Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, screwman είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Έχει βρει κανένας καμία ψεκαστήρα για λάδι? Έχω πάρει μία της Broil King αλλά δεν μου το έκανε ποτέ σπρέυ-χρησιμοποιώ ελαιολαδο δικής μου παραγωγής αν κάνει κάποια διαφορά.

Δοκιμασα 3-4 ψεκαστηρια και ολα ηταν χαλια. Πηρα ετοιμο σπρευ/αεροσολ κραμβελαιο απο mymarket και  ειναι τρομερο. Σε 4-5 δευτερολεπτα εχεις κανει ολη τη σχαρα. Ασε το ελαιολαδο για τη χωριατικη, ουτως ή αλλως δεν κανει για σχαρα.

https://www.themart.gr/fytiko-ladi-formatto-500g-2113355200013.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Στις 25/1/2022 στις 9:28 ΜΜ, ilpapacha είπε

Κι ένα συγκριτικό βιντεάκι Freestyle με Spirit

 

Στα χαρακτηριστικά των bbq μεταξύ napoleon και Weber βλέπω ότι για την ίδια επιφάνεια ψησίματος (με η όχι τον ιδιο αριθμό καυστήρων) η napoleon έχει περισσότερα BTUs... Πράγμα που βλέπουμε ως συνήθως σε φθηνιαρικες κατασκευές με πολλές απώλειες θερμότητας και κενά όπως λέει και η ίδια η Weber στο Site τής.... Αν η napoleon είναι καλή κατάσχεση πως εξηγείται τέτοια διαφορά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, dextergsxr είπε

Στα χαρακτηριστικά των bbq μεταξύ napoleon και Weber βλέπω ότι για την ίδια επιφάνεια ψησίματος (με η όχι τον ιδιο αριθμό καυστήρων) η napoleon έχει περισσότερα BTUs... Πράγμα που βλέπουμε ως συνήθως σε φθηνιαρικες κατασκευές με πολλές απώλειες θερμότητας και κενά όπως λέει και η ίδια η Weber στο Site τής.... Αν η napoleon είναι καλή κατάσχεση πως εξηγείται τέτοια διαφορά???

Φανταζομαι ότι δεν σημαινει οτι η Ναπολεον, εν προκειμένο, ειναι κακης ποιότητας...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dextergsxr είπε

Στα χαρακτηριστικά των bbq μεταξύ napoleon και Weber βλέπω ότι για την ίδια επιφάνεια ψησίματος (με η όχι τον ιδιο αριθμό καυστήρων) η napoleon έχει περισσότερα BTUs... Πράγμα που βλέπουμε ως συνήθως σε φθηνιαρικες κατασκευές με πολλές απώλειες θερμότητας και κενά όπως λέει και η ίδια η Weber στο Site τής.... Αν η napoleon είναι καλή κατάσχεση πως εξηγείται τέτοια διαφορά???

Νομίζω ότι το έβαλε για να ξεχωρίσει από τον ανταγωνισμό, προσφέροντας έναν καυστήρα παραπάνω. Το οποίο βέβαια σε βολεύει να έχεις μεγαλύτερη ευελιξία στο ψήσιμο. Με βάση πάντως το βιντεάκι και οι 2 ψησταριές θα ψήσουν σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Νομίζω ότι το έβαλε για να ξεχωρίσει από τον ανταγωνισμό, προσφέροντας έναν καυστήρα παραπάνω. Το οποίο βέβαια σε βολεύει να έχεις μεγαλύτερη ευελιξία στο ψήσιμο. Με βάση πάντως το βιντεάκι και οι 2 ψησταριές θα ψήσουν σωστά.

Δεν είναι θέμα καυστήρων μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά.... Είναι ότι για την ίδια επιφάνεια ψησίματος έχει πάντα σχεδίων διπλάσια BTUs....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dextergsxr είπε

Δεν είναι θέμα καυστήρων μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά.... Είναι ότι για την ίδια επιφάνεια ψησίματος έχει πάντα σχεδίων διπλάσια BTUs....

Τα παρακάτω άρθρα αναφέρουν μια σχέση μεταξύ BTUs και επιφάνειας ψησίματος

https://www.ferrellgas.com/tank-talk/blog-articles/gas-grill-btu-101-how-many-btus-do-you-need-for-a-grill/
https://www.bbqgalore.com/what-is-a-good-btu-for-gas-grills

Επισημαίνεται ότι μια καλή τιμή είναι ανάμεσα στο 80 με 100

Με βάση τα στοιχεία των εταιρειών 

https://broilkingbbq.com/grills/gem_320/
https://www.weber.com/US/en/grills/gas-grills/spirit/spirit-ii-e-210-gas-grill/44010001.html

https://www.napoleon.com/en/ca/barbecues/products/gas-grills/freestyle-series/freestyle-365-f365dpgt

την καλύτερη απόδοση την έχει, κατά σειρά, Napoleon - Broil King - Weber.

