Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πολύ σκέψη κατέληξα στην Napoleon R425. Παρέλαβα χτες και την έστησα σε 2+ ώρες. Με παίδεψε λίγο να πω την αλήθεια. Φαίνεται πολύ γερή και στιβαρή κατασκευή γεγονός που με χαροποίσε καθώς την πήρα πραγματικά με κλειστά μάτια (στη Θεσσαλονίκη το μοναδικό κατάστημα με Napoleon δεν έχει εκθεσιακά κομμάτια, μόνο παραγγελία). 

Σήμερα θα κάνω το πρώτο άναμα. Καμιά συμβουλή; Κάτι που πρέπει να προσέξω; 

Στις οδηγίες λέει ότι την πρώτη φορά πρέπει να πλύνω με "μαλακό" σαπούνι τις σχάρες, να ξεπλύνω πολύ καλά και μετα να τις στεγνώσω επίσης πολύ καλά μέχρι να φύγει όλη η υγρασία. Έπειτα προθερμαίνω για 15' και αφού έχω περάσει με λάδι τις σχάρες τις βάζω πάνω για περίπου μιάμιση ώρα με κλειστό καπάκι. 

 Έχω διαβάσει από πολλούς ότι γενικά δεν πρέπει να πλένεις τις μαντεμένιες σχάρες (το γράφει και στις οδηγίες), οπότε το κάνω ή όχι;

 

1.jpg

2.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1964

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Γενικα δεν χρειαζονται πλυσιμο. Βεβαια και να τις πλυνεις χαλαρα και τις στεγνωσεις και τις περασεις με λαδακι μετα δεν θα παθουν κατι.

Αλλα αφου το λεει κανε το, γιατι καμια φορα βαζουν καποιες προστατευικες ουσιες (πχ bee wax) το οποιο θελει να το πλυνεις για να φυγει. Το ειχα δει σε κατι τηγανια carbon steel που ελεγε οτι θελει πλυσιμο να φυγει αυτο πρωτα πριν το χρησιμοποιησεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, SKOKMAN είπε

ΕΦΤΑΣΕ!!!!!!!!!!!!!

 

IMG_20210201_211516.jpg

IMG_20210201_211524.jpg

IMG_20210201_211531.jpg

 

2 ώρες πριν, schaliasos είπε

Μετά από πολύ σκέψη κατέληξα στην Napoleon R425. Παρέλαβα χτες και την έστησα σε 2+ ώρες. Με παίδεψε λίγο να πω την αλήθεια. Φαίνεται πολύ γερή και στιβαρή κατασκευή γεγονός που με χαροποίσε καθώς την πήρα πραγματικά με κλειστά μάτια (στη Θεσσαλονίκη το μοναδικό κατάστημα με Napoleon δεν έχει εκθεσιακά κομμάτια, μόνο παραγγελία). 

Σήμερα θα κάνω το πρώτο άναμα. Καμιά συμβουλή; Κάτι που πρέπει να προσέξω; 

Στις οδηγίες λέει ότι την πρώτη φορά πρέπει να πλύνω με "μαλακό" σαπούνι τις σχάρες, να ξεπλύνω πολύ καλά και μετα να τις στεγνώσω επίσης πολύ καλά μέχρι να φύγει όλη η υγρασία. Έπειτα προθερμαίνω για 15' και αφού έχω περάσει με λάδι τις σχάρες τις βάζω πάνω για περίπου μιάμιση ώρα με κλειστό καπάκι. 

 Έχω διαβάσει από πολλούς ότι γενικά δεν πρέπει να πλένεις τις μαντεμένιες σχάρες (το γράφει και στις οδηγίες), οπότε το κάνω ή όχι;

 

1.jpg

2.jpg

Καλορίζικες και καλά ψησίματα με τις οικογένειές σας και τους φίλους σας!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Mετα το περιστατικο με τη φωτια σε ψησταρια που αναφερθηκε μερικες σελιδες πριν, χτες ενας φιλος μου μου ειπε οτι επαθε το ιδιο. Ψησταρια (γερμανικης προελευσης) που καθαριζεται καθε 2-3 ψησιματα οπως μου ειπε, κατα τη διαδικασια της πυρολυσης και ενω την ειχε αφησει χωρις να την κοιταει, μαλλον αρπαξε φωτια και επαθε ζημια. Για δεκα λεπτα την αφησε και οταν γυρισε ειχε ηδη προλαβει να χαλασει. Φωτια δεν ειδε σε εκεινη τη φαση, αλλα επαθε ζημια το καπακι μεχρι και εξωτερικα.

