Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δίνω μεγάλη σημασία στην έκταση της ψησταριάς γιατί αν χρειαστείς χώρο δεν τον έχεις με μια μικρή. Στην μεγάλη δεν ανάβεις όλους τους καυστήρες αν δεν ψήνεις σε όλη την επιφάνεια. Θα ψήσεις όμως και λαχανικά που τρώνε πολύ χώρο, ή κανένα μεγάλο ψάρι, οπότε θέλεις τον χώρο. Εγώ πήρα πολύ προσφατα μια με 4 καυστήρες και ήδη την έχω χρησιμοποιήσει σε όλη της την έκταση, ψήνοντας πχ λαχανικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 ώρα πριν, skskre είπε

Γειά  εξήγησε λίγο παραπάνω το θέμα της εγγύησης plz γιατί οι Napoleon είναι πρώτη μου επιλογή.

Ευχαριστώ 

Η διαφορά στην επιφάνεια- κατα την εταιρεία- είναι 4 burger που δεν μου ακούγεται κ τόσο μεγάλη. Η ευελιξία, τα παραπάνω  ~ 4kw και οι παραπάνω επιλογές λόγω εξτρα καυστήρα αξίζουν τα 140€?

Επιμένουμε και λέμε για τον χώρο ψησίματος, καθώς θα τον χρειαστείς. Δε νομίζω ότι έψησε κανένας 22 ή 26 burgers με την μια. Απλά είναι ένα μέτρο σύγκρισης που χρησιμοποιούν. Κάτι πολύ απλό που μπορώ να σου πως είναι ότι στην μέση μπορείς να βάλεις μια γάστρα, ένα ταψί, ένα ολόκληρο κοτόπουλο, ένα  ψάρι κτλ, να ανάψεις τους 2 ακριανούς καυστήρες και να ψήσεις σαν σε κυκλοθερμικό φούρνο.

Το αν αξίζει να διαθέσεις ή όχι τα παραπάνω χρήματα είναι κάτι που θα το κρίνεις εσύ, ανάλογα με τις ανάγκες σου, πως βλέπεις ότι θα την χρησιμοποιήσεις και αν σε παίρνει ή όχι να κάνεις την υπέρβαση.

Όσον αφορά την εγγύηση, δες το παραπάνω ποστ που έκανα. Έπειτα από επικοινωνία που έκανα με την μαμά εταιρεία, με ενημέρωσαν ότι ισχύει η εγγύηση για αγορές που έγιναν μετά την 1.1.2020 https://www.napoleon.com/en/us/grills/support/napoleon-warranty και όχι αυτή για το 2019 https://www.napoleon.com/en/us/grills/warranties

Από εκεί και πέρα, καλό είναι να το ξεκαθαρίσεις με το κατάστημα που θα την αγοράσεις. Εννοείται ότι μπορείς να επικοινωνήσεις απευθείας και με την μαμά εταιρεία, αναφέρουν το email τους στο βίντεο. Απαντάνε εντός 24 ωρών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο 7+ χρόνια πιστής συμβίωσης με μια broil king καταθέτω τα εξής:

1. ο αριθμός των καυστήρων παίζει ρόλο στην ευελιξία. Δλδ, θα ήθελα να έχω περισσότερη ευελιξία σε έμμεσο ψήσιμο διότι έχει δύο καυστήρες tube8 και  ο καθένας πιάνει την μισή μεριά. Όμως:

2. η δυναμη των καυστήρων είναι πιό σημαντική τόσο στο πώς ψήνει, όσο και στο πόσο. Άλλο να έχεις δύναμη να γεμίσεις όλη την επιφάνεια, άλλο να ψήνεις πάνω απο τους καυστήρες γιατί στο πλάι δεν... Επίσης, καλοκαίρι θα ψήσεις με όλες, για να ψήσεις χειμώνα θέλει προυποθέσεις για να πιάσει και να κρατήσει θερμοκρασία.

3. με όλες θα ψήσεις για 10 άτομα. το ζήτημα είναι πόσο γρήγορα και ποιοτικά (δύναμη και επιφάνεια σχάρας) .

4. η μαντεμένια σχάρα παίζει σημαντικό ρόλο. Μιλάω για μαντέμι, όχι φλύδα απο μαντέμι, και άν το πάρεις έξτρα (αν ταιριάζει) έχει κανένα 60άρι στην καλύτερη.

