Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, alimentas είπε

Εγω διαφωνω.Αν θες ατοφια γευση κρεατος παρε μια μπριζολαρα ,ψησ΄την κ βαλτη σε ψωμι.Εγω δεν μπορω να καταλαβω την λογικη την στιγμη που ο κιμας περναει απο μηχανη κ ειναι σε τελειως διαφορετικη κατασταση απο ενα κομματι κρεας να μην του δινεις κατι εξτρα με μπαχαρικα κτλ.Για μενα ζυμωμα αλλα με μετρο.

Το πιο νοστιμο burger για μενα που μπορεις να φας σε μαγαζι ειναι του juicy.Το μπιφτεκι του ειναι ζυμωμενο.

ακουω προτάσεις μπαχαρικών. την πρώτη φορά που εβαλα σκέτο τον κιμα το ψήσιμο ήταν τέλειο αλλά η γεύση δεν με συγκίνησε καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2126

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gdeli είπε

Μόλις παρέλαβα την Napoleon Rogue 525!! Είναι στο κουτί της και περιμένει να την συναρμολογήσω, ελπίζω να προλάβω αύριο! Άψογη εξυπηρέτηση από την αντιπροσωπεία έχω να πω. Περισσότερα όταν την γνωρίσω κι εγώ καλύτερα!

Καλορίζικη!

Και ηλπιζα να τη χρησιμοποιήσω για τις γιορτές. Μαλλον θα στραφώ τελικά προς την Genesis EP-335 που είναι η άλλη επιλογή μου.

 

Ακυρο το σχόλιο...Νομιζα 525 SE

Επεξ/σία από depmode
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για burger δε σε νοιάζει το μέρος. μιλα με το κρεοπολη σου κ πες του θελω νανχει λιπος για burger κ επέμενε. αν ειναι σωστός κ.δε βαριεται θα σου το ανακατέψει με καθαρο λιπος αλλου κομματιού κ θα βγει σωστό. 

το λιπος το κρατανε γιαυτη τη δουλεια κ το ανακατευουνε στα δικα τους μπιφτεκια κ τα πουλάνε πιο ακριβα καθως αρκετο ποσοστο ειναι λιπος που παει σκουπίδια.

οσο για το burger επειδη το χω κανει επιστήμη ουτε καν ζύμωμα  κ αυτο με τη πριζολα κιμα δεν ισχύει. για το juice  ktl ναι αν βαζεις ενίσχυτικα γευσης σε οτιδηποτε φτιάχνεις φυσικα θα νε νοστιμο κ αρεστο. σπιτια μας ομως επειδη δεν εχουμε umami γλουταμινικο νατριο κ σταθεροποιητες απλος κιμας κ τα ενίσχυτικα απο τη σως τυρια

χθεσινο20201217_183609.jpg.d1c04d9285e51826ee24f03e86811270.jpg

Επεξ/σία από sndev
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zanskou είπε

ακουω προτάσεις μπαχαρικών. την πρώτη φορά που εβαλα σκέτο τον κιμα το ψήσιμο ήταν τέλειο αλλά η γεύση δεν με συγκίνησε καθόλου.

Εγω παιζω multi.Λαδι,λιγο τσιλι,κρεμυδι,σκονη σκορδο-κρεμυδι-παπρικα κτλ (οτι αρεσει στον καθεναν),και λιγη γαλετα ή ψωμι τοστ για να μην βγει πολυ νερουλη η παστα.Μετα βαζω την παστα στο κιμα και μπορει να βαλω κ λιγη bbq μεσα.Αυγο δεν βαζω.Γενικα καθε φορα το αλλαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, depmode είπε

Καλορίζικη!

Και ηλπιζα να τη χρησιμοποιήσω για τις γιορτές. Μαλλον θα στραφώ τελικά προς την Genesis EP-335 που είναι η άλλη επιλογή μου.

