Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, giannislazy είπε

για τον κάδο και τον λιποσυλλεκτη πήρα με 2€ από χρωματοπωλειο σετ με 4 σπάτουλες πλαστικές. Ότι καλύτερο. 

για τον καδο εχω παρει και γω τις ιδιες και ειναι πολυ καλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Στις 22/4/2021 στις 2:28 ΜΜ, ilpapacha είπε

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

Μια χαρά κάνει αυτή η σπάτουλα. Είναι στιβαρή κατασκευή και σε βολεύει να βάλεις και έξτρα δύναμη, αν χρειαστεί.

Για γάντια, μπορείς να δεις παρακάτω 

https://www.skroutz.gr/c/2227/barbeque_accessories.html?from=catspan&keyphrase=γαντια&o=γαντια+ψησταρια

προτίμησε αυτά που έχουν θέσεις για όλα τα δάχτυλα και όχι τύπου 4/1.

Θα πρέπει να επιλέξεις μια βάση όπου θα έχει εγκοπές στην άκρη, ώστε να στερεώνεται η σούβλα στο σημείο που θες, είτε να πας σε λύση εξαρτήματος που να μπαίνει στην σούβλα.

Mια άλλη λύση είναι να πάρεις λίγο πιο μακριές σούβλες και να τις στηρίζεις στις σχάρες υπό γωνία, όπως στο παρακάτω βιντεάκι (προς το τέλος)

 

Σε ευχαριστώ πολύ!! 

Είστε όλοι πολυ κατατοπιστικοι! Ευτυχώς υπάρχει αυτό το forum και μας βοηθάει. 😊

Μόλις την συναρμολογησαμε αλλα δε τη χρησιμοποιήσαμε ακομα..

Για την Weber Spirit II e 310 gbs ποια φιαλη υγραερίου προτείνετε;; Ρώτησα κάπου και μου λέγανε για την Coral gas και ρωτούσαν αν θέλω να προσθέσουν και προπανιο, κάνει η όχι; ..δεν εχω ιδεα και φοβαμαι μη κάνω καμία βλακεία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

Ερώτηση γιατί είμαι μπερδεμένος μπορώ να πω...

Κοιτώντας κάποιες φωτογραφίες από την ψησταριά του λιντλ είδα αυτόν τον ανακλαστήρα...

Με τόσες τρύπες 2 ερωτήματα μου γεννούνται

1ον δεν θα έχει τρελές ανάφλεξεις με τα ζουμια που θα περνάνε από τις τρύπες... ?

2ον δεν θα χαλάσει/μπουκωσει ο καυστήρας με όλα αυτά που θα πέφτουν πάνω του...???

 

Screenshot_20210426_183035_com.google.android.apps.photos.jpg

Αυτή είναι που είχε το Λίντλ;

Έχεις δίκιο, λογικά εκεί θα πέφτουν όλα τα ζουμια

Επίσης, η σχάρα δεν φαίνεται μαντέμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω πολύ καιρό το νήμα και είναι ατελείωτο!
Επειδή δε βλέπω να καταφέρνω να το διαβάσω ολόκληρο πήδηξα από την 150 σελίδα στο σήμερα.

Μένω σε διαμέρισμα, ψήνω στο μπαλκόνι σε κάρβουνο και τελευταία σε ηλεκτρική. Αυτό γιατί όπως ξέρετε το κάρβουνο έχει πολλή κάπνα, πολλή βρώμα και δεν άξιζε η ταλαιπωρία να βάζω φωτιά για οικογένεια 3 ατόμων. 
Έτσι πήρα την ηλεκτρική (Delonghi BQ80X) η οποία καλή, χρυσή αλλά θέλει πολλή υπομονή και χρόνο στο ψήσιμο πριν να φας. Αν δεν είναι και καλές οι καιρικές συνθήκες (κρύο, αέρας) ο χρόνος μεγαλώνει ακόμα πιο πολύ.
Οπότε αποφάσισα να πάω σε ψησταριά υγραερίου με τo budget μου είναι max €1500. Θέλω να μπορεί να πάρει σούβλα, να έχει πλαϊνή εστία και να μπορεί να ταΐσει μια παρέα τουλάχιστον 6 ατόμων. Έχω δει αρκετά βίντεο με συγκριτικές παρουσιάσεις και τεστ και έχω καταλήξει σε Napoleon Rogue SΕ425, Broil King Monarch 390, Broil King Signet 390. Ποια η γνώμη σας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Εννοείς είχες πάρει μια μεταλλική βούρτσα, όπως του παραπάνω βίντεο, και δεν έκανε δουλειά σωστά; 

Ναι είχα πάρει από σεζόν και δεν έκανε τπτ και την επέστρεψα. Σε ανοξείδωτη σχάρα που είναι πιο λεπτή ίσως έκανε δουλειά.  Στη δική μου που είναι πλακέ δεν έπαιρνε τπτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Trelloneritis είπε

Διαβάζω πολύ καιρό το νήμα και είναι ατελείωτο!
Επειδή δε βλέπω να καταφέρνω να το διαβάσω ολόκληρο πήδηξα από την 150 σελίδα στο σήμερα.

