Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, gdeli είπε

Επίσης μήπως έχετε βρει πουθενά καλή μοτσαρέλα;

Εγω παντως βαζω τη μοτσαρελα που ειναι σε μπαλες μεσα σε νερο. Την κοβω σε κομματια μακροστενα ή την τραβαω με το χερι σε τυχαια κομματια.

Επισης ο ΑΒ στον Περισσο εχει φερει μεχρι και μαγια caputo. 

caputo_lievito_secco.png?v=1582191865

57 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Ένα είναι αυτό με τις τιμές, το άλλο είναι πόσο ανώτερη πίτσα θα φας που να δικαιολογεί την αγορά του. Γευστικά αυτές που έκανα το Σάββατο δεν συγκρίνονται με το 90% των μαγαζιών. Η πρώτη μαργαρίτα βγήκε όπως ακριβώς την ήθελα στις άλλες έκανα κάποια λαθάκια πάνω στην βιασύνη μου αλλά και πάλι...

Θα ειναι ακομα καλυτερη κατα τη γνωμη μου, αρκετα μαλιστα. Επειδη ψηνεται μεσα σε 1-1.5 λεπτο, το ζυμαρι φουσκωνει και παραμενει μαλακο. Στον φουρνο που θελει γυρω στα 4 λεπτα γινεται πιο τραγανο. Γουστα ειναι αυτα βεβαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2126

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Καλημέρα σε όλους. Φίλος ενδιαφέρετε να αγοράσει ψησταριά υγραερίου.

Κοιτάει κυρίως αυτές τις 3

Napoleon Rogue 425 SB R425SBPK-1

Weber Spirit II E-320 GBS 45012129

Napoleon Rogue 525 SB R525PK-1

και ίσως την

Rogue 525 XT - NAPOLEON

Θα θέλαμε μια γνώμη για αυτές και κυρίως καμιά πρόταση για κατάστημα αγοράς. Το ποστ έχει πάρα πολλές πληροφορίες, αλλά δεν βγάλαμε άκρη. Κάπου διάβασα και για αγορά από εξωτερικό με πολύ καλύτερη τιμή. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, badvariemai είπε

Καλημέρα σε όλους. Φίλος ενδιαφέρετε να αγοράσει ψησταριά υγραερίου.

Κοιτάει κυρίως αυτές τις 3

Napoleon Rogue 425 SB R425SBPK-1

Weber Spirit II E-320 GBS 45012129

Napoleon Rogue 525 SB R525PK-1

και ίσως την

Rogue 525 XT - NAPOLEON

Θα θέλαμε μια γνώμη για αυτές και κυρίως καμιά πρόταση για κατάστημα αγοράς. Το ποστ έχει πάρα πολλές πληροφορίες, αλλά δεν βγάλαμε άκρη. Κάπου διάβασα και για αγορά από εξωτερικό με πολύ καλύτερη τιμή. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

525 XT. Υποθετω ειναι εντος μπατζετ για να την βαζεις στις επιλογες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Στο bbq σε μαντεμένια πλάκα μόνο με σάλτσα. Μετράω το μαντεμι 320 και βάζω πάνω, σε 3 λεπτά την βγάζω, βάζω τα υπόλοιπα υλικά και στο φούρνο στο τέρμα πάνω ράφι με την αντίσταση στο φουλ να ψηθούν τα υλικά . 

 

Ενδιαφέρουσα τεχνική. Το αποτέλεσμα οπτικά τουλάχιστον ειναι εξαιρετικό. 

Στο φούρνο τη βάζεις με το μαντέμι όπως είναι ή σε ξεχωριστό ταψί ;

Πόσο θα άλλαζε αν την έβαζες απευθείας στο φούρνο για να γλυτώσεις τα βάλε-βγαλε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Αυτές είναι από το Σάββατο με την συνταγή που μου έδωσες πριν κάτι μέρες. Ψήνω άσχημα τη γυναίκα για ooni koda 😁

 

Για ψησιμο σε οικιακο φουρνο κ σε πετρα το αποτελεσμα ειναι φοβερο.Ωραιος κ ωραια η φαση που ειμαστε πολλοι οι pizza lovers.

Το φουρνακι αξιζει με χιλια ,ΑΝ φας θα καταλαβεις την διαφορα στο ψησιμο που ειναι κατι που ανεβαζει το αποτελεσμα 1000%.Το θεμα ειναι αυτο που λεει κ ο Σαγονιας,κοιταζα κ εγω τις τιμες προχθες κ εχουν ανεβει κατακορυφα.Δεν καταλαβαινω τον λογο,λογικα επειδη πουλαει απ την παραγωγη κ σε σχεση με τον ανταγωνισμο ειναι στο 1/2 της τιμης το ανεβασαν.Στα 230 (+20 μεταφορικα) που το πηρα αξιζει.Και για παραπανω ισως αξιζει αρκει να το δουλειεις.Εγω κανω πιτσα μια φορα την εβδομαδα σιγουρα.Επισης το οτι θελει γυρισμα τωρα που το βρηκα μ αρεσει γιατι μ αρεσει η ολη διαδικασια του ψησιματος.Βασικα ειμαι τοσο ευχαριστημενος που σκεφτομαι οτι ισως επρεπε να εχω παρει το 16αρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν ανοιξετε καντε το σωστα ομως , τι εννοω ..