 

Ακυρο το σχόλιο...Νομιζα 525 SE

Έχει μείνει μόνο μία SE? Όποια επιλογή και να κάνεις καλά ψησίματα και καλές γιορτές!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μονο αλατι πιπερι και σκετο κιμα για το μπιφτεκι burger με τη σωστη αναλογια κρεατος-λιπους.

αν δεν ειχε γευση η δεν ηταν τοσο καλο μαλλον δεν ειχατε βαλει αρκετο αλατι-πιπερι, μην τα φοβαστε θελει παραπανω απο οσο θα ριχνατε σε ενα μπιφτεκι φουρνου πχ.

@sndev εσυ αγορι μου το εχεις παει σε αλλο επιπεδο πια! 

το εχω ξαναγραψει σε συζητησεις πιο πισω, μολις πετυχεις το ιδανικο μπιφτεκι στο σπιτι δεν ξανατρως burger απεξω ουτε να σε πληρωνουν!

εχω τον πονο μου εγω ομως... εχει δοκιμασει κανεις να ψησει κεμπαπ ? τα φωτα σας!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ritualistic είπε

εχω τον πονο μου εγω ομως... εχει δοκιμασει κανεις να ψησει κεμπαπ ? τα φωτα σας!

εχω ψήσει αρκετές φορές κάποια που τα εχω αγοράσει από χασάπη στην επαρχία που τα φτιάχνει ο ιδιος.

τα δικά μου ηταν περασμενα σε ξυλινα καλαμάκια οπότε τα έβρεξα λίγο στις άκρες για να μην αρπάξουν. θέλει πολύ καλό λάδωμα η σχάρα γιατι το παραμικρό αλάδωτο σημειο θα σου κάνει ζημια (θα πας να το βγάλει και θα μεινει μονο το καλαμάκι στο χέρι σου). γενικά τα έψησα σε χαμηλή σχετικά θερμοκρασία (γύρω στους 200-220 βαθμους). ωρα ψησιματος δεν θυμαμαι αλλά τα έβγαλα περίπου στους 65 βαθμούς (στο κρέας) και ηταν απίστευτα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπέργκερ και γω είμαι της άποψης αλάτι και πιπέρι μόνο εξωτερικά σαν μπριζόλα. Ιδανικά 180-190γρ το καθένα.

Αν είναι να φτιάξω μπιφτέκια τότε βάζω και άλλα μπαχαρικά. 

Για κεμπάπ συνήθως είναι αρκετά λιπαρά οπότε δεν κολλάνε, ψήνονται εύκολα σε μέτρια φωτιά περίπου 200-230. Και τα γυρίζω με απλή τσιμπίδα. Μόλις πάρουν χρώμα και στις 4 πλευρές τα βγάζω. Δεν βάζω θερμόμετρο καν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντος αν κ δεν εχω κανει πολλες φορες κεμπάπ οσες φορες τα εκανα τα αφησα να ψηθουν καλα απο κατω κ.να ξεκολανε μονα τους για να.μη μου μείνει το καλαμακι στα χερια, επίσης εβγαλα τους ανακλαστηρες για να μην εχω επιπλέον αναφλεξεις αλλα δε ξερω αν εκανα σωστα παντως πετυχανε με αυτο το τρόπο.

 

για κιμα burger οσο κ αν φανει τραγικο ο πιο κατάλληλος κιμας ειναι αυτος του lidl γτ εχει πολυ λιπος μεσα (γιαυτο ειναι κ φθηνος) κ περασμενος μια φορα. Στα κρεοπωλεία δυσκολα βρισκεις τοσο σκαρτο πραγμα🤣 συνήθως ειναι κιμας απο ελληνικο μοσχαρι που απο μονο του δεν εχει λιπος οποτε αγευστο (γιαυτο ειπα να το ανακατεψει με αλλο κομματι) κ ολο το μυστικό στο στο μοσχαρι στη γευση ειναι το λίπος. το αλατι ειναι ενα συστατικο που απογειώνει τη γευση οταν υπαρχει λιπος ,απο την αλλη εαν παρετε οτιδήποτε κομμάτι με κατω του 12-14% λιπος κ το αλατισετε περισσότερο απο οσο πρεπει θα σας χαλασει γευστικα. για οσους φοβούνται τα πολυ λιπαρα κομματια, στη ψησταρια δεν ειναι τοσο προβλημα καθως λιωνει κ πεφτει στο καδο ενω οπουδηποτε αλλου θα καταλήξει στο στομαχι μας κ μετα στις αρτηρίες μας

