Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Τελικά πήρα την KENTON NATERIAL με τους 4 καυστήρες, μαζί με την κουκούλα της, μία ακόμη σχάρα για την θέση της μαντεμένιας πλάκας, την σούβλα με το μοτέρ και φυσικά μια τσιμπίδα και ένα βουρτσάκι καθαρισμού.

Οι μαντεμένιες σχάρες έχουν επικάλυψη εμαγιέ. Καλό ή κακό δεν ξέρω (στο μυαλό μου είχα το μαντέμι στη φυσική του μορφή).

Ερώτηση 1η:  Χρειάζεται και αυτό το είδος σχάρας seasoning ή όχι λόγω του εμαγιέ;

Ερώτηση 2η:  Θα χρειαστώ φιάλη υγραερίου και ρυθμιστή (προπανίου είναι καλύτερα διαβάζω εδώ). Να πάρω μεταλλική φιάλη, που βρίσκω κοντά μου ή να πάρω εξ' αρχής πλαστική φιάλη Coral Gas PRIME που είναι πιο ελαφριά, με καλύτερο και ασφαλέστερο ρυθμιστή αλλά δεν υπάρχει κοντά μου;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

26 λεπτά πριν, mantzoumis είπε

Καλησπέρα. Τελικά πήρα την KENTON NATERIAL με τους 4 καυστήρες, μαζί με την κουκούλα της, μία ακόμη σχάρα για την θέση της μαντεμένιας πλάκας, την σούβλα με το μοτέρ και φυσικά μια τσιμπίδα και ένα βουρτσάκι καθαρισμού.

Οι μαντεμένιες σχάρες έχουν επικάλυψη εμαγιέ. Καλό ή κακό δεν ξέρω (στο μυαλό μου είχα το μαντέμι στη φυσική του μορφή).

Ερώτηση 1η:  Χρειάζεται και αυτό το είδος σχάρας seasoning ή όχι λόγω του εμαγιέ;

Ερώτηση 2η:  Θα χρειαστώ φιάλη υγραερίου και ρυθμιστή (προπανίου είναι καλύτερα διαβάζω εδώ). Να πάρω μεταλλική φιάλη, που βρίσκω κοντά μου ή να πάρω εξ' αρχής πλαστική φιάλη Coral Gas PRIME που είναι πιο ελαφριά, με καλύτερο και ασφαλέστερο ρυθμιστή αλλά δεν υπάρχει κοντά μου;  

1. Όχι 

2. Εξαρτάται το ποσό μακριά σου είναι η coral, πχ στο αλλο χωριό η μιλας οτι στο ενα πας με τα πόδια κ στο αλλο 3 λεπτα με το αμαξι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mantzoumis είπε

Ερώτηση 2η:  Θα χρειαστώ φιάλη υγραερίου και ρυθμιστή (προπανίου είναι καλύτερα διαβάζω εδώ). Να πάρω μεταλλική φιάλη, που βρίσκω κοντά μου ή να πάρω εξ' αρχής πλαστική φιάλη Coral Gas PRIME που είναι πιο ελαφριά, με καλύτερο και ασφαλέστερο ρυθμιστή αλλά δεν υπάρχει κοντά μου;  

To manual της ψησταριάς τι προτείνει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mantzoumis είπε

Καλησπέρα. Τελικά πήρα την KENTON NATERIAL με τους 4 καυστήρες, μαζί με την κουκούλα της, μία ακόμη σχάρα για την θέση της μαντεμένιας πλάκας, την σούβλα με το μοτέρ και φυσικά μια τσιμπίδα και ένα βουρτσάκι καθαρισμού.

Οι μαντεμένιες σχάρες έχουν επικάλυψη εμαγιέ. Καλό ή κακό δεν ξέρω (στο μυαλό μου είχα το μαντέμι στη φυσική του μορφή).

