Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sndev είπε

Είσαι μεγάλη παιχτουρα 

να τονίσω οτι αυτά τα κανες με μια jamestown

για να επιβεβαιώσεις το ρητό ότι η σωστή σειρά Είναι

τέχνη κ μεράκι του χρήστη μετά καλά υλικά κ  μετά  ΨΗΣΤΑΡΙΑ για το αποτέλεσμα 

 

Συμφωνώ με τη σειρά και θα προσθέσω δύο παράμετρους:

Έχω πει πως τη Jamestown την αγόρασα αφού μια ασήμαντη Sunday Versy (μετέπειτα Landman) των €400 , με έβγαλε 10 χρόνια !

Το 2ο ότι τα επιπλέον €200 από τα €500 της J.T. (429€ σε προσφορά) που θα μπορούσα να δώσω για να πάρω μια σχετικά μικρότερη αλλά αναγνωρισμένη και σαφώς ποιοτικότερη Broil King ή Weber ή Napoleon, προτίμησα να τα δώσω σε αξεσουάρ:

Pizza stone weber, βάση κοτόπουλο weber, έξτρα πλάκα μαντέμι 2 όψεων 38x38, θερμόμετρο digoo, αυτοσχέδια σούβλα, μοτέρ με βάση στήριξης, δοχείο καπνίσματος και τέλος σούβλες κεμπάπ. 

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΨΗΣΤΕΣ ΜΕ BBQ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ  😏

 

Επεξ/σία από MANOLIS33
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

13 λεπτά πριν, MANOLIS33 είπε

Συμφωνώ με τη σειρά και θα προσθέσω δύο παράμετρους:

Έχω πει πως τη Jamestown την αγόρασα αφού μια ασήμαντη Sunday Versy (μετέπειτα Landman) των €400 , με έβγαλε 10 χρόνια !

Το 2ο ότι τα επιπλέον €200 από τα €500 της J.T. (429€ σε προσφορά) που θα μπορούσα να δώσω για να πάρω μια σχετικά μικρότερη αλλά αναγνωρισμένη και σαφώς ποιοτικότερη Broil King ή Weber ή Napoleon, προτίμησα να τα δώσω σε αξεσουάρ:

Pizza stone weber, βάση κοτόπουλο weber, έξτρα πλάκα μαντέμι 2 όψεων 38x38, θερμόμετρο digoo, αυτοσχέδια σούβλα, μοτέρ με βάση στήριξης και τέλος σούβλες κεμπάπ. 

 

+τα μπαλόνια. μακράν το καλύτερο και πιο ευφάνταστο αξεσουάρ που θα μπορούσε να σκεφτεί ανθρώπινο μυαλό :P

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zanskou είπε

+τα μπαλόνια. μακράν το καλύτερο και πιο ευφάνταστο αξεσουάρ που θα μπορούσε να σκεφτεί ανθρώπινο μυαλό :P

 

Όποιος δεν έχει μυαλό να υπολογίσει το οφέλιμο μήκος στις βέργες, έχει μπαλόνια.........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, MANOLIS33 είπε

Συμφωνώ με τη σειρά και θα προσθέσω δύο παράμετρους:

Έχω πει πως τη Jamestown την αγόρασα αφού μια ασήμαντη Sunday Versy (μετέπειτα Landman) των €400 , με έβγαλε 10 χρόνια !

Το 2ο ότι τα επιπλέον €200 από τα €500 της J.T. (429€ σε προσφορά) που θα μπορούσα να δώσω για να πάρω μια σχετικά μικρότερη αλλά αναγνωρισμένη και σαφώς ποιοτικότερη Broil King ή Weber ή Napoleon, προτίμησα να τα δώσω σε αξεσουάρ:

Pizza stone weber, βάση κοτόπουλο weber, έξτρα πλάκα μαντέμι 2 όψεων 38x38, θερμόμετρο digoo, αυτοσχέδια σούβλα, μοτέρ με βάση στήριξης, δοχείο καπνίσματος και τέλος σούβλες κεμπάπ. 

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΨΗΣΤΕΣ ΜΕ BBQ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ  😏

 

καλα κοιτα με 10 χρονια εμπειρίας ψηστη τυλιχτη κ σε θερμοσίφωνα να τα ψηνες αψογα θα βγαίνανε.

οι επωνυμες εχουν αλλες ευκολίες που για μη εμπειρο χρήστη ειναι σωτήριες για το αποτέλεσμα. στον εμπειρο χρήστη του κανει τη ζωη πιο εύκολη κ φτιαχνει κ καλα κομματια κρέατος πολυ πιο safe κ άνετα που στις πιο low level παιζει σεβαστό ποσοστο αποτυχίας κ στο λέω έχοντας απο ολων των ειδων τις ψησταριές κ με 10+ χρονια στη πλάτη 😜

να σου πω οτι ιδιο κομμάτι καλου αργεντινικου κρεατος βγήκε διαφορετικό στην naterial στην monarch κ στην spirit.

για κεμπαμπ κοτοπουλα χοιρινά ξεκαθαρα γευστικά σε  ολες το χερι του ψηστη μετράει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2021 στις 12:52 ΠΜ, MANOLIS33 είπε

Εγκαινιασα τις νέες βέργες κεμπάπ !

Φωτιά :

300° για θωρακισμα και μετά 180°. Δύο γυρίσματα , ταμάμ!

Σερβίρισμα:

Πίτα στα 6, σάλτσα ντομάτας με κανελα αλάτι κ πιπέρι, τα κεμπάπ, ψητή 🍅 κρεμμύδι σοταρισμενο χωρίς λάδι, γιαούρτι και καπνιστή παπρικα.

