Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Αξίζει η αγορά της βάσης για ψήσιμο κοτόπουλου της weber στα 50 €?

Είναι αυτή με το ταψάκι από κάτω.https://www.skroutz.gr/s/13854272/Weber-Αλουμινένιο-Στήριγμα-Κοτόπουλου-6731.html

Θεωρω πολλα λεφτα.

Παρε το φθηνο ή οποιοδηποτε αλλο και βαλτο μεσα σε ενα δικο σου ταψακι

https://www.skroutz.gr/s/13853563/Weber-Ανοξείδωτο-Στήριγμα-Κοτόπουλου-6482.html

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

17 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Όπως τα υπολόγιζα 14.30 βγήκε . Συνολικά έκανε 4.30 ώρες μέχρι να φτάσει στους 92, την επόμενη φορά θα το βγάλω στους 85. 

IMG_20201122_140117.jpg

IMG_20201122_142819.jpg

Πολύ ωραίο φαίνεται. Να σε ρωτήσω κάτι, καπνιστηρί βλέπω είναι  DIY με ταψάκι και αλουμινόχαρτο, έκανε δουλειά, καταλάβαινες γεύση καπνιστού. Το λέω γιατί εγώ όσος προσπάθειες έκανα δεν κατάφερα να καπνίσω κανένα κομμάτι. Κάτι σίγουρα κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Όπως τα υπολόγιζα 14.30 βγήκε . Συνολικά έκανε 4.30 ώρες μέχρι να φτάσει στους 92, την επόμενη φορά θα το βγάλω στους 85. 

IMG_20201122_140117.jpg

IMG_20201122_142819.jpg

κοτοπουλο δεν ειπες οτι ειναι?μηπως στους 74 βαθμους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Θεωρω πολλα λεφτα.

Παρε το φθηνο ή οποιοδηποτε αλλο και βαλτο μεσα σε ενα δικο σου ταψακι

https://www.skroutz.gr/s/13853563/Weber-Ανοξείδωτο-Στήριγμα-Κοτόπουλου-6482.html

 Παίζει και το φθηνό της Broil King στα 20 €

https://bbq.gr/en/chicken-roaster-broil-king

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, aloop είπε

Πολύ ωραίο φαίνεται. Να σε ρωτήσω κάτι, καπνιστηρί βλέπω είναι  DIY με ταψάκι και αλουμινόχαρτο, έκανε δουλειά, καταλάβαινες γεύση καπνιστού. Το λέω γιατί εγώ όσος προσπάθειες έκανα δεν κατάφερα να καπνίσω κανένα κομμάτι. Κάτι σίγουρα κάνω λάθος.

Ναι ένα απλό ταψακι μια χρήσης είναι με μερικές τρύπες από πάνω, μια χαρά δουλεια έκανε. Για να καπνισεις κάτι θέλει πολλές ώρες όμως.

9 λεπτά πριν, slk200gr είπε

κοτοπουλο δεν ειπες οτι ειναι?μηπως στους 74 βαθμους?

Όχι κότσι χοιρινό αλλά το ήθελα πιο ζουμερό μπορεί να φταίει και το κρέας, λόγω καραντίνας δεν ήθελα να αλλάξω δήμο να πάω στο χασαπη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsiro7 είπε

 

Όχι κότσι χοιρινό αλλά το ήθελα πιο ζουμερό μπορεί να φταίει και το κρέας, λόγω καραντίνας δεν ήθελα να αλλάξω δήμο να πάω στο χασαπη μου. 

χμμ ,για χοιρινι εγω το κανω στους63-65 και βγαινει παρα πολυ καλο και ζουμερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Αξίζει η αγορά της βάσης για ψήσιμο κοτόπουλου της weber στα 50 €?

Είναι αυτή με το ταψάκι από κάτω.https://www.skroutz.gr/s/13854272/Weber-Αλουμινένιο-Στήριγμα-Κοτόπουλου-6731.html

Μπορείς να βάλεις το κοτόπουλο να κάτσει  σε ένα κουτί μπύρας μισού λίτρου μέσα σε ένα ταψακι. Την ίδια δουλειά θα κάνεις μέχρι να πάρεις κάποιο σκεύος. Μην αδειάσεις την μπύρα από το κουτί ε 😁

1 λεπτό πριν, slk200gr είπε

χμμ ,για χοιρινι εγω το κανω στους63-65 και βγαινει παρα πολυ καλο και ζουμερο

Σε low and slow ψησίματα σε όσα βίντεο έχω δει με συνταγές τα αφήνουν να πιάσουν 92. Στους 140 που το έψηνα με εσωτερική 70 φαίνονταν άψητο ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsiro7 είπε

Ναι ένα απλό ταψακι μια χρήσης είναι με μερικές τρύπες από πάνω, μια χαρά δουλεια έκανε. Για να καπνισεις κάτι θέλει πολλές ώρες όμως.

Το δικό μου θέμα, είναι ότι δε βγάζει καπνό το καπνιστηρι. Την διάρκεια την έχω (1,5 ώρα περίπου) αλλά τζίφος από καπνό .