5. η χρηστική διαφορά των απλών με των πιο premium  είναι κυρίως στα μέταλα και στα ανταλλακτικά. Τα πρώτα τα ζείς σε κάθε ψήσιμο, τα δευτερα όποτε χρειαστεί. προς το παρόν δεν έχω χρειαστεί κάτι. Οπότε, δεν πατάνε λογικές τύπου "με τα λεφτά που έδωσες θα παίρνω μία κάθε 2 χρόνια".

Σε κάθε περίπτωση, θα φάς και θα ευχαριστηθείς σχεδόν το ίδιο με μια των 100€ και με μία των 500€, ψήνω τακτικά και σε μια "απλή" απο πρακτικερ. Όμως, όταν μπαίνουν στην κουβέντα "μαζευομαστε παρέα", "ψήνω σε κάθε ευκαιρία", " θέλω και κανενα κοντοσούβλι" τότε μιλάμε για ένα εργαλείο, κατα την άποψή μου, το οποίο θα κάνει απόσβεση.

Τέλος, όσον αφορά τους πλαινούς καυστήρες γκαζιού, πέραν της δύναμης δείτε και τον χώρο. Στο μπαλκόνι μου, πχ, επειδή σχεδόν πάντα φυσάει, αμφιβάλλω αν θα μπορούσα να τηγανίσω 2 αυγά.  αυτό για το γκάζι, για τις υπερυθρες ίσως να μήν ισχύει.

Δεν είμαι ειδήμων, απλά διάβασα αρκετά για την πρώτη μου επιλογή και τώρα που έχω εμπείρία, είπα να το μοιραστώ.

Καλά ψησίματα παιδιά!!!

Επεξ/σία από rubadub
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Pyrosvestis είπε

Πραγματικά αδυνατώ να κατανοήσω γιατί η ίδια εταιρία δίνει άλλες εγγυήσεις στην Αμερική και άλλες στην Ευρώπη.. Εκπτώσεις γίνονται στην Αμερική, δεν ισχύουν στην Ευρώπη... Σετ σούβλες περιέχουν ψησταριές στην Αμερική, χωρίς σούβλες στην Ευρώπη!! Πρέπει να νιώθω καλά σαν καταναλωτής δηλαδή??? Δεν ξέρω ποιος τα διαμορφώνει αυτά αλλά σίγουρα δεν είναι καθόλου θετικό για μια εταιρία...

Εν μέρη έχεις δίκιο αλλά στις prestige pro στην γερμανία σχεδόν όλοι οι πωλητές προσφέρουν και την σούβλα, ο εδώ δήθεν αντιπρόσωπος γτ κατά την γνώμη μου δεν είναι απλα το παίζει με το να φέρνει 5-6 κομμάτια και όχι να έχει αποθήκες με πολλά κομμάτια όπως πχ weber, κάνει την πάπια για την σούβλα και η τιμή στο ταβάνι , μακάρι να τις είχανε τα μεγάλα μαγαζιά να βλέπαμε καλές εκπτώσεις γτ από τους μικρούς (κλίκα) δεν υπάρχει φως!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rubadub είπε

Μετά απο 7+ χρόνια πιστής συμβίωσης με μια broil king καταθέτω τα εξής:

1. ο αριθμός των καυστήρων παίζει ρόλο στην ευελιξία. Δλδ, θα ήθελα να έχω περισσότερη ευελιξία σε έμμεσο ψήσιμο διότι έχει δύο καυστήρες tube8 και  ο καθένας πιάνει την μισή μεριά. Όμως:

2. η δυναμη των καυστήρων είναι πιό σημαντική τόσο στο πώς ψήνει, όσο και στο πόσο. Άλλο να έχεις δύναμη να γεμίσεις όλη την επιφάνεια, άλλο να ψήνεις πάνω απο τους καυστήρες γιατί στο πλάι δεν... Επίσης, καλοκαίρι θα ψήσεις με όλες, για να ψήσεις χειμώνα θέλει προυποθέσεις για να πιάσει και να κρατήσει θερμοκρασία.

3. με όλες θα ψήσεις για 10 άτομα. το ζήτημα είναι πόσο γρήγορα και ποιοτικά (δύναμη και επιφάνεια σχάρας) .

4. η μαντεμένια σχάρα παίζει σημαντικό ρόλο. Μιλάω για μαντέμι, όχι φλύδα απο μαντέμι, και άν το πάρεις έξτρα (αν ταιριάζει) έχει κανένα 60άρι στην καλύτερη.

