Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xsaviola28 είπε

ακριβώς κρατάνε τα 2 κομμάτια χαλκοσωλήνα για να γυρίζει η σούβλα, εύκολη και τελικά αποδοτική πατέντα. Δε πρόλαβα φώτο μετά ήταν όλοι με το πιρούνι στο χέρι για δοκιμή χα χα.

Ωραία λύση η χαλκοσωλήνα...

Δεν θα ηταν καλύτερο να εμεναν σταθερα τα κομμάτια χαλκοσωληνα και να περιστρεφοταν η τετράγωνη σουβλα εντός τους?

Έτσι πιστευω ότι δεν θα είχες καθολου τριβή με το αλουμίνιο στις εσοχές της ψησταριάς...

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Θα βγαλουν παλι 10 διαφορετικους κωδικους. Με ψηφιακο θερμομετρο, με αναλογικο, με ντουλαπακι, χωρις ντουλαπακι, με λαμπακι εσωτερικο, με λαμπακι στους διακοπτες κλπ.

Δεν ξερω τελικα τι ειναι καλυτερο, το εξωτερικο sear zone της napoleon με infrared σε ενα μικρο κομματακι ή ενα μεγαλο εσωτερικο sear zone απλα με ενα εξτρα καυστηρα; Μαλλον το συστημα της ναπολεον λεω με μια πρωτη ματια.

Το μεγαλο πλεονεκτημα σε σχεση με την παλια ειναι το υψος για τη σουβλα που πρεπει να ειναι διπλασιο και βαλε οπως το βλεπω με μια πρωτη ματια.

Νομιζω ανεβασαν και εγγυηση στα 12 χρονια.

Το βλεπω παντως να ξεκινανε στην Ελλαδα απο 1500€ περιπου.

Με το σύστημα που έχει επιλέξει η Napoleon, σου δίνει μεγαλύτερη ευελιξία ψησίματος, καθώς δεν επηρεάζει το τι ψήνεις μέσα στην κύρια επιφάνεια. 

Το ύψος ναι, φαίνεται ότι το έχουν βελτιώσει ώστε να είσαι πιο άνετος στα ψησίματα με σούβλα. Αναφέρουν ότι παίρνει κρέας με διάμετρο 10 ίντσες (25,4εκ).

17F6300D-8A00-4E69-BF0C-BD4AFDC4BA6D.jpeg.d02a6c626dc20b64e5a840f399caa6e6.jpeg

Η εγγύηση όντως έχει πάει στα 12 έτη

ADBF4D8C-B4D4-4EEA-B69D-994B39620596.jpeg.3696b7128280f91cc5033a0e162d3563.jpeg

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

Ωραία λύση η χαλκοσωλήνα...

Δεν θα ηταν καλύτερο να εμεναν σταθερα τα κομμάτια χαλκοσωληνα και να περιστρεφοταν η τετράγωνη σουβλα εντός τους?

Έτσι πιστευω ότι δεν θα είχες καθολου τριβή με το αλουμίνιο στις εσοχές της ψησταριάς...

Δε το σκέφτηκα καθόλου έτσι αλλά πως θα περνούσε μέσα η σούβλα με το κρέας αν ήταν σταθερή η χαλκοσωλήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα καλοφαγάδες, έχω την veberweber spirit ii e-310, πραγματικά την έχω λιώσει. Μια ερωτήσει ξεφλουδισε ο καδος, αρκετές φορές ψήνω προβατίνα και γίνεται το Έλα να δεις. 

IMG_20220121_130025431.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Καλημέρα καλοφαγάδες, έχω την veberweber spirit ii e-310, πραγματικά την έχω λιώσει. Μια ερωτήσει ξεφλουδισε ο καδος, αρκετές φορές ψήνω προβατίνα και γίνεται το Έλα να δεις. 

