Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, skskre είπε

θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά επειδή πωλείται για ψησταριά υγραερίου αμφιβάλλω και ρωτάω, αν κάποιος το έχει δοκιμάσει...

Ότι είπε και ο @sndev. Προχώρα άφοβα. 

1 ώρα πριν, Eteia7 είπε

Τέλεια!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Έριξα μια γρήγορη ματιά κ θα τις μελετήσω τώρα.. το αφαιρούμενο ταψί είναι απαραίτητο απ' ότι έχω καταλάβει.  Γενικά επειδή οι επιλογές είναι πολλές, πρέπει να αποφύγω κάποια μάρκα ή να προτιμήσω κάποιες άλλες μάρκες κ κάποια χαρακτηριστικά που πρέπει να έχουν;

Το ταψί δεν είναι απαραίτητο για την λειτουργία της ψησταριάς. Κάνει όμως το καθάρισμά της πιο εύκολο, οπότε θα ήταν καλό να υπάρχει. Υπάρχουν κάποιες εταιρείες, όπως Weber/Broil King/Napoleon που διαθέτουν πιο ποιοτικές επιλογές και με μεγαλύτερη εγγύηση.


Οι εταιρείες που σου ανέφερα στο προηγούμενο ποστ, Char Broil/Outdoorchef, είναι σίγουρα πιο επώνυμες από αυτές που ανέφερες, Unimac/Bormann.

Με βάση αυτά που θες και τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις, είναι πιο αξιόπιστες επιλογές και διαθέτουν πληθώρα αξεσουάρ.

Όπως ειπώθηκε και σε προηγούμενο ποστ, αν θες κάτι πιο οικονομικό μπορείς να πας στη Naterial Kenton που έχει το Leroy Merlin.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Τώρα που αναφέρθηκε η Char broil, θα μπορούσε κάποιος κάτοχος να μας πει τη άποψη του? Κοιτάω με ενδιαφέρον την pro s3  και θα ήταν καλό να διαβάσουμε κάποια κριτική από κάποιο κάτοχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ότι είπε και ο @sndev. Προχώρα άφοβα. 

Το ταψί δεν είναι απαραίτητο για την λειτουργία της ψησταριάς. Κάνει όμως το καθάρισμά της πιο εύκολο, οπότε θα ήταν καλό να υπάρχει. Υπάρχουν κάποιες εταιρείες, όπως Weber/Broil King/Napoleon που διαθέτουν πιο ποιοτικές επιλογές και με μεγαλύτερη εγγύηση.


Οι εταιρείες που σου ανέφερα στο προηγούμενο ποστ, Char Broil/Outdoorchef, είναι σίγουρα πιο επώνυμες από αυτές που ανέφερες, Unimac/Bormann.

Με βάση αυτά που θες και τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις, είναι πιο αξιόπιστες επιλογές και διαθέτουν πληθώρα αξεσουάρ.

Όπως ειπώθηκε και σε προηγούμενο ποστ, αν θες κάτι πιο οικονομικό μπορείς να πας στη Naterial Kenton που έχει το Leroy Merlin.

Σ' ευχαριστώ και πάλι. Στο Leroy κοιτούσα αυτή τη naterial..

 https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-hudson-naterial-me-4-kaustires-kai-1-pleuriki-estia-62209630

και την παρακάτω που είναι μάλλον λίγο πιο μικρή.. 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-hudson-naterial-me-4-kaustires-80119183

 

Επεξ/σία από Eteia7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Eteia7 είπε

Σ' ευχαριστώ και πάλι. Στο Leroy κοιτούσα αυτή τη naterial..

 https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-hudson-naterial-me-4-kaustires-kai-1-pleuriki-estia-62209630

και την παρακάτω που είναι μάλλον λίγο πιο μικρή.. 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-hudson-naterial-me-4-kaustires-80119183

 

Σε διαστάσεις κυρίας επιφάνειας ψησίματος είναι ακριβώς ίδιες. Η διαφορά είναι ότι η μία διαθέτει πλαϊνό μάτι και πλάκα κοπής στο άλλο πλαϊνό ράφι.

Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θέλεις ψησταριά με 2 θαλάμους; Προσωπικά προτιμώ μεγαλύτερο ενιαίο χώρο ψησίματος. 

Υπάρχει και η αντίστοιχη Kenton με μεγαλύτερο ενιαίο χώρο ψησίματος 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209623

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Σε διαστάσεις κυρίας επιφάνειας ψησίματος είναι ακριβώς ίδιες. Η διαφορά είναι ότι η μία διαθέτει πλαϊνό μάτι και πλάκα κοπής στο άλλο πλαϊνό ράφι.

Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θέλεις ψησταριά με 2 θαλάμους; Προσωπικά προτιμώ μεγαλύτερο ενιαίο χώρο ψησίματος. 

