Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστώ! άρα αλάτι πιπέρι και direct heating σε χαμηλή στάθμη. Καπάκι αδιάφορο. Θα δοκιμάσω και θα σας πω.

θα δοκιμάσω και αρνίσιο μπούτι με το κόκκαλο να δω τι θα βγει. Αργό indirect λένε στο ιντερνετ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

19 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Εδώ πάντως αναφέρει άλλο κωδικό, χωρίς gbs βέβαια

https://consumer-care.weber.com/hc/en-us/articles/360023604792-What-cooking-grates-fit-my-gas-grill-

πάντως με κολλάει το γεγονός ότι δεν είναι ξεκάθαρη η ιστοσελίδα αν είναι συμβατές και για τις Spirit II. Έστειλα mail μπας και το διευκρινίσου.

Εμένα πάντος θα με ενδιέφερε για σχάρα ανοξείδωτη χωρίς gbs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν κοιτουσα για αλλαγη σχαρας θα ηταν να κανω ανοξειδωτες χοντρες (ακριβες ομως) για να μην εχω στο νου μου τη συντηρηση, ειτε τις grillgrates που ειναι αλουμινιου (που εχει υποστει ανοδιωση βεβαια), μιας και με αυτες θα υπαρχουν πολυ πολυ λιγες αναφλεξεις λογω σχεδιασμου. Και σε μαντεμι ισως πηγαινα αν το εβρισκα φθηνο, αλλα χωρις GBS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, adnis είπε

πάντως με κολλάει το γεγονός ότι δεν είναι ξεκάθαρη η ιστοσελίδα αν είναι συμβατές και για τις Spirit II. Έστειλα mail μπας και το διευκρινίσου.

Εμένα πάντος θα με ενδιέφερε για σχάρα ανοξείδωτη χωρίς gbs...

Η spirit II λανσαρίστηκαν το 2018, σύμφωνα με το παρακάτω 

https://www.weber.com/US/en/blog/behind-the-grill/introducing-the-new-spirit-ii-series/weber-29413.html

Δεν αναφέρεται πουθενά ότι έχει αλλάξει κάτι στις διαστάσεις της επιφάνειας ψησίματος, οπότε λογικά θα είναι ΟΚ. Εξάλλου λέει για spirit κατασκευής από το 2013 και  μετά. 

Αν έχεις νεότερα, ενημέρωσέ μας, ώστε να γνωρίζουμε τι ισχύει τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις να προτεινει μαχαιρι/μαχαιρια για κοπη κρεατος και γενικα για χρηση σε bbq? Οχι απαραιτητα πανακριβα αλλα να μην ειναι και για πεταμα σε ενα 6μηνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Η spirit II λανσαρίστηκαν το 2018, σύμφωνα με το παρακάτω 

https://www.weber.com/US/en/blog/behind-the-grill/introducing-the-new-spirit-ii-series/weber-29413.html

Δεν αναφέρεται πουθενά ότι έχει αλλάξει κάτι στις διαστάσεις της επιφάνειας ψησίματος, οπότε λογικά θα είναι ΟΚ. Εξάλλου λέει για spirit κατασκευής από το 2013 και  μετά. 

Αν έχεις νεότερα, ενημέρωσέ μας, ώστε να γνωρίζουμε τι ισχύει τελικά.

Από τα όσα έχουμε κατανοήσει μέχρι στιγμής, ο κωδικός 7586 (διαστάσεις 17,4x23,8) αφορά τις ανοξείδωτες με GBS, ενώ ο κωδικός 7639 (διαστάσεις 17,3x(11,8*2)) αφορά τις ανοξείδωτες χωρίς GBS. Και οι δύο κωδικοί πρέπει να είναι και για τις Spirit II E-310.

Επεξ/σία από toxotis67
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, james9tito είπε

Εχει κανεις να προτεινει μαχαιρι/μαχαιρια για κοπη κρεατος και γενικα για χρηση σε bbq? Οχι απαραιτητα πανακριβα αλλα να μην ειναι και για πεταμα σε ενα 6μηνο.

