Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2132

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Έχετε να προτείνετε κάποια ψησταριά υγραερίου για άτομο Που δεν έχει εμπειρία με τέτοιου είδους ψησταριά? Με κανονικές υπάρχει εμπειρία. Κόστος μέχρι 400+ ευρώ αυτό που με ενδιαφέρει είναι ευκολία χρήσης και συντήρησης-καθάρισμα και  να ειναι ποιοτική κατασκευή γιατί έχω σκοπό να την κρατήσω χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, niktac είπε

Έχετε να προτείνετε κάποια ψησταριά υγραερίου για άτομο Που δεν έχει εμπειρία με τέτοιου είδους ψησταριά? Με κανονικές υπάρχει εμπειρία. Κόστος μέχρι 400+ ευρώ αυτό που με ενδιαφέρει είναι ευκολία χρήσης και συντήρησης-καθάρισμα και  να ειναι ποιοτική κατασκευή γιατί έχω σκοπό να την κρατήσω χρόνια. 

Ανάλογα ποσο σε πέρνει να ανέβεις στο budget σου πας στις 3 γνωστές (Weber, Broil King, Napoleon) και εχεις το κεφάλι σου ήσυχο!. Στα άλλα που αναφέρεις, στη συντήρηση λιγο πολυ ιδιες ειναι αλλες λιγο πιο ευκολες αλλες λιγο πιο δυσκολες. Για την εμπειρία μην το σκέφτεσαι με τα ψησιματα θα την μαθεις και δεν θα εχεις κανενα θεμα. 

Επεξ/σία από Rabbit30
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Rabbit30 είπε

Ανάλογα ποσο σε πέρνει να ανέβεις στο budget σου πας στις 3 γνωστές (Weber, Broil King, Napoleon) και εχεις το κεφάλι σου ήσυχο!. Στα άλλα που αναφέρεις, στη συντήρηση λιγο πολυ ιδιες ειναι αλλες λιγο πιο ευκολες αλλες λιγο πιο δυσκολες. Για την εμπειρία μην το σκέφτεσαι με τα ψησιματα θα την μαθεις και δεν θα εχεις κανενα θεμα. 

Σε landmann λες όχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.

Από πέρυσι το Πάσχα το έψηνα για ψησταριά υγραερίου αλλά τώρα έχει παρθεί η απόφαση και είμαι πλεον στην φάση του ψαξίματος οπότε και θέλω την βοηθειά σας.

Η αρχική μου σκέψη ήταν σε κάτι απλό και οικονομικό με μονο κριτήριο τις κριτικές/δημοτικότητα στο skroutz. Όταν όμως άρχισα να διαβάζω τα μηνύματα εδώ άρχισα να αλλάζω και γνώμη. Αρχικά να πω ότι εχω διαβάσει πάνω από το 1/3 των μηνυμάτων (κυρίως αυτά που αναφέρονται σε πλεονεκτήμτα/μειονεκτήματα ψησταριών) αλλά είναι πραγματικά πάρα πολλά για να τα διαβάσω όλα.

Στη "ψητό" λοιπόν... Η χρήση για την οποία την θέλω είναι η εξής:

  1. Τακτικό (αλλά ελαφρύ) ψήσιμο για 2 άτομα τουλάχιστον 4-5 φορές τη βδόμαδα. Το μενού περιλαμβάνει μία φορά ψάρι, μία/δύο κοτόπουλο, μία πίτσα, μία burger ή μπριζόλα.
  2. Μία φορά τη βδομάδα ή το δεκαπενθήμερο ψήσιμο για παρέα 4-6 άτομα. Εφόσον θα υπάρχει ψησταρία θα παίζουν και τραπεζώματα 😋.
  3. Τελευταία και πιο σημαντική από όλες τις χρήσεις είναι (αν γίνεται) η πλήρης αντικατάσταση της ηλεκτρικής κουζίνας με την ψησταριά. Δηλαδή, θες κοτοπουλακι με πατάτες, θες γιουβέτσι/ρυζάκι, θες φασολάκια/λαχανικά και τα συναφή, θες τηγάνισμα (πολύ σημαντικό)... να ανοίγω την ψησταρια και να ψήνω εκεί. Ακομά και χύτρα αν γινόται να μπαίνει στην πλαϊνή εστία θα ήταν τέλειο. Ο λογος είναι η διαμόρφωση του διαμερίσματος που όταν ψήνεις/τηγανίζεις στην κουζίνα μυρίζει όλο το σπίτι. Αν απαλλαγούμε απο τις μυρωδίες εντός σπιτιού γλυτώνω γκρίνια από την κυρά για αρκετό διάστημα 😁.