Υπάρχει και η αντίστοιχη Kenton με μεγαλύτερο ενιαίο χώρο ψησίματος 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209623

Όχι δεν έχω θέμα να έχει δύο θαλάμους. Αυτή την Kenton νομίζω ότι επειδή ανήκει στις πολύ φθηνές δεν θα είναι καλή κ θα καθαρίζει δύσκολα.. δεν ξέρω ίσως είμαι κ λάθος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Eteia7 είπε

Όχι δεν έχω θέμα να έχει δύο θαλάμους. Αυτή την Kenton νομίζω ότι επειδή ανήκει στις πολύ φθηνές δεν θα είναι καλή κ θα καθαρίζει δύσκολα.. δεν ξέρω ίσως είμαι κ λάθος.. 

Και η Kenton και η Hudson διαθέτουν αφαιρούμενο ταψί, όπου βοηθάει στον καθαρισμό. Η Hudson έχει πιο στιβαρή κατασκευή, φαίνεται ότι είναι ανοξείδωτη και διαθέτει περισσότερο αποθηκευτικό χώρο με συρτάρια.

Θα σου πρότεινα να τις δεις από κοντά, Naterial/CharBroil/Outdoorchef, ώστε να έχεις καλύτερη άποψη. Με βάση τα χρήματα που θες/μπορείς να διαθέσεις θα επέλεγα μια εκ των Charbroil/Outdoorchef, με ένα προβάδισμα στην δεύτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/7/2021 στις 6:12 ΜΜ, vavyl είπε

Καλησπέρα και απο μένα.

Έχω την ψησταριά απο τα Leroy, Kenton naterial με τους 3 καυστήρες. Δυστυχώς δεν αγόρασα μαζί τη δικιά της σουβλα και πλέον δεν υπαρχεί.

Μπορεί καποιος να μου προτείνει κάποια εναλλακτική;;

Ευχαριστώ

Στις 28/7/2021 στις 6:36 ΜΜ, vavyl είπε

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Σημερα μιλησα μαζι τους! Και μου ειπαν δεν την εχουμε, δεν ξερουμε ποτε θα παραλβουμε!!!

Μήπως δεν κάλεσες στο Leroy της Λάρισας αλλά στο ηλεκτρονικό κατάστημα; Τα καταστήματά τους λειτουργούν ανεξάρτητα με ξεχωριστά αποθέματα. Εφόσον στο site δείχνει διαθέσιμο απόθεμα εκεί, θα υπάρχει πιθανότατα.  Κάνε ένα κόπο να καλέσεις στο κατάστημα της Λάρισας (2411222400) και να ρωτήσεις αν ισχύει το απόθεμα. Εάν την έχουν, μπορείς να κάνεις απευθείας τηλεφωνική παραγγελία και να σου σταλεί με courier με χρέωση 6-7€ αν θυμάμαι καλά. Έτσι πήρα κι εγώ αυτό το κιτ και αξίζει τα χρήματά για την ποιότητά του.

 

 

15 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Αν το ποντάρει όμως, μετά δε θα μπορεί να περνάει το κρέας απ'τη σούβλα... ή κάνω λάθος;

Συνήθως το μόνο σημείο που ακουμπάει η σούβλα στον κάδο είναι από την πλευρά της λαβής. Από την πλευρά του μοτέρ που είναι και η μύτη της σούβλας, εάν υπάρχει κατάλληλη βάση, στηρίζεται μόνο επάνω στο μοτέρ. Υποθετικά θα μπορούσε να το ποντάρει στο πίσω μέρος. Αν η τετράγωνη σούβλα είναι 6mm περνάει καρυδάκι, εάν όμως είναι 8mm τότε όχι. Αντί για καρυδάκι παίζει και με κάποιο ανοξείδωτο βύσμα ντίζας όπως πχ αυτό εδώ.

 

 

11 ώρες πριν, Eteia7 είπε

Καλησπέρα σας!! Ενδιαφέρομαι για ψησταριά υγραερίου γιατί θέλω να την κάνω δώρο στον σύζυγο που ψήνει όλη την ώρα σε κάρβουνο. Έχω διαβάσει αρκετά εδω στο φόρουμ αλλά δε σας κρύβω ότι έχω μπερδευτεί αρκετά... Το μπάτζετ είναι μέχρι 600 μαζί με κουκούλα κ σούβλα. 

Έχω δει κάποιες στο Σκρουτζ μάρκας unimac και bormann.. με 4 εστίες.. το πλαϊνό μάτι δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αν και οι περισσότερες έχουν..  κάθε βοήθεια κ άποψη είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ πολύ!! 

