Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστός. Το υπέρυθρο όμως είναι άλλο πράγμα, αν δεις εδώ φωτογραφίες που έχουν ανεβάσει όσοι έχουν, τηγανίζουν κανονικά πατάτες! Πάντως κι εγώ ποτέ δεν χρησιμοποίησα πλαΪνό μάτι στην παλιά μου ψησταριά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Με τα καλούδια της 425SE καλύπτεσαι εξ ολοκλήρου σε όλα τα πράγματα που θέλεις και μαζί με το υπέρυθρο πλαϊνό μάτι - υπο προϋποθέσεις -  "καταργεί" και την ηλεκτρική κουζίνα σου. Φυσικά έχεις και την μεγαλύτερη εγγύηση απο όλες τις ψησταριές.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Ερώτηση γιατί είμαι μπερδεμένος μπορώ να πω...

Κοιτώντας κάποιες φωτογραφίες από την ψησταριά του λιντλ είδα αυτόν τον ανακλαστήρα...

Με τόσες τρύπες 2 ερωτήματα μου γεννούνται

1ον δεν θα έχει τρελές ανάφλεξεις με τα ζουμια που θα περνάνε από τις τρύπες... ?

2ον δεν θα χαλάσει/μπουκωσει ο καυστήρας με όλα αυτά που θα πέφτουν πάνω του...???

 

Screenshot_20210426_183035_com.google.android.apps.photos.jpg

Λοιπόν τις είδα κι εγώ τις φωτογραφίες και τελικά ο καυστήρας από κάτω δεν είναι όπως οι άλλοι, έχει ένα δικό του κάλυμμα το οποίο πυρώνει και λειτουργεί σαν wannabe υπέρυθρο. Γι αυτό και έχει τις τρύπες ο ανακλαστήρας, προφανώς γιατί είναι ο "δυνατός" καυστήρας για να θωρακίζεις. Έξυπνη ιδέα σε τόσο μικρό κόστος, ένα υποτυπώδες sear zone. Βέβαια δεν νομίζω να μπορείς να το αφήσεις πάνω από 1-2 λεπτά το κρέας γιατί θα πλακώσουν τα καναντέρ, αλλά και πάλι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

Οπότε αποφάσισα να πάω σε ψησταριά υγραερίου με τo budget μου είναι max €1500.

https://www.generalgas.gr/shop/ψησταριές/ψησταριές-αερίου/broil-king-αερίου/τροχήλατες-broil-king/baron/ψησταριά-υγραερίου-baron-s-490-ir-broil-king/

https://homing.gr/rogue-se-series/psistaria-ygraeriou-napoleon-rogue-425-se-stainless-steel-rse425rsibpss-1-gr.html?skr_prm=WyJhODhkMmRjYi05MzRiLTQ1OGItOTMxZC0yZDg4YmY3NTk0N2MiLDE2MTk0NjI2NTk5MjIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Αν και κάτοχος Ναπόλεον και ερωτευμένος ήδη, δεν μπορώ να μην πώ ότι στο μπάτζετ που έβαλες και με τα χαρακτηριστικά που ζητάς η ΒΚ είναι μεγάλος ανταγωνιστής και με την μαμα σούβλα included. Ότι και να πάρεις σε αυτ΄ν την κατηγορία, δεν πρόκειται να κάνεις λάθος

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα τόσο μεγάλο ποσό (€1500), συμφωνώ και εγώ ότι τα δυο κορυφαία μοντέλα της αγοράς είναι τα παραπάνω Broil King Baron & Napoleon Roque ! Πολύ καλές επιλογές και οι δυο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gdeli είπε

Η Napoleon έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, είναι στο Κορωπί. Αν αγοράσεις την ψησταριά μπαίνεις εδώ https://napoleongrills.gr/con_warranty/register/ και καταχωρείς τον σειριακό αριθμό και το τιμολόγιο (σε εμένα κόλλησε και το έστειλα στον αντιπρόσωπο και μου το καταχώρησε εκείνος). Απλώς είναι λίγο καιρό στην Ελλάδα και δεν είναι ίσως τόσο γνωστή. Εγώ τις Napoleon τις είχα δει παλιότερα στο internet αλλά δεν υπήρχε αντιπροσωπεία στην Ελλάδα και δεν τις κοίταζα για αγορά. Μετά μπήκα εδώ και είδα πολύ καλές εντυπώσεις, είδα ότι υπάρχει και αντιπροσωπεία οπότε το προχώρησα.

