Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Δεν ήξερα οτι μπορείς να πάρεις αρνί σε γραμμάρια 😄😄😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλα στη ομάδα...αφού με πούλησαν 2 σιδεράδες και η δουλειά δεν με άφησε να κάνω πατέντα κατέληξα στην λύση του συναγωνιστή @sounis11...

335B0726-EF14-45C8-8163-3868EE4A08A6.jpeg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χριστός Ανέστη συνψήστες! Μετά τις μάχες που δόθηκαν καιρός για τα πεζά πράγματα.  Καθαρισμός ψησταριάς:

1. Σχάρες: Τρίψιμο με τη μεταλλική βούρτσα (χρησιμοποιώ της weber), ελαφρύ λάδωμα. 

2. Επιφάνεια διατήρησης ψητών: Αφαίρεση και πλύσιμο με σφουγγαρακι κουζίνας και σαπούνι, σκούπισμα και τοποθέτηση.

2. Flavorized bars: Επίσης τρίψιμο με τη μεταλλική βούρτσα, αφαίρεση. Στο τέλος επανατοποθέτηση με ανάποδη σειρά.

3. Κάδος: Χρήση πλαστικής σπάτουλας ( χρησιμοποιώ της weber) για καθαρισμό του, αλλά οποιαδήποτε πλαστική ή ξύλινη κάνει. 

4. Heat deflector: Αφαίρεση και πλύσιμο με σφουγγαρακι κουζίνας και σαπούνι, σκούπισμα και τοποθέτηση. 

5. Αφαίρεση αλουμινένιου δίσκου (ταψακι) και άδειασμα πλύσιμο ή αλλαγή και επανατοποθέτηση. 

6. Εξωτερικό ελαφρύ καθάρισμα  με χαρτί κουζίνας και σαπουνόνερο. 
 

7. Ξέχασα τους καυστήρες: Τρίψιμο με το βουρτσάκι της Weber (αυτό που είναι σαν οδοντόβουρτσα) ή με τη μεταλλική βούρτσα.

Και του χρόνου να είμαστε καλά να ξαναψήσουμε! Χρόνια πολλά!

 

Επεξ/σία από toxotis67
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2021 στις 3:46 ΜΜ, nebtios είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Εχω εδώ και χρόνια τη ηλεκτική ψησταριά το θαυμα του κλαπάκη με το οποίο έχουμε κάνει ωραία ψησίματα.

Τωρα λεω να παω σε υγραέριο για μεγαλύτερη επιφάνεια + σουβλα.

Εχετε αρκετές σελίδες οποτε διάβασα οσες περισσότερες μπορούσα και ειμαι σε 2.

1. https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209623 

2. https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602

 

Η μία με 4 καυστήρες η άλλη με 3. Γενικά τι λέτε ?

Απο μπουκαλα ?

Ειδα οτι την είχε σε προσφορά πρίν λίγο καιρό 40%. Ποσο δλδ πηγενε με βάση τη τιμή που έχει τώρα ?

+ τη έδινε παλια και με μπουκάλα + ρυθμιστη δώρο ? Κανουν τέτοιες προωθητικές συχνά ?

Τι άλλο θα χρειαστώ μαζί ? μπουκαλα + ρυθμιστή ?

 

Αν σε παίρνει ο χώρος, πάρε τους 4 καυστήρες. 30€ δεν είναι διαφορά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι γίνεται ; πολύ ησυχία έχει το θέμα σήμερα και αρχίζω να πιστεύω ότι την βγάζετε με σαλατουλες. Οπότε ας κάνω ένα trigger μιας και δεν είχα κουράγιο να ποσταρω χθες 

Αντε και του χρόνου να είμαστε καλά!

 

C1031604-6CBB-464E-820F-980384A38245.jpeg

B1210E9E-E0D7-4822-A5F4-51B7826DA9C2.jpeg

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zanskou είπε

Παιδιά τι γίνεται ; πολύ ησυχία έχει το θέμα σήμερα και αρχίζω να πιστεύω ότι την βγάζετε με σαλατουλες. Οπότε ας κάνω ένα trigger μιας και δεν είχα κουράγιο να ποσταρω χθες 

Αντε και του χρόνου να είμαστε καλά!

