για τη γεύση σου

οχι να μη πας πιο χαμηλα.. οσο λέει 54 βαθμοί για 2 ωρες κ κατι, δε θα ανεβάσει θερμοκρασία τοσο πολύ ιδικά σε τόσο χοντρο κομμάτι κ για τοσο λίγο χρόνο ειδικά εαν είχε κρυώσει κιόλας από το "resting". εγω 5 εκ στο δικο μου sous vide θα το αφηνα 3ς ωρες πάντως

θέλει καλο σκούπισμα απο τα νερα του με χαρτί κουζίνας.. για να πετύχεις το καλύτερο searing

για searing εγω εχω πάρει ενα απλο φλόγιστρο campingaz από πρακτικερ με 20 ε κ ειναι μια χαρα https://www.praktiker.gr/p/flogistro-ygraeriou-thermogas-32650 . παίζουν κ καλυτέρα με 30-35 ε

βαζω τη μπριζόλα στη σχαρα εξω κ το παίζω Νέρωνας 

οσες φορες δοκιμασα να κανω αυτο που λες στη ψησταριά 2  + 2 μετα απο sous vide το κατάστρεψα.. καλύτερα τηγανι φουλ καυτο, με λαδι η βούτυρο.  θελει απότομη αλλαγή θερμοκρασίας να κανει κρουστά κ οχι να ψηθει μεσα..  κ στη weber απλα θα τι ψήσεις κ άλλο θεωρω 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κατεβασα το joule και λεει 2 ωρες για 5εκ μπριζολα στους 129F, αλλα επειδη θα ειναι απο ψυγειο λεω να το παω 2:30.

Οταν κανω reverse searing το παω 115-120F, ξεκουραση κανενα 15΄, και μετα searing 2' περιπου ανα πλευρα με ανοιχτο καπακι και βγαινει μια χαρα. Λες να το παω ετσι;

Εχω ενα φλογιστρο, αλλα προτιμω να δοκιμασω στην ψησταρια.

28 λεπτά πριν, Zipcode80 είπε

Παρέλαβα και εγώ λοιπόν την πρώτη μου ψησταριά weber spirit II 310. Μένει λοιπόν να συναρμολογήσω. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει περιορισμό στον τύπο της μπουκάλας. Παίρνει μόνο μικρή με τον κονέκτορα που έχει μέσα? ή δεν παίζει ρόλο αν είναι μικρή ή μεγάλη?

10κιλες εχουν μονο νομιζω για bbq και μια μικρη 5κιλα η coral αλλα θελει αλλο ρυθμιστη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...