Αυτό είναι το καλύτερο σχόλιο που διάβασα σήμερα.

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Η Χαλκίδα δεν είναι μακριά από την Αθήνα, εδώ πηγαίναμε Λάμψακο για φαγητό κανά Σάββατο ή Κυριακή, πριν ξεκινήσει όλη αυτή η κατάσταση που βιώνουμε.

Είναι καλό να έχεις και μια δική σου άποψη, αφού τις δεις κι από κοντά.

Η phantom έχει το χρώμα (θέμα γούστου), τη νέα βοηθητική σχάρα και την ανοξείδωτη σχάρα στο πλαϊνό μάτι.

Η Χαλκίδα δεν είναι μακριά αλλά χρειάζεται ένα απόγευμα ελεύθερο για να γίνει αυτή η δουλειά.
Η Phantom πανέμορφη αλλά ανεβαίνουμε στο κόστος. Το καλό είναι ότι η σύζυγος δε θέλει ανοξείδωτο γιατί φοβάται μήπως λερώνει και δεν καθαρίζει, οπότε δεν την αποκλείω ακόμα την phantom.
Πλέον η Ν. Αρτάκη έγινε ό,τι ήταν η Λάμψακος στα καλά της (είναι και ένα καλό ουζερί στο Μπούρτζι).

2 ώρες πριν, alexandrosgi είπε

Αν πάντως χρειάζεσαι τη σούβλα (ή για να ψήνεις γάστρα κλπ) κοίτα οπωσδήποτε να έχει οπίσθιο καυστήρα. Προσωπικά το πλαινό μάτι το θεωρώ τζάμπα λεφτά ειδικα αν έχεις μεγάλη επιφάνεια ψησίματος αλλά οκ..γουστα και ανάγκες..ο καθένας γνωρίζει τι του ταιριάζει.

Μιας και είπα γάστρα για όποιον ενδιαφέρετε για μαντεμένιες (κάποιοι είχαν αναφερθεί παλιότερα) δείτε και εδώ. Παρήγγειλα την οκτάκιλη που έχει από τη διάσταση ίσως ταιριάζει και στο GBS  της Weber θα ενημερώσω σχετικά όταν έρθει. Βασικά για ξύλινη ξύστρα μπήκα να δω αν έχει και είδα τη γάστρα δεν κρατήθηκα :)

Σούβλα θα παίξει 1000% και γι΄ αυτό κοιτάζω σε ψησταριά με οπίσθιο καυστήρα. Αν πρόσεξες και οι 3 που είναι υποψήφιες έχουν. Και το πλαϊνό δεν είναι κακό να υπάρχει. Άσε που στην napoleon το χρησιμοποιείς και για να ψήσεις.

1 ώρα πριν, skskre είπε

Με τα καλούδια της 425SE καλύπτεσαι εξ ολοκλήρου σε όλα τα πράγματα που θέλεις και μαζί με το υπέρυθρο πλαϊνό μάτι - υπο προϋποθέσεις -  "καταργεί" και την ηλεκτρική κουζίνα σου. Φυσικά έχεις και την μεγαλύτερη εγγύηση απο όλες τις ψησταριές.

 

1 ώρα πριν, giannislazy είπε

https://www.generalgas.gr/shop/ψησταριές/ψησταριές-αερίου/broil-king-αερίου/τροχήλατες-broil-king/baron/ψησταριά-υγραερίου-baron-s-490-ir-broil-king/

https://homing.gr/rogue-se-series/psistaria-ygraeriou-napoleon-rogue-425-se-stainless-steel-rse425rsibpss-1-gr.html?skr_prm=WyJhODhkMmRjYi05MzRiLTQ1OGItOTMxZC0yZDg4YmY3NTk0N2MiLDE2MTk0NjI2NTk5MjIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Αν και κάτοχος Ναπόλεον και ερωτευμένος ήδη, δεν μπορώ να μην πώ ότι στο μπάτζετ που έβαλες και με τα χαρακτηριστικά που ζητάς η ΒΚ είναι μεγάλος ανταγωνιστής και με την μαμα σούβλα included. Ότι και να πάρεις σε αυτ΄ν την κατηγορία, δεν πρόκειται να κάνεις λάθος

Η Broil King είναι λίγο πιο οικονομική αλλά κατασκευαστικά είναι λίγο πιο κάτω από τη napoleon. Επίσης, έχουν και 5 χρόνια διαφορά στην εγγύηση.