Μένω σε διαμέρισμα, ψήνω στο μπαλκόνι σε κάρβουνο και τελευταία σε ηλεκτρική. Αυτό γιατί όπως ξέρετε το κάρβουνο έχει πολλή κάπνα, πολλή βρώμα και δεν άξιζε η ταλαιπωρία να βάζω φωτιά για οικογένεια 3 ατόμων. 
Έτσι πήρα την ηλεκτρική (Delonghi BQ80X) η οποία καλή, χρυσή αλλά θέλει πολλή υπομονή και χρόνο στο ψήσιμο πριν να φας. Αν δεν είναι και καλές οι καιρικές συνθήκες (κρύο, αέρας) ο χρόνος μεγαλώνει ακόμα πιο πολύ.
Οπότε αποφάσισα να πάω σε ψησταριά υγραερίου με τo budget μου είναι max €1500. Θέλω να μπορεί να πάρει σούβλα, να έχει πλαϊνή εστία και να μπορεί να ταΐσει μια παρέα τουλάχιστον 6 ατόμων. Έχω δει αρκετά βίντεο με συγκριτικές παρουσιάσεις και τεστ και έχω καταλήξει σε Napoleon Rogue SΕ425, Broil King Monarch 390, Broil King Signet 390. Ποια η γνώμη σας; 

Η διαφορά της ηλεκτρικής με την ψησταριά υγραερίου είναι η μέρα με την νύχτα σε δύναμη ψησίματος, γεύση κλπ. Με το budget σου παίρνεις κορυφαία ψησταριά που μπορεί να αντικαταστήσει εν πολλοίς και την ηλεκτρική κουζίνα που έχεις. Κοίτα και τις Weber Genesis, αλλά αν θέλεις πλαϊνό μάτι που να είναι ανεπηρέαστο από καιρικές συνθήκες πρέπει να πας σε υπέρυθρο. Η Napoleon που λες έχει τέτοιο. Νομίζω και στην Broil King μπορείς να βάλεις όμως εκ των υστέρων.

Οι ΒΚ που σκέφτεσαι έχουν σούβλα και οπίσθιο συμβατικό καυστήρα, η Napoleon που σκέφτεσαι είναι αρκετά καλύτερη σε πολλά σημεία, γι αυτό άλλωστε είναι και τόσο πιο ακριβή. Για σούβλα μπορείς να βρεις πολλές επιλογές και αρκετά φθηνές, οπότε μην σε επηρεάσει για την αγορά. Εγώ, ως χρήστης Napoleon ήδη, θα πήγαινα στην SE425. Είναι και άλλοι εδώ που έχουν παρόμοια με αυτήν και θα σου πουν εντυπώσεις.

Επεξ/σία από gdeli
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Trelloneritis είπε

Διαβάζω πολύ καιρό το νήμα και είναι ατελείωτο!
Επειδή δε βλέπω να καταφέρνω να το διαβάσω ολόκληρο πήδηξα από την 150 σελίδα στο σήμερα.

Μένω σε διαμέρισμα, ψήνω στο μπαλκόνι σε κάρβουνο και τελευταία σε ηλεκτρική. Αυτό γιατί όπως ξέρετε το κάρβουνο έχει πολλή κάπνα, πολλή βρώμα και δεν άξιζε η ταλαιπωρία να βάζω φωτιά για οικογένεια 3 ατόμων. 
Έτσι πήρα την ηλεκτρική (Delonghi BQ80X) η οποία καλή, χρυσή αλλά θέλει πολλή υπομονή και χρόνο στο ψήσιμο πριν να φας. Αν δεν είναι και καλές οι καιρικές συνθήκες (κρύο, αέρας) ο χρόνος μεγαλώνει ακόμα πιο πολύ.
Οπότε αποφάσισα να πάω σε ψησταριά υγραερίου με τo budget μου είναι max €1500. Θέλω να μπορεί να πάρει σούβλα, να έχει πλαϊνή εστία και να μπορεί να ταΐσει μια παρέα τουλάχιστον 6 ατόμων. Έχω δει αρκετά βίντεο με συγκριτικές παρουσιάσεις και τεστ και έχω καταλήξει σε Napoleon Rogue SΕ425, Broil King Monarch 390, Broil King Signet 390. Ποια η γνώμη σας; 

Από την στιγμή που μπορείς να διαθέσεις το πόσο, πας σε Napoleon 425SE. Ανοξείδωτες σχάρες κεντρικής επιφάνειας ψησίματος, πλαϊνό μάτι infrared (μαντεμένια σχάρα) με 2 θέσεις ψησίματος και καλύτερη συνολικά εγγύηση. Καλό θα ήταν πριν την τελική σου απόφαση να τις δεις από κοντά.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τις τρύπες να μην είχε, με τόσο αμβλεία γωνία τις αναφλέξεις τις έχει στο τσεπάκι.

