Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

3. σε καλες ψησταριες ειτε 2 ειτε 3 ειτε 4 καυστηρες, η μεγιστη θερμοκρασια που θα πιασεις θα ειναι η ιδια. Απλα με τους 3 καυστηρες εχεις μεγαλυτερη ευελιξία για μαγειρεματα.

Θεωρώ όμως ότι θα έχει οικονομία με 3 καυστήρες σε αέριο. Όχι τπτ τρελό αλλά θα διαχειρίζεται τις θερμοκρασίες με μεγαλύτερη ευκολία. Εσύ σαν ειδικός ίσως μας διαφωτίσεις περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Εγώ ξέρω ότι με αυτά κ αυτά σήμερα έκανα παραγγελία την Napoleon 425 Xt. 

Η μικρή 365 θα μετακόμιση άμεσα στο εξοχικό οπότε έλυσα και τα θέματα που είχα για το εξοχικό... 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επί 10 χρόνια είχα ψησταριά με 3 καυστήρες και πλαϊνό μάτι, το οποίο δεν άναψα ποτέ, ούτε 1 φορά. Υπάρχουν άλλοι που τηγανίζουν, ζεσταίνουν σάλτσες κλπ. Ανάλογα τι θέλεις. Εγώ θα προτιμούσα τους 3 καυστήρες πάντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, skskre είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ και εγώ για την ανάλυση, βοηθάει πολύ αλλά μου "βγάζει" κάποιες ερωτήσεις 

1. Είναι προτιμότερο 3 καυστήρες ή 2 + πλαϊνό μάτι?

2. Οι 2 καυστήρες δεν επαρκούν για 4μελη οικογένεια? 

3. Ο 3ος καυστήρας βελτιώνει και τους χρόνους ψησίματος στα λίγα κρέατα ή είναι για indirect και -προφανώς- για περισσότερα κρέατα?

Ευχαριστώ πολύ 

1. Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να δεις και από την δική σου πλευρά. Σε ενδιαφέρει να υπάρχει πλαϊνό μάτι; Σε ενδιαφέρει να μαγειρεύεις/τηγανίζεις σε αυτό; Αν ναι θα πρέπει να βρεις μια ψησταριά με δυνατό πλαϊνό μάτι αερίου ή infrared.

2. Αναλόγως τις ποσότητες φαγητού που καταναλώνετε. Λογικά αρκεί. Θα μαγειρεύεις μόνο για την οικογένεια ή θα καλείς φίλους και συγγενείς στο σπίτι για φαγητό; Άλλο να μαγειρεύεις για 4 άτομα, άλλο για καμία 10αριά. 

3. Σίγουρα με περισσότερους καυστήρες έχεις μεγαλύτερη ευελιξία και προφανώς μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Εγώ ξέρω ότι με αυτά κ αυτά σήμερα έκανα παραγγελία την Napoleon 425 Xt. 

Η μικρή 365 θα μετακόμιση άμεσα στο εξοχικό οπότε έλυσα και τα θέματα που είχα για το εξοχικό... 

Καλορίζικη!!! Αυτή έχει και υπέρυθρες ε; Εργαλείο πήρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Θεωρώ όμως ότι θα έχει οικονομία με 3 καυστήρες σε αέριο. Όχι τπτ τρελό αλλά θα διαχειρίζεται τις θερμοκρασίες με μεγαλύτερη ευκολία. Εσύ σαν ειδικός ίσως μας διαφωτίσεις περισσότερο.

Δεν ειμαι και ειδικος :P

Με τους 3 καιει πιο πολυ. Αλλα μιλαμε τωρα  για αεριο που κοστιζει η μπουκαλα 17€. Δλδ το χρονο να καψεις ποσο παραπανω; 15-20€?

Με τους 3 εχεις μεγαλυτερη ευελιξια οταν θες να κανεις μαγειρευτα, low and slow, καπνισμα, σουβλισμα, πιτσες κλπ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Στις prestige & pretige pro, που διατίθενται στην ευρωπαϊκή αγορά, δυστυχώς δεν περιλαμβάνουν την σούβλα και το μοτέρ στη τιμή.

Από την στιγμή που έχεις/θέλεις να διαθέσεις συγκεκριμένο ποσό, ξεκίνα να αποκλείεις τις ψησταριές που δεν είναι στα χρήματα αυτά. Από εκεί και πέρα δες τις ψησταριές που είναι εντός του ποσού αυτού και κατέληξε σε 2-3, ώστε να επιλέξεις την μια που θα πάρεις. Το ξαναλέω ότι είναι πολύ σημαντικό να τις δεις κι από κοντά.

