Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν εχω να παρατηρήσω οτι προσωπικά εχω βρει την υγεια μου με αντικολλητικη μεμβρανη

ειδικά σε κρεατα με πολυ μαριναδα η ιδιαιτερα παχια, οπως λουκάνικα πχ, γλυτωνεις όλα τα λιπη και τις αναφλεξεις

Πολύ σπάνια πλέον θα ψησω χωρίς μεμβράνη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

56 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Λοιπόν εχω να παρατηρήσω οτι προσωπικά εχω βρει την υγεια μου με αντικολλητικη μεμβρανη

ειδικά σε κρεατα με πολυ μαριναδα η ιδιαιτερα παχια, οπως λουκάνικα πχ, γλυτωνεις όλα τα λιπη και τις αναφλεξεις

Πολύ σπάνια πλέον θα ψησω χωρίς μεμβράνη

προσωπικά δεν μπορώ να ξεπεράσω οτι με τις μεμβράνες, χωρίς να εχω χρησιμοποιησει αλλά απο αυτά που αντιλαμβάνομαι και τελικά με αποτρέπουν στο να τις χρησιμοποιήσω,  στην ουσία ψήνεις πάνω σε ενα υλικό και οχι σχάρα με οτι συνέπειες μπορεί να εχει αυτό:

1. Τυχον θέματα με αναθημιάσεις / χημικά απο την ίδια την μεμβράνη

2. Ο τρόπος ψησίματος δεν ειναι ακριβώς σχάρα δλδ να φευγουν τα περισσευουμενα υγρά μοιάζει ποιο πολύ με τηγάνισμα χωρις φυσικά το λαδι αλλά δεν θα ειχε πχ το ίδιο αποτελεσμα με ενα σχαροτίγανο ?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

προσωπικά δεν μπορώ να ξεπεράσω οτι με τις μεμβράνες, χωρίς να εχω χρησιμοποιησει αλλά απο αυτά που αντιλαμβάνομαι και τελικά με αποτρέπουν στο να τις χρησιμοποιήσω,  στην ουσία ψήνεις πάνω σε ενα υλικό και οχι σχάρα με οτι συνέπειες μπορεί να εχει αυτό:

1. Τυχον θέματα με αναθημιάσεις / χημικά απο την ίδια την μεμβράνη

2. Ο τρόπος ψησίματος δεν ειναι ακριβώς σχάρα δλδ να φευγουν τα περισσευουμενα υγρά μοιάζει ποιο πολύ με τηγάνισμα χωρις φυσικά το λαδι αλλά δεν θα ειχε πχ το ίδιο αποτελεσμα με ενα σχαροτίγανο ?

Οχι δεν ειναι τηγανισμα σε καμια περιπτωση.

Ειναι το ιδιο ακριβως ψησιμο με τις γραμμες της σχαρας και την ιδια γευση. Απλα μεταξυ της σχαρας παρεμβαλεται αυτο το θερμοαγωγιμο υλικο ωστε να συγκρατουνται οι σαλτσες. Οπως και σε ενα φουρνο η σε ενα τηγανι ψηνεις πανω σε ενα υλικο και οχι στο ματι η στην αντισταση

Μια επωνυμη μεμβρανη (οπως αυτη που ανεφερα παραπανω) εχει FDA εγκριση και δεν ειναι τοξικη

Απο εκει και περα ειναι και θεμα βολης/επιλογης.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tutuyo είπε

Οχι δεν ειναι τηγανισμα σε καμια περιπτωση.

Ειναι το ιδιο ακριβως ψησιμο με τις γραμμες της σχαρας και την ιδια γευση. Απλα μεταξυ της σχαρας παρεμβαλεται αυτο το θερμοαγωγιμο υλικο ωστε να συγκρατουνται οι σαλτσες. Οπως και σε ενα φουρνο η σε ενα τηγανι ψηνεις πανω σε ενα υλικο και οχι στο ματι η στην αντισταση

Μια επωνυμη μεμβρανη (οπως αυτη που ανεφερα παραπανω) εχει FDA εγκριση και δεν ειναι τοξικη

Απο εκει και περα ειναι και θεμα βολης/επιλογης.

 

Αυτο λεει, οτι δεν φευγουν τα λιπη, οποτε στην ουσια τηγανιζεις το κρεας στα λιπαρα του που παραμενουν εκει. Γιατι να μην παρεις λοιπον μια μαντεμενια πλακα που σιγουρα ειναι πιο ασφαλης και θα σου μεινει και μια ζωη;

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για μενα οι μεμβρανες ειναι επιλογη με ρισκο: σιγουρα εχουν εγκριση (οπως και τα τεφλον στα τηγανια) αλλα και ποσα αλλα ειχαν εγκριση στο παρελθον μεχρι να ανακληθει?

