Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Broil king 410 vs Weber e-310?

Βλέπω ίδια τομή αυτή την περίοδο σε κάποια μαγαζιά. Ήμουν για τη Weber αλλά είδα την broil που είπε η συμφορουμιτισσα από πάνω και βλέπω παραπάνω καυστήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2132

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Μόλις τώρα, FCC είπε

Τωρα με τον καυσωνα υπαρχει προβλημα με τις φιαλες υγραεριου στη βεραντα;

 

Καλό είναι να μην έρχεται σε απευθείας επαφή με τον ήλιο η φιάλη, βάλτην σε σκιερό μέρος να είσαι ήσυχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2021 στις 11:08 ΠΜ, ilpapacha είπε

Αναλόγως τι ψήνεις και πόσο συχνά, αντίστοιχα πρέπει να γίνεται και ο καθαρισμός της ψησταριάς. Για το αφαιρούμενο ταψί, υπάρχουν και έτοιμα ταψάκια αλουμινίου, όπως το παρακάτω 

https://www.skroutz.gr/s/23815481/Napoleon-Σκεύος-Προστασίας-Συλλογής-Λίπους-62004.html

Η κάθε εταιρεία τα βγάζει για τα δικά της μοντέλα. 

Από την στιγμή που την είδες από κοντά και σε καλύπτει στις ανάγκες που θέλεις να καλύψεις, μια χαρά.

Στο παρακάτω κατάστημα δίνουν επιπλέον δώρα και έκπτωση σε καθαρισμό

https://woodstore.gr

1BACE0D5-0051-4161-A169-9F571E8732D3.jpeg.a70619f0a836e2d69a9c60a3476c6c43.jpeg
 


https://woodstore.gr/proionta/barbeque/bbq-igraeriou/ψησταριά-υγραερίου-crown-410-broil-king/

 

Το συγκεκριμένο κατάστημα φέρνει και την Broil Chef

http://broilchef.eu

http://broilchef.com

https://woodstore.gr/proionta/brand/broil-chef/page/1/?

 

Μπορώ να πω ότι η έκδοση της φορητής ψησταριάς με θέμα Star Wars , με εξιτάρει…

 

Καλό μήνα σε όλους,!!

Ωραία κ αυτή η προσφορά!!! Συντήρηση δεν ήξερα καν ότι χρειάζεται να πω την αλήθεια.. την έχει κ το ilovebbq.gr που ανέφερε κάποιος σε προηγούμενο ποστ στα 579€ απλά δεν ξέρω αν στη φέρνουν κ τη συναρμολογούν κιόλας. Θα πάρω από βδομάδα να ρωτήσω!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Eteia7 είπε

Καλό μήνα σε όλους,!!

Ωραία κ αυτή η προσφορά!!! Συντήρηση δεν ήξερα καν ότι χρειάζεται να πω την αλήθεια.. την έχει κ το ilovebbq.gr που ανέφερε κάποιος σε προηγούμενο ποστ στα 579€ απλά δεν ξέρω αν στη φέρνουν κ τη συναρμολογούν κιόλας. Θα πάρω από βδομάδα να ρωτήσω!! 

Η συντήρηση που χρειάζεται είναι ουσιαστικά ο καθαρισμός. Καλό θα ήταν να ρωτήσεις αν σου προσφέρει και κάποιο δώρο σε αυτή την τιμή. Αν όχι, τότε θα πρέπει να ρωτήσεις πόσο κάνουν μεμονωμένα, να δεις από που σε συμφέρει περισσότερο να την αγοράσεις. 

Να στην φέρουν συναρμολογημένη από την Θεσσαλονίκη, λίγο δύσκολο, εκτός αν μένεις εκεί. Την συναρμολόγηση την προσφέρουν τα καταστήματα, συνήθως εντός των ορίων του νόμου που βρίσκονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2021 στις 9:43 ΠΜ, ilpapacha είπε

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς θέλει να κάνει. Μια λύση, χωρίς κάποια μετατροπή, είναι να τοποθετήσει στον χώρο ψησίματος μια σχαριέρα υγραερίου. Υπάρχουν διαφορά μεγέθη και τιμές. Ουσιαστικά θα χρησιμοποιήσει την κτιστή ψησταριά σαν πάγκο/τραπέζι για την σχαριέρα.

