Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω ψησταριά που να μοιάζει το ψήσιμο όσο το δυνατόν περισσότερο σε ψησταριά με κάρβουνα (μου αρέσουν ξεροψημένα προς καμένα τα κρέατα, χωρίς λίπη). Η ψησταριά με κάρβουνα με έχει κουράσει λόγω του υπερβολικού χρόνου και ενασχόλησης που χρειάζεται το σπορ. Πρέπει να στραφώ σε υγραερίου ή κάποια άλλη; Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2126

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τα υλικά γίνονται, απλά θέλει εμπειρία και να παίζεις λίγο με την θερμοκρασία για να γίνει τραγανό το ζυμάρι και ταυτόχρονα να μην καεί.

Screenshot_20210208-213025_Gallery.jpg

1 hour ago, giannis170374 said:

Τελικά φίλοι μου μόνο στην bbq αποκλείεται να γίνουν τα υλικά,  πρέπει να μπλέξω και με φούρνο?

 

Επεξ/σία από cambo99
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Και τα υλικά γίνονται, απλά θέλει εμπειρία και να παίζεις λίγο με την θερμοκρασία για να γίνει τραγανό το ζυμάρι και ταυτόχρονα να μην καεί.

Screenshot_20210208-213025_Gallery.jpg

 

Δηλαδή φίλε τι εννοείς με την θερμοκρασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, giannis170374 said:

Δηλαδή φίλε τι εννοείς με την θερμοκρασία?

Κοίταξε κάθε ψησταριά διαφέρει. Εγώ με την δικιά μου είδα ότι αν την αφήσω στο μέγιστο για 4-5 λεπτά το ζυμάρι αρπάζει ενώ τα υλικά δεν γίνονται. Γι'αυτό την βάζω στο μέγιστο πριν βάλω την πίτσα για 15 λεπτα , και μόλις βάλω την πίτσα την χαμηλώνω στο μισό, με αποτέλεσμα πολύ καλό. Θέλει δοκιμές μέχρι να βρεις τους χρόνους και τις θερμοκρασίες. Αν τους βρεις τότε θα είσαι πάντα ΟΚ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kostasgpa είπε

Θέλω ψησταριά που να μοιάζει το ψήσιμο όσο το δυνατόν περισσότερο σε ψησταριά με κάρβουνα (μου αρέσουν ξεροψημένα προς καμένα τα κρέατα, χωρίς λίπη). Η ψησταριά με κάρβουνα με έχει κουράσει λόγω του υπερβολικού χρόνου και ενασχόλησης που χρειάζεται το σπορ. Πρέπει να στραφώ σε υγραερίου ή κάποια άλλη; Τι προτείνετε;

Τα ξεροψημένα κρέατα χωρίς λίπη είναι πανεύκολο να τα κάνεις και στην ψησταριά υγραερίου. Το πρόβλημα με τις ψησταριές υγραερίου είναι ότι συνήθως δεν μπορείς να κάνεις το αντίθετο. Δηλαδή να κάνεις μια καλή κρούστα απέξω χωρίς να παραψήσεις το μέσα. Πιστεύω θα σε βολέψει πολύ οποιαδήποτε ψησταριά υγραερίου, απλώς θα αφήνεις το κρέας αρκετή ώρα και θα βγαίνει όπως ακριβώς το θέλεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gdeli είπε

Τα ξεροψημένα κρέατα χωρίς λίπη είναι πανεύκολο να τα κάνεις και στην ψησταριά υγραερίου. Το πρόβλημα με τις ψησταριές υγραερίου είναι ότι συνήθως δεν μπορείς να κάνεις το αντίθετο. Δηλαδή να κάνεις μια καλή κρούστα απέξω χωρίς να παραψήσεις το μέσα. Πιστεύω θα σε βολέψει πολύ οποιαδήποτε ψησταριά υγραερίου, απλώς θα αφήνεις το κρέας αρκετή ώρα και θα βγαίνει όπως ακριβώς το θέλεις.

ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Κοίταξε κάθε ψησταριά διαφέρει. Εγώ με την δικιά μου είδα ότι αν την αφήσω στο μέγιστο για 4-5 λεπτά το ζυμάρι αρπάζει ενώ τα υλικά δεν γίνονται. Γι'αυτό την βάζω στο μέγιστο πριν βάλω την πίτσα για 15 λεπτα , και μόλις βάλω την πίτσα την χαμηλώνω στο μισό, με αποτέλεσμα πολύ καλό. Θέλει δοκιμές μέχρι να βρεις τους χρόνους και τις θερμοκρασίες. Αν τους βρεις τότε θα είσαι πάντα ΟΚ !!!

Φαντάζομαι φθάνει στα 15 πάνω Από 300 βαθμούς και μετά στη μέση πόσο πέφτει η θερμοκρασία και πόση ώρα την αφήνεις

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Γίνεται αν ζεσταθεί πολύ καλά η ψησταριά. 

Αυτή την είχα ψήσει στη Weber. Είχα κάνει άλλη μια πιο καλή αλλά δεν βρίσκω φώτο.

IMG_20210208_211407.jpg

 

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Γίνεται αν ζεσταθεί πολύ καλά η ψησταριά. 

Αυτή την είχα ψήσει στη Weber. Είχα κάνει άλλη μια πιο καλή αλλά δεν βρίσκω φώτο.

IMG_20210208_211407.jpg

Ευχαριστώ βοήθεια για χρόνο ψησίματος και θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300+ ναι ... μετά πέφτει 200 περίπου και το αφήνεις μέχρι να δεις ότι σε ικανοποιεί το πάνω μέρος. Γι' αυτό σου λέω ότι πρέπει να μάθεις τους χρόνους της ψησταριάς σου. 

Επίσης ένα μικρό μυστικό που κάνω είναι ότι περιστρέφω την πίτσα για να έρθει το πίσω μέρος εμπρός ενδιάμεσα , για να ψήνεται ομοιόμορφα, καθώς πάντα στο βάθος της ψησταριάς έχει υψηλότερη θερμοκρασία. Τέλος παίζει ρόλο και η ποιότητα της πέτρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2021 στις 12:21 ΜΜ, ktsak είπε

μπορεις μηπως να μου πεις το υψος της Prime με τοποθετημενο  το ρυθμιστη ? Θελω να δω αν χωραει κατω απο την ψησταρια μου

ειναι 54 cm με τον ρυθμιστή κουπωμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, giannis170374 είπε

Ευχαριστώ βοήθεια για χρόνο ψησίματος και θερμοκρασία 

Eγω αυτο που ειχα κανει τοτε ειναι να ζεστανω φουλ την ψησταρια με ολους τους καυστηρες ανοιχτους στο φουλ για κανα 20-25' μεχρι να φτασει 350-360. Οταν ζεσταθηκε εβαλα την πιτσα πανω στην πετρα και εκλεισα τον καυστηρα κατω απο την πετρα. Η θερμοκρασια επεσε μεχρι τους 300 περιπου αν θυμαμαι και χρειαστηκε 4 λεπτα να ψηθει. Mετα ξανα προθερμανση στο φουλ και κανεις παλι το ιδιο.

Αυτα σε weber genesis 310. Σε genesis 210 που το εχει κανει φιλος μου δεν ειχε βγει τοσο καλο. Απο τοτε ξεκινησε να την κανει σε φουρνο τερμα πανω με αντιστασεις και γινεται πολυ καλυτερη.

ΑΝ θες να φτιαξεις πιτσα που την ψηνεις 10-20 λεπτα, πιστευω μπορεις να πετυχεις πολυ καλο αποτελεσμα και σε bbq και σε φουρνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rabbit30 είπε

ειναι 54 cm με τον ρυθμιστή κουπωμενο

Σευχαριστω πολύ. Μου το είπε πριν την φέρει και αυτός που την αγόρασα. Οποτε μου έκανε και την πηρα, την Κυριακή ήδη έψησα μια χαρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα,

διαβαζω το θεμα εδω και καποιες ημέρες μιας και ειμαι στην αναζητηση για νεα ψησταριάς...