Ουσιαστικά δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια υπερβολή της Napoleon, αλλά να έχει την πιο κατάλληλη/επαρκή απόδοση με βάση την αντίστοιχη επιφάνεια ψησίματος.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dextergsxr είπε

πχ napoleon 425 και spirit e--310 με 3 καυστηρες και ιδια επιφανεια ψησιματος και οι δυο  8.79 η weber 14,25 η napoleon

Αυτό απάντησα στο προηγούμενο ποστ. Από εκεί και πέρα μπορείς να επικοινωνήσεις και με τις εταιρίες, να σου δώσουν απάντηση. Αν το κάνεις, μπορείς να ενημερώσεις κι εμάς εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Αυτό απάντησα στο προηγούμενο ποστ. Από εκεί και πέρα μπορείς να επικοινωνήσεις και με τις εταιρίες, να σου δώσουν απάντηση. Αν το κάνεις, μπορείς να ενημερώσεις κι εμάς εδώ.

εκανα την συγκριση για να δείξω οτι η διαφορα ΔΕΝ ωφειλεται στον 1 καυστηρα παραπανω της freestyle που εγραψες στο σχολιο γιατι στη προηγουμενη γενια με ιδιο αριθμο καυστηρων και επιφανεια παλι η napoleon  εχει μεγαλυτερη ισχυη...

επισης με το αποδοση αν εννοείς ισχυ ναι ειναι αυτη η σειρα αν εννοείς αποδοτικοτητα μια και ψηνουν ολες καλα πρωτα παει η weber και μετα η napoleon αφου για την ιδια επιφανεια χρειαζεται παραπανω btu

Επεξ/σία από dextergsxr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dextergsxr είπε

εκανα την συγκριση για να δείξω οτι η διαφορα ΔΕΝ ωφειλεται στον 1 καυστηρα παραπανω της freestyle που εγραψες στο σχολιο γιατι στη προηγουμενη γενια με ιδιο αριθμο καυστηρων και επιφανεια παλι η napoleon  εχει μεγαλυτερη ισχυη...

επισης με το αποδοση αν εννοείς ισχυ ναι ειναι αυτη η σειρα αν εννοείς αποδοτικοτητα μια και ψηνουν ολες καλα πρωτα παει η weber και μετα η napoleon αφου για την ιδια επιφανεια χρειαζεται παραπανω btu

Καταρχάς δεν βρίσκω τον λόγο που γράφεις με κεφαλαία …

Εχω παραθέσει συγκεκριμένα άρθρα που αναφέρουν ότι το πηλίκο των BTUs με  την επιφάνεια ψησίματος, θα πρέπει να είναι μεταξύ 80 με 100, για να θεωρείται καλό.

1F7F94DC-2E74-427A-87EE-5EDF5EC93C34.jpeg.a5dad7793b89d9001de0601e8b32f307.jpeg

Δεν αναφέρουν το πόσους καυστήρες έχει η κάθε ψησταριά. Ο υπολογισμός γίνεται με τα BTUs και την επιφάνεια ψησίματος.

Πολύ εύκολα θα μπορούσε κάποιος να ερμηνεύσει ότι έχοντας περισσότερα BTUs για την ίδια επιφάνεια, τότε μπορεί πιο εύκολα/γρήγορα να πιάσει θερμοκρασία η ψησταριά και να την διατηρήσει. Ακόμα και ότι για να πιάσει πχ 100 βαθμούς δεν χρειάζεται να γυρίσεις τον διακόπτη στην μέση, καθώς την θερμοκρασία αυτή την πιάνει με τον διακόπτη στο ελάχιστο.

Με βάση τα παραπάνω, ανέφερα ότι θα ήταν προτιμότερο να απευθυνθείς στην κάθε εταιρεία, όπου μπορεί να σου δώσει διαφορετική ερμηνεία/εξήγηση και στη συνέχεια θα μπορούσες να ενημερώσεις κι εμάς.

Η δική μου άποψη, με βάση αυτά που διάβασα, είναι αυτή που αποτύπωση και σε προηγούμενο ποατ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας δεν γραφω με κεφαλαια γραφω αλλα με μικρα.... με κεφαλαια εγραψα μονο μαι λεξη 'ΔΕΝ' και αυτο για να την τονισω...

