Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Επειδή έχω διαβάσει διαφορετικές απόψεις και σήμερα θα το επιχειρήσω, το χταπόδι, αφού το τεμαχίσω, το τυλίγω με λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο και το ψήνω στη σχάρα, ή το ψήνω χωρίς τύλιγμα σε αλουμινένιο σχαράκι που τοποθετώ πάνω στη σχάρα της ψησταριάς για έμμεσο? Άλλοι πάλι λένε ψήσιμο απευθείας πάνω στη σχάρα. Οποιαδήποτε οδηγία χρήσιμη, δεν έχω ξαναψήσει χταπόδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

6 ώρες πριν, toxotis67 είπε

Καλημέρα. Επειδή έχω διαβάσει διαφορετικές απόψεις και σήμερα θα το επιχειρήσω, το χταπόδι, αφού το τεμαχίσω, το τυλίγω με λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο και το ψήνω στη σχάρα, ή το ψήνω χωρίς τύλιγμα σε αλουμινένιο σχαράκι που τοποθετώ πάνω στη σχάρα της ψησταριάς για έμμεσο? Άλλοι πάλι λένε ψήσιμο απευθείας πάνω στη σχάρα. Οποιαδήποτε οδηγία χρήσιμη, δεν έχω ξαναψήσει χταπόδι.

Προσωπικά αυτό που έκανα τη Μ. Παρασκευή είναι να το βάλω στο BBQ σε μια μαντεμένια γάστρα (ή μια οποιαδήποτε γάστρα μπορείς) με ένα ολόκληρο κρεμμύδι, μερικούς κόκκους πιπέρι και ένα δαφνόφυλο, το άφησα 40-50 λεπτά έβγαλε τα ζουμάκια του και μαλάκωσε, το αφαίρεσα έκοψα τα πλοκάμια και τα έψησα πάνω στη σχάρα. Έκανε μια υπέροχη κρούστα απέξω και μέσα μαλακό και ζουμερό. Στη γάστρα τώρα όπως ήταν το ζουμάκι έριξα κοφτό μακαρονάκι ψιλοκομμένη φρέσκια τοματούλα τη σακούλα του χταποδιού ψιλοκομμένη πιπεράκι και το άφησα 15 λεπτά. Δες αν χρειαστεί λίγο νεράκι στο ενδιάμεσο για τα ζυμαρικά. Πίστεψε με δεν θα μείνει ούτε για δείγμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, toxotis67 είπε

Καλημέρα. Επειδή έχω διαβάσει διαφορετικές απόψεις και σήμερα θα το επιχειρήσω, το χταπόδι, αφού το τεμαχίσω, το τυλίγω με λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο και το ψήνω στη σχάρα, ή το ψήνω χωρίς τύλιγμα σε αλουμινένιο σχαράκι που τοποθετώ πάνω στη σχάρα της ψησταριάς για έμμεσο? Άλλοι πάλι λένε ψήσιμο απευθείας πάνω στη σχάρα. Οποιαδήποτε οδηγία χρήσιμη, δεν έχω ξαναψήσει χταπόδι.

Εψησα πριν λίγο καιρό.

Το έβαλα ολόκληρο κατευθείαν στις σχαρα χωρίς μαρινάδα.

Καυτή σχάρα και μόλις το έβαλα το μείωσα στο ελάχιστο.

Μετά από κάνα μισάωρο το πέρασα με πινέλο και λαδοριγανη. Πήρε αρκετή ώρα γιατί ήταν μεγάλο αλλά έγινε τρομερο

Επεξ/σία από imr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Συγχαρητήρια για τη ανιδιοτελή  προσφορά της γνώσης σας. Θέλω να αγοράσω είτε τη broil king  gem 320 είτε τη WEBER SPIRIT II E310 με τιμές skroytz 490 ευρώ και 680 ευρώ αντιστοιχα, με προτίμηση την πρώτη λόγω μικρότερης τιμής. Υπάρχει κατάλληλη εποχή για φθηνότερες προσφορές?  Μαγαζιά που κάνουν για να τα παρακολουθώ? Από παλαιότερα post διαβάζω για καλύτερες τιμές σε ελληνικά σάιτ, όπως και σε κάποιο γερμανικό σάιτ αλλά με ενδιάμεση μεταφορική εταιρία για την παραδοσή .  Δεν συζητώ βέβαια να περιμένω το black friday. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, greenroadrunner είπε

 

 

Την πιο δραματική διαφορά την έχω δει σε φιλέτο στήθος κοτόπουλο + αλάτι, πιπέρι → sous vide στους 60°C για μιάμιση με δύο ώρες βγάζεις, σκουπίζεις, αλείφεις ελαιόλαδο θωρακίζεις σε καυτή σχάρα ή τηγάνι από 1' κάθε πλευρά → άντε γεια! Προτείνω σε όποιον έχει sous vide και δεν το έχει δοκιμάσει ήδη να το κάνει το συντομότερο.