1 ώρα πριν, costas_ είπε

Με ένα τόσο μεγάλο ποσό (€1500), συμφωνώ και εγώ ότι τα δυο κορυφαία μοντέλα της αγοράς είναι τα παραπάνω Broil King Baron & Napoleon Roque ! Πολύ καλές επιλογές και οι δυο

Το budget ανέβηκε τόσο γιατί είμαι της άποψης ότι αν κάνω τώρα υποχωρήσεις και πάρω κάτι πιο οικονομικό για να κάνω τη δουλειά μου θα το μετανιώσω μετά. Οπότε παίρνω κάτι που από την αρχή θα με καλύπτει και θα το γουστάρω και ας πληρώσω κάτι παραπάνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Trelloneritis είπε

Η Broil King είναι λίγο πιο οικονομική αλλά κατασκευαστικά είναι λίγο πιο κάτω από τη napoleon. Επίσης, έχουν και 5 χρόνια διαφορά στην εγγύηση

Δεν είμαι ειδικός σε αυτά, απλά όταν είδα την Βαρον από κοντά μου φάνηκε τρομερή ποιοτικά. Εγγύηση που λές η Βαρον δίνει εφ όρου ζωής σε κάδο και στους καυστήρες έχουν και οι δύο 10 χρόνια. Δεν το λες και λίγο, μάλλον εδώ η ΒΚ δίνει περισσότερα

Επεξ/σία από giannislazy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Trelloneritis είπε
Πλέον η Ν. Αρτάκη έγινε ό,τι ήταν η Λάμψακος στα καλά της (είναι και ένα καλό ουζερί στο Μπούρτζι).

Λάμψακο πηγαίνουμε στον Καπετάνιο. Ποιό είναι το ουζερί που αναφέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tutuyo είπε

δεν καταλαβα, τα κρεατα γιατι τα πετουσες?

γιατι με την χαμηλη θερμοκρασια που ανεβαζε ηθελα σιγουρα 2 ωρες για να τα ψησω και δεν ειχα την υπομονη να περιμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pexths είπε

γιατι με την χαμηλη θερμοκρασια που ανεβαζε ηθελα σιγουρα 2 ωρες για να τα ψησω και δεν ειχα την υπομονη να περιμενω

Φαντάζομαι η ερώτηση πιο πολύ πήγαινε γιατί δεν τα έβαζες στον φούρνο ή στο τηγάνι της κουζίνας, για να συνεχίσεις το ψήσιμο και να μην τα πετάξεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, onlymemyselfandi είπε

Σε ευχαριστώ πολύ!! 

Είστε όλοι πολυ κατατοπιστικοι! Ευτυχώς υπάρχει αυτό το forum και μας βοηθάει. 😊

Μόλις την συναρμολογησαμε αλλα δε τη χρησιμοποιήσαμε ακομα..

Για την Weber Spirit II e 310 gbs ποια φιαλη υγραερίου προτείνετε;; Ρώτησα κάπου και μου λέγανε για την Coral gas και ρωτούσαν αν θέλω να προσθέσουν και προπανιο, κάνει η όχι; ..δεν εχω ιδεα και φοβαμαι μη κάνω καμία βλακεία!

Καλορίζικη! Μπουκάλα θα πάρεις όπου έχει κοντά σου αντίστοιχο μαγαζί/ πρατήριο για αντικατάσταση. Αν δεν είσαι σε περιοχή με πολύ κρύο θα πάρεις μείγμα όπως είναι οι περισσότερες, είτε ΕΚΟ, είτε Coralgas κλπ. Δεν κάνεις καμία βλακεία μην αγχώνεσαι. :) 