Ειχα ψησταριά με 4+1 καυστήρες (no name) και μαντεμένια σχαρα και πλατό...αρκετά μεγάλη και εντυπωσιακή...

ημουν αρκετά ευχαριστημένος...

Αλλά ειχε τα θεματα της δλδ ανομοιομορφία στο ψησιμο...αλλά την χαρισα πριν 3ετη...μιας και αλλάζοντας σπιτι δεν ειχα τον απαιτουμενο χωρο για να την φιλοξενίσω...

Πλεον εχω χωρο και δεν φαινεται να αλλάζω σπιτι για καποιο αρκετά μεγαλο διαστημα οποτε και μπορώ να "επενδυσω" και πάλι...

Στο προκείμενο λοιπον...

1. ψαχνω για χρηση 1-2 φορες την εβδομάδα

2. ατομά το συνηθες η οικογένεια 3 ατομα και ΣΚ καποιοι φιλοι κτλ (τις καλές εποχές γιατι πλεον με κορονοιο ουτε με το κυάλι...)

3. Χωρο εχω αλλά δεν ειναι απαραιτητο να δεσμευτώ σε μια μεγάλη σχετικά κατασκευη...

4. θελω επωνυμη...

ειχα μη επωνυμη και επειδη είχε θεματακια (δεν ειχε μεγαλη ενταση στο ψησιμο και ειχε ανομοιομορφιες με τις οποιες εμαθα να ζω) παντα με ετρωγε οτι αν ηταν επωνυμης μαρκας θα ηταν καλυτερη

5. Να πιάνει και να διατηρεί σχετικά ψηλές θερμοκρασίες γιατί θα ηθελα να κανω και πίτσες (ναπολιτανικο στυλ) μιας και εχω κανει δουλιτσα στο θέμα ζυμάρι...και ο οικιακός φουρνος πλέον δεν μου δίνει τις θερμοκρασίες που χρειάζομαι...

6. Μπατζετ γυρω 500€...

7. Δεν θα ηθελα πλαινο καυστήρα ( ειχα στην αλλή ποτέ δεν τον χρησιμοποίησα) γενικά δεν ειμαστε της πατάτας κτλ...θα προτιμουσα το κόστος αυτου να το πάρω σε ποιοτητα στην κυρια ψησταριά...και να γλυτώσω τον χώρο...

 

Επισης να πω οτι...

Εχω δει σε φιλο την Weber 3000 και για ψήσιμο σε 4ατομα τα κατάφερε μια χαρά...με αρκετά καλο αποτέλεσμα...

Στα συν...

απο την αλλη μου άρεσε το μικρό μεγεθος και οτι δεν επιανε τοσο πολυ χωρο...

και ισως και η φοριτοτητα αν και δεν νομιζω οτι προσωπικα θα την μετέφερα εκτος σπιτιου... 

Στα πλην...

επρεπε να κανει μια σχετική οργανωση με τους χρονους και την σειρά των πραγματων αλλα δεν ηταν και το τελος του κοσμου...

δεν πιστευω οτι μπορείς να ψησεις για πανω απο 5-6 ατομά μαξ με μια σχετική οργάνωση... 

 

Να πω οτι γλυκοκοιτάζω την Napoleon TravelQ PRO285-BK θα εκτιμουσα αν καποιος την εχει να μου πει γνωμες

στα συν που βλέπω

1. μεγεθος (αλλα αυτο ειναι σχετικο για τον καθενα) και ειδικά αφου το 70% του χρονου θα χρησιμοποιειτε για την οικογένεια...

2. λενε οτι εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης (δεν την εχω δει απο κοντα)

3. 2 κυκλικούς καυστήρες (άρα ομοιομορφο ψησιμο)

4. Μαντεμένιες σχάρες

 

στα πλην

1. μεγεθος αν θελεις να ψησεις για πολλους

2. τιμή στα 400€ ισως εχεις καλυτερες επιλογές (ισως πληρώνεις την φοριτοτητα που για εμενα δεν ειναι προσον...αν και το μεγεθος ειναι...