5. η χρηστική διαφορά των απλών με των πιο premium  είναι κυρίως στα μέταλα και στα ανταλλακτικά. Τα πρώτα τα ζείς σε κάθε ψήσιμο, τα δευτερα όποτε χρειαστεί. προς το παρόν δεν έχω χρειαστεί κάτι. Οπότε, δεν πατάνε λογικές τύπου "με τα λεφτά που έδωσες θα παίρνω μία κάθε 2 χρόνια".

Σε κάθε περίπτωση, θα φάς και θα ευχαριστηθείς σχεδόν το ίδιο με μια των 100€ και με μία των 500€, ψήνω τακτικά και σε μια "απλή" απο πρακτικερ. Όμως, όταν μπαίνουν στην κουβέντα "μαζευομαστε παρέα", "ψήνω σε κάθε ευκαιρία", " θέλω και κανενα κοντοσούβλι" τότε μιλάμε για ένα εργαλείο, κατα την άποψή μου, το οποίο θα κάνει απόσβεση.

Τέλος, όσον αφορά τους πλαινούς καυστήρες γκαζιού, πέραν της δύναμης δείτε και τον χώρο. Στο μπαλκόνι μου, πχ, επειδή σχεδόν πάντα φυσάει, αμφιβάλλω αν θα μπορούσα να τηγανίσω 2 αυγά.  αυτό για το γκάζι, για τις υπερυθρες ίσως να μήν ισχύει.

Δεν είμαι ειδήμων, απλά διάβασα αρκετά για την πρώτη μου επιλογή και τώρα που έχω εμπείρία, είπα να το μοιραστώ.

Καλά ψησίματα 

Ακριβώς έτσι είναι πολύ σωστός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Επιπλέον αν μπεις στο site κάθε χώρας θα διαπιστώσεις ότι δεν έχουν την ίδια δομή και σε κάποιες χώρες δεν υπάρχει καν σελίδα να αναφέρει την εγγύηση ή την καταγραφή του προϊόντος... Αν πατήσεις σε κάποιες χώρες, βγαίνει το site του Καναδά.

 

Λογικα αυτο θα φτιαχτει συντομα. Περσυ που πηρα την weber το ελληνικο site ηταν τελειως απαρχαιωμένο σε σχεση με τα υπολλοιπα (US & EU). Και μαλιστα σε μια επικοινωνια που ειχα μαζι τους για να κανω register την ψησταρια μου μου ειπαν οτι δεν εχουν ανανεωσει ακομα την ελληνικη σελιδα και αν χρειαστω κατι να κοιταξω στη γερμανικη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Japi είπε

Εν μέρη έχεις δίκιο αλλά στις prestige pro στην γερμανία σχεδόν όλοι οι πωλητές προσφέρουν και την σούβλα, ο εδώ δήθεν αντιπρόσωπος γτ κατά την γνώμη μου δεν είναι απλα το παίζει με το να φέρνει 5-6 κομμάτια και όχι να έχει αποθήκες με πολλά κομμάτια όπως πχ weber, κάνει την πάπια για την σούβλα και η τιμή στο ταβάνι , μακάρι να τις είχανε τα μεγάλα μαγαζιά να βλέπαμε καλές εκπτώσεις γτ από τους μικρούς (κλίκα) δεν υπάρχει φως!

Μπορώ να σου πω τα εξής σχετικά με αυτό που λες μιας και έχω αγοράσει από το εν λόγο κατάστημα Napoleon και έχω εμπεριστατωμένη άποψη.

Η Napoleon ήρθε επίσημα σαν αντιπροσωπεία στην Ελλάδα τον Ιούλιο μετά χιλίων βασάνων ( κορονοϊός ).

Είναι ουσιαστικά η μόνη εταιρία που δεν έχει ξετινάξει τις τιμές στον Θεό (πχ weber εδώ πουλάει genesis II E-310 1.259€ Και το ίδιο μοντέλο στην Γερμανία 714€ μιλάμε για 50% πιο ακριβή ή 545€ για να το βάλουμε και με απλά νούμερα κάτω)

Napoleon Rogue 425 XT 

1.049€ Εδώ  

999€ Γερμανία

 Όποτε θεωρώ πως έχεις εμπάθεια.

