Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, PJK είπε

Καλημέρα

Οι προδιαγραφή πίεσης αερίου στην Γερμανία είναι 50mbar ενώ στην Ελλάδα είναι 28-30/37mbar

Αντίστοιχα τα μεγέθη στομίου βαλβίδας είναι 0,75mm εκεί και 0,93mm εδώ.  Θα έλεγα πριν αγοράσεις οτιδήποτε να συμβουλευτείς την αντιπροσωπεία ώστε να είσαι σίγουρος ότι πρώτον θα βιδώσει η σωλήνα στην υποδοχή (μάλλον θα χρειάζεται αντάπτορας) αλλά κυρίως αν η πίεση των ''ελληνικών'' ρυθμιστών είναι σωστή στην ''γερμανική'' ψησταριά για να έχεις σωστή καύση.

@PJK σε ευχαριστώ για την επισήμανση. Μίλησα με ένα γνωστό που κάνει σχετικές εγκαταστάσεις και μου είπε πως τα μόνα εξαρτήματα που χρειάζονται είναι ένας ρυθμιστής 3Kg/hr (έχουν μεγάλο εύρος ρύθμισης, από 30 έως 85 νομίζω), το οποίο μετά το ρυθμίζεις στα 50mbar που απαιτούν οι Γερμανικές ψησταριές. Από εκεί και πέρα, ινο-οπλισμέν λάστιχο, σφιχτήρα και ίσως αντάπτορα για το στομίο βαλβίδας (αν χρειαστεί). Συνολικό κόστος εκτιμώ περίπου 30€. Θα σας ενημερώσω μόλις παραλάβω και κάνω την εγκατάσταση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1964

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

24 λεπτά πριν, dstagian είπε

@PJK σε ευχαριστώ για την επισήμανση. Μίλησα με ένα γνωστό που κάνει σχετικές εγκαταστάσεις και μου είπε πως τα μόνα εξαρτήματα που χρειάζονται είναι ένας ρυθμιστής 3Kg/hr (έχουν μεγάλο εύρος ρύθμισης, από 30 έως 85 νομίζω), το οποίο μετά το ρυθμίζεις στα 50mbar που απαιτούν οι Γερμανικές ψησταριές. Από εκεί και πέρα, ινο-οπλισμέν λάστιχο, σφιχτήρα και ίσως αντάπτορα για το στομίο βαλβίδας (αν χρειαστεί). Συνολικό κόστος εκτιμώ περίπου 30€. Θα σας ενημερώσω μόλις παραλάβω και κάνω την εγκατάσταση.

 

 

Σου εδωσε 1-2 σελιδες πισω ο Χορχης ενα ανταπτορα, που πιστευω ειναι το μονο που χρειαζεσαι. Γιατι θα κουμπωσεις τον μαμα ρυθμιστη και σωληνα πανω σε ελληνικες μπουκαλες. Οποτε ουτε ρυθμιστες θα ψαχνεις να παρεις, ουτε αλλους σωληνες. Θα εισαι με το μαμα.

2 ώρες πριν, tsomby είπε

Πάντως για όποιον θέλει πλαϊνό μάτι και έχει παροχή ρεύματος κοντά, ίσως βολέψει κάτι τέτοιο https://www.e-shop.gr/anexartiti-estia-epagogiki-2000w-esperanza-vesuvius-ekh006-p-HAP.216307

Είναι σε καλή τιμή και έχει καλά σχόλια. Εγώ πάντως το παράγγειλα.

Σίγουρα είναι άλλη φάση, μιας και ξεχνάς μαντέμια κτλ καθώς θέλει ειδικά σκέυη, αλλά για ένα τηγάνισμα είναι οκ.

Κανει το μαντεμι σε επαγωγικη απ οτι εχω καταλαβει. Απλα το συγκεκριμενο ειναι πολυ μικρο, μολις 19.5εκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα λόγω διαφορετικών πιέσεων οι γερμανικές ψησταριές να έχουν διαφορετικά μπέκ στους καυστήρες, εξ΄ ου και η προτροπή μου να συμβουλευθεί τον αντιπρόσωπο. Αν αυτό όντως συμβαίνει, ίσως δεν κάνει ο ελληνικός ρυθμιστής. Είναι κρίμα η ψησταριά να υπολειτουργεί χωρίς λόγο. Υποθέτω ότι ο dstagian έχει αντιληφθεί τι λέω. Επίσης, θα ήταν χρήσιμο να ενημερώσει για την όποια εξέλιξη ώστε να ξέρουμε όλοι...

Επεξ/σία από PJK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, PJK said:

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα λόγω διαφορετικών πιέσεων οι γερμανικές ψησταριές να έχουν διαφορετικά μπέκ στους καυστήρες, εξ΄ ου και η προτροπή μου να συμβουλευθεί τον αντιπρόσωπο. Αν αυτό όντως συμβαίνει, ίσως δεν κάνει ο ελληνικός ρυθμιστής. Είναι κρίμα η ψησταριά να υπολειτουργεί χωρίς λόγο. Υποθέτω ότι ο dstagian έχει αντιληφθεί τι λέω.