Μια καλή επιλογή είναι τα μαχαίρια της victorinox. Έχει μεγάλη ποικιλία και εύρος τιμών.

https://www.skroutz.gr/c/2628/maxairia/m/8799/Victorinox.html?o=victorinox&order_by=pricevat&order_dir=asc&page=1

Από εκεί και πέρα, αναλόγως τι θέλει/μπορεί να διαθέσει ο καθένας υπάρχουν πολλές επιλογές σε wusthof, Kai, Claude Dozorme κτλ

Μέχρι και στις αγγελίες του insomnia, μπορείς να βρεις

https://www.insomnia.gr/classifieds/search/?q=Μαχαίρια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Εγώ φιλικά λέγοντας το πάντα και χωρίς καμία παρεξήγηση...και έχοντας την 525...οπότε αρκετα αντικείμενικα...

1.500ε για 3ης καυστήρες δεν θα έδινα...

Από την έως τώρα εμπειρία μου...

 ο αριθμός καυστήρων συν την ποιότητα κατασκευής είναι από τα σημαντικότερα κριτήρια...Ειδικά απότην στιγμή που θα έχει και όλα τα άλλα καλουδια...

Η 525 έχει 4 καυστήρες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε weber spirit ii 310 θα μπορουσε να μπει κιτ της broil king?

Broil King 60522

https://bbq.gr/en/premium-universal-rotisserie-full-kit-broil-king

 

ειναι διαθεσιμο σε αντιθεση με της σπιριτ. Και φθηνοτερο και φαινετε ποιοτικη κατασκευη. Προφανως δεν θα βιδωνει το μοτερ στο μπαρμπι λογω διαφορετικων θεσεων στις βιδες η κατι τετοιο. Αλλα με πατεντα για στηριγμα, κατα τα αλλα θα δουλευε σωστα? Διαστασεις ...κτλπ

 

η αυτο?

https://www.skroutz.gr/s/20501845/Somagic-Κιτ-Σούβλας-90-Ρεύματος-408070.html

Επεξ/σία από mtzinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mtzinos είπε

σε weber spirit ii 310 θα μπορουσε να μπει κιτ της broil king?

Broil King 60522

https://bbq.gr/en/premium-universal-rotisserie-full-kit-broil-king

 

ειναι διαθεσιμο σε αντιθεση με της σπιριτ. Και φθηνοτερο και φαινετε ποιοτικη κατασκευη. Προφανως δεν θα βιδωνει το μοτερ στο μπαρμπι λογω διαφορετικων θεσεων στις βιδες η κατι τετοιο. Αλλα με πατεντα για στηριγμα, κατα τα αλλα θα δουλευε σωστα? Διαστασεις ...κτλπ

Είχα ανεβάσει παλότερα από amazon.de αν κάνεις αναζήτηση θα δεις και για το μοντέλο σου. Μιας και μου ήρθε επιβεβαιώνω μια εξαιρετική ποιότητα κατασκευής

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alexandrosgi είπε

Είχα ανεβάσει παλότερα από amazon.de αν κάνεις αναζήτηση θα δεις και για το μοντέλο σου. Μιας και μου ήρθε επιβεβαιώνω μια εξαιρετική ποιότητα κατασκευής

αν θυμάμαι καλά ήταν της Toro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

