Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα να ευχηθώ αρχικά Καλα Χριστούγεννα σε όλους να τα περάσουμε γευστικά και όσο τον δυνατόν με περισσότερη ασφάλεια και εύχομαι για το νέο έτος υγεία και κανονικότητα. Λοιπόν από εχθές είμαι κάτοχος μιας τίμιας Weber Spirit E-310 και λέω τίμιας γιατί αγοράστηκε την δεδομένη στιγμή στην καλύτερη δυνατή τιμή η τελική επιλογή έπαιξε σημαντικό ρόλο το γεγονός ότι δεν μεσολαβούσαν φορτωτικές με αποτέλεσμα να πραγματοποιηθούν όλα στον χρόνο που ήθελα και με ασφάλεια προσωπικά η καλύτερη επιλογή παραμένει να είναι η napoleon που στο υγιές μέλλον την βλέπω σαν κύρια ψησταριά αλλά σε μοντέλο prestige πλέον...Ερώτηση έχει τις σχάρες με την αποσπώμενη Φ30 πιστεύεται ότι η συγκεκριμένη επιλογή θα κάθεται καλά https://www.skroutz.gr/s/15360603/Lodge-Τηγάνι-30cm-L10SK3.html ή να πάω κατευθείαν στο εξάρτημα της Weber ?

Επεξ/σία από Moorer7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2126

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δεν χρειάζεται να το βάζεις μέσα στην τρύπα!!!!! 🙈 Απλά ακούμπησέ το πάνω στη σχάρα.

2 ώρες πριν, alimentas είπε

Κιμας lidl οντως τοπ για burger.Κ εγω αυτο παιρνω.Συνηθως οποτε κανω burger παω κ στοκαρω καμια 10αρια πακετα.Επισης τιμη τζαμπα.

Ειναι στα επομενα σχεδια να παρω το μηχανημα που κοβει κιμα για το kmix αλλα μου φαινεται τσιμπημενο.

Σκέψου ότι θα σε βολέψει το μηχάνημα αν θες τα μπιφτέκια σου medium rare για να κόβεις φρέσκο κιμά και να τα ψήνεις επιτόπου. Επίσης έχεις συσκευή και για λουκάνικα μαζί. Είχα φτιάξει κάποια chorizo style όταν είχα το kmix, αλλά δεν είχαν βγει καλά επειδή είχα βάλει άπαχο κρέας για να τα τρώω χωρίς τύψεις! Τώρα το μίξερ που πήρα έχει τη μηχανή μέσα, οπότε θα αναλάβει δράση πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!  Έρχεται σήμερα το γουρουνάκι για να γίνει αύριο στη Weber στη σούβλα. Καμιά βοήθεια για την προετοιμασία που χρειάζεται; Αλατι / πιπέρι εσωτερικά μόνο; Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

ACtC-3dNQVV5f0RaNcZE2bZRErp5rlXQZqM3Tau63gyjWVd-pb2s9ByOQz_hXE2A6usRPLmhwnck_V51capE_K1ry2_lxUMSlPXnJZZcHNzZ9UJfVUW7WWjqXYnGhKlvz44H6L8TeCsHIinPTY9KNNRxOg5U=w714-h952-no?authuser=0να σε

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gm21 είπε

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!  Έρχεται σήμερα το γουρουνάκι για να γίνει αύριο στη Weber στη σούβλα. Καμιά βοήθεια για την προετοιμασία που χρειάζεται; Αλατι / πιπέρι εσωτερικά μόνο; Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

ACtC-3dNQVV5f0RaNcZE2bZRErp5rlXQZqM3Tau63gyjWVd-pb2s9ByOQz_hXE2A6usRPLmhwnck_V51capE_K1ry2_lxUMSlPXnJZZcHNzZ9UJfVUW7WWjqXYnGhKlvz44H6L8TeCsHIinPTY9KNNRxOg5U=w714-h952-no?authuser=0να σε

Έλα να το βλέπουμε να γυρίζει.... Ανέβασε φώτο και βίντεο οπωσδήποτε. Θα έλεγα να δεις κανένα βίντεο από Αμερική ή Γερμανία για να πάρεις ιδέες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωωωωωωω καλά, στείλε φωτό από προετοιμασία και τελικό αποτέλεσμα και βίντεο από σούβλα!

