Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως, αυτό με τις καταναλώσεις στην napoleon είναι κάτι που πρέπει να λάβει κανείς υπόψη.

Σε σύγκριση μιας rogue 525 με μια genesis 310 ( που έχουν πάνω κάτω το ίδιο μέγεθος), με βάση τις τιμές στα τεχνικά χαρακτηριστικά, η napoleon καταναλώνει 1208 g/h και άρα τελειώνει μια φιάλη σε 8,3 ώρες, ενώ η weber με κατανάλωση 786 g/h θα διαρκέσει περίπου 12,7 ώρες!!!

Αυτά βέβαια γνωρίζοντας ότι η napoleon έχει 4 καυστήρες ενώ η weber 3. Και όμως η απόδοση σε ίδιο περίπου μέγεθος κάδου είναι ίδια, άρα, στα χαρτιά τουλάχιστον η weber έχει σίγουρα πιο αποδοτικούς καυστήρες.

Σίγουρα παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες και σίγουρα δεν έχει κανείς και τους 4 καυστήρες στην napoleon ανοιχτούς στο τέρμα συνέχεια, αλλά και τα νούμερα κάτι δείχνουν με τον δικό μου απλό συλλογισμό. Και με έναν πρόχειρο υπολογισμό, με βάση τις δικές μου χρήσεις, με την napoleon θα ξόδευα 9 φιάλες το χρόνο, ενώ με την weber 6, ήτοι περίπου 60 ευρώ διάφορα τον χρόνο.

Αν κάνω κάπου λάθος, διορθώστε με. 

 

Ερώτηση προς κατόχους 525: με ανοιχτούς τους 2 ακριανους καυστήρες, τι θερμοκρασίες έχουν στο θερμόμετρο του καπακιού;

Επεξ/σία από depmode
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Για εξοπλισμό να πω ότι πήρα τα πάντα από Leroy και μου κόστισε όσο μια βούρτσα της Weber/Napoleon. Από ποιότητα είναι πολύ καλά!

Έχει κανείς εμπειρία από καλάθια? Φτιάχνω πολλά λαχανικά και θέλω να βάλω και ψάρι και έλεγα να πάρω 1 από αυτά τα δυο που έχει το Leroy:

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/tapsaki-naterial-alpha-apo-anoxeidoto-atsali-81966310

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/tapsaki-naterial-alpha-gia-thalassina-apo-anoxeidoto-atsali-81966312

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και καλως σας βρήκα.. οπότε επιβάλετε μια βολτα απο leroy σήμερα!! Ειχα δει πιο παλια κάποιες μεμβράνες που μπαινουν πανω στην σχαρα και βοηθαει στο να μην λερώνει και την ψησταρια, ισχύει κατι τετοιο ή δεν εχει το ιδιο αποτέλεσμα το ψήσιμο??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, depmode είπε

Ερώτηση προς κατόχους 525: με ανοιχτούς τους 2 ακριανους καυστήρες, τι θερμοκρασίες έχουν στο θερμόμετρο του καπακιού;

μια φορά έχω προλάβει και εψησα έτσι, κοτόπουλο ολόκληρο με μπύρα, και έφτανε 190-200. Αλλά το άνοιγμα που και που λόγω άγχους 1ης φοράς. δεν ξέρω αν θα πήγαινε παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, remalis είπε

Για εξοπλισμό να πω ότι πήρα τα πάντα από Leroy και μου κόστισε όσο μια βούρτσα της Weber/Napoleon. Από ποιότητα είναι πολύ καλά!

Έχει κανείς εμπειρία από καλάθια? Φτιάχνω πολλά λαχανικά και θέλω να βάλω και ψάρι και έλεγα να πάρω 1 από αυτά τα δυο που έχει το Leroy:

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/tapsaki-naterial-alpha-apo-anoxeidoto-atsali-81966310

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/tapsaki-naterial-alpha-gia-thalassina-apo-anoxeidoto-atsali-81966312

Καλησπέρα. Μπαίνουν κανονικά μέσα στην ψησταριά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, KostasTk είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και καλως σας βρήκα.. οπότε επιβάλετε μια βολτα απο leroy σήμερα!! Ειχα δει πιο παλια κάποιες μεμβράνες που μπαινουν πανω στην σχαρα και βοηθαει στο να μην λερώνει και την ψησταρια, ισχύει κατι τετοιο ή δεν εχει το ιδιο αποτέλεσμα το ψήσιμο??

μου τις πρότεινε και εμένα το κατάστημα που μου πούλησε τη ψησταριά αλλά μετά από μια μικρή αναζήτηση στο reddit μου φάνηκε κακή λύση. Αφενός γιατί πολλά από αυτά έχουν και τεφλόν μέσα, αφετέρου γιατί νομίζω χάνει το νόημα της ψησταριάς, που θες να φεύγουν τα λίπη και λοιπά.