Από αυτά που διαβάζω λένε
Broil King: 10 χρόνια καυστήρας, 2 χρόνια άλλα μέρη και μπογιά, εφ' όρου ζωής κάδος-καπάκι
NapoleonΜέρη από χυτό αλουμίνιο / βάση από ανοξείδωτο ατσάλι: εγγύηση 15 έτη.
Καπάκι από ανοξείδωτο ατσάλι ή επισμάλτωση πορσελάνης: εγγύηση 15 έτη.
Σχάρες ψησίματος από ανοξείδωτο ατσάλι: εγγύηση 15 έτη.
Καυστήρες από ανοξείδωτο ατσάλι: εγγύηση για 10 έτη, και 50% έκπτωση στα ανταλλακτικά έως το 15ο έτος.
Μαντεμένιες σχάρες ψησίματος με επισμάλτωση πορσελάνης: εγγύηση για 5 έτη, και 50% έκπτωση στα ανταλλακτικά έως
το 15ο έτος.
Sear plates από ανοξείδωτο ατσάλι: εγγύηση για 5 έτη, και 50% έκπτωση στα ανταλλακτικά έως το 15ο έτος.
Κεραμικοί καυστήρες υπέρυθρης ακτινοβολίας (εκτός του γυαλιού): εγγύηση για 5 έτη, και 50% έκπτωση στα ανταλλακτικά έως το 15ο έτος.
Όλα τα υπόλοιπα μέρη: εγγύηση 2 έτη


Νομίζω ότι η Broil King έχει καλύτερη εγγύηση μόνο στον κάδο-καπάκι, σε όλα τα υπόλοιπα μέρη η Napoleon σε καλύπτει καλύτερα. Το ότι είναι καλύτερη κατασκευαστικά η Napoleon χωρίς να τις έχω δει από κοντά) το λέω με το σκεπτικό ότι ο κάδος της είναι χυτός (όπως και των Weber) ενώ της Broil King είναι συναμολογούμενος.

 

Νομίζω πως όσοι έχουν δει από κοντά και Napoleon και Broil King, μπορούν να κατανοήσουν καλύτερα κάποια πράγματα.. πχ η Broil King όπως αναφέρουν πολλοί έχει εφ' όρου ζωής στον κάδο... θα ξαναβάλω όμως ξανά 2 φωτογραφίες για να μην ψάχνετε σελίδες πίσω ... ο πρώτος κάδος είναι από Broil King και ο δεύτερος από Napoleon... ο ένας είναι σαγρέ και καθαρίζει πολύ πιο δύσκολα , ο άλλος είναι ο μοναδικός στην αγορά με λείανση , επεξεργασία και κεραμική επίστρωση (φαντάσου πόσο εύκολα καθαρίζεις ένα κεραμικό τηγάνι)...

Προσωπικά θα προτιμήσω τα 15 έτη εγγύηση με λείο κάδο και συρτάρι μεγάλο στον πάτο που μπορώ να επενδύσω ή να καθαρίσω πολύ εύκολα και να μην λερωθεί όλος ο πάτος του μπάρμπερκιου όπως πχ σε BK ;)

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, alexandrosgi είπε

Είχα ανεβάσει παλότερα από amazon.de αν κάνεις αναζήτηση θα δεις και για το μοντέλο σου. Μιας και μου ήρθε επιβεβαιώνω μια εξαιρετική ποιότητα κατασκευής

sorry αλλα δεν καταλαβα τι λες. Κανε λινκ το παλιο σου ποστ. Εγω ρωτησα εαν της broil king μπορει καπως  να κατσει και να δουλεψει στην weber spirit 310. Δεν θελω τη σουβλα την οριτζιναλ της weber (ποιο ακριβη, και μη διαθεσιμη). Λες σε παλιο ποστ αν κανει και για την weber?

 

βελποντας το ιστορικο σου, φανταζομαι οτι αναφερεσαι στις σουβλες onlyfire.  προφανως ψαχνω κατι για το πασχα, οποτε το αμαζον αποκλειετε.

Επεξ/σία από mtzinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, eliassgr είπε

Η 525 έχει 4 καυστήρες!

ναι αλλά ο συμφουρμιτης, ενδιαφέρεται για την 425, ή τελος παντων η συγκριση γινεται με την 425, σε αυτά τα λεφτά και αν δεν κανω λάθος ειναι με 3ης καυστηρες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...