δευτερων εγω στην αρχικη μου ερωτηση δεν μιλησα για αριθμο καυστηρων αλλα για btu ανα επιφανεια ψησιματος ασχετα με αριθμο καυστηρων... εσυ ανεφερθηκες στον αριθμο καυστηρων εδω.... για αυτο και εβαλα το ΔΕΝ με κεφαλαια για να γινει κατανοητο το οτι δεν λαμβανω υποψην τον αριθμο καυστηρων αλλα τα btu σε σχεση με την επιφανεια

9 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Νομίζω ότι το έβαλε για να ξεχωρίσει από τον ανταγωνισμό, προσφέροντας έναν καυστήρα παραπάνω. Το οποίο βέβαια σε βολεύει να έχεις μεγαλύτερη ευελιξία στο ψήσιμο. Με βάση πάντως το βιντεάκι και οι 2 ψησταριές θα ψήσουν σωστά.

επισης το να ρωτησω την εταιρια δεν νομιζω να εχει νοημα γιατι οποια και να ρωτησω σιγουρα θα μου πει κατι (εστω και αναληθες) για να προωθησει το μοντελο της...

τελος συγκριτικα με weber και napoleon freestyle θα μπορουσε να ειναι θεμα απωλειων μια και η napoleon στο κατω μερος δεν ειναι μονοκοματο το box με μια τρυπα αλλα ο πατος τις ειναι συρταροτος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dextergsxr είπε

καταρχας δεν γραφω με κεφαλαια γραφω αλλα με μικρα.... με κεφαλαια εγραψα μονο μαι λεξη 'ΔΕΝ' και αυτο για να την τονισω...

δευτερων εγω στην αρχικη μου ερωτηση δεν μιλησα για αριθμο καυστηρων αλλα για btu ανα επιφανεια ψησιματος ασχετα με αριθμο καυστηρων... εσυ ανεφερθηκες στον αριθμο καυστηρων εδω.... για αυτο και εβαλα το ΔΕΝ με κεφαλαια για να γινει κατανοητο το οτι δεν λαμβανω υποψην τον αριθμο καυστηρων αλλα τα btu σε σχεση με την επιφανεια

επισης το να ρωτησω την εταιρια δεν νομιζω να εχει νοημα γιατι οποια και να ρωτησω σιγουρα θα μου πει κατι (εστω και αναληθες) για να προωθησει το μοντελο της...

τελος συγκριτικα με weber και napoleon freestyle θα μπορουσε να ειναι θεμα απωλειων μια και η napoleon στο κατω μερος δεν ειναι μονοκοματο το box με μια τρυπα αλλα ο πατος τις ειναι συρταροτος....

Συνεχίζεις, για κάποιο λόγο, να γράφεις με κεφαλαία την συγκεκριμένη λέξη. Όταν κάποιος θέλει να τονίσει ή/και να δώσει έμφαση σε μια λέξη/πρόταση χρησιμοποεί bold…

Κατάλαβα πολύ καλά τι έγραψες, από την αρχή. Δεν χρειάζεται να αναλωθούμε παραπάνω, σε αυτό το κομμάτι.

Έχε υπόψη σου ότι το αφαιρούμενο συρτάρι, στον πάτο του κάδου, θεωρείται ως πλεονέκτημα και μπορείς να το βρεις σε πληθώρα ψησταριών υγραερίου, ανεξαρτήτως τιμής.

Το να ρωτήσεις την κάθε εταιρεία τι πιστεύει για τα προτερήματα του δικού γης μοντέλου, έναντι του ανταγωνισμού ίσως σου δώσει κάτι παραπάνω για να σκεφτείς ή να ψάξεις και να κάνει την επιλογή σου πιο εύκολη.

Οι Freestyle δεν ξέρω αν έχουν έρθει ή όχι (δεν τις βρίσκω στο σκρουτζ). Μπορείς όμως να μιλήσεις με την ελληνική αντιπροσωπεία και να σε ενημερώσει. Το επόμενο που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε ένα κατάστημα, εάν είναι εφικτό, και να δεις και τα 2 μοντέλα που σε ενδιαφέρουν, από κοντά.