Μεγάλο κριτήριο θα πρέπει να είναι και η εγγύηση που διαθέτει. Επιπλέον εκτός  από τα τεχνικά χαρακτηριστικά της κάθε ψησταριάς, είναι εξίσου σημαντικό να καταλάβεις και την ποιότητα κατασκευής. Ίδιου μεγέθους ψησταριά μπορεί να ζυγίζει 50 κιλά σε μια εταιρία και 30 ή 70 κιλά σε μια άλλη.

Πραγματικά αδυνατώ να κατανοήσω γιατί η ίδια εταιρία δίνει άλλες εγγυήσεις στην Αμερική και άλλες στην Ευρώπη.. Εκπτώσεις γίνονται στην Αμερική, δεν ισχύουν στην Ευρώπη... Σετ σούβλες περιέχουν ψησταριές στην Αμερική, χωρίς σούβλες στην Ευρώπη!! Πρέπει να νιώθω καλά σαν καταναλωτής δηλαδή??? Δεν ξέρω ποιος τα διαμορφώνει αυτά αλλά σίγουρα δεν είναι καθόλου θετικό για μια εταιρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν ειμαι και ειδικος :P

Με τους 3 καιει πιο πολυ. Αλλα μιλαμε τωρα  για αεριο που κοστιζει η μπουκαλα 17€. Δλδ το χρονο να καψεις ποσο παραπανω; 15-20€?

Με τους 3 εχεις μεγαλυτερη ευελιξια οταν θες να κανεις μαγειρευτα, low and slow, καπνισμα, σουβλισμα, πιτσες κλπ

 

 

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

1. Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να δεις και από την δική σου πλευρά. Σε ενδιαφέρει να υπάρχει πλαϊνό μάτι; Σε ενδιαφέρει να μαγειρεύεις/τηγανίζεις σε αυτό; Αν ναι θα πρέπει να βρεις μια ψησταριά με δυνατό πλαϊνό μάτι αερίου ή infrared.

2. Αναλόγως τις ποσότητες φαγητού που καταναλώνετε. Λογικά αρκεί. Θα μαγειρεύεις μόνο για την οικογένεια ή θα καλείς φίλους και συγγενείς στο σπίτι για φαγητό; Άλλο να μαγειρεύεις για 4 άτομα, άλλο για καμία 10αριά. 

3. Σίγουρα με περισσότερους καυστήρες έχεις μεγαλύτερη ευελιξία και προφανώς μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος.

 

Σίγουρα οι ανάγκες μου είναι για 4 αρχικά και τις πιο πολλές φορές αλλά έρχονται και άλλες οικογένειες οπότε μπορεί να χρειαστεί. Από οτι καταλαβαίνω οι 3 καυστήρες  "κερδίζουν" το πλαινό μάτι,  το οποίο καλό είναι αλλά όχι απαραίτητο. Επειδή θα βρίσκεται σε μπαλκόνι στη πόλη σκέφτομαι λίγο και τους γείτονες - γιαυτό κοιτάω την Napoleon 365 -

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δε βρηκα στο black friday τωρα που ξαναρχιζουν εκπτωσεις το ξαναγραφω μηπως πεσει τπτ στο ματι κανενος.

 

Ψαχνω ψησταρια με πλαινο ματι (3 και πανω εστιες) με τιμή γύρω στο 300αρι για εξοχικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, skskre είπε

 

Σίγουρα οι ανάγκες μου είναι για 4 αρχικά και τις πιο πολλές φορές αλλά έρχονται και άλλες οικογένειες οπότε μπορεί να χρειαστεί. Από οτι καταλαβαίνω οι 3 καυστήρες  "κερδίζουν" το πλαινό μάτι,  το οποίο καλό είναι αλλά όχι απαραίτητο. Επειδή θα βρίσκεται σε μπαλκόνι στη πόλη σκέφτομαι λίγο και τους γείτονες - γιαυτό κοιτάω την Napoleon 365 -

Οι περισσότεροι από εμάς σε μπαλκόνι την έχουμε, σε πόλη. Δεν παράγει καπνό, όπως τα κάρβουνα. Για τις μυρωδιές δεν θα αναφερθώ, καθώς πιστεύω ότι είναι ευπρόσδεκτες... Μην ξεχνάς πως δεν είσαι ο μόνος που ψήνει στο μπαλκόνι. Στην γειτονιά μου έχει αρκετούς. Η Napoleon είναι μια εξαιρετική επιλογή.

