Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/2/2021 στις 4:46 ΜΜ, schaliasos είπε

Μετά από πολύ σκέψη κατέληξα στην Napoleon R425. Παρέλαβα χτες και την έστησα σε 2+ ώρες. Με παίδεψε λίγο να πω την αλήθεια. Φαίνεται πολύ γερή και στιβαρή κατασκευή γεγονός που με χαροποίσε καθώς την πήρα πραγματικά με κλειστά μάτια (στη Θεσσαλονίκη το μοναδικό κατάστημα με Napoleon δεν έχει εκθεσιακά κομμάτια, μόνο παραγγελία). 

Σήμερα θα κάνω το πρώτο άναμα. Καμιά συμβουλή; Κάτι που πρέπει να προσέξω; 

Στις οδηγίες λέει ότι την πρώτη φορά πρέπει να πλύνω με "μαλακό" σαπούνι τις σχάρες, να ξεπλύνω πολύ καλά και μετα να τις στεγνώσω επίσης πολύ καλά μέχρι να φύγει όλη η υγρασία. Έπειτα προθερμαίνω για 15' και αφού έχω περάσει με λάδι τις σχάρες τις βάζω πάνω για περίπου μιάμιση ώρα με κλειστό καπάκι. 

 Έχω διαβάσει από πολλούς ότι γενικά δεν πρέπει να πλένεις τις μαντεμένιες σχάρες (το γράφει και στις οδηγίες), οπότε το κάνω ή όχι;

 

Καλορίζικη, καλά ψησίματα εύχομαι, να την χαρείς όπως της αρμόζει! Πριν το πρώτο ψήσιμο εφάρμοσε τις οδηγίες που έχει.  Αυτό όμως που λες να προθερμάνεις 15' και μετά να βάλεις τις σχάρες είσαι σίγουρος ότι το λέει; Μου φαίνεται δύσκολο γιατί πώς θα βάλεις τις σχάρες σε προθερμασμένη και αναμμένη ψησταριά; Πλύνε τις, στέγνωσέ τις, πέρνα τις με λάδι και μετά βάλε τις στην ψησταριά και άναψέ την τέρμα. Άσε να κάψει 30' όπως λέει στο manual (τουλάχιστον στην 525 μου έτσι έλεγε) και μετά είσαι έτοιμος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/2/2021 στις 11:32 ΠΜ, SagoniasSlutRos είπε

H μονη διαφορα ειναι οτι καποιες πλακες εχουν 2 όψεις και η μια ειναι με σχαρα για να πεφτει καποιο λιπος στην ουσια απο κατω. Αλλα αν εχεις bbq αεριου ειναι καπως περιττο. Εχω και μια τετοια απο παλια και δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε απο τοτε που πηρα την ψησταρια.

Επειδή και το θέμα των λιπαρών κρεάτων το σκεφτόμουν κ εγώ, ποιά είναι η καλύερη λύση?

Μαντεμένια πλάκα της εταιρείας, κάποιος δίσκος όπως αυτοί που αναφέρετε ή κάτι άλλο? 

Στις 4/2/2021 στις 12:18 ΜΜ, dstagian είπε

Σκέφτομαι την Lodge της 35αρα, που είναι όπως είπες "δια πάσαν χρήσιν". Αρχικά είχα στο τραπέζι και την pizza slab, αλλά νομίζω ότι δεν κάνει για λοιπά ψησίματα.. είναι και οι δύο πάνω κάτω στην ίδια τιμή

Για λουκανικα και bacon ή και για λαχανικά για να μην πέφτουν κάτω κάνει?

Επεξ/σία από skskre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, skskre είπε

Επειδή και το θέμα των λιπαρών κρεάτων το σκεφτόμουν κ εγώ, ποιά είναι η καλύερη λύση?

Μαντεμένια πλάκα της εταιρείας, κάποιος δίσκος όπως αυτοί που αναφέρετε ή κάτι άλλο? 

Για λουκανικα και bacon ή και για λαχανικά για να μην πέφτουν κάτω κάνει?

Για λαχανικά & μπέηκον, κρεπες, pan-cakes κλπ κάνει σίγουρα. Ελπίζω να κάνει και για ψαρακια ή λουκάνια (αν κ στην αεριου τα λουκάνικα θα τα βάζω απευθείας στη σχάρα).