Γι αυτο παιδια μην τις αφηνετε οταν ειναι στο τερμα χωρις να ειστε εκει. Αν αρπαξει φωτια και σβησετε αμεσα τους καυστηρες θα προλαβετε το κακο.

τι στο καλό ; έπεσε επιδημία και στις ψησταριές ;

τι μοντέλο ειχε ο φίλος σου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τα τρία ψησίματα. Είναι τι ψησίματα θα κάνεις. Αν βάλεις την πρώτη φορά παϊδάκια ή λουκάνικα θα θες άμεσο καθάρισμα. Πρέπει να εκτιμούμε και την κατάσταση της ψησταριάς πριν την ανάψουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zanskou είπε

τι στο καλό ; έπεσε επιδημία και στις ψησταριές ;

τι μοντέλο ειχε ο φίλος σου ;

Μια landmann με 4 καυστήρες νομίζω. Δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Θα κάτσω και γω να καθαρίσω αύριο τη δική μου γιατί έχει περάσει πάνω από μήνας και έχω ψήσει από κοντοσουβλι μέχρι προβατίνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα! Μία ερώτηση προς τους πιο έμπειρους ψήστες πίτσας:

Καθώς το μαντέμι είναι πανάκριβο και θα ήθελα να αποφύγω περιττές επενδύσεις, γνωρίζεται εάν υπάρχει διαφορά στην απόδοση μεταξύ μαντεμένιας πλάκας ψησίματος (πχ. για ψάρια και λαχανικά) και μαντεμένιας πλάκας/δίσκου για πίτσα? Τα δύο προϊόντα έχουν κάποια ουσιαστική διαφοροποίηση ή είναι καθαρά Branding & positioning, προσφέροντας και τα δύο την ίδια ποιότητα? 

Μιας και η κυρά φτιάχνει καταπληκτικά ζυμάρια ακόμα και για τον ηλεκτρικό φούρνο, λέω να πάρω μία τέτοια πλάκα, αλλά ιδανικά θέλω να καλύψω και τις δύο χρήσεις. (δεν με απασχολεί να πάρω δίσκο πίτσας πχ. για το σχήμα και το σερβίρισμα. Και οι ορθογώνιες επιφάνειες κρίνονται ικανοποιητικές)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dstagian είπε

Καλημέρα στην ομάδα! Μία ερώτηση προς τους πιο έμπειρους ψήστες πίτσας:

Καθώς το μαντέμι είναι πανάκριβο και θα ήθελα να αποφύγω περιττές επενδύσεις, γνωρίζεται εάν υπάρχει διαφορά στην απόδοση μεταξύ μαντεμένιας πλάκας ψησίματος (πχ. για ψάρια και λαχανικά) και μαντεμένιας πλάκας/δίσκου για πίτσα? Τα δύο προϊόντα έχουν κάποια ουσιαστική διαφοροποίηση ή είναι καθαρά Branding & positioning, προσφέροντας και τα δύο την ίδια ποιότητα? 

Μιας και η κυρά φτιάχνει καταπληκτικά ζυμάρια ακόμα και για τον ηλεκτρικό φούρνο, λέω να πάρω μία τέτοια πλάκα, αλλά ιδανικά θέλω να καλύψω και τις δύο χρήσεις. (δεν με απασχολεί να πάρω δίσκο πίτσας πχ. για το σχήμα και το σερβίρισμα. Και οι ορθογώνιες επιφάνειες κρίνονται ικανοποιητικές)

 

 

Δεν εχει διαφορα η ορθογωνια πλακα απο την στρογγυλη. Διαφορες ισως δεις αναμεσα σε διαφορετικες ποιοτητες μαντεμιου. Προτεινω να παρεις στρογγυλη lodge που ειναι τοπ για να φτιαχνεις και καμια πιτσα στον φουρνο οπως λες. Εγω που την εχω, πρωτη χρηση εκανα smash burgers στο bbq.

Χτεσινη πιτσα του κολλητου μου σε μαντεμενια πλακα πιτσας lodge σε οικιακο φουρνο. Ζυμαρι neapolitan 70% hydration.

