Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χοιρινό με μαρινάδα όλο το βράδυ και αύριο θα μπει στην σούβλα. Έχω πάρει το θερμόμετρο από το eshop. Είναι αυτό της στιγμής για να έχω μια εικόνα;

IMG-20211211-173734.jpg

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

3 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Στο παρακάτω λινκ μπορείς να βρεις έναν καλό οδηγό 

https://www.napoleon.com/en/nl/barbecues/blog/how-deep-clean-your-napoleon-bbq

Επίσης υπάρχουν πολλά αντίστοιχα βιντεάκια 

Αφαιρώντας τους καυστήρες θα σου δώσει καλύτερο «χέρι» για να καθαρίσεις τον κάδο.

Ilpapacha σε ευχαριστώ πολύ.. 

Στο 2ο βίντεο από ότι βλέπω τα flavorized πλένονται κανονικά. Ισχύει και για την spirit αυτό? Οι καυστήρες για να βγουν είναι μόνο αυτές οι βίδες που φαίνονται η πρέπει να προσέξω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Μια πρόταση για χριστουγεννιάτικο τραπέζι από την Μυρσίνη

 

Η Μυρσίνη έχει πάει σε άλλο επίπεδο σε ότι αφορά το μαρινάρισμα και το ψήσιμο των κρεάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Ilpapacha σε ευχαριστώ πολύ.. 

Στο 2ο βίντεο από ότι βλέπω τα flavorized πλένονται κανονικά. Ισχύει και για την spirit αυτό? Οι καυστήρες για να βγουν είναι μόνο αυτές οι βίδες που φαίνονται η πρέπει να προσέξω κάτι?

Τα flavorizer bars στο 2ο βίντεο είναι ανοξείδωτα. Της Spirit είναι εμαγιέ με πορσελάνινη επίστρωση. Μπορείς να τα πλύνεις, απλά μην τα αφήσεις να μουλιάσουν. Μόλις τα πλύνεις χρησιμοποίησε πετσέτα/χαρτί κουζίνας να τα σκουπίσεις.

Για τους καυστήρες, ξεβιδώνεις την βίδα που έχουν και τους βγάζεις υπό γωνία. Πρόσεχε μόνο μην τους τραβήξεις απότομα. Νομίζω πως στο πίσω μέρος έχουν το ηλεκτρόδιο της ανάφλεξης, όπου θα χρειαστεί να το βγάλεις.

 

1 ώρα πριν, ep1 είπε

Χοιρινό με μαρινάδα όλο το βράδυ και αύριο θα μπει στην σούβλα. Έχω πάρει το θερμόμετρο από το eshop. Είναι αυτό της στιγμής για να έχω μια εικόνα;

IMG-20211211-173734.jpg

 

 

Από την στιγμή που το έχεις, μπορείς να το δοκιμάσεις και να δεις πόσο χρόνο θέλει να σου δείξει θερμοκρασία. Λογικά 2-3 δευτερόλεπτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά εδώ τα μοσχαρίσια κομμάτια -που κάποτε ήταν μαζί αλλά τα χώρισα για ευκολία-  υπάρχει καμιά ιδέα πως να τα μαγειρέψουμε?
Σκέφτομαι και την επιλογή sous vide αν συμφωνείτε..
2kg συνολικό βάρος...

20211211_202233.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα. Σήμερα έγινε η πρώτη δοκιμή μιας και οι υποχρεώσεις και ο καιρος την προηγούμενη εβδομάδα δεν βοήθησαν.

Την έκαψα το πρωί όπου έφτασε μέχρι τα 600 F σταθερά. Αφού κρύωσε λίγο, λάδωμα και μετά το απογευματάκι λιπαρά λουκάνικα και χοιρινές λαιμού για δοκιμή αναφλέξεων και κοτοπουλάκι στήθος για δοκιμή στο αν στεγνώνει ή όχι κτλ. 

Έπαιξα και λίγο με τους διακόπτες για δοκιμή στη θερμοκρασία εν ώρα ψησίματος.

Γενικά πολύ θετικές εντυπώσεις. Το ασυναγώνιστο ήταν οτι από τη στιγμή που πάτησα το κουμπί έφαγα σε 23 λεπτά (αφού ετριψα και σχάρες). Δεν υπάρχει αυτό... Τα κρέατα δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο αλλά μου άρεσε πάρα πολύ το ψήσιμο στο κοτόπουλο που δεν το στέγνωσε. 