1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

Ερώτηση γιατί είμαι μπερδεμένος μπορώ να πω...

Κοιτώντας κάποιες φωτογραφίες από την ψησταριά του λιντλ είδα αυτόν τον ανακλαστήρα...

Με τόσες τρύπες 2 ερωτήματα μου γεννούνται

1ον δεν θα έχει τρελές ανάφλεξεις με τα ζουμια που θα περνάνε από τις τρύπες... ?

2ον δεν θα χαλάσει/μπουκωσει ο καυστήρας με όλα αυτά που θα πέφτουν πάνω του...???

 

Screenshot_20210426_183035_com.google.android.apps.photos.jpg

Σωστός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gdeli είπε

Η διαφορά της ηλεκτρικής με την ψησταριά υγραερίου είναι η μέρα με την νύχτα σε δύναμη ψησίματος, γεύση κλπ. Με το budget σου παίρνεις κορυφαία ψησταριά που μπορεί να αντικαταστήσει εν πολλοίς και την ηλεκτρική κουζίνα που έχεις. Κοίτα και τις Weber Genesis, αλλά αν θέλεις πλαϊνό μάτι που να είναι ανεπηρέαστο από καιρικές συνθήκες πρέπει να πας σε υπέρυθρο. Η Napoleon που λες έχει τέτοιο. Νομίζω και στην Broil King μπορείς να βάλεις όμως εκ των υστέρων.

Οι ΒΚ που σκέφτεσαι έχουν σούβλα και οπίσθιο συμβατικό καυστήρα, η Napoleon που σκέφτεσαι είναι αρκετά καλύτερη σε πολλά σημεία, γι αυτό άλλωστε είναι και τόσο πιο ακριβή. Για σούβλα μπορείς να βρεις πολλές επιλογές και αρκετά φθηνές, οπότε μην σε επηρεάσει για την αγορά. Εγώ, ως χρήστης Napoleon ήδη, θα πήγαινα στην SE425. Είναι και άλλοι εδώ που έχουν παρόμοια με αυτήν και θα σου πουν εντυπώσεις.

Φαντάζομαι ότι η ηλεκτρική δε θα έχει καμία σχέση με την υγραερίου. Από αυτά που έχω δει και διαβάσει είμαι υπέρ της Napoleon. Με προβληματίζει μόνο το γεγονός ότι δεν βρίσκω επίσημο αντιπρόσωπο στην Ελλάδα. Ποιος καλύπτει την εγγύηση, ανταλλακτικά και service; Την παίρνεις και μένεις ξεκρέμαστος ή περιμένεις από E.E.;
Η Broil King νομίζω είναι λίγο πίσω σε θέμα κατασκευής και υστερεί στα χαρακτηριστικά, αλλά παραμένει υποψήφια.

20 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Από την στιγμή που μπορείς να διαθέσεις το πόσο, πας σε Napoleon 425SE. Ανοξείδωτες σχάρες κεντρικής επιφάνειας ψησίματος, πλαϊνό μάτι infrared (μαντεμένια σχάρα) με 2 θέσεις ψησίματος και καλύτερη συνολικά εγγύηση. Καλό θα ήταν πριν την τελική σου απόφαση να τις δεις από κοντά.

Για να τις δω από κοντά είναι λίγο δύσκολο μιας και μένω Χαλκίδα.

7 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξει και από Γερμανία καμία Napoleon prestige αν είναι εντός budget.

 

5 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ανεβαίνει πολύ σε τιμή, συν τα μεταφορικά

https://www.idealo.de/preisvergleich/MainSearchProductCategory.html?q=napoleon+prestige

Η Prestige φεύγει πολύ από το budget.