Διαβάζοντας λοιπόν όπως είπα ένα μεγάλο μέρος των μηνυμάτων οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

  1. Σχετικά με την "αντικατάσταση της ηλεκτρικής κουζίνας" μπορεί να γίνει στον βαθμό που το θέλω;
  2. Γλυκοκοιτάζω την Broil King Gem 340. Θα με καλύψει πιστεύετε;
  3. Βλέπω ότι η Gem 340 είναι σε ολα τα μαγαζιά εξαντλημένη. Ξέρει κανείς τι παίζει; Γενικά φαίνεται να μην υπάρχει στοκ στην Ελλάδα για πάρα πολλα μοντέλα την ΒΚ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, schaliasos είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Από πέρυσι το Πάσχα το έψηνα για ψησταριά υγραερίου αλλά τώρα έχει παρθεί η απόφαση και είμαι πλεον στην φάση του ψαξίματος οπότε και θέλω την βοηθειά σας.

Η αρχική μου σκέψη ήταν σε κάτι απλό και οικονομικό με μονο κριτήριο τις κριτικές/δημοτικότητα στο skroutz. Όταν όμως άρχισα να διαβάζω τα μηνύματα εδώ άρχισα να αλλάζω και γνώμη. Αρχικά να πω ότι εχω διαβάσει πάνω από το 1/3 των μηνυμάτων (κυρίως αυτά που αναφέρονται σε πλεονεκτήμτα/μειονεκτήματα ψησταριών) αλλά είναι πραγματικά πάρα πολλά για να τα διαβάσω όλα.

Στη "ψητό" λοιπόν... Η χρήση για την οποία την θέλω είναι η εξής:

  1. Τακτικό (αλλά ελαφρύ) ψήσιμο για 2 άτομα τουλάχιστον 4-5 φορές τη βδόμαδα. Το μενού περιλαμβάνει μία φορά ψάρι, μία/δύο κοτόπουλο, μία πίτσα, μία burger ή μπριζόλα.
  2. Μία φορά τη βδομάδα ή το δεκαπενθήμερο ψήσιμο για παρέα 4-6 άτομα. Εφόσον θα υπάρχει ψησταρία θα παίζουν και τραπεζώματα 😋.
  3. Τελευταία και πιο σημαντική από όλες τις χρήσεις είναι (αν γίνεται) η πλήρης αντικατάσταση της ηλεκτρικής κουζίνας με την ψησταριά. Δηλαδή, θες κοτοπουλακι με πατάτες, θες γιουβέτσι/ρυζάκι, θες φασολάκια/λαχανικά και τα συναφή, θες τηγάνισμα (πολύ σημαντικό)... να ανοίγω την ψησταρια και να ψήνω εκεί. Ακομά και χύτρα αν γινόται να μπαίνει στην πλαϊνή εστία θα ήταν τέλειο. Ο λογος είναι η διαμόρφωση του διαμερίσματος που όταν ψήνεις/τηγανίζεις στην κουζίνα μυρίζει όλο το σπίτι. Αν απαλλαγούμε απο τις μυρωδίες εντός σπιτιού γλυτώνω γκρίνια από την κυρά για αρκετό διάστημα 😁.

Διαβάζοντας λοιπόν όπως είπα ένα μεγάλο μέρος των μηνυμάτων οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

  1. Σχετικά με την "αντικατάσταση της ηλεκτρικής κουζίνας" μπορεί να γίνει στον βαθμό που το θέλω;
  2. Γλυκοκοιτάζω την Broil King Gem 340. Θα με καλύψει πιστεύετε;
  3. Βλέπω ότι η Gem 340 είναι σε ολα τα μαγαζιά εξαντλημένη. Ξέρει κανείς τι παίζει; Γενικά φαίνεται να μην υπάρχει στοκ στην Ελλάδα για πάρα πολλα μοντέλα την ΒΚ.

Καλησπέρα,

μια καλή ψησταριά αερίου, μπορεί να αντικαταστήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό, αν όχι πλήρως, μια συμβατική ηλεκτρική κουζίνα. Το μεγαλύτερο θέμα είναι το πλαϊνό μάτι, όπου τις περισσότερες φορές δεν επαρκεί για τηγάνισμα, βράσιμο κτλ.

Αν είναι απλό μάτι αερίου, όπως στις περισσότερες περιπτώσεις, πολλές φορές δεν έχει αρκετή ισχύ και επηρεάζεται εύκολα από αέρα και εξωτερική θερμοκρασία. Αν θέλεις πλαϊνό μάτι που μπορείς να κάνεις πραγματικά τα πάντα, θα πρέπει να πας σε infrared.