 

ΑΛΛΑ ειμαι και πληρως ανοικτός σε προτάσεις για αυτό άλλωστε ποστάρω... ΑΝ τελικά παω σε μεγαλο (σχετικά) μέγεθος θα ηθελα να εχει την δυνατοτητα κάποιας σουβλας για κανενα μαζεμενο κοκορετσάκι ή κοντοσουβλί...

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Καλησπέρα στην περέα,

διαβαζω το θεμα εδω και καποιες ημέρες μιας και ειμαι στην αναζητηση για νεα ψησταριάς...

Ειχα ψησταριά με 4 καυστήρες (no name) αρκετά μεγάλη και εντυπωσιακή...αρκετά ευχαριστημένος...αν και ειχε τα θεματα της δλδ ανομοιομορφία στο ψησιμο...αλλά την χαρισα πριν 3ετη...μιας και αλλάζοντας σπιτι δεν ειχα τον απαιτουμενο χωρο για να την φιλοξενίσω...

Πλεον εχω χωρο και δεν φαινεται να αλλάζω σπιτι για καποιο αρκετά μεγαλο διαστημα οποτε και μπορώ να "επενδυσω" και πάλι...

Στο προκείμενο λοιπον...

1. ψαχνω για χρηση 1-2 φορες την εβδομάδα

2. ατομά το συνηθες η οικογένεια 3 ατομα και ΣΚ καποιοι φιλοι κτλ (τις καλές εποχές γιατι πλεον με κορονοιο ουτε με το κυάλι...)

3. Χωρο εχω αλλά δεν ειναι απαραιτητο να δεσμευτώ σε μια μεγάλη σχετικά κατασκευη...

4. θελω επωνυμη...

ειχα μη επωνυμη και επειδη είχε θεματακια (δεν ειχε μεγαλη ενταση στο ψησιμο και ειχε ανομοιομορφιες με τις οποιες εμαθα να ζω) παντα με ετρωγε οτι αν ηταν επωνυμης μαρκας θα ηταν καλυτερη

5. Να πιάνει και να διατηρεί σχετικά ψηλές θερμοκρασίες γιατί θα ηθελα να κανω και πίτσες (ναπολιτανικο στυλ) μιας και εχω κανει δουλιτσα στο θέμα ζυμάρι...και ο οικιακός φουρνος πλέον δεν μου δίνει τις θερμοκρασίες που χρειάζομαι...

6. Μπατζετ γυρω 500€...

7. Δεν θα ηθελα πλαινο καυστήρα ( ειχα στην αλλή ποτέ δεν τον χρησιμοποίησα) γενικά δεν ειμαστε της πατάτας κτλ...θα προτιμουσα το κόστος αυτου να το πάρω σε ποιοτητα στην κυρια ψησταριά...και να γλυτώσω τον χώρο...

 

Επισης να πω οτι...

Εχω δει σε φιλο την Weber 3000 και για ψήσιμο σε 4ατομα τα κατάφερε μια χαρά...με αρκετά καλο αποτέλεσμα...

Στα συν...

απο την αλλη μου άρεσε το μικρό μεγεθος και οτι δεν επιανε τοσο πολυ χωρο...και ειδικά αφου το 70% του χρονου θα χρησιμοποιειτε για την οικογένεια αρα και ηταν ψιλοιδανικο μεγεθος...

και ισως και η φοριτοτητα αν και δεν νομιζω οτι προσωπικα θα την μετέφερα εκτος σπιτιου... 

Στα πλην...

επρεπε να κανει μια σχετική οργανωση με τους χρονους και την σειρά των πραγματων αλλα δεν ηταν και το τελος του κοσμου...

δεν πιστευω οτι μπορείς να ψησεις για πανω απο 5-6 ατομά μαξ με μια σχετική οργάνωση... 

