Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση, μίλησα με την αστυνομία  (100 γιατί στο ΑΤ μου δεν το σήκωσε κανείς) και δυστυχώς επιβεβαίωσαν ότι είναι παράνομο σε διαμέρισμα πολυκατοικίας. 

ειλικρινά ψήνομαι να βρω αύριο το τηλέφωνο κάποιου δικηγόρου να τον ρωτήσω αν ισχύει αυτό και ποιος ΄νομος συγκεκριμένα το καθιστά παράνομο.

Δηλαδή το να ψήσεις απαγορεύεται αλλά το να βγαίνουν οι απορροφητήρες των κουζινων στα μπαλκόνια ειναι νορμάλ ; θα τρελαθούμε τελείως ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

20 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση, μίλησα με την αστυνομία  (100 γιατί στο ΑΤ μου δεν το σήκωσε κανείς) και δυστυχώς επιβεβαίωσαν ότι είναι παράνομο σε διαμέρισμα πολυκατοικίας. 

Αυτό που μάλλον γράφεις αφορά κλήση σε Πυροσβεστικη για κίνδυνο πυρκαγιάς. Ευχαριστώ για τον κόπο σου και πάλι. 

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν διάβασες το θέμα που έχω βάλει στο link, παρά μόνο το απόσπασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση, μίλησα με την αστυνομία  (100 γιατί στο ΑΤ μου δεν το σήκωσε κανείς) και δυστυχώς επιβεβαίωσαν ότι είναι παράνομο σε διαμέρισμα πολυκατοικίας. 

Αυτό που μάλλον γράφεις αφορά κλήση σε Πυροσβεστικη για κίνδυνο πυρκαγιάς. Ευχαριστώ για τον κόπο σου και πάλι. 

Θα είχε ενδιαφέρον να μας πουν από το 100 πού ακριβώς λέει ότι απαγορεύεται! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν διάβασες το θέμα που έχω βάλει στο link, παρά μόνο το απόσπασμα

Με λίγα λόγια αυτό που λέει στο φόρουμ που έδωσες, είναι ότι αν πρόκειται για ψησταριά οικιακής χρήσης με μικρή φιάλη όπως αυτές που έχουμε, αρκεί ένας πυροσβεστήρας 6 κιλών και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.

Επίσης δεν είναι θέμα αστυνομίας, αλλά πυροσβεστικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Για τους λάτρεις της πίτσας. Σήμερα δοκίμασα πίτσα με 70% hydration και βγήκε η καλύτερη που έχω φτιάξει ποτέ. 24 ώρες φούσκωμα στο ψυγείο  η ζύμη bulk fermentation και 2 ώρες φούσκωμα σε μπάλες. Βγήκε τρομερά μαλακό το ζυμάρι και με πολύ αέρα στο στεφάνι. Ψηθηκε σε ooni koda, προθερνασμενο σε φουλ ένταση μέχρι να πιάσει 450C η πέτρα, μετά τέρμα χαμηλά μέχρι να μπει η πίτσα και μετά στη μέση η ένταση όσο ήταν μέσα η πίτσα. 

Η συνταγή είναι στο youtube. Search "vito cold ferment". Άλλαξα απλά το νερό σε 70% από 75% και το αλάτι σε 3%.

Δεν πρόλαβα να βγάλω πολλές φώτο.

Την εκανα πριν 3 μερες με 75% hydration.Δεν ανεβασα φωτο γιατι το αποτελεσμα δεν ηταν του γουστου μου αν κ γευστικο.Ηταν η πιο λεια ζυμη που εχω βγαλει αλλα το 75% νερο δινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μαλακο αποτελεσμα στην ζυμη που ειναι πολυ δυσκολο στην διαχειρηση κ στο ανοιγμα.Θελω λιγο παραπανω ''κρατημα'' προσωπικα.Νομιζω οτι το 70% ειναι η καλυτερη ενυδατωση για ολου του τυπου ζυμαριων.

thumb_show.php?i=k8smdtvtv&viewthumb_show.php?i=jqvkg5p5m&view

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν παίζουν οι φωτο.

Το 70% είναι το τέλειο για μένα πιστεύω. Ακόμα και το 65% βγαίνει φοβερό και πολύ ανώτερο από κάθε πίτσα του παίρνεις απ έξω.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Με λίγα λόγια αυτό που λέει στο φόρουμ που έδωσες, είναι ότι αν πρόκειται για ψησταριά οικιακής χρήσης με μικρή φιάλη όπως αυτές που έχουμε, αρκεί ένας πυροσβεστήρας 6 κιλών και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.

Επίσης δεν είναι θέμα αστυνομίας, αλλά πυροσβεστικής.

Η συγκεκριμένη υπόθεση που αναφέρεται στο θέμα αυτό, είναι από το 2006. Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι συγκεκριμένο που να απαγορεύει την χρήση φορητής ψησταριάς. Για τις κτιστές ψησταριές είναι κάτι διαφορετικό, καθώς θεωρείται μόνιμη κατασκευή και θέλει άδεια από πολεοδομία κτλ.