ειναι μια νέα προσπάθεια να έρθει ένα πολύ δυνατό brand στην ελληνική αγορά και επειδή έχω δει την αποθήκη τους καθώς από εκεί παρέλαβα (είχε πάνω από 300 bbq μέσα) 

Όσον αφορά το γεγονός ότι δεν έχουν μπει ακόμα στο επίσημο site της Napoleon.com μου είπαν ότι είναι θέμα χρόνου καθώς η Napoleon στην Ευρώπη ήρθε το 2012 για πρώτη φορά και έχουν ραγδαία αύξηση των πωλήσεων και δημιουργίας νέων συνεργασιών.

Αν αγοράσεις Napoleon θα δεις μέσα ένα χαρτί με τους αντιπροσώπους της κάθε χώρας όπου ούτε οι μισοί δεν είναι στο επίσημο site της.

Εγω επέλεξα Napoleon για τα χαρακτηριστικά της και για τα συγκριτικά πλεονεκτήματα που έχουν σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

μπορείς όμως να αγοράσεις μια weber Genesis πχ και να μην πάρεις ούτε δώρο και να δώσεις και 550€ παραπάνω.

Όταν ένα προϊόν στο εξωτερικό (Ευρώπη πάντα) έχει κόστος 714€ αυτό σημαίνει ότι αυτό το προϊόν έχει κατασκευαστεί με υλικά και κερδοφορία που φτάνουν αυτό το ποσό.

Όταν ένα άλλο έχει στην ίδια χώρα τιμή 1000€ σημαίνει ότι τα υλικά του και η κερδοφορία του εμπόρου είναι παλι ανάλογη.

Όσον αφορά το δώρο της σούβλας που αναφέρεις θα σου πω το εξής :

αν δεν υπάρχει κάποια καμπάνια δεν μπορεί η αντιπροσωπεία να κάνει καλύτερες τιμές από τους dealer της καθώς αυτό είναι αθέμιτος ανταγωνισμός και με αυτό τον τρόπο δεν σέβεται τους συνεργάτες της.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Japi είπε

Εν μέρη έχεις δίκιο αλλά στις prestige pro στην γερμανία σχεδόν όλοι οι πωλητές προσφέρουν και την σούβλα, ο εδώ δήθεν αντιπρόσωπος γτ κατά την γνώμη μου δεν είναι απλα το παίζει με το να φέρνει 5-6 κομμάτια και όχι να έχει αποθήκες με πολλά κομμάτια όπως πχ weber, κάνει την πάπια για την σούβλα και η τιμή στο ταβάνι , μακάρι να τις είχανε τα μεγάλα μαγαζιά να βλέπαμε καλές εκπτώσεις γτ από τους μικρούς (κλίκα) δεν υπάρχει φως!

Σε ολες τις εταιριες ισχυει αυτο. Πριν μερικους μηνες στο UK (μπορει και σε αλλες χωρες) εδιναν 2 δωρα να διαλεξεις με καθε ψησταρια (πετρα πιτσας, γαστρα, γαντια και κατι αλλο που δεν θυμαμαι, ισως κουκουλα). Εδω Ελλαδα δεν ισχυε αυτο. Οταν πηγαινες στο site της weber να κανεις claim το δωρο σου ελεγε οτι ηταν για συγκεκριμενες χωρες και φυσικα δεν ειχε την Ελλαδα μεσα.

8 λεπτά πριν, Instructor1182 είπε

Είναι ουσιαστικά η μόνη εταιρία που δεν έχει ξετινάξει τις τιμές στον Θεό (πχ weber εδώ πουλάει genesis II E-310 1.259€ Και το ίδιο μοντέλο στην Γερμανία 714€ μιλάμε για 50% πιο ακριβή ή 545€ για να το βάλουμε και με απλά νούμερα κάτω)

 

Ποιο 50%? Κανα 75% πανω νομιζω ειναι...  Γι αυτο και γω την εφερα απ εξω και γλυτωσα 400€!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, 

 

Για λόγους μεγαλύτερης ευελιξίας σκέφτομαι να πάρω ένα έξτρα μάτι (μιας και η δική μου δεν έχει πλευρικό ) και να το τοποθετήσω στο δεξί ραφάκι που σχεδόν πάντα το έχω διπλωμένο. 

Προφανώς θα συνοδευτεί και από μια μικρή έξτρα μπουκάλα. 