Πολύ όμορφη κίνηση το δώρο στο έτερον ήμισυ. Ήδη οι υπόλοιποι συμφορουμίτες έχουν δώσει πολύ σωστές κατευθύνσεις. Η μόνη δική μου συμβουλή είναι να το δείτε και μαζί με τον σύζυγο, αφού αν αντιλαμβάνομαι σωστά είναι ο ψήστης της οικογένειας. Ο λόγος είναι ότι με την έρευνα, ανακαλύπτοντας τις προσφερόμενες δυνατότητες στις ψησταριές, διαμορφώνονται και οι απαιτήσεις που ίσως να μην είναι πλήρως αντιληπτές από πριν. Δεν χρειάζεται βιασύνη γιατί είναι μια επένδυση που θα τη χαίρεστε για πολύ καιρό.

Επεξ/σία από greenroadrunner
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Και η Kenton και η Hudson διαθέτουν αφαιρούμενο ταψί, όπου βοηθάει στον καθαρισμό. Η Hudson έχει πιο στιβαρή κατασκευή, φαίνεται ότι είναι ανοξείδωτη και διαθέτει περισσότερο αποθηκευτικό χώρο με συρτάρια.

Θα σου πρότεινα να τις δεις από κοντά, Naterial/CharBroil/Outdoorchef, ώστε να έχεις καλύτερη άποψη. Με βάση τα χρήματα που θες/μπορείς να διαθέσεις θα επέλεγα μια εκ των Charbroil/Outdoorchef, με ένα προβάδισμα στην δεύτερη.

Ναι αυτό θα κάνω.. Θα πάω στο Leroy κ σε ένα μαγαζί στα Βριλήσσια που είδα ότι έχει την outdoorchef για να τις δω κ από κοντά.. ελπίζω να καταλήξω κάπου... 😛

2 λεπτά πριν, greenroadrunner είπε

Μήπως δεν κάλεσες στο Leroy της Λάρισας αλλά στο ηλεκτρονικό κατάστημα; Τα καταστήματά τους λειτουργούν ανεξάρτητα με ξεχωριστά αποθέματα. Εφόσον στο site δείχνει διαθέσιμο απόθεμα εκεί, θα υπάρχει πιθανότατα.  Κάνε ένα κόπο να καλέσεις στο κατάστημα της Λάρισας ((2411222400) να ρωτήσεις αν ισχύει το απόθεμα. Εάν την έχουν, μπορείς να κάνεις απευθείας τηλεφωνική παραγγελία και να σου σταλεί με courier με χρέωση 6-7€ αν θυμάμαι καλά. Έτσι πήρα κι εγώ αυτό το κιτ και αξίζει τα χρήματά για την ποιότητά του.

 

 

Συνήθως το μόνο σημείο που ακουμπάει η σούβλα στον κάδο είναι από την λαβή της σούβλας. Από την πλευρά του μοτέρ που θα είναι και η μύτη της σούβλας,  εάν υπάρχει κατάλληλη βάση, στηρίζεται μόνο επάνω στο μοτέρ. Υποθετικά θα μπορούσε να το ποντάρει στο πίσω μέρος. Αν η τετράγωνη σούβλα είναι 6mm περνάει καρυδάκι, εάν όμως είναι 8mm όχι. Αντί για καρυδάκι παίζει και με κάποιο ανοξείδωτο βύσμα ντίζας όπως πχ αυτό εδώ.

 

 

Πολύ όμορφη κίνηση το δώρο στο έτερον ήμισυ. Ήδη οι υπόλοιποι συμφορουμίτες έχουν δώσει πολύ σωστές κατευθύνσεις. Η μόνη δική μου συμβουλή είναι να το δείτε και μαζί με τον σύζυγο, αφού αν αντιλαμβάνομαι σωστά είναι ο ψήστης της οικογένειας. Ο λόγος είναι ότι με την έρευνα, ανακαλύπτοντας τις προσφερόμενες δυνατότητες στις ψησταριές, διαμορφώνονται και οι απαιτήσεις που ίσως να μην είναι πλήρως αντιληπτές από πριν. Δεν χρειάζεται βιασύνη γιατί είναι μια επένδυση που θα τη χαίρεστε για πολύ καιρό.

Αν σου πω ότι πιο πολύ την θέλω εγώ παρά "ο ψηστης" γιατί έχει ένα φόβο με την μπουκάλα, σωληνάκια κλπ... Θα τον συμβουλευτώ πάντως κ εκείνον αλλά ειμαι σίγουρη ότι δε θα ασχοληθεί κ ιδιαίτερα με την αγορά της για αυτό κ ρωτάω, για να μάθω ότι μπορώ..... μόλις την αγοράσω θα του πάρω τον τίτλο νομίζω... Χαχα..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα..  Μια ερώτηση εκ μερους φίλου ο οποίος έχει χτιστη ψησταριά σε εξοχικό και θελει να την μετατρεψει σε υγραεριου. Ξερει κανενας τι χρειάζεται και αν υπαρχει καποιος που να αναλαμβάνει την μετατροπή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, KostasTk είπε

Καλημέρα..  Μια ερώτηση εκ μερους φίλου ο οποίος έχει χτιστη ψησταριά σε εξοχικό και θελει να την μετατρεψει σε υγραεριου. Ξερει κανενας τι χρειάζεται και αν υπαρχει καποιος που να αναλαμβάνει την μετατροπή?