Στο δίκτυο έχω βει αυτά:

1) The Lodge Baking Pan as a magnificent piece of cast iron. It is the best way to prepare golden - crusted pizza or roast veggies. Perfect for cookie or biscuit sheet. Pizza recipes included

2) (από το επίσημο site) The Cast Iron Baking Pan is perfect for homemade pizza, baked goodies, or roasted vegetables. The large cooking surface provides excellent heat distribution and retention for consistent, even cooking, and the dual handles allow for a safe, secure grip when transporting around the kitchen. Seasoned and ready to use for an easy-release finish.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μιας και τώρα ξεκινάω την "καριέρα" μου ως ψήστης θα ζητάω συχνά γνώμες και συμβουλές για τρόπους ψησίματος...

Αύριο λοιπόν το μενού έχει κοντοσουβλάκια χοιρινά. Καμιά συμβουλή για καλό αποτέλεσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2021 στις 1:09 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

Το pizza slab μου φαινεται πολυ λεπτο, επομενως οχι τοσο καλο. Ισως ανεβαζει πιο γρηγορα θερμοκρασια, αλλα θα την χανει κιολας πιο γρηγορα. Παρε κατι επωνυμο καλυτερα. Δεν βρισκω το λογο να πας σε no-name λυση.

Eπισης το lodge εχει και χειλακι γυρω γυρω, οποτε οταν ψηνεις κατι δεν θα τρεχουν ζουμια  απο το πλάι. Εγω πρωτη φορα που ειπα οτι εψησα μπεργκερ, ξεκινησα με μπέικον, που ειναι το τοπ για πρωτο ψησιμο σε μαντεμι. Αν δεν ειχε το χειλακι ολο το λιπος θα ειχε καταληξει στην ψησταρια μου. Το μαζεψα με ενα χαρτι και συνεχισα το ψησιμο με τα μπιφτεκια.

Καλησπέρα εννοείται την στρογγυλή με τα χερούλια που έχει τώρα  89 ευρω στο skroutz 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, schaliasos είπε

Καλησπέρα,

μιας και τώρα ξεκινάω την "καριέρα" μου ως ψήστης θα ζητάω συχνά γνώμες και συμβουλές για τρόπους ψησίματος...

Αύριο λοιπόν το μενού έχει κοντοσουβλάκια χοιρινά. Καμιά συμβουλή για καλό αποτέλεσμα;

Να πάρεις ένα θερμόμετρο για να τα βγάζεις στη σωστή θερμοκρασία (~ 70 βαθμούς για χοιρινό)

Ακόμα και μια "ταπεινή" χοιρινή μπριζόλα γίνεται πολύ καλύτερη όταν βγει σε σωστή θερμοκρασία

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dstagian είπε

Για λαχανικά & μπέηκον, κρεπες, pan-cakes κλπ κάνει σίγουρα. Ελπίζω να κάνει και για ψαρακια ή λουκάνια (αν κ στην αεριου τα λουκάνικα θα τα βάζω απευθείας στη σχάρα).

Στο δίκτυο έχω βει αυτά:

1) The Lodge Baking Pan as a magnificent piece of cast iron. It is the best way to prepare golden - crusted pizza or roast veggies. Perfect for cookie or biscuit sheet. Pizza recipes included

2) (από το επίσημο site) The Cast Iron Baking Pan is perfect for homemade pizza, baked goodies, or roasted vegetables. The large cooking surface provides excellent heat distribution and retention for consistent, even cooking, and the dual handles allow for a safe, secure grip when transporting around the kitchen. Seasoned and ready to use for an easy-release finish.

Οι πλάκες διπλής όψης, τι ακριβώς ""κάνουν"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skskre είπε

Οι πλάκες διπλής όψης, τι ακριβώς ""κάνουν"?