 

C1031604-6CBB-464E-820F-980384A38245.jpeg

B1210E9E-E0D7-4822-A5F4-51B7826DA9C2.jpeg

Χρονια πολλα!! Ωραίος! Αλλα δε βλεπω γκαζι στο ποστ σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να καθαρίζετε τα λίπη και όταν κάνετε πυρολυση να είστε πάντα παρόν. Σε κάποιον στο Facebook άρπαξε φωτιά το λίπος στο αποσπωμενο ταψάκι της spirit και έλιωσε ο κάδος στο κάτω μέρος του. Είναι από αλουμίνιο και λιώνει νομίζω στους 660 αν θυμάμαι καλά, οπότε ίσως έκαιγε ώρα και δεν είχε πάρει πρέφα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι νόμος αυτό αν και το ξεχνάμε πολλοί. Βέβαια παίζει ρόλο τι ψήνεις και πότε το καθαρίζεις. Μετά το πάσχα που έψησα κοκορέτσι, κοντοσούβλι, σεφταλιές και παιδάκια αρνίσια έκανα λίγο το κάδο με την ξύστρα και γέμισε όλο το ταψάκι μου που μόλις το έιχα βάλει. Φανταστείτε τι θα γινόταν αν το άφηνα. 

Πάντως δεν αφήνουμε ΠΟΤΕ την ψησταριά μόνη της. Ούτε σε πυρόλυση, ούτε με τα ασύρματα θερμόμετρα. Πάντα εκεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, skskre είπε

Πιστεύεις ότι το sous vide θα βοηθήσει γευστικά? Έχω πάρει και εγώ Annova, έχω κάνει κάποια κομμάτια μοσχάρι όμως δεν ξέρω αν κέρδισα κάτι στη γεύση.

Επίσης, χασάπης μου είπε ότι το sous vide βοηθάει σε κρέατα "χειρότερα" όπου απλά θα μαγειρευτούν σωστά. Αν είναι καλό το κρέας και στη σχάρα κατευθείαν θα γίνει ωραίο.

Συμφωνώ σε όλα από τη μικρή σχετικά εμπειρία που έχω. Αν το κρέας είναι καλό δεν αξίζει το sous vide σαν διαδικασία, με την προϋπόθεση ότι μπορείς να το ψήσεις σωστά στη σχάρα κατευθείαν.

Που βοηθάει:

  • Για όσους αρέσκονται σε τέλεια μαγειρεμένο κρέας εκεί που το θέλουν, ομοιόμορφο από άκρη σε άκρη, το sοus vide το πετυχαίνει στο 100%.  Αυτό είναι αρκετά τεχνικά δύσκολο να το πετύχεις στη σχάρα ακόμη και με θερμόμετρα, ειδικά σε χοντρές κοπές κρέατος.
     
  • Επειδή η θερμοκρασία που βάζεις δεν ξεφεύγει προς τα πάνω, είναι σχεδόν αδύνατο να παραμαγειρέψεις κάτι, εκτός και να το ξεχάσεις για ώρες.
     
  • Βολεύει όταν θες να ασχοληθείς με κάτι άλλο στο μεταξύ και να έχεις από μια συγκεκριμένη ώρα και μετά ανά  πάσα στιγμή έτοιμο σχεδόν για σερβίρισμα το κρέας χωρίς τον φόβο να το παραμαγειρέψεις.
     
  • Μαλακώνει σε σημαντικό βαθμό το σκληρό μη σιτεμένο κρέας αλλά παίρνει το χρόνο του. Βοηθάει να πετύχεις τρυφερή και ζουμερή υφή με ελάχιστες απώλειες των χυμών του, που για εμένα είναι εξίσου σημαντικό με τη γεύση.
     
  • Μπορείς να βάλεις αλάτι και τα μπαχαρικά μέσα στη σακούλα και θα περάσουν σε βάθος στο κρέας. Ότι δοκιμές μπορείς να κάνεις με μαρινάδες εκ των προτέρων σε κρέας για ψήσιμο στην ψησταριά, τα ίδια ισχύουν και στο sous vide αν τα βάλεις κατευθείαν στη σακούλα.
     