42 λεπτά πριν, Pyrosvestis είπε

Πραγματικά αδυνατώ να κατανοήσω γιατί η ίδια εταιρία δίνει άλλες εγγυήσεις στην Αμερική και άλλες στην Ευρώπη.. Εκπτώσεις γίνονται στην Αμερική, δεν ισχύουν στην Ευρώπη... Σετ σούβλες περιέχουν ψησταριές στην Αμερική, χωρίς σούβλες στην Ευρώπη!! Πρέπει να νιώθω καλά σαν καταναλωτής δηλαδή??? Δεν ξέρω ποιος τα διαμορφώνει αυτά αλλά σίγουρα δεν είναι καθόλου θετικό για μια εταιρία...

Πάντως έβγαλαν και σχετικό βίντεο όσον αφορά τις εγγυήσεις

Σε επικοινωνία μου με την μαμά εταιρεία, με ενημέρωσαν ότι ισχύουν κανονικά οι εγγυήσεις για ψησταριές που αγοράστηκαν το 2020...

12 λεπτά πριν, paokmaniak είπε

Μιας και δε βρηκα στο black friday τωρα που ξαναρχιζουν εκπτωσεις το ξαναγραφω μηπως πεσει τπτ στο ματι κανενος.

 

Ψαχνω ψησταρια με πλαινο ματι (3 και πανω εστιες) με τιμή γύρω στο 300αρι για εξοχικο

Με μια πρόχειρη μάτια στο σκρουτζ, υπάρχουν οι παρακάτω

https://www.skroutz.gr/c/447/gas_barbeque/f/700140_700143/plaino-mati-3-esties.html?o=ψησταρια+υγραεριου&order_by=pricevat&order_dir=asc&price_max=350&price_min=250

Δε νομίζω ότι θα βρεις Napoleon/Weber/Broil King σε αυτή την τιμή και με τα χαρακτηριστικά που θες, ακόμα κι αν έχει έκπτωση.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Οι περισσότεροι από εμάς σε μπαλκόνι την έχουμε, σε πόλη. Δεν παράγει καπνό, όπως τα κάρβουνα. Για τις μυρωδιές δεν θα αναφερθώ, καθώς πιστεύω ότι είναι ευπρόσδεκτες... Μην ξεχνάς πως δεν είσαι ο μόνος που ψήνει στο μπαλκόνι. Στην γειτονιά μου έχει αρκετούς. Η Napoleon είναι μια εξαιρετική επιλογή.

Πάντως έβγαλαν και σχετικό βίντεο όσον αφορά τις εγγυήσεις

Σε επικοινωνία μου με την μαμά εταιρεία, με ενημέρωσαν ότι ισχύουν κανονικά οι εγγυήσεις για ψησταριές που αγοράστηκαν το 2020...

Με μια πρόχειρη μάτια στο σκρουτζ, υπάρχουν οι παρακάτω

https://www.skroutz.gr/c/447/gas_barbeque/f/700140_700143/plaino-mati-3-esties.html?o=ψησταρια+υγραεριου&order_by=pricevat&order_dir=asc&price_max=350&price_min=250

Δε νομίζω ότι θα βρεις Napoleon/Weber/Broil King σε αυτή την τιμή και με τα χαρακτηριστικά που θες, ακόμα κι αν έχει έκπτωση.

Η μαμά εταιρία λέει οτι ισχύει κανονικά η εγγύηση για όποιον αγόρασε το 2020 και μαγαζί που πουλάει napoleon στην Ελλάδα λέει ότι δεν ισχύει εδώ αλλά μόνο στην Αμερική.... Καλή περίπτωση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Pyrosvestis είπε

Η μαμά εταιρία λέει οτι ισχύει κανονικά η εγγύηση για όποιον αγόρασε το 2020 και μαγαζί που πουλάει napoleon στην Ελλάδα λέει ότι δεν ισχύει εδώ αλλά μόνο στην Αμερική.... Καλή περίπτωση!!

Αν ρίξεις μια μάτια στο ευρωπαϊκό site, που περιέχει τις ευρωπαϊκές χώρες δεν υπάρχει πουθενά η Ελλάδα https://napoleongrills.eu.
Επιπλέον αν μπεις στο site κάθε χώρας θα διαπιστώσεις ότι δεν έχουν την ίδια δομή και σε κάποιες χώρες δεν υπάρχει καν σελίδα να αναφέρει την εγγύηση ή την καταγραφή του προϊόντος... Αν πατήσεις σε κάποιες χώρες, βγαίνει το site του Καναδά.