Τα μουλιάζεις τα ροκανίδια, αν ναι πόση ώρα, πόση ποσότητα βάζεις , μια χούφτα ας πούμε ή κανένα ποτήρι, πολλές τρύπες στο αλουμινόχαρτο; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά,  προσπαθώ να καταλάβω τα λάθη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Μπορείς να βάλεις το κοτόπουλο να κάτσει  σε ένα κουτί μπύρας μισού λίτρου μέσα σε ένα ταψακι. Την ίδια δουλειά θα κάνεις μέχρι να πάρεις κάποιο σκεύος. Μην αδειάσεις την μπύρα από το κουτί ε 😁

Σε low and slow ψησίματα σε όσα βίντεο έχω δει με συνταγές τα αφήνουν να πιάσουν 92. Στους 140 που το έψηνα με εσωτερική 70 φαίνονταν άψητο ακόμα. 

ναι την ειδα την φωτο στους 70 αλλα και παλι περιεργο μου φαινεται ,βασικα οταν ψηνω σε παραπανω βαθμους γιατι κατι δεν με κολλαει στο ματι παντα μου βγαινει πιο στεγνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, slk200gr είπε

ναι την ειδα την φωτο στους 70 αλλα και παλι περιεργο μου φαινεται ,βασικα οταν ψηνω σε παραπανω βαθμους γιατι κατι δεν με κολλαει στο ματι παντα μου βγαινει πιο στεγνο

Την άλλη φορά θα το βγάλω στους 82 πάντως. 

14 λεπτά πριν, aloop είπε

Το δικό μου θέμα, είναι ότι δε βγάζει καπνό το καπνιστηρι. Την διάρκεια την έχω (1,5 ώρα περίπου) αλλά τζίφος από καπνό .

Τα μουλιάζεις τα ροκανίδια, αν ναι πόση ώρα, πόση ποσότητα βάζεις , μια χούφτα ας πούμε ή κανένα ποτήρι, πολλές τρύπες στο αλουμινόχαρτο; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά,  προσπαθώ να καταλάβω τα λάθη μου.

Τα μουλιαζω 40 λεπτά, ποσότητα μέχρι να γεμίσει το ταψακι τελείως και μετά τρύπες από πάνω όχι πολλές περίπου 10 αν θες κάνεις και από κατω. Δες σχετικά βίντεο στο YouTube έχει πάρα πολλά. 

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsiro7 είπε

Όχι κότσι χοιρινό αλλά το ήθελα πιο ζουμερό μπορεί να φταίει και το κρέας, λόγω καραντίνας δεν ήθελα να αλλάξω δήμο να πάω στο χασαπη μου. 

Φαίνεται και στη φωτογραφία ότι έχει στεγνώσει, είναι όπως τρώνε γενικά οι Έλληνες το χοιρινό, καλοψημένο (νομίζουν) δηλαδή στεγνό.

Αλλά αφού το έβγαλες στους 92°C, που λογικά σημαίνει ότι ανέβηκε κι άλλο όταν το έβγαλες απ' τη φωτιά, νομίζω είναι λογικότατο το αποτέλεσμα.

Και οι 85°C που λες για την επόμενη φορά για μένα είναι πολύ. Δοκίμασέ το, αλλά νομίζω ότι θα καταλήξεις σε χαμηλότερη θερμοκρασία αν το θες ζουμερό.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsiro7 είπε

Μπορείς να βάλεις το κοτόπουλο να κάτσει  σε ένα κουτί μπύρας μισού λίτρου μέσα σε ένα ταψακι. Την ίδια δουλειά θα κάνεις μέχρι να πάρεις κάποιο σκεύος. Μην αδειάσεις την μπύρα από το κουτί ε 😁

 

Αυτό έχω στο μυαλό μου απλά αντί για κουτί μπύρας λόγω χρωματισμένης επιφάνειας θα βάλω κουτάκι από νουνού με την αντίστοιχη μπύρα/κρασί κλπ :) Έμμεσο ψήσιμο στους 150 περίπου για όση ώρα χρειαστεί! Όταν με το καλό το κάνω θα αναφέρω εντυπώσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsiro7 είπε

Μπορείς να βάλεις το κοτόπουλο να κάτσει  σε ένα κουτί μπύρας μισού λίτρου μέσα σε ένα ταψακι. Την ίδια δουλειά θα κάνεις μέχρι να πάρεις κάποιο σκεύος. Μην αδειάσεις την μπύρα από το κουτί ε 😁

Σε low and slow ψησίματα σε όσα βίντεο έχω δει με συνταγές τα αφήνουν να πιάσουν 92. Στους 140 που το έψηνα με εσωτερική 70 φαίνονταν άψητο ακόμα. 

Δεν πρέπει να αδειάσει καποια ποσότητα; Το 1/3 έστω της μπυρας έστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πολύωρα ψησίματα μεγάλων κομματιών σε χαμηλή θερμοκρασία (το 140 είναι πολύ χαμηλό) το κρέας πρέπει να είναι τυλιγμένο  -τουλάχιστον στην αρχή- αλλιώς στεγνώνει.

Προτιμήστε μεγαλύτερη θερμοκρασία και λιγότερο χρόνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...