  • Εκεί που ξεχωρίζει κατά τη γνώμη μου είναι σε ορισμένα ευπαθή κρέατα όπως το κοτόπουλο που έχεις τη δυνατότητα να τα φας σε θερμοκρασίες που δεν θα ήταν ασφαλείς με τους συμβατικούς τρόπους ψησίματος, χωρίς να φλερτάρεις με τη σαλμονέλα. Η παστερίωση (καταστροφή των παθογόνων μικροοργανισμών) είναι συνάρτηση θερμοκρασίας και χρόνου όπου στο sous vide έχεις τον απόλυτο έλεγχο και των 2. Αξίζει όποιος ενδιαφέρεται να διαβάσει εδώ.

Που δεν βοηθάει:

  • Στον τομέα της γεύσης θεωρώ ότι δεν κάνει τρελές διαφορές. Αν το κρέας δεν είναι ωραίο από μόνο του δεν μπορείς να κάνεις θαύματα.

Που μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα:

  • Παρόλο που δεν μπορεί η θερμοκρασία μαγειρέματος να ξεφύγει, υπάρχει περίπτωση αν το παρακάνεις με τον χρόνο η υφή του κρέατος να γίνει υπερβολικά μαλακή και καθόλου ευχάριστη.

Λοιπά πιθανά αρνητικά σημεία για ορισμένους:

  • Απαιτεί vacuum sealer συσκευή και σακουλάκια που κοστίζουν έξτρα. Τα zip-lock σακουλάκια είναι συνήθως ακατάλληλα και ευπαθή να σπάσουν.
  • Αν και δεν είναι απαραίτητο, βοηθάει να έχεις ένα ευρύχωρο ειδικό δοχείο για sous vide 8 - 16λίτρα, (είτε του εμπορίου είτε με πατέντα) που πιάνει χώρο.
  • Θέλει χρόνο για να τελειώσει. Αν πεινάς ήδη πριν ξεκινήσεις, άστο!

Γενικά είναι ένα έξτρα εργαλείο για κάποιον food lover αλλά όχι κάτι must have.

Την πιο δραματική διαφορά την έχω δει σε φιλέτο στήθος κοτόπουλο + αλάτι, πιπέρι → sous vide στους 60°C για μιάμιση με δύο ώρες βγάζεις, σκουπίζεις, αλείφεις ελαιόλαδο θωρακίζεις σε καυτή σχάρα ή τηγάνι από 1' κάθε πλευρά → άντε γεια! Προτείνω σε όποιον έχει sous vide και δεν το έχει δοκιμάσει ήδη να το κάνει το συντομότερο.

 

Στις 1/5/2021 στις 6:42 ΜΜ, greenroadrunner είπε

Ο κρεοπώλης σήμερα που περιέγραψε με διθυραμβικά σχόλια το ωριμασμένο 28ημερών αρνί που είχε στη βιτρίνα και πήρα ένα κομμάτι 500γρ από το μπούτι για δοκιμή σήμερα το βράδυ. Θα δοκιμάσω να το βάλω στο sous vide στους 60˚C για 3 ώρες και μετά τελείωμα στον ναπολέοντα!

Καλή Ανάσταση να έχουμε!

9A38F357-35C0-4CD0-93A9-E1C22728AD39.jpg

Τελικά το παραπάνω έμεινε 3 ώρες στους 60˚C με αλάτι και λίγο πιπέρι. Έχασε περίπου 50ml υγρό. Τρίμαρα το περισσότερο λίπος από γύρω πριν το τελείωμα γιατί στο infrared θα γινόταν της Πόπης. Ψήσιμο 40'' από κάθε πλευρά σε medium-high γυρνώνας κατά 45 μοίρες στα 20''. Sear marks δεν έκανε από την πλευρά της φωτογραφίας επειδή πατούσε στο κόκκαλο που προεξείχε. Βγήκε πολύ μαλακό, θύμιζε παϊδάκια γάλακτος σε υφή. Από γεύση καλό αλλά δεν είχε την αντίστοιχη διαφορά που αποκτά το μοσχάρι με την ωρίμανση. Το περίμενα λίγο καλύτερο. Συνολικά 7,5/10.

 

 

20CD0B45-9D28-4F45-9103-B800C05ECB70.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...