Φαίνεται ότι δεν υπάρχει, ακόμα τουλάχιστον, η αντίστοιχη οργάνωση. Την ψησταριά την έκανα παραγγελία τέλος Ιουνίου και δεν θυμάμαι να είχε αναφορά σε αυτή την εγγύηση του 2020. Αν δεις την προηγούμενη απάντησή μου προς εσένα , είχα αναφέρει, εκ παραδρομής για το 2021, καθώς δεν είχα δει μέχρι την ημερομηνία που την παρήγγειλα άλλη εγγύηση και υπέθεσα ότι ήταν για το 2021. Λογικά το αποφάσισαν προς τα τέλη της χρονιάς.

Δες εδώ το manual από το Γερμανικό site https://www.napoleon.com/sites/default/files/products/N415-0518CE-GB-DE-AUG04.20.pdf. Στο τέλος της κάθε σελίδας υπάρχει αναφορά στο πότε εκδόθηκε το έντυπο . Το συγκεκριμένο αναφέρει αρχές Αυγούστου  του 2020 και έχει μέσα την προηγούμενη εγγύηση.

Ενώ στο site της μαμάς εταιρείας https://www.napoleon.com/sites/default/files/products/N415-0518-NA-Prestige-500-3-manual-25SEP2020.pdf αναφέρει τέλος Σεπτεμβρίου 2020 και έχει τη νέα εγγύηση.

Το βίντεο, αν πρόσεξες, έχει βγει τις τελευταίες 2-3 μέρες. Ίσως να είχαν αντίστοιχα ερωτήματα από πολλούς που αγόρασαν μέσα στο 2020 και ήθελαν να το ξεκαθαρίσουν.

Στην επικοινωνία που είχα μαζί τους αναφέρθηκα και στο αντίστοιχο site της Weber όπου έχει την ίδια δομή και είναι αντίστοιχα ενημερωμένο με τους τελευταίους όρους εγγύησης που ισχύουν.

 
Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paokmaniak είπε

Μιας και δε βρηκα στο black friday τωρα που ξαναρχιζουν εκπτωσεις το ξαναγραφω μηπως πεσει τπτ στο ματι κανενος.

 

Ψαχνω ψησταρια με πλαινο ματι (3 και πανω εστιες) με τιμή γύρω στο 300αρι για εξοχικο

δοκιμασμένη η παρακάτω και τουλάχιστον τίμια για τα λεφτά της. στο isompes έχει και μπόλικα αξεσουάρ για την συγκεκριμένη και ο άνθρωπος που το τρέχει ειναι γαμώ τα παιδιά

 

https://www.skroutz.gr/s/8962206/Vanward-Majesty-S.html?from=catspan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Οι περισσότεροι από εμάς σε μπαλκόνι την έχουμε, σε πόλη. Δεν παράγει καπνό, όπως τα κάρβουνα. Για τις μυρωδιές δεν θα αναφερθώ, καθώς πιστεύω ότι είναι ευπρόσδεκτες... Μην ξεχνάς πως δεν είσαι ο μόνος που ψήνει στο μπαλκόνι. Στην γειτονιά μου έχει αρκετούς. Η Napoleon είναι μια εξαιρετική επιλογή.

Πάντως έβγαλαν και σχετικό βίντεο όσον αφορά τις εγγυήσεις

Σε επικοινωνία μου με την μαμά εταιρεία, με ενημέρωσαν ότι ισχύουν κανονικά οι εγγυήσεις για ψησταριές που αγοράστηκαν το 2020..

Γειά  εξήγησε λίγο παραπάνω το θέμα της εγγύησης plz γιατί οι Napoleon είναι πρώτη μου επιλογή.

Ευχαριστώ 

4 ώρες πριν, ilpapacha είπε

1. Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να δεις και από την δική σου πλευρά. Σε ενδιαφέρει να υπάρχει πλαϊνό μάτι; Σε ενδιαφέρει να μαγειρεύεις/τηγανίζεις σε αυτό; Αν ναι θα πρέπει να βρεις μια ψησταριά με δυνατό πλαϊνό μάτι αερίου ή infrared.

2. Αναλόγως τις ποσότητες φαγητού που καταναλώνετε. Λογικά αρκεί. Θα μαγειρεύεις μόνο για την οικογένεια ή θα καλείς φίλους και συγγενείς στο σπίτι για φαγητό; Άλλο να μαγειρεύεις για 4 άτομα, άλλο για καμία 10αριά. 

3. Σίγουρα με περισσότερους καυστήρες έχεις μεγαλύτερη ευελιξία και προφανώς μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος.

 

Η διαφορά στην επιφάνεια- κατα την εταιρεία- είναι 4 burger που δεν μου ακούγεται κ τόσο μεγάλη. Η ευελιξία, τα παραπάνω  ~ 4kw και οι παραπάνω επιλογές λόγω εξτρα καυστήρα αξίζουν τα 140€?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...