 

Να πω οτι γλυκοκοιτάζω την Napoleon TravelQ PRO285-BK θα εκτιμουσα αν καποιος την εχει να μου πει γνωμες

ΑΛΛΑ ειμαι και πληρως ανοικτός σε προτάσεις για αυτό άλλωστε ποστάρω... ΑΝ τελικά παω σε μεγαλο (σχετικά) μέγεθος θα ηθελα να εχει την δυνατοτητα κάποιας σουβλας για κανενα μαζεμενο κοκορετσάκι ή κοντοσουβλί...

καινουργιος κατοχος της broil king porta-chef και θα ελεγα οτι ταιριαζει στις απαιτήσεις που εχεις. Εχει τρυπουλες στο πλαϊ για υποδοχή σούβλας (δεν το εχω τεσταρει) αλλα για 4 ατομα ψηνει μια χαρα. Πιτσα εφτιαξα σε μαντεμενια πλακα και το αποτέλεσμα ειναι ανώτερο απο το φουρνο της κουζινας. Θελει λιγο πειραματισμο στον τροπο (διαβασε πιο πανω τα σχολια των παιδιων). 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

διαβαζω το θεμα εδω και καποιες ημέρες μιας και ειμαι στην αναζητηση για νεα ψησταριάς...

Noμιζω πας καρφι για weber spirit II e-310 οταν πεσει η τιμη στα 560€ περιπου που μπαινει σε προσφορα.

Ειναι η πιο value for money σε αυτα τα χρηματα, παιρνει και σουβλα, εχει καλους σχετικα χωρους, ψηνει ομοιομορφα, κραταει καλα θερμοκρασια, εχει καλη εγγυηση κλπ κλπ. Στο θεμα πιτσας θα πρεπει να συμβιβαστεις στην ιδεα οτι για ναπολιτανικη πιτσα δεν σε καλυπτει ουτε το απλο bbq, ουτε ο φουρνος. Πιο κοντα θα πας με τον φουρνο. Χρειαζεσαι θεμροκρασιες 450-500C, oποτε θες ειδικο φουρνο κατάλληλο για τετοιες πιτσες.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Noμιζω πας καρφι για weber spirit II e-310 οταν πεσει η τιμη στα 560€ περιπου που μπαινει σε προσφορα.

Ειναι η πιο value for money σε αυτα τα χρηματα, παιρνει και σουβλα, εχει καλους σχετικα χωρους, ψηνει ομοιομορφα, κραταει καλα θερμοκρασια, εχει καλη εγγυηση κλπ κλπ. Στο θεμα πιτσας θα πρεπει να συμβιβαστεις στην ιδεα οτι για ναπολιτανικη πιτσα δεν σε καλυπτει ουτε το απλο bbq, ουτε ο φουρνος. Πιο κοντα θα πας με τον φουρνο. Χρειαζεσαι θεμροκρασιες 450-500C, oποτε θες ειδικο φουρνο κατάλληλο για τετοιες πιτσες.

Ευχαριστώ πολύ για την προταση...Απο οτι ειδα σε Skroytz το συγκεκριμένο μοντελο παιζει στα 550 ανα 2μηνες συμφωνα με αυτο ζυγωνει ο καιρος που θα ξαναμπει σε αυτα τα χρηματα...

Οσον αφορά το θεμα της πιτζας με χρήση καταλληλης πλακας μπορεις να πετυχεις καλα αποτελεσματα, ετσι και αλλιως το κορυφαιο breville φουρνακι (1000€) δεν φτανει πανω απο 400βαθμους και τα αποτελεσματα του ειναι πραγματικα οτι κοντινοτερο στου ξυλοφουρνου, οποτε αν μπορώ να πετυχω θερμοκρασιες κοντα στο 400αρι και οχι στους 270βαθμους του φουρνου μου θα ειμαι οκ. 

Θα ηθελες αν θελεις να μου πεις την αποψη σου για την Napoleon που προτρεινω?

Οπως και να εχει ευχαριστώ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...