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς θέλει να κάνει. Μια λύση, χωρίς κάποια μετατροπή, είναι να τοποθετήσει στον χώρο ψησίματος μια σχαριέρα υγραερίου. Υπάρχουν διαφορά μεγέθη και τιμές. Ουσιαστικά θα χρησιμοποιήσει την κτιστή ψησταριά σαν πάγκο/τραπέζι για την σχαριέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Eteia7 είπε

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω για μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος και από την naterial Kenton κ από τις οικονομικές της broil king. 

Η NATERIAL KENTON 4 εχει επιφάνεια 72 Χ 41,5. Δεν την λες και μικρή. Μη σε μπερδευει η περιγραφή στο site που δινει 48*41,5, πρεπει να προσθεσεις αλλα 24 εκ που ειναι η μαντεμένια πλάκα. Δυσκολα θα χρειαστείς μεγαλύτερη επιφανεια, εκτος αν ανοιξεις ταβέρνα 😄

Αν εισαι καπου που έχει κοντά Leroy, πηγαινε δες την απο κοντά.

Επίσης μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις Campingaz, που έχουν την ιδιαιτερότητα να αφαιρούνται τα κομματια του κάδου και να μπαίνουν πλυντήριο. 

Γενικά πριν πάρεις οποιαδήποτε, καλό ειναι να τη δεις απο κοντά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα  να ρωτησω κατι που δεν εχω βγαλει ακρη ακομα.. εχω την weber q1200 και θελω να καθαρισω τις πλακες ψησίματος.. σε βιντεακια της weber στο youtube λενε τις βαζεις σε ζεστο σαπουνονερο και τις τριβεις με σφουγγαρακι αλλα ειχα δει εδω καποια παιδια λενε δεν βαζεις  σαπουνι γτ θα το τραβήξει το μαντεμι.. τελικα ξερει κανεις να μ πει τι ακριβως ισχυει;; ευχαριστω για τον χρονο σας!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, baggelis7 είπε

Καλησπερα  να ρωτησω κατι που δεν εχω βγαλει ακρη ακομα.. εχω την weber q1200 και θελω να καθαρισω τις πλακες ψησίματος.. σε βιντεακια της weber στο youtube λενε τις βαζεις σε ζεστο σαπουνονερο και τις τριβεις με σφουγγαρακι αλλα ειχα δει εδω καποια παιδια λενε δεν βαζεις  σαπουνι γτ θα το τραβήξει το μαντεμι.. τελικα ξερει κανεις να μ πει τι ακριβως ισχυει;; ευχαριστω για τον χρονο σας!  

Οι σχάρες είναι επισμαλτωμένες και πλένονται όποτε χρειαστεί χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, est είπε

Οι σχάρες είναι επισμαλτωμένες και πλένονται όποτε χρειαστεί χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αρα πλενω κανονικα με σαπουνονερο.. σε ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsounis είπε

Η NATERIAL KENTON 4 εχει επιφάνεια 72 Χ 41,5. Δεν την λες και μικρή. Μη σε μπερδευει η περιγραφή στο site που δινει 48*41,5, πρεπει να προσθεσεις αλλα 24 εκ που ειναι η μαντεμένια πλάκα. Δυσκολα θα χρειαστείς μεγαλύτερη επιφανεια, εκτος αν ανοιξεις ταβέρνα 😄

Αν εισαι καπου που έχει κοντά Leroy, πηγαινε δες την απο κοντά.

Επίσης μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις Campingaz, που έχουν την ιδιαιτερότητα να αφαιρούνται τα κομματια του κάδου και να μπαίνουν πλυντήριο. 

Γενικά πριν πάρεις οποιαδήποτε, καλό ειναι να τη δεις απο κοντά.

 

Α νόμιζα όλη η επιφάνεια ήταν τόση στο μήκος... Οπότε είναι μια χαρά σε μέγεθος λογικά. Λες επειδή είχαμε ταβέρνα με 2-3 μέτρα ψησταριά να μου φαίνονται αυτές μικρές;😂 Υπάρχει η δυνατότητα να βγει το μαντέμι εάν θες κ να μπει σχάρα; Πάνω στο μαντέμι ψήνεις κ κρέας ή μόνο λαχανικά; Θα πάω πιο μετά σε ένα μαγαζί να δω από κοντά κάποιες.. να κοιτάζω κ campingaz σαν μάρκα δλδ... Θα δω εάν έχει εκεί που θα πάω... Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...