 

145832445_406252257142931_6661979724219801782_n.jpg

146546631_246228960349279_4857932153571062731_n.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν εχει διαφορα η ορθογωνια πλακα απο την στρογγυλη. Διαφορες ισως δεις αναμεσα σε διαφορετικες ποιοτητες μαντεμιου. Προτεινω να παρεις στρογγυλη lodge που ειναι τοπ για να φτιαχνεις και καμια πιτσα στον φουρνο οπως λες. Εγω που την εχω, πρωτη χρηση εκανα smash burgers στο bbq.

Χτεσινη πιτσα του κολλητου μου σε μαντεμενια πλακα πιτσας lodge σε οικιακο φουρνο. Ζυμαρι neapolitan 70% hydration.

 

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!! Μου άνοιξες την όρεξη!

Οπότε "με ένα σμπάρο... τέσσερα τριγώνια"! Και πίτσα και λοιπά φαγητά, και gas grill και φούρνος σπιτιού!

Σε ευχαριστώ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μονη διαφορα ειναι οτι καποιες πλακες εχουν 2 όψεις και η μια ειναι με σχαρα για να πεφτει καποιο λιπος στην ουσια απο κατω. Αλλα αν εχεις bbq αεριου ειναι καπως περιττο. Εχω και μια τετοια απο παλια και δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε απο τοτε που πηρα την ψησταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι την Lodge της 35αρα, που είναι όπως είπες "δια πάσαν χρήσιν". Αρχικά είχα στο τραπέζι και την pizza slab, αλλά νομίζω ότι δεν κάνει για λοιπά ψησίματα.. είναι και οι δύο πάνω κάτω στην ίδια τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

ερώτηση για κοντοσούβλι στη Weber Ε310.

Εχω δει κατα καιρούς φωτογραφίες, με βγαλμένες τις σχάρες και ταψάκια με νερό ( ; ) κάτω απο τη σούβλα.

Πέραν αυτού, απο θερμοκρασία πως παίζετε σε χοιρινο κοντοσούβλι; Στο χαμηλό και οι τρεις καυστήρες, για κανά δίωρο;

Κάνα κόλπο ή τι πρέπει να προσέξω;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, dstagian είπε

Σκέφτομαι την Lodge της 35αρα, που είναι όπως είπες "δια πάσαν χρήσιν". Αρχικά είχα στο τραπέζι και την pizza slab, αλλά νομίζω ότι δεν κάνει για λοιπά ψησίματα.. είναι και οι δύο πάνω κάτω στην ίδια τιμή

Το pizza slab μου φαινεται πολυ λεπτο, επομενως οχι τοσο καλο. Ισως ανεβαζει πιο γρηγορα θερμοκρασια, αλλα θα την χανει κιολας πιο γρηγορα. Παρε κατι επωνυμο καλυτερα. Δεν βρισκω το λογο να πας σε no-name λυση.

Eπισης το lodge εχει και χειλακι γυρω γυρω, οποτε οταν ψηνεις κατι δεν θα τρεχουν ζουμια  απο το πλάι. Εγω πρωτη φορα που ειπα οτι εψησα μπεργκερ, ξεκινησα με μπέικον, που ειναι το τοπ για πρωτο ψησιμο σε μαντεμι. Αν δεν ειχε το χειλακι ολο το λιπος θα ειχε καταληξει στην ψησταρια μου. Το μαζεψα με ενα χαρτι και συνεχισα το ψησιμο με τα μπιφτεκια.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έχω ένα bbq αερίου με 4+1 εστία. Ψάχνω εδώ και πολύ καιρό να βγάλω άκρη σχετικά με την πλαϊνή εστία σε bbq.

Έχει ασχοληθεί κανένας με αναβάθμιση (αλλαγή οποιουδήποτε μέρους) της πλαϊνής εστίας προκειμένου να παράγει περισσότερη θερμότητα και να έχει πιο γρήγορη απόδοση?

Γνωρίζω ότι η κατασκευή η πλαϊνής εστίας είναι για άλλη χρήση και όχι για τηγάνισμα. Επίσης η απόδοση της πλαϊνής εστίας είναι 2,5 KW. Εγώ θα ήθελα να βάλω 3,5 - 5 KW. Δεν θα επηρεάσει την απόδοση των υπολοίπων καυστήρων καθώς ο κάθε καυστήρας καταναλώνει 0,2 kg/h (επομένως 0,8 kg/h) και ο ρυθμιστής πίεσης στην φιάλη είναι 1,5 kg/h. Αλλά στην περίπτωση που υπάρχει θέμα δεν με πειράζει να κάνω ανεξάρτητη την παροχή της πλαϊνής εστίας τοποθετώντας άλλη φιάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...