Έχει κανείς κάποια συγκεκριμένη πρόταση ; το θέλω για σχετικά απλή χρήση, όχι να ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες (καμια πατάτα κλπ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, zanskou είπε

Καλημέρα σε όλους, 

 

Για λόγους μεγαλύτερης ευελιξίας σκέφτομαι να πάρω ένα έξτρα μάτι (μιας και η δική μου δεν έχει πλευρικό ) και να το τοποθετήσω στο δεξί ραφάκι που σχεδόν πάντα το έχω διπλωμένο. 

Προφανώς θα συνοδευτεί και από μια μικρή έξτρα μπουκάλα. 

Έχει κανείς κάποια συγκεκριμένη πρόταση ; το θέλω για σχετικά απλή χρήση, όχι να ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες (καμια πατάτα κλπ) 

Έχει δώσει ο @Elderman_19730 κάποιες συμβουλές/προτάσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ οτι ειδα προτεινει αυτη εδω https://www.skroutz.gr/s/25122123/Proton-GS01.html

Εχει αναφερθει βεβαια οτι με τον αερα δυσκολευονται πολυ, δεν ξερω για τη συγκεκριμενη που ειναι πιο δυνατη πως αποδιδει.

Μιας και δεν υπαρχει απ οσο ειδα ματι infrared αυτονομο στην Ελλαδα, μηπως ενα ματι με επαγωγικη εστια ηταν καλυτερη λυση για εξωτερικο χωρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι αυτό κοιτούσα κι εγώ τωρα. 

όπως ειπα βέβαια το θέλω για πολύ απλά πράγματα οπότε δεν έχω λόγο να πάω σε επαγωγική. 

επισης επειδή δεν ψήνομαι να κόψω το πλαϊνό ραφάκι για να την βάλω χωνευτή, κάποια ιδέα για να στηριχτεί σωστά και χωρίς να κινδυνευσει το πλαστικό ράφι από τη θερμοκρασία ;

έλεγα μήπως βρω κανενα πολύ λεπτό και ελαφρυ κομμάτι μάρμαρο ή πέτρα για να την ακουμπίσω πάνω. 

Επεξ/σία από zanskou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Japi είπε

Εν μέρη έχεις δίκιο αλλά στις prestige pro στην γερμανία σχεδόν όλοι οι πωλητές προσφέρουν και την σούβλα, ο εδώ δήθεν αντιπρόσωπος γτ κατά την γνώμη μου δεν είναι απλα το παίζει με το να φέρνει 5-6 κομμάτια και όχι να έχει αποθήκες με πολλά κομμάτια όπως πχ weber, κάνει την πάπια για την σούβλα και η τιμή στο ταβάνι , μακάρι να τις είχανε τα μεγάλα μαγαζιά να βλέπαμε καλές εκπτώσεις γτ από τους μικρούς (κλίκα) δεν υπάρχει φως!

Για να πω την αλήθεια, εγώ δεν το είδα αυτό όταν πήγα να παραλάβω την δική μου ψησταριά στο Homing (που είναι και η αντιπροσωπεία). Φουλ στις ψησταριές ήταν, τις είχε όλες.

Αναφορικά με τις τιμές, η δική μου Rogue 525, που έχει 74 εκατοστά μήκος και 4 καυστήρες, είναι στα 939€. Αντίστοιχων προδιαγραφών Weber ή Broil King είναι εντελώς απλησίαστες δυστυχώς, το ξέρω γιατί έψαξα πρώτα σε αυτές τις εταιρίες πριν πάω στην Napoleon. Και επειδή είχα δει τις Napoleon σε βίντεο στο youtube δεν ασχολήθηκα καν να ψάξω προς τα εκεί επειδή θεωρούσα ότι είναι premium και άρα πανάκριβες. Δεν ξέρω αν στο εξωτερικό είναι πιο φθηνές οι Napoleon από ό,τι εδώ βέβαια αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι τέτοιας ποιότητας ψησταριά θα έκανε στο εξωτερικό 500€ πχ. Τώρα για τις διαφορές τιμών της Weber μεταξύ εξωτερικού και Ελλάδας, μου έχει κάνει και εμένα εντύπωση αυτό το γεγονός. Ίσως παίζουν ρόλο δασμοί κλπ? Η Napoleon νομίζω έχει τα κεντρικά της Ευρώπης στην Ολλανδία και ίσως επειδή είναι εντός ΕΕ να μην παίζουν έξτρα φόροι; Τι να πω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...