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ της ΕΚΟ γιατί έχω δίπλα μου 2 πρατήρια που πάντα έχουν. Μετά από κάποιο καιρό μπορείς να πάρεις και μία 2η ώστε αν σου τελειώσει η πρώτη πάνω σε κάποιο ψήσιμο να μπορείς να την αλλάξεις εκείνη την στιγμή. Της Coralgas νομίζω έχει και εύκολο τρόπο σύνδεσης κάποια μοντέλα οπότε δεν χρειάζεσαι κλειδί για να την συνδέσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, giannislazy είπε

 

 

@Trelloneritisμεταξυ των 2, Napoleon 425 και Baron S που παραθετει ο Γιαννης παραπάνω στα περιπου 1500ε

https://www.generalgas.gr/shop/ψησταριές/ψησταριές-αερίου/broil-king-αερίου/τροχήλατες-broil-king/baron/ψησταριά-υγραερίου-baron-s-490-ir-broil-king/

https://homing.gr/rogue-se-series/psistaria-ygraeriou-napoleon-rogue-425-se-stainless-steel-rse425rsibpss-1-gr.html?skr_prm=WyJhODhkMmRjYi05MzRiLTQ1OGItOTMxZC0yZDg4YmY3NTk0N2MiLDE2MTk0NjI2NTk5MjIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

παροτι ιδιοκτητης Ναπολέον 525, συμφωνα με τα χαρακτηριστηκά που βλέπω γιατί δεν εχω δει την Baron live, θα πηγαινα χωρίς πολύ σκοτούρα στην ΒΑΡΟΝ γιατί εχει +5εκ μεγαλυτερη σχάρα (και το μέγεθος μετράει), εχει 4 κυριους καυστηρες και οχι 3 οπως η 425 (απο την εως τωρα εμπειρία μου ο αριθμός των καυστήρων ειναι πραγματικά σημαντικός για να κάνεις διαφορά πραγματα σχεδόν ταυτόχρονα), έχει δώρο την σουβλα την μαμα aka Sin Boy (ναι με πολυ λιγα ευρω και ευκολη σχετικά πατεντούλα κανεις μια χαρα την δουλειά σου οπως όλοι μας αλλά αφου στην δίνει γιατί όχι)  και οι δυο εχουν οπισθιο και οι δυο υπερυθρο sizzling (προσωπικά εχω πλαινο ματι συμβατικό το χρησιμοποίησα μια φορά δεν ξέρω αν θα το ξαναχρησιμοποιησω...)

 

Οπως και να εχει οτι και να λεμε εμεις...μιας και εσυ δινεις τα ευρω θα ελεγα πλεον μιας και ειναι σχετικά ευκολες οι μετακινήσεις κτλ πρεπει να πας να τις δεις...δλδ τι μονο εμεις οι Αθηναιοι (τρομάρα μας) θα σας επισκεπτομαστε... :)

με το καλο να βρεις την νέα σου ψησταριά...!!!

Υγ. εισαι τρελός που θελεις να δωσεις 1500ε για ψησταριά...??? (ολοι πανω κατω το εχουμε ακουσει κατι αντιστοιχο :) )

 

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

@Trelloneritisμεταξυ των 2, Napoleon 425 και Baron S που παραθετει ο Γιαννης παραπάνω στα περιπου 1500ε

https://www.generalgas.gr/shop/ψησταριές/ψησταριές-αερίου/broil-king-αερίου/τροχήλατες-broil-king/baron/ψησταριά-υγραερίου-baron-s-490-ir-broil-king/

https://homing.gr/rogue-se-series/psistaria-ygraeriou-napoleon-rogue-425-se-stainless-steel-rse425rsibpss-1-gr.html?skr_prm=WyJhODhkMmRjYi05MzRiLTQ1OGItOTMxZC0yZDg4YmY3NTk0N2MiLDE2MTk0NjI2NTk5MjIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

παροτι ιδιοκτητης Ναπολέον 525, συμφωνα με τα χαρακτηριστηκά που βλέπω γιατί δεν εχω δει την Baron live, θα πηγαινα χωρίς πολύ σκοτούρα στην ΒΑΡΟΝ γιατί εχει +5εκ μεγαλυτερη σχάρα (και το μέγεθος μετράει), εχει 4 κυριους καυστηρες και οχι 3 οπως η 425, εχει δώρο την σουβλα την μαμα aka sin boy (ναι με πολυ λιγα ευρω και ευκολη πατεντούλα κανεις μια χαρα την δουλειά σου οπως όλοι μας αλλά αφου στην δίνει γιατί οχι)  και οι δυο εχουν οπισθιο και οι δυο υπεριθρο sizzling (προσωπικά εχω πλαινο ματι συμβατικό το χρησιμοποίησα μια φορά δεν ξέρω αν θα το ξαναχρησιμοποιησω)