Βρηκαμε 2 βασεις μαντεμενιες με "ματι" της thermo gatz και θα το φτιαξουμε ετσι.. ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Η συντήρηση που χρειάζεται είναι ουσιαστικά ο καθαρισμός. Καλό θα ήταν να ρωτήσεις αν σου προσφέρει και κάποιο δώρο σε αυτή την τιμή. Αν όχι, τότε θα πρέπει να ρωτήσεις πόσο κάνουν μεμονωμένα, να δεις από που σε συμφέρει περισσότερο να την αγοράσεις. 

Να στην φέρουν συναρμολογημένη από την Θεσσαλονίκη, λίγο δύσκολο, εκτός αν μένεις εκεί. Την συναρμολόγηση την προσφέρουν τα καταστήματα, συνήθως εντός των ορίων του νόμου που βρίσκονται.

Α οκ... Δεν είχα δει καν ότι είναι Θεσσαλονίκη το κατάστημα. Θα πάρω τηλ αύριο να μάθω πληροφορίες κ να ρωτήσω τιμές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέφω από Σκωτία που πήγα γιατί γεννάει η αδερφή μου. Πήρε μια ψησταριά της πλάκας ο άντρας της  με 4+1 καυστήρες με καμία 150€. Όσο σκέφτομαι πόσο πήρα τη genesis πρόπερσι από εκεί, νιώθω πολυ τυχερός. Φανταστείτε ότι είναι τόσο ψεύτικη, που αν σηκώσεις το καπάκι από την άκρη του χερουλιου, στραβώνει και βρίσκει στα πλαϊνά. Το θερμόμετρο κολλάει και αν χτυπήσεις λίγο το καπάκι με το χέρι σου ξεκολλάει και ανεβαίνει. Καλά δεν το συζητώ για τα μεταλλικά μέρη που αν τα δαγκώσω θα κάνουν λακκούβα.

Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση είναι το κόστος της μπουκάλας! £40 η εγγύηση και £31 τα 5 λίτρα ή £51 τα 13 λίτρα. Μιλάμε έπαθα σοκ. Δώσαμε £71 δλδ για την πρώτη 5λιτρη μπουκάλα!!! Δεν είχα αέριο όταν ήμουν και γω εκεί και δεν ήξερα τι τιμές παίζουν! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, sndev είπε

μιας κ επεσα πανω του χωρις να ξερω αποδοσεις κτλ θεωρω οτι οσο χαλια κ μπορει νανε overall η τιμη ειναι σκότωμα  οποτε αν θελει καποιος να κανει τη κινηση 

https://www.praktiker.gr/p/grill-station-jamestown-drake-202x60x126-5cm-124149

Έχει αναφερθεί ήδη από τον @greenroadrunner

 

20 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Επιστρέφω από Σκωτία που πήγα γιατί γεννάει η αδερφή μου.

Καλή απελευθέρωση! Να πάνε όλα καλά!

Με τέτοιες τιμές στις μπουκάλες και στο γέμισμα, απορώ αν συμφέρει να έχεις μια τέτοια ψησταριά, εκτός αν το ηλεκτρικό ρεύμα είναι ακόμα πιο ακριβό…

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Επιστρέφω από Σκωτία που πήγα γιατί γεννάει η αδερφή μου. Πήρε μια ψησταριά της πλάκας ο άντρας της  με 4+1 καυστήρες με καμία 150€. Όσο σκέφτομαι πόσο πήρα τη genesis πρόπερσι από εκεί, νιώθω πολυ τυχερός. Φανταστείτε ότι είναι τόσο ψεύτικη, που αν σηκώσεις το καπάκι από την άκρη του χερουλιου, στραβώνει και βρίσκει στα πλαϊνά. Το θερμόμετρο κολλάει και αν χτυπήσεις λίγο το καπάκι με το χέρι σου ξεκολλάει και ανεβαίνει. Καλά δεν το συζητώ για τα μεταλλικά μέρη που αν τα δαγκώσω θα κάνουν λακκούβα.

Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση είναι το κόστος της μπουκάλας! £40 η εγγύηση και £31 τα 5 λίτρα ή £51 τα 13 λίτρα. Μιλάμε έπαθα σοκ. Δώσαμε £71 δλδ για την πρώτη 5λιτρη μπουκάλα!!! Δεν είχα αέριο όταν ήμουν και γω εκεί και δεν ήξερα τι τιμές παίζουν! 

Μείγμα έχει η μπουκάλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Καλή απελευθέρωση! Να πάνε όλα καλά!

Με τέτοιες τιμές στις μπουκάλες και στο γέμισμα, απορώ αν συμφέρει να έχεις μια τέτοια ψησταριά, εκτός αν το ηλεκτρικό ρεύμα είναι ακόμα πιο ακριβό…

Ευχαριστω!!

Η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα ψαξει για μπουκαλες γιατι δεν ειχα χρησιμοποιησει ποτε. Το ρευμα και το γκαζι μια χαρα τιμες εχουν νομιζω, 0.15€/kwh το ρευμα και 0.04€ το φυσικο αεριο. 

47 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Μείγμα έχει η μπουκάλα?

Προπανιο πηραμε, οπως λεει ο κατασκευαστης σχεδον σε ολες τις ψησταριες που εχω δει. Μειγμα δεν πουλανε απ οτι ειδα, μαλλον ειναι ελληνικη πατεντα. Εχουν προπανιο με βιδα και τις καινουριες με το κουμπωμα και εχουν και βουτανιο σκετο.

Εδω μια εικονα που τις εχει ολες τις επιλογες. Ειναι απο γκρουπ για ooni φουρνακια, αλλα ειναι το ιδιο πραγμα. Διαβασα στο γκρουπ αυτο οτι μπορεις να βρεις λιγο πιο φθηνο γεμισμα, αλλα στην περιοχη που γυρισαμε ολα τα βενζιναδικα και 2-3 καταστηματα με ψησταριες, βρηκαμε διαθεσιμη μονο σε μια BP.

217168116_939759616583670_1214683056316917061_n.jpg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Weber Q2000 . Είχα ψήσει πριν 4-5 μήνες μια τσιπούρα και ένα φαγκρι σκέτη αποτυχία, απλά έμεινε όλη πέτσα στην μαντεμενια σχαρα.

Σκέφτηκα λοιπόν ότι δεν γίνεται να ψήσω ψάρια εκεί . Αύριο όμως λέω να ξανά προσπαθήσω

Μήπως μπορεί κανείς να δώσει αναλυτικές  οδηγίες για τα ψάρια ώστε να μην κολλάνε ; (Αγόρασα και Αυτή την σχάρα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomiaistas είπε

Έχω μια Weber Q2000 . Είχα ψήσει πριν 4-5 μήνες μια τσιπούρα και ένα φαγκρι σκέτη αποτυχία, απλά έμεινε όλη πέτσα στην μαντεμενια σχαρα.

Σκέφτηκα λοιπόν ότι δεν γίνεται να ψήσω ψάρια εκεί . Αύριο όμως λέω να ξανά προσπαθήσω

Μήπως μπορεί κανείς να δώσει αναλυτικές  οδηγίες για τα ψάρια ώστε να μην κολλάνε ; (Αγόρασα και Αυτή την σχάρα )

Φαντάζομαι έχεις κάνει καλό seasoning στις σχάρες και τις διατηρείς καθαρές. Ένα απλό κόλπο είναι να κόψεις ένα κρεμμύδι και να το περάσεις πάνω στην καυτή σχάρα πριν βάλεις το ψάρι. Επίσης αλατίζεις και λαδώνεις (όχι υπερβολικά) το ψάρι πριν το βάλεις στην σχάρα.

Με αυτό τον τρόπο δεν θα σου κολλήσει το ψάρι στην σχάρα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...