Ερώτηση 1η:  Χρειάζεται και αυτό το είδος σχάρας seasoning ή όχι λόγω του εμαγιέ;

Ερώτηση 2η:  Θα χρειαστώ φιάλη υγραερίου και ρυθμιστή (προπανίου είναι καλύτερα διαβάζω εδώ). Να πάρω μεταλλική φιάλη, που βρίσκω κοντά μου ή να πάρω εξ' αρχής πλαστική φιάλη Coral Gas PRIME που είναι πιο ελαφριά, με καλύτερο και ασφαλέστερο ρυθμιστή αλλά δεν υπάρχει κοντά μου;  

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις seasoning. Στην θέση σου πάντως θα το έκανα.

Η φιάλη prime δεν είναι εξ ολοκλήρου πλαστική. Πλαστικό είναι μόνο το πάνω μέρος. Η go gas είναι εξ ολοκλήρου πλαστική, όμως είναι με μείγμα και μόνο 5kg.

Το θέμα είναι το κατά πόσο είσαι διατεθειμένος να κάνεις ταξίδι (εντός ή εκτός εισαγωγικών) κάθε φορά που θα θέλεις να πάρεις φιάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Φιάλες (πλαστικές), Coral Gas και Petrogas, έχουν προμηθευτές μέσα στην πόλη της Θεσσαλονίκης. Εγώ μένω περίπου 30 χιλιόμετρα μακριά. Απλά το δέλεαρ της πλαστικής είναι το μισό της απόβαρο σε σχέση με την μεταλλική και φυσικά ο νέος και ασφαλέστερος ρυθμιστής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαντάζομαι οτι πας συχνά Θεσσαλονίκη κέντρο κ κανεις αυτα τα 30κμ ουτως η άλλος  σωστα; εστω μια φορα τη βδομάδα;

αν ναι τότε θα πάρεις 2 μπουκάλες απο την αρχή κ οταν αδιασει η μία  θα βάλεις την αλλη να μην ξεμείνεις κ οταν πας για τη δουλειά σου Θεσσαλονίκη παίρνεις μαζι σου κ την άδεια για αλλαγή χώρις πίεση οτι δεν έχεις αεριο να ψήσεις 

 

Αυτο με τις 2 μπουκάλες βασικα καλο θανταν να το κάνεις ανεξάρτητος coral η petrogaz γτ είναι πολυ πρακτικό κ δε ξεμενεις ποτε στο ψήσιμο 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση-συμβουλή σου.

Πραγματικά έτσι το σκέφτομαι και εγώ. Μία φιάλη τώρα για το στήσιμο και τις πρώτες δοκιμές-ψησίματα και αμέσως στην πρώτη ευκαιρία μία δεύτερη φιάλη.

Πρέπει να επιλέξω όμως το είδος της φιάλης πριν την αγορά της, για να μη πάρω άλλο ρυθμιστή στην αρχή και άλλο μετά.

Και η επιλογή πρέπει να γίνει άμεσα, γιατί έρχονται πολύ σύντομα αυξήσεις σε φιάλες και υγραέρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω σου πα ξεκάθαρα οτι απο τη στιγμη που κατεβαίνεις 1 φορα τη βδομάδα Θεσσαλονίκη θα πας σε coral κ μαλιστα τη γκρι μπουκαλα,  εαν όχι κ πας 1 φορα το μηνα ξέρω γω θα πας σε πετρογκαζ που χει κοντά σου κ τέλος.  Ο ρυθμιστής εχει 15 ευρω αν κάνεις κουβέντα μονο για αυτο το κομμάτι,  άντε 20 στη shell 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mantzoumis είπε

Καλημέρα. Φιάλες (πλαστικές), Coral Gas και Petrogas, έχουν προμηθευτές μέσα στην πόλη της Θεσσαλονίκης. Εγώ μένω περίπου 30 χιλιόμετρα μακριά. Απλά το δέλεαρ της πλαστικής είναι το μισό της απόβαρο σε σχέση με την μεταλλική και φυσικά ο νέος και ασφαλέστερος ρυθμιστής. 

Ανατολικα η δυτικα βρισκεσαι;;;;

Αν εισαι  ανατολικα κοντα σε μια Περαια -Αγια Τριαδα , πες μου και  θα σου πω τι κανω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mantzoumis είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση-συμβουλή σου.