 

 

 

 

επειδη υποθετω εχεις sous vide

βαλε 2-3-4ς πριζολες οσες χωραει ο κουβας κατσαρολα να γίνουν ,μετα αστες μες στις σακουλες κ τα ζουμια χωρις να τις ανοιξεις ,να ερθουν σε θερμοκρασια δωματιου κ μετα ψυγείο οπως ειναι.

αν πας να τη φας 3-5 ήμερες μετα κ κανοντας τότε τη θωρακηση οπως λες κ στο κοτοπουλο απο πανω, εχει την ιδια γεύση σαν να το εκανες εκείνη τη στιγμη, αποτελεσμα οποτε γλυτώνεις πολυυυυ χρονο στη καθημερινοτητα κ εχεις τακτοποιημενο το φαγητο της βδομαδας στο ψυγειο σου.

στο κοτοπουλο δεν ετυχε να το δοκιμασω αυτο με το ψυγειο  , καθως εχω βρει μια πιο νόστιμη τεχνική κ κανω σε 25 λεπτα μεσα

24 λεπτά πριν, kokgreg είπε

Γεια σας. Συγχαρητήρια για τη ανιδιοτελή  προσφορά της γνώσης σας. Θέλω να αγοράσω είτε τη broil king  gem 320 είτε τη WEBER SPIRIT II E310 με τιμές skroytz 490 ευρώ και 680 ευρώ αντιστοιχα, με προτίμηση την πρώτη λόγω μικρότερης τιμής. Υπάρχει κατάλληλη εποχή για φθηνότερες προσφορές?  Μαγαζιά που κάνουν για να τα παρακολουθώ? Από παλαιότερα post διαβάζω για καλύτερες τιμές σε ελληνικά σάιτ, όπως και σε κάποιο γερμανικό σάιτ αλλά με ενδιάμεση μεταφορική εταιρία για την παραδοσή .  Δεν συζητώ βέβαια να περιμένω το black friday. Ευχαριστώ. 

εχουν αλλαξει πολλα πραγματα στην οικονομια κ τις τιμες λογο covid οποτε οτι διαβασες προς τα πισω κατα πασα πιθανοτητα δεν ισχυουν κ θα μαθουμε παρεα απο την αρχη τις νεες τιμες κ προσφορες.. η weber παντως να ξερεις νοεμβριο την ειχε ο κοτσοβολος 550. Γενικα βαλε στο scroutz τις ψησταριες που σε ενδιαφερουν κ πατα να σου ρχοντε ειδοποιησεις σε πτωση τιμης. Για εκτος Ελλαδος δεν εχω εικονα

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, sndev είπε

επειδη υποθετω εχεις sous vide

βαλε 2-3-4ς πριζολες οσες χωραει ο κουβας κατσαρολα να γίνουν ,μετα αστες μες στις σακουλες κ τα ζουμια χωρις να τις ανοιξεις ,να ερθουν σε θερμοκρασια δωματιου κ μετα ψυγείο οπως ειναι.

αν πας να τη φας 3-5 ήμερες μετα κ κανοντας τότε τη θωρακηση οπως λες κ στο κοτοπουλο απο πανω, εχει την ιδια γεύση σαν να το εκανες εκείνη τη στιγμη, αποτελεσμα οποτε γλυτώνεις πολυυυυ χρονο στη καθημερινοτητα κ εχεις τακτοποιημενο το φαγητο της βδομαδας στο ψυγειο σου.

στο κοτοπουλο δεν ετυχε να το δοκιμασω αυτο με το ψυγειο  , καθως εχω βρει μια πιο νόστιμη τεχνική κ κανω σε 25 λεπτα μεσα

Τι τεχνική εννοείς, με sous vide?

Αυτό με τις μπριζόλες δε γίνεται και με φιλέτο κοτόπουλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, skskre είπε

Τι τεχνική εννοείς, με sous vide?

Αυτό με τις μπριζόλες δε γίνεται και με φιλέτο κοτόπουλου?

όχι τηγάνι-φουρνος τεχνική , πετρετζικης. ανωτερο κ απτο sous vide γευστικά για μενα.

φιλέτο κοτοπουλο ελάχιστο λαδι ,αλάτι πιπέρι μυρωδικα ,εγω βαζω τζιντζερ λεμονι θυμαρι.

Σε καυτο τηγάνι θωρακίζεις τις 2 πλευρές να κανει καλη κρουστά χρωμα (δε θες να ψηθεί μεσα απλα καλη κρουστά ) κ μολις παρει χρώμα σε προθερμασμενο φουρνο 180 βαθμοί 15 λεπτά κ γινετε α ψ ο γ ο και ζουμερό. εγω βαζω θερμομετρο βασικα κ το βγαζω στους 75 βαθμους. πανω κατω 15 λεπτά είναι πάντως.

αυτό ειναι για ολόκληρο το στήθος οχι φετουλα προφανώς.