Η επιλογή, στην τελική, είναι δική σου και μπορεί να σου κάνει «κλικ» κάποια πιο πολύ ή ακόμα και να αποφασίσεις να πας σε μια τρίτη επιλογή που δεν την είχες βάλει στην αρχική σου σύγκριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Συνεχίζεις, για κάποιο λόγο, να γράφεις με κεφαλαία την συγκεκριμένη λέξη. Όταν κάποιος θέλει να τονίσει ή/και να δώσει έμφαση σε μια λέξη/πρόταση χρησιμοποεί bold…

ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν διαβασες ολοκληρη την απαντηση μου... γιατι αμα την ειχες διαβασει θα ηξερες τον λογο τον οποιο αναφαιρω ξακαθαρα και δεν θα εγραφες ''για καποιο λογο''...(εκτος και αν πρεπει να τον γραψω κια αυτον με κεφαλαια για να στου τραβηξω την προσοχη οπως με την λεξη δεν)....  Επισης το αν θα χρησημοποιουμε κεφαλαια η bold για να δωσουμε εμφαση στον γραπτο λογο ειναι κανονας γραμματικης??? συντακτικου??? τι ακριβως δηλαδη οταν καποιος γραφει σε χαρτι τι θα κανει μια λεξη bold??? η εχει αλλους κανονες οταν γραφουμε σε χαρτι και αλλους οταν γραφουμε στον υπολογιστη???

το οτι ασχολουμαστε με το αν μια λεξη ειναι με bold η με κεφαλαια σε ενα θεμα για ψησταριες αντι να κανουμε συζητηση σχετικα με αυτες τι να πω με ξεπερναει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dextergsxr είπε

ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν διαβασες ολοκληρη την απαντηση μου... γιατι αμα την ειχες διαβασει θα ηξερες τον λογο τον οποιο αναφαιρω ξακαθαρα και δεν θα εγραφες ''για καποιο λογο''...(εκτος και αν πρεπει να τον γραψω κια αυτον με κεφαλαια για να στου τραβηξω την προσοχη οπως με την λεξη δεν)....  Επισης το αν θα χρησημοποιουμε κεφαλαια η bold για να δωσουμε εμφαση στον γραπτο λογο ειναι κανονας γραμματικης??? συντακτικου??? τι ακριβως δηλαδη οταν καποιος γραφει σε χαρτι τι θα κανει μια λεξη bold??? η εχει αλλους κανονες οταν γραφουμε σε χαρτι και αλλους οταν γραφουμε στον υπολογιστη???

το οτι ασχολουμαστε με το αν μια λεξη ειναι με bold η με κεφαλαια σε ενα θεμα για ψησταριες αντι να κανουμε συζητηση σχετικα με αυτες τι να πω με ξεπερναει...

Σε όλες τις απαντήσεις που έδωσα, μίλησα για τις ψησταριές.  Έκανα και την επισήμανση όμως στον τρόπο που μεταχειρίστηκες τα κεφαλαία γράμματα (το οποίο το έκανες ξανά). Αν είναι κανόνες γραμματικής ή όχι, Θα έπρεπε να το γνωρίζεις ήδη και όχι να με ρωτάς.

Σε αυτό το τόπικ έχω «συνομιλήσει» με αρκετά μέλη, ακόμα κι αν η απάντηση σε αυτό που ρώταγαν ήταν στην προηγούμενη σελίδα ή στις αρχικές.

Το πως «γράφει» κάποιος δεν έχει να κάνει με το θέμα που βρίσκεται…

Προσωπικά, έχω απαντήσει σε όλα ή σχεδόν σε όλα τα ποστ που έκανες σε αυτό το θέμα.

Επειδή όμως ο τρόπος μου σε ξεπερνάει…ενδεχομένως να μπορέσει να σε βοηθήσει καλύτερα κάποιο άλλο μέλος σε αυτό που θέλεις/ρωτάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2022 στις 2:50 ΜΜ, screwman είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Έχει βρει κανένας καμία ψεκαστήρα για λάδι? Έχω πάρει μία της Broil King αλλά δεν μου το έκανε ποτέ σπρέυ-χρησιμοποιώ ελαιολαδο δικής μου παραγωγής αν κάνει κάποια διαφορά.

@screwmanμακρια από ελαιόλαδο!!! Δεν κάνει για αυτό το ψήσιμο:

1) έχει χαμηλό σημείο καπνού, δηλαδή γινεται τοξικό ουσιαστικά πολύ σύντομα. Ψαξε για σημείο καπνίσματος του κάθε λαδιού. Στην ουσία καταλύτη θες και να μην κολλήσει και οχι λάδι διατροφικά καλό. Όποτε σπορέλαια και ραφιναρισμένα μάλιστα είναι πολύ καλύτερα. Αν έχεις δίκη σου παραγωγή δες μήπως σου δώσουν πυρηνέλαιο ραφηναρισμενο.

μετα το ψήσιμο αν θες βάλε το καλό λαδακι σου φρέσκο και αψητο στη σαλάτα η στο φαγητό σου

2) το ελαιόλαδο έχει χοντρά μόρια/ενωσεισ και δεν απορροφάται τόσο εύκολα από το μαντεμι για να κάνει αντικολλητικη μεμβράνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...