Πραγματικά έτσι το σκέφτομαι και εγώ. Μία φιάλη τώρα για το στήσιμο και τις πρώτες δοκιμές-ψησίματα και αμέσως στην πρώτη ευκαιρία μία δεύτερη φιάλη.

Πρέπει να επιλέξω όμως το είδος της φιάλης πριν την αγορά της, για να μη πάρω άλλο ρυθμιστή στην αρχή και άλλο μετά.

Και η επιλογή πρέπει να γίνει άμεσα, γιατί έρχονται πολύ σύντομα αυξήσεις σε φιάλες και υγραέρια. 

Η coral έχει και υπηρεσία που στις φέρνει σπίτι. Δεν ξέρω αν ισχύει στην δική σου περίπτωση,  όμως μπορείς να ρωτήσεις.

D9085D7B-A2D4-44B1-858D-51021EAE8946.jpeg.9d13a131703e09c65339847760033815.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από πολλούς μήνες που ψήνω με έναν συγκεκριμένο τρόπο τις μπριζόλες, είπα να δοκιμάσω και μια διαφορετική τεχνική. Αυτή την φορά, δεν άφησα το κρέας με ένα μόνο γύρισμα και με το καπάκι κλειστό αλλά έκανα συνέχεια γυρίσματα ανα 1 λεπτό. Επίσης δώθηκε ιδιαίτερη προσοχή τόσο στην προετοιμασία αλλά και μετά το ψήσιμο στο να ξεκουραστεί το κρέας για 5 λεπτά.  Το αποτέλεσμα μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλύτερο με την νέα τεχνική και το κρέας πολύ μαλακό και καλοψημένο. Σας το συστήνω λοιπόν

Σταβλίσια μπριζόλα 500 γρ

Προετοιμασία:  Εμεινε έξω από το ψυγείο για 1-2 ώρες ώστε να φτάσει στην θερμοκρασία δωματίου και έγινε 

και ένα ελαφρύ μαρινάρισμα & αλάτισμα με χοντρό αλάτι.

Ψήσιμο: 180-200 βαθμούς και γυρίσματα ανα 1 λ 

Μετά το ψήσιμο:  Ξεκούραση για 5 λεπτά, λίγο βούτηρο και πιπέρι  

 

Xiaomi20213.jpg

Επεξ/σία από costas_
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, costas_ είπε

Μετά από πολλούς μήνες που ψήνω με έναν συγκεκριμένο τρόπο τις μπριζόλες, είπα να δοκιμάσω και μια διαφορετική τεχνική. Αυτή την φορά, δεν άφησα το κρέας με ένα μόνο γύρισμα και με το καπάκι κλειστό αλλά έκανα συνέχεια γυρίσματα ανα 1 λεπτό. Επίσης δώθηκε ιδιαίτερη προσοχή τόσο στην προετοιμασία αλλά και μετά το ψήσιμο στο να ξεκουραστεί το κρέας για 5 λεπτά.  Το αποτέλεσμα μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλύτερο με την νέα τεχνική και το κρέας πολύ μαλακό και καλοψημένο. Σας το συστήνω λοιπόν

Σταβλίσια μπριζόλα 500 γρ

Προετοιμασία:  Εμεινε έξω από το ψυγείο για 1-2 ώρες ώστε να φτάσει στην θερμοκρασία δωματίου και έγινε 

και ένα ελαφρύ μαρινάρισμα & αλάτισμα με χοντρό αλάτι.

Ψήσιμο: 180-200 βαθμούς και γυρίσματα ανα 1 λ 

Μετά το ψήσιμο:  Ξεκούραση για 5 λεπτά, λίγο βούτηρο και πιπέρι  

 

Xiaomi20213.jpg

Πολυ ωραια φαινεται, αρα στην ουσια την εψησες με ανοιχτο το καπακι εντελως? Η ανοιγοκλεινες ανα 1 λεπτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...