αυτο με το κοτόπουλο κ το sous vide οπως τις πριζολε2 δε ξερω αν γίνεται μαλλον γίνεται! απλα δε το εχω δοκιμάσει γτ με το προηγούμενο τρόπο το κοτόπουλο σε 25 λεπτα ειναι υπεροχο κ την επομενη μερα κ τη μεθεπόμενη απο το ψυγείο παραμένει νοστιμότατο κ δεν εχει χάσει κ ας ειναι στήθος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kokgreg είπε

Γεια σας. Συγχαρητήρια για τη ανιδιοτελή  προσφορά της γνώσης σας. Θέλω να αγοράσω είτε τη broil king  gem 320 είτε τη WEBER SPIRIT II E310 με τιμές skroytz 490 ευρώ και 680 ευρώ αντιστοιχα, με προτίμηση την πρώτη λόγω μικρότερης τιμής. Υπάρχει κατάλληλη εποχή για φθηνότερες προσφορές?  Μαγαζιά που κάνουν για να τα παρακολουθώ? Από παλαιότερα post διαβάζω για καλύτερες τιμές σε ελληνικά σάιτ, όπως και σε κάποιο γερμανικό σάιτ αλλά με ενδιάμεση μεταφορική εταιρία για την παραδοσή .  Δεν συζητώ βέβαια να περιμένω το black friday. Ευχαριστώ. 

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Η weber διαθέσιμη ξεκινάει από 750 ευρώ με τα μεταφορικά. Εγώ την είχα πάρει σε προσφορά του Κωτσο στα 619, που πιστεύω ότι θα την ξαναβάλει. Για την Broil king δεν θα πήγαινα λόγω επιφάνειας ψησίματος (αλλά μιλάω για τα δικά μου δεδομένα).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, toxotis67 είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Η weber διαθέσιμη ξεκινάει από 750 ευρώ με τα μεταφορικά. Εγώ την είχα πάρει σε προσφορά του Κωτσο στα 619, που πιστεύω ότι θα την ξαναβάλει. Για την Broil king δεν θα πήγαινα λόγω επιφάνειας ψησίματος (αλλά μιλάω για τα δικά μου δεδομένα).

Περισυ τον Ιουνιο απο Κωτσοβολο η δικη μου στα 599€ - εφοσον περασε το Πασχα και δεν βιαζεσαι, περιμενε να δεις τι προσφορες θα βαλει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, toxotis67 είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Η weber διαθέσιμη ξεκινάει από 750 ευρώ με τα μεταφορικά. Εγώ την είχα πάρει σε προσφορά του Κωτσο στα 619, που πιστεύω ότι θα την ξαναβάλει. Για την Broil king δεν θα πήγαινα λόγω επιφάνειας ψησίματος (αλλά μιλάω για τα δικά μου δεδομένα).

Το έχω ξαναγράψει. Εαν γνωρίζεις ότι έχει προηγηθεί μια προσφορά του Κοτσόβολου (πχ. στα €599) και θες να αγοράσεις μια ψησταριά που τώρα δεν είναι σε προσφορά, τότε καλείς στο τηλεφωνικό κάτρο και ζητάς να την αγοράσεις στην τιμή αυτή (€599). Θα σου κάνουν λίγο ότι δυσκολεύονται ... να πάρουν έγκριση .. να δουν εαν υπάρχει κλπ κλπ και θα σου την δώσουν τελικά. Το έχω κάνει και τις περισσότερες φορές έχουν ανταποκριθεί θετικά. Δοκίμασέ το δεν χάνεις τίποτα 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Άλλωστε τα 600€ για την συγκεκριμένη ψησταριά νομίζω ότι είναι οριακά καλά, πιο ακριβή δεν αξίζει όπως την είχα δει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, costas_ είπε

Το έχω ξαναγράψει. Εαν γνωρίζεις ότι έχει προηγηθεί μια προσφορά του Κοτσόβολου (πχ. στα €599) και θες να αγοράσεις μια ψησταριά που τώρα δεν είναι σε προσφορά, τότε καλείς στο τηλεφωνικό κάτρο και ζητάς να την αγοράσεις στην τιμή αυτή (€599). Θα σου κάνουν λίγο ότι δυσκολεύονται ... να πάρουν έγκριση .. να δουν εαν υπάρχει κλπ κλπ και θα σου την δώσουν τελικά. Το έχω κάνει και τις περισσότερες φορές έχουν ανταποκριθεί θετικά. Δοκίμασέ το δεν χάνεις τίποτα 

Αυτό έκανε και ένα άλλο παλικάρι και τα κατάφερε πριν αρκετές σελίδες. Το ίδιο του είχα πει και εγώ :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο σωστός ο άντρας, ο άντρας ο σωστός όταν μένει μόνος σπίτι.

ΓΚΟΥ ΜΠΙ ΝΑΘΙ

 

20210506_171936.jpg

Έμφαση στα crocs:

20210506_171754.jpg

Και μια in between:

 

20210506_173303.jpg

Επεξ/σία από fylatos
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, panos_ace είπε

Χρόνια Πολλά!

Από την Κυριακή:

1620307108673.jpg.f3bb9ef9fd4cb7e94ad0741ee69d42af.jpg

Καλημέρα,

Ειναι μανίσια η σούβλα ή πατέντα? Ρωτάω γιατί θελω να προσαρμόσω μια του Λερουα στην Ναπολεόν και δεν έχω εικόνα στη στήριξη του μοτέρ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...