ΥΓ. Τα μπαλόνια με το νέρο είναι για αντίβαρο! Όταν η μαγεία της φύσης , συναντά τη θεωρία της ισορροπίας 😄😄😄

rsz_1rsz_20210528_210453.jpg

rsz_120210528_220808.jpg

rsz_20210528_220818.jpg

rsz_20210528_222339.jpg

rsz_20210528_224845.jpg

rsz_20210528_230504.jpg

@MANOLIS33 συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα, αλλά και για τις πατέντες! Θα μπορούσες να μας πεις συνολικό χρόνο ψησίματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fan3 είπε

@MANOLIS33 συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα, αλλά και για τις πατέντες! Θα μπορούσες να μας πεις συνολικό χρόνο ψησίματος;

Καλησπέρα , 30' θαρρώ

3 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

@MANOLIS33δώσε μας συνταγή για τα κεμπαμπ αν σου είναι εύκολο...

Καλησπέρα , έτοιμο από Δαβούτη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα στην παρέα.

ερώτηση για τους γνώστες του θέματος.

είναι δυνατόν να χρησιμοποιήσουμε την ψησταρία bbg ως φουρνο αντί του οικιακού?

π.χ. να βάλω ένα ταψί με γεμιστά για ψήσιμο στο bbg αντι στο φούρνο και αν γίνεται με ποιό τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

καλησπέρα στην παρέα.

ερώτηση για τους γνώστες του θέματος.

είναι δυνατόν να χρησιμοποιήσουμε την ψησταρία bbg ως φουρνο αντί του οικιακού?

π.χ. να βάλω ένα ταψί με γεμιστά για ψήσιμο στο bbg αντι στο φούρνο και αν γίνεται με ποιό τρόπο?

Καλησπερα

Αν υποθεσουμε οτι εχεις 3 καυστηρες

Θα βαλεις κανονικα το ταψι μεσα πανω απο τον μεσαιο καυστηρα που θα ειναι σβηστος και θα αναψεις τους 2 ακριανους.

Για χρονους κλπ παιζει αναλογα με το φαγητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Καλησπερα

Αν υποθεσουμε οτι εχεις 3 καυστηρες

Θα βαλεις κανονικα το ταψι μεσα πανω απο τον μεσαιο καυστηρα που θα ειναι σβηστος και θα αναψεις τους 2 ακριανους.

Για χρονους κλπ παιζει αναλογα με το φαγητο

Και αν έχεις 2 καυστήρες?Πως κάνουν έμμεσο ψήσιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RED33 είπε

Και αν έχεις 2 καυστήρες?Πως κάνουν έμμεσο ψήσιμο?

Αναγκαστικα γυρνας το ταψι ανα καποια ωρα για να ψηνεται απο ολες τις πλευρες το φαγητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εχθές που έψησα, άναψα τον ένα καυστήρα και μου έκανε εντύπωση που και η σχάρα πάνω από τον σβηστό έκαιγε αρκετά έως πολύ. Έχω την Kenton Naterial 2b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2020 στις 10:49 ΜΜ, ritualistic είπε

Αρα ψηθηκε και απο πανω κανονικα σα να την εκανες στο φουρνο ? Αμεσο ψησιμο ? το 370 κελσιου μου ακουγεται πολυ υψηλο αλλα για να το λες μαλλον δεν ειναι...

Δοκιμασε για ζυμη την συνταγη του πετρετζικη, το εκανα προσφατα (δεν ειχα ξανακανει πιτσα ποτε στο σπιτι και ειμαι και εγω pizza lover) και εμεινα αρκετα ευχαριστημενος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2021 στις 8:44 ΠΜ, ilpapacha είπε

Δεν είναι τόσο καθαρή...😁

Σαπούνι και σφουγγάρι δεν έχω βάλει ακόμα, στον κάδο. Η φωτό είναι από τις 28 Μαρτίου

54573409-B7A0-4BEC-BE8C-5967B45FA4F5.jpeg.15a13b6ba514c73fca8eb4c1c086fa9d.jpeg

Το μόνο που έχω κάνει στον κάδο είναι ξύσιμο με πλαστική σπάτουλα, κι αυτό όχι λεπτομερές αλλά ούτε και με μεγάλη προσπάθεια

9DC3E321-24A6-4AE7-990F-D740363FB9C2.jpeg.85a736f632cd6dedabc2fdefb6f68e15.jpeg

B2725E84-DD0A-4CFC-891F-FC718E5A8D7E.jpeg.623a09e0c19726bf930f4311c752d692.jpeg

E7433820-6B05-4B84-8FA6-39158CC6D397.jpeg.569d5ea554b882a648c9409a3db45c4b.jpeg


Αυτή είναι από την Δευτέρα του Πάσχα

D2EAEC41-F746-4078-B4C6-B1BAACB0E360.jpeg.745ea8e5de2e8524607dbfb7d6559592.jpeg
 

Χρησιμοποιώ πολλές φορές την μαντεμένια πλάκα, προσωπικά έχω πάρει την μαμά όπου μπαίνει ακριβώς στην θέση της μιας σχάρας. Το θεωρώ το Νο1 αξεσουάρ που μπορεί κάποιος να πάρει.

Επειδή βλέπω έχεις ξεβιδωσει τους καυστήρες, είχες κάποιο πρόβλημα όταν ξαναβιδωσες; Σε γερμανικά fora έχει αναφερθεί ότι δεν ξαναβιδωνει και χρειάστηκε νέες βίδες με πάσο. 

Αυτά σε rogue se, εσύ βλέπω έχεις prestige.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...