 

Οπως και να εχει οτι και να λεμε εμεις...μιας και εσυ δινεις τα ευρω θα ελεγα πλεον μιας και ειναι σχετικά ευκολες οι μετακινήσεις κτλ πρεπει να πας να τις δεις...δλδ τι μονο εμεις οι Αθηναιοι (τρομάρα μας) θα σας επισκεπτομαστε... :)

με το καλο να βρεις την νέα σου ψησταριά...!!!

Υγ. εισαι τρελός που θελεις να δωσεις 1500ε για ψησταριά...??? (ολοι πανω κατω το εχουμε ακουσει κατι αντιστοιχο :) )

 

Θα συμφωνησω και γω σε ολα απο την αρχη εως το τελος.

Ειναι δυο πανομοιότυπες ψησταριες στα εξτραδακια (ντουλαπι κατων οπίσθιος και πλαινος καυστηρας κλπ κλπ) οποτε θα πρεπει να κοιταξεις τις αλλες μικρες λεπτομεριες εδω περα.

Πχ αν σε ενδιαφερει πολυ η σουβλα, πρεπει να δεις τι αποσταση εχει η σουβλα απο τους καυστηρες για να δεις τι μπορεις να βαλεις να ψησεις. Εμενα πχ στην genesis εχει μονο 11 εκατοστα περιθωριο και νομιζω στη rogue 14-15 ειχε πει καποιος εδω. Αν εχει στη Baron 16-17 (υποθετικο το νουμερο), τοτε ειναι σημαντικο πλεονεκτημα αν θες να κανεις κανενα μικρο αρνακι ή μεγαλη γαλοπουλα ή κανενα γουρουνοπουλο.

Επισης αν πας να δεις απο κοντα τις δυο αυτες, θα καταλαβεις αμεσως αν εχουν καποια διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης, και ισως μονο αυτο το χαρακτηριστικο να σε κανει να παρεις αποφαση. Αλλα θα δεις κι αλλα πραγματα, ποσο ευκολα μπορει να καθαριζεται πχ το καθενα. Το πιο δυσκολο σημειο με διαφορα ειναι ο καδος εσωτερικα, οποτε οποιο ειναι πιο λειο θα καθαριζει και πιο ευκολα πιστευω.

Στα συν της rogue ειναι οι ανοξειδωτες σχαρες που θελουν μηδαμινη φροντιδα. Αλλα μην αγορασεις ψησταρια βαση αυτου, μιας και σχαρες αλλαζεις οποτε θελεις, ενω πχ το μεγεθος ή καποιο αλλο χαρακτηριστικο δεν θα αλλαζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ να ρωτήσω γιατί είναι καλύτερες οι ανοξείδωτες σχάρες από το μαντεμι; πέρα ότι καθαρίζονται πιο εύκολα και δεν θέλουν συντήρηση. επίσης κάποιος που έχει ανοξείδωτες είναι αντικολλητικες σαν το μαντεμι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Rabbit30 είπε

εγώ να ρωτήσω γιατί είναι καλύτερες οι ανοξείδωτες σχάρες από το μαντεμι; πέρα ότι καθαρίζονται πιο εύκολα και δεν θέλουν συντήρηση. επίσης κάποιος που έχει ανοξείδωτες είναι αντικολλητικες σαν το μαντεμι;

Προσωπικά τις βρισκω ποιο foolproof και hassle free...

μιας και βαριέμαι να ασχολούμε με seasoning, λαδωματα κτλ κτλ τα οποια τα κάνω για να μην εχω θέμα...

το ενδεχόμενο να αγοράσω (ή να φτιάξώ αν ειναι μεγάλη η διαφορά) ανοξοιδωτες ισως θα ηταν και η μονη αναβάθμιση που θα έκανα στην δική μου (ναπολέον 525) σε βάθος χρόνου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...