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, lostregr123 είπε

για burger τι κομματι κρεατος πρωτείνεται; να χει λίπος

Προσωπικά διαλέγω 500 γραμμάρια από ελιά και αλλα 500 από στήθος που έχει αρκετό λυπάκι 

3 ώρες πριν, zanskou είπε

επειδη εχω διαβασει ολες τις απόψεις και δεν εχω κατασταλάξει. το καλύτερο μπιφτέκι για burger ειναι τελικά σκέτος κιμάς μονο με λιγο αλατοπίπερο ή με προσθήκη διαφόρων υλικών όπως πχ ψωμιου ;

 

 

αλάτι πιπερι και σκόρδο σε σκόνη ...άλλο επίπεδο 

2 ώρες πριν, alimentas είπε

Εγω παιζω multi.Λαδι,λιγο τσιλι,κρεμυδι,σκονη σκορδο-κρεμυδι-παπρικα κτλ (οτι αρεσει στον καθεναν),και λιγη γαλετα ή ψωμι τοστ για να μην βγει πολυ νερουλη η παστα.Μετα βαζω την παστα στο κιμα και μπορει να βαλω κ λιγη bbq μεσα.Αυγο δεν βαζω.Γενικα καθε φορα το αλλαζω

δοκίμασε αντί για bbq να βάλεις worcestershire sauce

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, zanskou είπε

με τι αναλογίες περίπου ; σε μισο κιλο κιμα ας πουμε

 

Το αλάτι και τα μπαχαρικά τα βάζω πάντα με το μάτι πάνω από κάθε μπιφτέκι πριν το ψήσω σκέψου για αλάτι μια και μιση πρέζα από κάθε πλευρά πιπερι μια πρέζα και σκόρδο ελάχιστο γιατί είναι αρκετά δυνατό όταν είναι σε σκόνη 

Επεξ/σία από Moorer7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Moorer7 είπε

Το αλάτι και τα μπαχαρικά τα βάζω πάντα με το μάτι πάνω από κάθε μπιφτέκι πριν το ψήσω σκέψου ότι το αλάτι μια και μιση πρέζα από κάθε πλευρά πιπερι μια πρέζα και σκόρδο ελάχιστο γιατί είναι αρκετά δυνατό όταν είναι σε σκόνη 

και υποθέτω ότι τα αφήνεις για καμια ωρα να "ζυμωθούν" με τον κιμά πριν τα ρίξεις στη σχαρα, σωστα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zanskou είπε

και υποθέτω ότι τα αφήνεις για καμια ωρα να "ζυμωθούν" με τον κιμά πριν τα ρίξεις στη σχαρα, σωστα ;

όχι συνήθως αυτό που κάνω είναι αρχικά να φτιάξω τα μπιφτέκια έχω πάρει μια πρέσα οποτε βγαίνουν όλα ομοιόμορφα (σημαντικό) τα αφήνω σε θερμοκρασία δωματίου για καμία ώρα αφαιρώ τα υγρά που μπορεί να έχουν κατεβάσει απ το πιάτο και λίγο πριν μπουν για ψήσιμο βάζω αλάτι και μπαχαρικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιμας lidl οντως τοπ για burger.Κ εγω αυτο παιρνω.Συνηθως οποτε κανω burger παω κ στοκαρω καμια 10αρια πακετα.Επισης τιμη τζαμπα.

Ειναι στα επομενα σχεδια να παρω το μηχανημα που κοβει κιμα για το kmix αλλα μου φαινεται τσιμπημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...