Τα υπόλοιπα ψησίματα που αναφέρεις θα τα κάνεις μια χαρά. Ένα άλλο πράγμα που πρέπει να λάβεις υπόψη σου είναι ότι η επιφάνεια ψησίματος, δυστυχώς, δεν μεγαλώνει κατά το δοκούν. Αν επιθυμείς να κάνεις ψησίματα και να καλείς φίλους/συγγενείς για φαγητό, θα πρέπει να το λάβεις σοβαρά υπόψη σου και να κοιτάξεις να πάρεις μια ψησταριά που θα καλύψει κι αυτή την ανάγκη σου. Η συγκεκριμένη που αναφέρεις, δε νομίζω ότι θα σε καλύψει σε αυτό το κομμάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ να προσθέσω πως σχεδόν τα πάντα που κάνεις στο φουρνο μπορούν να γίνουν στην ψησταριά, εκτώς απο πίτες και γλυκά ίσως, και αυτο γιατι δεν το έχω δοκιμάσει. Θα χρειαστείς ταψιά και γάστρα που να χωράνε στην ψησταριά σου με κλειστό καπάκι, και έτσι θα αποφασίσεις και το μέγεθος του μοντέλου σου.

Τα μάτια δυστυχώς δεν τα γλιτώνεις, κάτι θα πρέπει να κάνεις και στην κουζίνα.

Εμείς όμως έχουμε την φριτέζα στο ένα πτυσόμενο πάγκο στης ΒΚ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 minutes ago, ilpapacha said:

Αν είναι απλό μάτι αερίου, όπως στις περισσότερες περιπτώσεις, πολλές φορές δεν έχει αρκετή ισχύ και επηρεάζεται εύκολα από αέρα και εξωτερική θερμοκρασία. Αν θέλεις πλαϊνό μάτι που μπορείς να κάνεις πραγματικά τα πάντα, θα πρέπει να πας σε infrared.

Infrared οταν λες αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο, σωστά; https://www.amazon.co.uk/Cusimax-Electric-Portable-Infrared-Temperature/dp/B07KZY9BDQ/

Θεωρείς ότι θα υπάρχει θέμα ασφάλειας/κίνδυνος αν αντί για ενσωματωμένη πλαϊνή εστία προσαρμόσω ένα τέτοιο μάτι σε μία από τις πλαϊνές βάσεις; Επειδή αυτό λειτουργεί με ρεύμα και μπορεί να ζεσταίνεται αρκετα με προβληματίζει λίγο.

 

59 minutes ago, ilpapacha said:

Αν επιθυμείς να κάνεις ψησίματα και να καλείς φίλους/συγγενείς για φαγητό, θα πρέπει να το λάβεις σοβαρά υπόψη σου και να κοιτάξεις να πάρεις μια ψησταριά που θα καλύψει κι αυτή την ανάγκη σου. Η συγκεκριμένη που αναφέρεις, δε νομίζω ότι θα σε καλύψει σε αυτό το κομμάτι.

Και εμένα με προβληματίζει ότι είναι λίγο μικρή αλλά θυσίασα την επιφάνεια ψησίματος (που βρίσκω σε πιο φθηνές επιλογές) για το όνομα (ΒΚ/Weber). To θέμα είναι οτι για να ανέβω σε επιφάνεια ψησίματος σε ΒΚ/Weber πρέπει να ανέβω και αρκετά στο ήδη ανεβασμένο budget. Ιδανικά δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 500-550 ευρώ.

 

  

14 minutes ago, gtheodor said:

Εδώ να προσθέσω πως σχεδόν τα πάντα που κάνεις στο φουρνο μπορούν να γίνουν στην ψησταριά, εκτώς απο πίτες και γλυκά ίσως, και αυτο γιατι δεν το έχω δοκιμάσει. Θα χρειαστείς ταψιά και γάστρα που να χωράνε στην ψησταριά σου με κλειστό καπάκι, και έτσι θα αποφασίσεις και το μέγεθος του μοντέλου σου.

Τα μάτια δυστυχώς δεν τα γλιτώνεις, κάτι θα πρέπει να κάνεις και στην κουζίνα.

Εμείς όμως έχουμε την φριτέζα στο ένα πτυσόμενο πάγκο στης ΒΚ. 

Η γάστρα μας χωράει σίγουρα στην GEM 340. Για τα ταψιά ή θα ανέβω σε επιφάνεια ψησίματος ή θα χρειαστεί να αγοράσουμε άλλα 🙂.