Τώρα μετά από αυτή τη δοκιμή έρχεται η ώρα του Μόσχου (t-bone, ribeye) και του βουβαλιού μιας και αυτά τα ψησίματα με ώθησαν να την πάρω...

Ευχαριστώ για τη βοήθεια που προσφέρετε.

IMG_20211211_124004.jpg

IMG_20211211_175154.jpg

IMG_20211211_180005.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@biovaggoulas η φωτογραφία σου με τους καυστήρες αναμμένους, οι σχάρες πεντακάθαρες και όλη η ψησταριά να γυαλίζει υπο το μπλε φως είναι νομίζω αριστούργημα!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Τα flavorizer bars στο 2ο βίντεο είναι ανοξείδωτα. Της Spirit είναι εμαγιέ με πορσελάνινη επίστρωση. Μπορείς να τα πλύνεις, απλά μην τα αφήσεις να μουλιάσουν. Μόλις τα πλύνεις χρησιμοποίησε πετσέτα/χαρτί κουζίνας να τα σκουπίσεις.

Για τους καυστήρες, ξεβιδώνεις την βίδα που έχουν και τους βγάζεις υπό γωνία. Πρόσεχε μόνο μην τους τραβήξεις απότομα. Νομίζω πως στο πίσω μέρος έχουν το ηλεκτρόδιο της ανάφλεξης, όπου θα χρειαστεί να το βγάλεις.

 

 

Ilpapacha αν τελικά δεν βγάλω τους καυστήρες και πλύνω με νερό τον κάδο με νερό θα υπάρξει πρόβλημα με τους καυστήρες αν π.χ τους ακουμπήσω με το σφουγγάρι? 

Καλή Κυριακή σε όλους! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, iliast33 είπε

Ilpapacha αν τελικά δεν βγάλω τους καυστήρες και πλύνω με νερό τον κάδο με νερό θα υπάρξει πρόβλημα με τους καυστήρες αν π.χ τους ακουμπήσω με το σφουγγάρι? 

Καλή Κυριακή σε όλους! 

Οι καυστήρες είναι ανοξείδωτοι και δεν πρόκειται να πάθουν κάτι αν τους ακουμπήσεις με το σφουγγάρι. Μπορείς να τους τρίψεις/καθαρίσεις με ατσάλινη βούρτσα, να χρησιμοποιήσεις ακόμα και τρυπάνι για να ξεβουλώσεις τις οπές.


Αν σε απασχολήσει η πιθανότητα να πέσει νερό μέσα στους καυστήρες, μπορείς κάλλιστα να τους τυλίξεις πχ με ένα αλουμινόχαρτο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Αν σε απασχολήσει η πιθανότητα να πέσει νερό μέσα στους καυστήρες, μπορείς κάλλιστα να τους τυλίξεις πχ με ένα αλουμινόχαρτο

Καθε φορα που καθαριζω αυτο κανω. Οχι για το νερο, αλλα για τα υπολειμματα απο αυτα που τριβω γυρω γυρω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Καθε φορα που καθαριζω αυτο κανω. Οχι για το νερο, αλλα για τα υπολειμματα απο αυτα που τριβω γυρω γυρω

Ακριβώς. Είναι ένας απλός τρόπος να τους προφυλάξεις κατά τον καθαρισμό, εφόσον δεν τους αφαιρέσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμο παιδιά σε 1:53. Το χαρτί το έβγαλα στα 30 τελικά. Το θερμόμετρο βόλεψε πάρα πολύ αφού έπαιρνα μετρήσεις σε 3-4 διαφορετικά σημεία και μου έδειχνε σε 5 δευτερόλεπτα.

IMG-20211212-134243.jpg

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαράκι σήμερα. Φαγκρακια των 750γρ έκαστο. 
 

εκανα ρεσετ το ρυθμιστή συνεχίζει να έχει σκασίματα κ πορτοκαλί φλόγα όπως φαινεται. Θα αλλάξω φιάλη την άλλη εβδομάδα και εάν δεν είναι αυτό θα πάρω αντιπροσωπεία να δούμε τι φταίει…

 

τωρα σκεφτομαι το καθάρισμα 😞 καθως έχει ψήσει 4 φορές κρέας και τώρα ψαρι όποτε ήρθε η ώρα 😂

 

337431D5-4E69-4D63-B8E0-EFC4FC957F78.jpeg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...