Δεδομενου οτι υπαρχει και οριο στη θερμοκρασια που δεν πρεπει να ξεπεραστει (και ποτε δεν ξερεις αν τοπικα καπου την εχεις ξεπερασει), προτιμω το μαντεμι κι ας εχω αναφλεξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω ψήσει τα παντα(εκτός προβατινας) και με μαρινάδα και οι αναφλέξεις ειναι πολυ λιγες και χωρις να μου δημιουργούν πρόβλημα. Όπως εχουν αναφέρει και εδω δεν θελει πολλα γυρίσματα και εννοείται το καπακι πάντα κλειστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ τους ίδιους ενδοιασμούς για τις μεμβράνες, και γενικώς για τα αντικολλητικά. Οι εγκρίσεις που δίνονται αφορούν σε σωστή χρήση με συγκεκριμένες προδιαγραφές. Επειδή ποτέ δεν ξέρω ακριβώς τι θερμοκρασίες αναπτύσσονται στις σχάρες και επειδή αν αρχίσει να χαλάει δεν φαίνεται, προτιμώ τα μαντέμια που είναι ασφαλή.

Όσο για το λίπος, εφόσον δεν φεύγει αλλά παραμένει εκεί, τότε είναι ψήσιμο στο λίπος. Πιο γευστικό λογικά, αλλά σίγουρα περισσότερο ανθυγιεινό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λόγο να μην επενδύσει κάποιος σε μια μαντεμένια πλάκα ; οκ, η διαφορά κόστους ειναι ενα θέμα αλλά το μαντέμι σου μένει μια ζωή και μπορείς να κάνεις τα πάντα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Costanzo είπε

και για μενα οι μεμβρανες ειναι επιλογη με ρισκο: σιγουρα εχουν εγκριση (οπως και τα τεφλον στα τηγανια) αλλα και ποσα αλλα ειχαν εγκριση στο παρελθον μεχρι να ανακληθει?

Δεδομενου οτι υπαρχει και οριο στη θερμοκρασια που δεν πρεπει να ξεπεραστει (και ποτε δεν ξερεις αν τοπικα καπου την εχεις ξεπερασει), προτιμω το μαντεμι κι ας εχω αναφλεξεις.

Πολυ σωστα. Η θερμοκρασια που αναπτυσεται πανω στη μαντεμενια σχαρα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη που λεει το θερμομετρο του καδου. Οποτε αν ακουμπαει εκει η μεμβρανη γινεται αυτοματα ακαταλληλη. Εκτος αν καθεται καποιος με λειζερ θερμομετρο να μετραει ποτε θα φτασει το μαντεμι 280C (περιπου οπως λεει και ο κατασκευαστης) και να σταματησει εκει για να βαλει τη μεμβρανη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Costanzo είπε

προτιμω το μαντεμι κι ας εχω αναφλεξεις.

με μαντεμι πώς έχεις καταφέρει να έχεις αναφλέξεις ; μαντεμένια σχάρα εννοείς λογικά ; όχι πλακα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω βρει αυτές τις σχάρες από ανοξείδωτο ατσάλι για τη Weber spirit ii e310. Είμαι περίεργος να δω πόσο θα είναι το κόστος των μεταφορικών για Ελλάδα, μέσω του ESHOPWEDROP. Όμως για να υπολογίσει μεταφορικά, ζητάει διαστάσεις και βάρος προϊόντων, που δεν βλέπω να αναφέρεται. Τ έχει κανείς αντιμετωπίσει; Είμαι περίεργος να δω πόσο θα βγάλει.

https://www.grillparts.com/grill-grates/?product_id=7586

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, toxotis67 είπε

Καλησπέρα. Έχω βρει αυτές τις σχάρες από ανοξείδωτο ατσάλι για τη Weber spirit ii e310. Είμαι περίεργος να δω πόσο θα είναι το κόστος των μεταφορικών για Ελλάδα, μέσω του ESHOPWEDROP. Όμως για να υπολογίσει μεταφορικά, ζητάει διαστάσεις και βάρος προϊόντων, που δεν βλέπω να αναφέρεται. Τ έχει κανείς αντιμετωπίσει; Είμαι περίεργος να δω πόσο θα βγάλει.

https://www.grillparts.com/grill-grates/?product_id=7586

https://www.abt.com/Weber-Gourmet-BBQ-System-Cooking-Grates-7586/p/120744.html
https://www.weber.com/US/en/grills/gas-grills/gas-replacement-parts/cooking-grates/7586.html

9DD97CF4-FBC6-4ABE-9879-134DC0F8534B.jpeg.c3d8da0d0208707df3c68a07015f0224.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...