Σε άλλο forum κάνουν αναφορά στον παρακάτω αστικό κώδικα και συγκεκριμένα στο άρθρο 1003.

http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_gen/19-Dikaio-embragmato.htm

Υπάρχει και μια σχετική ερώτηση στο «οι πολίτες ρωτούν», αλλά δεν υπάρχει κάποια απάντηση ακόμα

http://www.politesrotoun.gr/question/ψησιμο-σε-μπαλκονι-με-υγραεριο/

Θεωρώ ότι το να έχουμε έναν πυροσβεστήρα για την ψησταριά επιβάλλεται για λόγους ασφαλείας και ειδικά μετά τα τελευταία περιστατικά που έχουν αναφερθεί σε προηγούμενα ποστ όσοι δεν έχουν ήδη, θα πρέπει να πάρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω γιατί μπορεί να είναι παράνομη η ψησταριά. Από θέμα Πυροσβεστικής όπως αναφέρθηκε, δεν υπάρχει θέμα. 

Αλλά μου κάνει εντύπωση ότι σου είπαν έτσι οι του 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, alimentas είπε

Την εκανα πριν 3 μερες με 75% hydration.Δεν ανεβασα φωτο γιατι το αποτελεσμα δεν ηταν του γουστου μου αν κ γευστικο.Ηταν η πιο λεια ζυμη που εχω βγαλει αλλα το 75% νερο δινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μαλακο αποτελεσμα στην ζυμη που ειναι πολυ δυσκολο στην διαχειρηση κ στο ανοιγμα.Θελω λιγο παραπανω ''κρατημα'' προσωπικα.Νομιζω οτι το 70% ειναι η καλυτερη ενυδατωση για ολου του τυπου ζυμαριων.

thumb_show.php?i=k8smdtvtv&viewthumb_show.php?i=jqvkg5p5m&view

Αυτές είναι από το Σάββατο με την συνταγή που μου έδωσες πριν κάτι μέρες. Ψήνω άσχημα τη γυναίκα για ooni koda 😁

IMG_20210206_205341.jpg

IMG_20210206_204034.jpg

IMG_20210206_204009.jpgan widget

IMG_20210206_210429.jpg

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Ψήνω άσχημα τη γυναίκα για ooni koda 😁

Δυστυχως εχουν ανεβει εξωφρενικά οι τιμες το τελευταιο διαστημα, περιπου 50% πανω εχουν παει. Κοιτα και αλλες μαρκες. Αυτος ο Vito στο youtube εχει κανει review σε διαφορα φουρνακια.

Ενα αρνητικο του koda 12 ειναι οτι εχει σταθερη βαση, οποτε θα πρεπει να γυρνας την πιτσα καθε 15-20 δευτερολεπτα. Χτες παντως με δυσκολεψε αρκετα το γυρισμα, γι αυτο και καποια κομματια ειχαν αρπαξει. Υπαρχουν πατεντες που βαζεις μια στρογγυλη πετρα μεσα και την γυριζεις ειτε manual ειτε με μοτερακι (θελει τρυπα στον πατο για το μοτερακι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα είναι αυτό με τις τιμές, το άλλο είναι πόσο ανώτερη πίτσα θα φας που να δικαιολογεί την αγορά του. Γευστικά αυτές που έκανα το Σάββατο δεν συγκρίνονται με το 90% των μαγαζιών. Η πρώτη μαργαρίτα βγήκε όπως ακριβώς την ήθελα στις άλλες έκανα κάποια λαθάκια πάνω στην βιασύνη μου αλλά και πάλι...

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Αυτές είναι από το Σάββατο με την συνταγή που μου έδωσες πριν κάτι μέρες. Ψήνω άσχημα τη γυναίκα για ooni koda 😁

IMG_20210206_205341.jpg

IMG_20210206_204034.jpg

IMG_20210206_204009.jpgan widget

IMG_20210206_210429.jpg

στον φούρνο ή στο bbq τις έψησες ; 

Επεξ/σία από zanskou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Ένα είναι αυτό με τις τιμές, το άλλο είναι πόσο ανώτερη πίτσα θα φας που να δικαιολογεί την αγορά του. Γευστικά αυτές που έκανα το Σάββατο δεν συγκρίνονται με το 90% των μαγαζιών. Η πρώτη μαργαρίτα βγήκε όπως ακριβώς την ήθελα στις άλλες έκανα κάποια λαθάκια πάνω στην βιασύνη μου αλλά και πάλι...

Σε pizza stone την έψησες και σε κανονικό φούρνο; Εντάξει, o @SagoniasSlutRos έχει τον Ooni Koda και του βγαίνουν τέλειες, δεν περίμενα τέτοιο αποτέλεσμα σε άλλη συσκευή. 

Επίσης μήπως έχετε βρει πουθενά καλή μοτσαρέλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, zanskou είπε

στον φούρνο ή στο bbq τις έψησες ; 

Στο bbq σε μαντεμένια πλάκα μόνο με σάλτσα. Μετράω το μαντεμι 320 και βάζω πάνω, σε 3 λεπτά την βγάζω, βάζω τα υπόλοιπα υλικά και στο φούρνο στο τέρμα πάνω ράφι με την αντίσταση στο φουλ να ψηθούν τα υλικά . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...