2 λεπτά πριν, toxotis67 είπε

Καλησπέρα. Μπαίνουν κανονικά μέσα στην ψησταριά;

Ναι ναι, είναι για μικρά λαχανικά ή ψάρια θεωρητικά. Αλλά δεν ξέρω αν κάνει δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Weber Spirit II e-310 ο Κώτσο από άμεση διαθεσιμότητα πήγε στο κατόπιν παραγγελίας. Μάλλον πρόλαβα μια από τις τελευταίες. Δυο ερωτήσεις για τους κατόχους της: Εναλλακτικά του μαντεμένιου τηγανιού της Weber, επειδή είναι ακριβό, έχετε χρησιμοποιήσει κάτι πιο οικονομικό και ποιοτικό;

Επισης στη συσκευασία της ψησταριάς περιλαμβάνεται η μεταλλική βάση για τη φιάλη;

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, giannislazy είπε

μια φορά έχω προλάβει και εψησα έτσι, κοτόπουλο ολόκληρο με μπύρα, και έφτανε 190-200. Αλλά το άνοιγμα που και που λόγω άγχους 1ης φοράς. δεν ξέρω αν θα πήγαινε παραπάνω

Πολύ καλά τότε. Άνετα ψήνεις και έτσι και κανείς και μια κάποια οικονομία καυσίμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, KostasTk είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και καλως σας βρήκα.. οπότε επιβάλετε μια βολτα απο leroy σήμερα!! Ειχα δει πιο παλια κάποιες μεμβράνες που μπαινουν πανω στην σχαρα και βοηθαει στο να μην λερώνει και την ψησταρια, ισχύει κατι τετοιο ή δεν εχει το ιδιο αποτέλεσμα το ψήσιμο??

Χρησιμοποιούσα πολύ συχνά με την προηγούμενη ψησταριά, αυτές της COOKINA, ειδικά για τις τσιπούρες, αλλά και για κρεατικά, το αποτέλεσμα του ψησίματος ήταν εξαιρετικό. Όμως πολλοί θέτουν θέμα υγείας και το έχω περιορίσει. Παρά ταύτα στο κουτί της συσκευασίας αναφέρει αναλυτικά τους λόγους για τους οποίους δεν τίθεται θέμα υγιεινής ακόμη και σε ψήσιμο σε μεγαλύτερη θερμοκρασία από την επιτρεπόμενη (288). Τι να πω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, toxotis67 είπε

Χρησιμοποιούσα πολύ συχνά με την προηγούμενη ψησταριά, αυτές της COOKINA, ειδικά για τις τσιπούρες, αλλά και για κρεατικά, το αποτέλεσμα του ψησίματος ήταν εξαιρετικό. Όμως πολλοί θέτουν θέμα υγείας και το έχω περιορίσει. Παρά ταύτα στο κουτί της συσκευασίας αναφέρει αναλυτικά τους λόγους για τους οποίους δεν τίθεται θέμα υγιεινής ακόμη και σε ψήσιμο σε μεγαλύτερη θερμοκρασία από την επιτρεπόμενη (288). Τι να πω..

Ωραια ευχαριστώ. . οποτε θα τις δοκιμασω αργοτερα..

 

Σχετικα με βουρτσα καθαρισμου, πρεπει να προσεξω κατι ωστε να μην γδαρω την σχαρα ή την ψησταρια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, toxotis67 είπε

Για την Weber Spirit II e-310 ο Κώτσο από άμεση διαθεσιμότητα πήγε στο κατόπιν παραγγελίας. Μάλλον πρόλαβα μια από τις τελευταίες. Δυο ερωτήσεις για τους κατόχους της: Εναλλακτικά του μαντεμένιου τηγανιού της Weber, επειδή είναι ακριβό, έχετε χρησιμοποιήσει κάτι πιο οικονομικό και ποιοτικό;

Επισης στη συσκευασία της ψησταριάς περιλαμβάνεται η μεταλλική βάση για τη φιάλη;

Ευχαριστώ πολύ. 

Ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο τηγάνι δεν έχεις θέμα, μαντέμι (Lodge, Peteomax, Estia) η ανοξοιδωτο

Και ναι η βάση είναι μέσα

Επεξ/σία από Rabbit30
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να παρετε μια μαντεμενια πλακα, παρα αυτες τις μεμβρανες αμφιβολου ποιοτητας. Ιδια δουλεια κανουν, τηγανιζουν.

 

Σε weber genesis 310, αν θυμαμαι καλα ο ενας καυστηρας φτανει 180C, οι δυο 250C και οι τρεις 320-350C. Aλλα εχουμε πει, οι καυστηρες σε καθε ψησταρια ειναι ρυμισμενοι για τη συγκεκριμενη ψησταρια αναλογα και με το μεγεθος της. Δλδ μια genesis με δυο καυστηρες και μια με εξι καυστηρες, ιδια τελικη θερμοκρασια θα πιασουν περιπου. Αλλα με τους πολλους εχεις περισσοτες επιλογες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, toxotis67 είπε

Επισης στη συσκευασία της ψησταριάς περιλαμβάνεται η μεταλλική βάση για τη φιάλη;

Αν εννοείς την βάση που σου έχει και ένδειξη για το περιεχόμενο όχι. Αν εννοείς την απλή που την στηρίζεις, ναι την έχει και μαζί και τον ιμάντα. Αυτή που είναι είναι σε σχήμα L. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση. Η naterial στο manual λέει για την μπουκαλα ότι θέλει I3+. 

H coral prime δεν λέει κάτι σχετικό πάνω. Κάνει να υποθέσω; 

 

IMG_20210413_162905_edit_117032388489954.jpg

IMG_20210413_164158.jpg

Επεξ/σία από xenos3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται, και επειδή στο site δεν θα τις βρείτε..

Στο Leroy Αμαρουσίου υπάρχει στα 600Ε η E-210 Classic ένα εκθεσιακό κομμάτι και ένα stock (αυτή, όχι αυτή)  καθώς και η E-320 Original στα 880Ε ένα εκθεσιακό κομμάτι και ένα stock (αυτή, όχι αυτή)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...