Δεν έχω σουβλίσει ποτέ γουρούνι, θυμάμαι όμως τις γουρουνοπούλες στην Πελοπόννησο, που έβαζαν αρκετό πιπέρι. Αλατοπίπερο θα έβαζα εγώ λοιπόν και ίσως κανένα δεντρολίβανο που πηγαίνει στο χοιρινό ή ό,τι άλλο μυρωδικό σου αρέσει. Τα μωρογούρουνα έχουν πολύ ντελικάτη γεύση, δεν είναι η βαριά γουρουνίλα που βγάζουν ενίοτε τα μεγαλύτερα ζώα, οπότε νομίζω μπορείς να μην βάλεις και πάρα πολλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δες και αυτο εδω εχει πληροφοριες για ψησιμο και θερμοκρασιες

 

Καλημέρα στην όμορφη παρέα και και καλά Χριστούγεννα.  Καμία ιδέα που πήρα και εγώ ένα γουρουνάκι 5,500 αλλά δεν έχω σούβλα, πως να το ψήσω,  να το βάλω σε ένα ταψί με κλειστό το μεσαίο και στην μέση τα 2 ακριανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, απλώς στο τέλος πρέπει να αυξήσεις πολύ την θερμοκρασία για να γίνει τραγανή η πέτσα και είναι δύσκολο, γιατί η θερμότητα έρχεται από κάτω και όχι από πάνω που θέλεις εσύ. Μπορείς να το ψήσεις στην ψησταριά και να το τελειώσεις στον φούρνο που θα τον έχεις ανάψει τέρμα προηγουμένως να κάψει. Όταν η πέτσα γεμίσει φουσκάλες είσαι έτοιμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gdeli είπε

Ναι, απλώς στο τέλος πρέπει να αυξήσεις πολύ την θερμοκρασία για να γίνει τραγανή η πέτσα και είναι δύσκολο, γιατί η θερμότητα έρχεται από κάτω και όχι από πάνω που θέλεις εσύ. Μπορείς να το ψήσεις στην ψησταριά και να το τελειώσεις στον φούρνο που θα τον έχεις ανάψει τέρμα προηγουμένως να κάψει. Όταν η πέτσα γεμίσει φουσκάλες είσαι έτοιμος.

Αν το γυρισει ανασκελα δεν θα κανει δουλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αν το γυρισει ανασκελα δεν θα κανει δουλεια;

Ανάσκελα που όμως στο ταψί  θα έχει ζουμιά και αν έχει ψηθεί θα διαλυθεί για να το γυρίσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giannis170374 είπε

Ανάσκελα που όμως στο ταψί  θα έχει ζουμιά και αν έχει ψηθεί θα διαλυθεί για να το γυρίσεις 

Bαλε μια σχαρα πανω στο ταψι και ακουμπησε το πανω. Και θα τρεχει μεσα στο ταψι το λιπος και τα ζουμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Bαλε μια σχαρα πανω στο ταψι και ακουμπησε το πανω. Και θα τρεχει μεσα στο ταψι το λιπος και τα ζουμια.

Θα μπορέσω όμως να το γυρίσω η θα διαλυθεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ξανα σε ολους και χρονια πολλα

εχω παρει αυτα εδω για αυριο και σκεφτομουνα για reverse searing... συμφωνειτε ?

επισης τα εχω βαλει για dry brining πανω σε 2 σφηνοποτηρα (δεν εχω σχαριτσα) και καπως κανουν καμπυλη... υπαρχει πιθανοτητα να μεινει το σχημα ετσι μολις τα βγαλω για ψησιμο ?

132573363_140379084550704_5975960631178361745_n.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δε θα μεινει σχήμα, αντι για σφινοποτηρο βαλτα στη σχαρα του φούρνου.. βαλε χοντρο αλάτι.. εγω θα τα εψηνα κανονικά παντως με θερμόμετρο αλλα γουστα είναι αυτα 😃

φαίνονται αψογες πάντως καλοφαγωτες

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...