εσεις που έχετε μια γνώση Χ ξεκινήστε το  με ενα ωραιο πρωτο ποστ με πληροφοριες οι οποιες μετα θα μπορειτε να τις κανετε edit κ να προσθετετε  , μη χανονται πληροφοριες οπως εδω στις 400 σελιδες να νε μαζεμενο κ να μη ρωτανε τα ιδια κ τα ιδια 

πχ ooni πληροφοριες ,alternative επιλογες του ooni , ζύμες δοκιμασμενες που σας αρεσουν  ktl 

αν το ξεκινησετε απλα γεια σας κοιτατε πιτσα , θα γίνει παρακλαδι του παρον τοπικ κ του antifitness 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

@alimentas νομιζω πρεπει να ανοιξουμε ενα νεο θεμα για πιτσα γιατι δεν υπαρχει.

Το ειχα προτεινει λιγες σελιδες πριν ωστε να ειναι μαζεμενες ολες οι πληροφοριες.Απλα τα περισσοτερα παιδια ειχαν πει οτι δεν του ενοχλει να τα γραφουμε εδω,ισα ισα το προτιμουν κιολας για να βλεπουν ιδεες κτλ.

Εγω νομιζω οτι θα ειναι ωραιο να υπαρχει μια σελιδα ξεχωριστα.4-5 ωραια αρχικα post με ιδεες απ οσα παιδια ασχολουνταi οπως λεει κ ο sndev τα οποια θα γινονται edit και με τα κουβεντα απο πειραματα.

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μα δεν ενοχλεί εδώ, αν θεωρείς τωρα οτι ειναι πιο χρήσιμο ξεχωριστο τοπικ καντο, απλα γνωμη μου αφου εισαι ενεργος  απλα καντο σωστα με μαζεμενες πληροφοριες που θα εμπλουντιζονται , γτ κατανταει βαρετο απο ενα σημειο κ μετα να ρωτανε τα ιδια κ τα ιδια επειδη με το δικιο τους (μεχρι ενα σημειο) βαριουντε να διαβασουν 400 σελίδες ( που το 1/4 απο αυτες ξαναλεινουν τις ιδιες αποριες )

Επεξ/σία από sndev
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zanskou είπε

Ενδιαφέρουσα τεχνική. Το αποτέλεσμα οπτικά τουλάχιστον ειναι εξαιρετικό. 

Στο φούρνο τη βάζεις με το μαντέμι όπως είναι ή σε ξεχωριστό ταψί ;

Πόσο θα άλλαζε αν την έβαζες απευθείας στο φούρνο για να γλυτώσεις τα βάλε-βγαλε ;

Ο φούρνος μου  δεν μπορεί να ανεβάσει τη θερμοκρασία της πλάκας τόσο ψηλά και από την άλλη το bbq δεν μπορεί να την ψήσει ταυτόχρονα από πάνω. Στη σχάρα την βάζω πάνω σε μια λαμαρίνα ψιλή εμαγιέ απευθείας πάνω με το φτυάρι. Θέλει λίγο προσοχή, για αυτό είπα για κάτι λαθάκια που έκανα, την ώρα που θα τη βάλεις στο φούρνο η αντίσταση πάνω να είναι φουλ κόκκινη να την ψήσει σχεδόν ακαριαία. Επίσης επειδή έχω δοκιμάσει διαφορά αλεύρια τέτοια χαοτική διαφορά με το caputo 00 δεν την περίμενα. 

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Ο φούρνος μου  δεν μπορεί να ανεβάσει τη θερμοκρασία της πλάκας τόσο ψηλά και από την άλλη το bbq δεν μπορεί να την ψήσει ταυτόχρονα από πάνω. Στη σχάρα την βάζω πάνω σε μια λαμαρίνα ψιλή εμαγιέ απευθείας πάνω με το φτυάρι. Θέλει λίγο προσοχή, για αυτό είπα για κάτι λαθάκια που έκανα, την ώρα που θα τη βάλεις στο φούρνο η αντίσταση πάνω να είναι φουλ κόκκινη να την ψήσει σχεδόν ακαριαία. Επίσης επειδή έχω δοκιμάσει διαφορά αλεύρια τέτοια χαοτική διαφορά με το caputo 00 δεν την περίμενα. 

thanks. αυτό με την ανομοιομορφία ψησίματος στο bbq το έχω παρατηρήσει αλλά δεν ειχα σκεφτεί αυτή την πατέντα. 

Για στείλτε καμια συνταγή για ζυμάρι να πειραματιστώ στο ρεπό :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

500 αλεύρι 00

2 μαγιά 

12 αλάτι 

325 νερό 

Στο bbq βγάζω τον μεσαίο ανακλαστήρα για να έρχεται σε άμεση επαφή με τη φλόγα η πλάκα. Ιδανικό είναι να έχεις και ένα θερμόμετρο laser. 

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, zanskou είπε

Για στείλτε καμια συνταγή για ζυμάρι να πειραματιστώ στο ρεπό :D 

Δες βιντεάκια του vito στο youtube. Έχει τα πάντα. Με σκέτη μαγιά (direct method), με προζύμι, με poolish, με biga, σε οικιακό φούρνο, σε φούρνο πίτσας, σε τηγάνι, ζύμωμα με το χέρι, με μίξερ, ότι μπορείς να φανταστείς.

Εγώ είδα αρκετά και τα προσαρμωσα όπως με βόλευε.

Γενικά θα σου πω:

100% αλεύρι

65-70% νερό

3% αλάτι

0.2% μαγιά (Δεν θυμάμαι σίγουρα αυτό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, giannis170374 είπε

Τελικά φίλοι μου μόνο στην bbq αποκλείεται να γίνουν τα υλικά,  πρέπει να μπλέξω και με φούρνο?

Γίνεται αν ζεσταθεί πολύ καλά η ψησταριά. 

Αυτή την είχα ψήσει στη Weber. Είχα κάνει άλλη μια πιο καλή αλλά δεν βρίσκω φώτο.

IMG_20210208_211407.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...