Κοίταγα και την Napoleon Phantom Rogue SE425, αλλά και αυτή ξεφεύγει λίγο.
Οι Weber είναι καλή περίπτωση αλλά πανάκριβες!
Άσε που αυτό το ανοιχτό πλαίσιο είναι μια αηδία για εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Trelloneritis είπε

Φαντάζομαι ότι η ηλεκτρική δε θα έχει καμία σχέση με την υγραερίου. Από αυτά που έχω δει και διαβάσει είμαι υπέρ της Napoleon. Με προβληματίζει μόνο το γεγονός ότι δεν βρίσκω επίσημο αντιπρόσωπο στην Ελλάδα. Ποιος καλύπτει την εγγύηση, ανταλλακτικά και service; Την παίρνεις και μένεις ξεκρέμαστος ή περιμένεις από E.E.;
Η Broil King νομίζω είναι λίγο πίσω σε θέμα κατασκευής και υστερεί στα χαρακτηριστικά, αλλά παραμένει υποψήφια.

Για να τις δω από κοντά είναι λίγο δύσκολο μιας και μένω Χαλκίδα.

 

Η Prestige φεύγει πολύ από το budget.

Κοίταγα και την Napoleon Phantom Rogue SE425, αλλά και αυτή ξεφεύγει λίγο.
Οι Weber είναι καλή περίπτωση αλλά πανάκριβες!
Άσε που αυτό το ανοιχτό πλαίσιο είναι μια αηδία για εμένα.

Η Napoleon έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, είναι στο Κορωπί. Αν αγοράσεις την ψησταριά μπαίνεις εδώ https://napoleongrills.gr/con_warranty/register/ και καταχωρείς τον σειριακό αριθμό και το τιμολόγιο (σε εμένα κόλλησε και το έστειλα στον αντιπρόσωπο και μου το καταχώρησε εκείνος). Απλώς είναι λίγο καιρό στην Ελλάδα και δεν είναι ίσως τόσο γνωστή. Εγώ τις Napoleon τις είχα δει παλιότερα στο internet αλλά δεν υπήρχε αντιπροσωπεία στην Ελλάδα και δεν τις κοίταζα για αγορά. Μετά μπήκα εδώ και είδα πολύ καλές εντυπώσεις, είδα ότι υπάρχει και αντιπροσωπεία οπότε το προχώρησα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Trelloneritis είπε

Φαντάζομαι ότι η ηλεκτρική δε θα έχει καμία σχέση με την υγραερίου. Από αυτά που έχω δει και διαβάσει είμαι υπέρ της Napoleon. Με προβληματίζει μόνο το γεγονός ότι δεν βρίσκω επίσημο αντιπρόσωπο στην Ελλάδα. Ποιος καλύπτει την εγγύηση, ανταλλακτικά και service; Την παίρνεις και μένεις ξεκρέμαστος ή περιμένεις από E.E.;
Η Broil King νομίζω είναι λίγο πίσω σε θέμα κατασκευής και υστερεί στα χαρακτηριστικά, αλλά παραμένει υποψήφια.

Για να τις δω από κοντά είναι λίγο δύσκολο μιας και μένω Χαλκίδα.

 

Η Prestige φεύγει πολύ από το budget.

Κοίταγα και την Napoleon Phantom Rogue SE425, αλλά και αυτή ξεφεύγει λίγο.
Οι Weber είναι καλή περίπτωση αλλά πανάκριβες!
Άσε που αυτό το ανοιχτό πλαίσιο είναι μια αηδία για εμένα.

Η Χαλκίδα δεν είναι μακριά από την Αθήνα, εδώ πηγαίναμε Λάμψακο για φαγητό κανά Σάββατο ή Κυριακή, πριν ξεκινήσει όλη αυτή η κατάσταση που βιώνουμε.

Είναι καλό να έχεις και μια δική σου άποψη, αφού τις δεις κι από κοντά.

Η phantom έχει το χρώμα (θέμα γούστου), τη νέα βοηθητική σχάρα και την ανοξείδωτη σχάρα στο πλαϊνό μάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πάντως χρειάζεσαι τη σούβλα (ή για να ψήνεις γάστρα κλπ) κοίτα οπωσδήποτε να έχει οπίσθιο καυστήρα. Προσωπικά το πλαινό μάτι το θεωρώ τζάμπα λεφτά ειδικα αν έχεις μεγάλη επιφάνεια ψησίματος αλλά οκ..γουστα και ανάγκες..ο καθένας γνωρίζει τι του ταιριάζει.

Μιας και είπα γάστρα για όποιον ενδιαφέρετε για μαντεμένιες (κάποιοι είχαν αναφερθεί παλιότερα) δείτε και εδώ. Παρήγγειλα την οκτάκιλη που έχει από τη διάσταση ίσως ταιριάζει και στο GBS  της Weber θα ενημερώσω σχετικά όταν έρθει. Βασικά για ξύλινη ξύστρα μπήκα να δω αν έχει και είδα τη γάστρα δεν κρατήθηκα :)

Επεξ/σία από alexandrosgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...