Πιο μοντέλο της ΒΚ έχεις; Είσαι ευχαριστημένος; 

Επεξ/σία από schaliasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, schaliasos είπε

Infrared οταν λες αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο, σωστά; https://www.amazon.co.uk/Cusimax-Electric-Portable-Infrared-Temperature/dp/B07KZY9BDQ/

Θεωρείς ότι θα υπάρχει θέμα ασφάλειας/κίνδυνος αν αντί για ενσωματωμένη πλαϊνή εστία προσαρμόσω ένα τέτοιο μάτι σε μία από τις πλαϊνές βάσεις; Επειδή αυτό λειτουργεί με ρεύμα και μπορεί να ζεσταίνεται αρκετα με προβληματίζει λίγο.

 

Και εμένα με προβληματίζει ότι είναι λίγο μικρή αλλά θυσίασα την επιφάνεια ψησίματος (που βρίσκω σε πιο φθηνές επιλογές) για το όνομα (ΒΚ/Weber). To θέμα είναι οτι για να ανέβω σε επιφάνεια ψησίματος σε ΒΚ/Weber πρέπει να ανέβω και αρκετά στο ήδη ανεβασμένο budget. Ιδανικά δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 500-550 ευρώ.

 

  

Η γάστρα μας χωράει σίγουρα στην GEM 340. Για τα ταψιά ή θα ανέβω σε επιφάνεια ψησίματος ή θα χρειαστεί να αγοράσουμε άλλα 🙂.

Πιο μοντέλο της ΒΚ έχεις; Είσαι ευχαριστημένος; 

Για το infrared, εννοούσα όπως αυτό που έχει η Napoleon, στις ψησταριές της

image.jpeg.e2afce568253483771de65cc1be11cf2.jpegimage.jpeg.151cbc95edb759b125f3cecd8e0a2103.jpeg

Ένα μεγάλο πλεονέκτημα για τις Napoleon/Weber/Broil King είναι και η εγγύηση που προσφέρουν. 
Όπως και να χει, τα κριτήρια επιλογής, τα βάζεις εσύ με βάση το οικονομικό, τον χώρο που έχεις διαθέσιμο κτλ. Η γνώμη μου είναι να κάνεις λίγο ακόμα υπομονή ώστε να μπορέσεις να τις δεις από κοντά και τις οικονομικές σειρές και τις πιο ακριβές, ώστε να έχεις και την δική σου άποψη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, ilpapacha said:

Για το infrared, εννοούσα όπως αυτό που έχει η Napoleon, στις ψησταριές της

Δεν τις είχα δει καθόλου τις Napoleon για να πω την αλήθεια. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, niktac είπε

Σε landmann λες όχι? 

Δεν εχω άποψη για τις Landmann. Έχοντας φιλους με no name κινέζικες διαπίστωσα τα μειονεκτήματα που εχουν αναφερθεί και δω, δλδ να σταζει ο καδος, να μην υπάρχει ομοιόμορφη κατανομή θερμότητας και να μην πιανουν τις θερμοκρασίες που πρεπει, γι αυτο προσωπικά προσαρμοσα το budget μου (περιμενα και τις προσφορές) και πηγα κατευθείαν σε Weber. 

Ισως κάποιος φιλος απο δω μεσα εχει Landmann και μπορει να σε βοηθήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jfan είπε

Φίλε και εγώ την Prime  έβαλα στην Broil King Monarch 340 που πήρα πριν μια εβδομάδα και ανέβασε 320 βαθμούς μέσα σε ένα 20λεπτο.

Και στο ένα ψήσιμο που έκανα οι χρόνοι μου φάνηκαν απολύτως λογικοί.

Παρέλαβες κιόλας;;;;  εμένα ακόμα στον έλεγχο πληρωμής.... Καταραμενη επαρχία...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι ψησταριά και να πάρεις θα μάθεις τα χούγια της αργά ή γρήγορα και θα προσαρμόσεις το ψήσιμο. Το θέμα είναι η διάρκεια που θα κρατήσει και οι δυνατότητες για το κάτι παραπάνω. Προτείνω κατευθείαν να πας σε μια επώνυμη για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το εχω ξαναγραψει.H landmann δεν ειναι κινεζικη no name ,ειναι Γερμανικη με αντιπροσωπεια στην Ελλαδα οποτε σε περιπτωση προβληματος θα εισαι ενταξει.Το θεμα ειναι να εχει κανα παιδι εμπειρια ωστε να πει πως ψηνει.Σαν κατασκευη ειναι πολυ τιμιες παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...