Προσφέρουν την δυνατότητα να ψήσεις όπως επιθυμείς. Στην λεία πχ μπορείς να τηγανίσεις ένα αυγό, ενώ από την άλλη πλευρά να ψήσεις μια μπριζόλα.

image.png.92b7fb42076c0333752f1a3f396826a0.png
 

Στο YouTube μπορείς να βρεις αρκετά βιντεάκια με τις πλάκες αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, giannis170374 είπε

 

σωστά! και που επειδή αργήσαμε (ή το πήρες εσύ!!) πλέον έχει 94,98

https://www.skroutz.gr/s/18041759/Lodge-Μαντεμένια-Πλάκα-Ψησίματος-Πίτσας-P14P3.html?from=account_favorites

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2021 στις 12:32 ΜΜ, Rabbit30 είπε

Εγω δεν εχω προβλημα με την συγκεκριμένη, κάποιοι φιλοι απο εδω μεσα έχουν ομως οποτε δεν ξέρω τι παιζει. 

Οχι ο ρυθμιστής πωλείται ξεχωριστά και ειναι στα 15€

Η μπουκαλα μαζι με την εγγύηση παει στα 40€ ή 45€, δεν θυμαμαι ακριβως. 

Παντως μπορείς να παρεις τηλέφωνο σε ενα πρατήριο Shell που εχει μπουκαλες και θα σου μπουν ακριβως τις τιμες. 

μπορεις μηπως να μου πεις το υψος της Prime με τοποθετημενο  το ρυθμιστη ? Θελω να δω αν χωραει κατω απο την ψησταρια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 05/02/2021 στις 4:12 ΜΜ, skskre είπε

Επειδή και το θέμα των λιπαρών κρεάτων το σκεφτόμουν κ εγώ, ποιά είναι η καλύερη λύση?

Μαντεμένια πλάκα της εταιρείας, κάποιος δίσκος όπως αυτοί που αναφέρετε ή κάτι άλλο? 

Για λουκανικα και bacon ή και για λαχανικά για να μην πέφτουν κάτω κάνει?

Η πλάκα από μαντεμι κάνει την ίδια δουλειά που θα κάνεις σε ένα τηγάνι, απλά σε μεγαλύτερη επιφάνεια. Σε τηγάνι ψήνεις από μπριζόλα και λουκάνικα, μέχρι λαχανικά, κρέπες κλπ. 

Αν βάλεις λιπαρά κρέατα για να γλυτώσεις αναφλεξεις, θα το πετύχεις, αλλά θα έχουν ψηθεί μέσα στο λίπος τους. Καλύτερα στη σχάρα να τρέχουν κάτω και με λίγη προσοχή δεν θα έχεις πρόβλημα. Και προβατίνα ψήνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Η πλάκα από μαντεμι κάνει την ίδια δουλειά που θα κάνεις σε ένα τηγάνι, απλά σε μεγαλύτερη επιφάνεια. Σε τηγάνι ψήνεις από μπριζόλα και λουκάνικα, μέχρι λαχανικά, κρέπες κλπ. 

Αν βάλεις λιπαρά κρέατα για να γλυτώσεις αναφλεξεις, θα το πετύχεις, αλλά θα έχουν ψηθεί μέσα στο λίπος τους. Καλύτερα στη σχάρα να τρέχουν κάτω και με λίγη προσοχή δεν θα έχεις πρόβλημα. Και προβατίνα ψήνεις.

Είδα οτι πουλάνε κάποια ταψάκια αλουμινένια με μικρές τρύπες, για να φεύγουν τα λίπη υποθέτω, αυτά δεν είναι καλύτερα?

Επίσης, τις μεμβράνες τις ξεχνάω εντελώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, skskre είπε

Είδα οτι πουλάνε κάποια ταψάκια αλουμινένια με μικρές τρύπες, για να φεύγουν τα λίπη υποθέτω, αυτά δεν είναι καλύτερα?

Επίσης, τις μεμβράνες τις ξεχνάω εντελώς?

Μεμβράνες είναι για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Για τα άλλα δεν έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skskre είπε

Είδα οτι πουλάνε κάποια ταψάκια αλουμινένια με μικρές τρύπες, για να φεύγουν τα λίπη υποθέτω, αυτά δεν είναι καλύτερα?

Επίσης, τις μεμβράνες τις ξεχνάω εντελώς?

Εγώ θα απέφευγα να έχω αλουμινενια σκεύη σε επαφή με το φαγητό μου ενώ δέχονται τόσο υψηλές θερμοκρασίες. Πειραματίσου με την σχάρα και για τις αναφλέξεις θα βρεις την άκρη, είτε χαμηλώνοντας την ένταση, είτε μετακινώντας το κρέας, είτε με καθαρισμένη ψησταριά κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...