Είναι σίγουρο ότι είναι διαφορετικά μπεκ για αυτό και αλλάζουν οι προδιαγραφές του ρυθμιστή και του λάστιχου. Αναφέρεται σχετικά και το manual ( καπου θα λεει για διαστάσεις manifold/ orifice). Εν κατακλείδι αυτό που πρέπει να ξέρει είναι αν περιλαμβάνεται ρυθμιστής. Αν ναι τότε απλά χρειάζεται τον ανταπτορα που αναφέρθηκε.  Αν όχι χρειάζεται να πάρει τον κατάλληλο ρυθμιστή και λάστιχο ( και ίσως τον ανταπτορα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, PJK είπε

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα λόγω διαφορετικών πιέσεων οι γερμανικές ψησταριές να έχουν διαφορετικά μπέκ στους καυστήρες, εξ΄ ου και η προτροπή μου να συμβουλευθεί τον αντιπρόσωπο. Αν αυτό όντως συμβαίνει, ίσως δεν κάνει ο ελληνικός ρυθμιστής. Είναι κρίμα η ψησταριά να υπολειτουργεί χωρίς λόγο. Υποθέτω ότι ο dstagian έχει αντιληφθεί τι λέω. Επίσης, θα ήταν χρήσιμο να ενημερώσει για την όποια εξέλιξη ώστε να ξέρουμε όλοι...

Mα αφου η ψησταρια θα ερθει κομπλε με τον καταλληλο ρυθμιστη και σωληνα που χρειαζεται. Οποτε το μονο που μενει ειναι να τη συνδεσει με καποιο τροπο στη μπουκαλα χωρις να πειραζει τπτ αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ αυτήν την περίπτωση, ναι, έχεις δίκαιο, χρειάζεται μόνον ο αντάπτορας. Ίσως εγώ κατάλαβα λάθος ότι έρχεται χωρίς σωλήνα/ρυθμιστή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετα το περιστατικο με τη φωτια σε ψησταρια που αναφερθηκε μερικες σελιδες πριν, χτες ενας φιλος μου μου ειπε οτι επαθε το ιδιο. Ψησταρια (γερμανικης προελευσης) που καθαριζεται καθε 2-3 ψησιματα οπως μου ειπε, κατα τη διαδικασια της πυρολυσης και ενω την ειχε αφησει χωρις να την κοιταει, μαλλον αρπαξε φωτια και επαθε ζημια. Για δεκα λεπτα την αφησε και οταν γυρισε ειχε ηδη προλαβει να χαλασει. Φωτια δεν ειδε σε εκεινη τη φαση, αλλα επαθε ζημια το καπακι μεχρι και εξωτερικα.

Γι αυτο παιδια μην τις αφηνετε οταν ειναι στο τερμα χωρις να ειστε εκει. Αν αρπαξει φωτια και σβησετε αμεσα τους καυστηρες θα προλαβετε το κακο.

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, SKOKMAN είπε

Και τώρα βάζουμε προπάνιο η βουτάνιο?

Καλορίζικη

Βάζουμε ότι λέει η πινακίδα της Baron στο πίσω μέρος. 

(Μίγμα είναι μια χαρά)

IMG_20201105_222502-001.jpg

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, costas_ είπε

Καλορίζικη

Βάζουμε ότι λέει η πινακίδα της Baron στο πίσω μέρος. 

(Μίγμα είναι μια χαρά)

IMG_20201105_222502-001.jpg

Γιατί θα έχει πρόβλημα? Μπορεί να βάλει και σκέτο προπάνιο έτσι δεν είναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση είναι καλοπροαίρετη. Δηλαδή, ότι η συσκευή είναι πιστοποιημένη για την χώρα μας (GR) και κατάλληλη για να κάψει είτε βουτάνιο (G30) είτε προπάνιο (G31) είτε μίγμα, στις αναγραφόμενες πιέσεις (30mbar). 

IMG_20201105_222502-001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, costas_ είπε

Η απάντηση είναι καλοπροαίρετη. Δηλαδή, ότι η συσκευή είναι πιστοποιημένη για την χώρα μας (GR) και κατάλληλη για να κάψει είτε βουτάνιο (G30) είτε προπάνιο (G31) είτε μίγμα, στις αναγραφόμενες πιέσεις (30mbar). 

IMG_20201105_222502-001.jpg

Και η ερώτηση καλοπροαίρετη ήταν, γιατι ήξερα ότι και τα 2 μπορεί να τα κάψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προπάνιο έχει καλύτερη καύση με χαμηλές θερμοκρασίες σε σχέση με το βουτάνιο. Το ιδανικό είναι χειμώνα προπάνιο και καλοκαίρι βουτάνιο. Θεωρητικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...