IMG_20220121_130025431.jpg

Πιθανόν να είναι τα λίπη. Θέλει απλά καθαρισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Καλημέρα καλοφαγάδες, έχω την veberweber spirit ii e-310, πραγματικά την έχω λιώσει. Μια ερωτήσει ξεφλουδισε ο καδος, αρκετές φορές ψήνω προβατίνα και γίνεται το Έλα να δεις. 

IMG_20220121_130025431.jpg

φοβαμαι οτι ειναι η μπογια... το εχω παθει σε 2 παλιοτερα BBQ (OXI weber, chinese..)

Απαξ και φύγει ξεκιναει η κατρακύλα της σκουριας...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Καλημέρα καλοφαγάδες, έχω την veberweber spirit ii e-310, πραγματικά την έχω λιώσει. Μια ερωτήσει ξεφλουδισε ο καδος, αρκετές φορές ψήνω προβατίνα και γίνεται το Έλα να δεις. 

IMG_20220121_130025431.jpg

Δες αυτό το βίντεο και αυτό που σε ενδιαφέρει είναι στο 1 ,14 λεπτο

Δεν βγαίνει η μπογιά 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skoudinio είπε

Καλημέρα καλοφαγάδες, έχω την veberweber spirit ii e-310, πραγματικά την έχω λιώσει. Μια ερωτήσει ξεφλουδισε ο καδος, αρκετές φορές ψήνω προβατίνα και γίνεται το Έλα να δεις. 

IMG_20220121_130025431.jpg

Δες ένα παλαιότερο ποστ σε αντίστοιχη ερώτηση από τον @tsiro7

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν βρήκα το άρθρο σε ποια σελίδα είναι? Ευκαιρία να την κάνω ένα καλό καθάρισμα. Να πω την αλήθεια δεν μου φαίνεται και εμένα χρώμα αλλά μάλλον λίπος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, skoudinio είπε

 Δεν βρήκα το άρθρο σε ποια σελίδα είναι? Ευκαιρία να την κάνω ένα καλό καθάρισμα. Να πω την αλήθεια δεν μου φαίνεται και εμένα χρώμα αλλά μάλλον λίπος 

Το άρθρο βρίσκεται στο παλιότερο ποστ που έχω κάνει παράθεση και είναι το παρακάτω

https://virtualwebergasgrill.com/2015/08/deep-cleaning-your-weber-gas-grill/

Για όποιον ενδιαφέρεται 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω παρατηρησει ότι πολλοί από εσάς προτιμάτε petrogaz , ετσι και εγώ πήρα  τα κεντρικά της Petrogaz να ρωτήσω που μπορώ να προμηθευτώ στην περιοχή μου. Μου έδωσαν ένα τηλέφωνο από ένα παντοπωλείο🤣!!!! Πήρα τηλέφωνο  το σήκωσε ένας τύπος και μονο δεν με έβρισε, μου είπε ότι δεν δίνει μόνο ανταλλάσσει γιατί έχει μόνο 6 και δεν του φτάνουν  και να πάω στον Ασπρόπυργο στα κεντρικά να πάρω!!!🙄 Πήρα τηλέφωνο πάλι στα κεντρικά τους είπα το συμβάν και μου είπαν ότι μάλλον δεν κατάλαβε , θα του τηλεφωνούσαν να του εξηγήσουν και θα με παρουν πισω , αυτό έγινε πριν από 5 ώρες και ακόμα περιμένω .

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο , αλλά μου έκανε εντύπωση η αντιμετώπιση από μια μεγάλη εταιρεία σαν την petrogaz.

Αρα η Coral gas είναι μονοδρομος.H ερώτηση μου είναι  για φιάλη υγραερίου τι να πάρω προπάνιο ή μίξη?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xsaviola28 είπε

Δε το σκέφτηκα καθόλου έτσι αλλά πως θα περνούσε μέσα η σούβλα με το κρέας αν ήταν σταθερή η χαλκοσωλήνα.

Αν δεν σφηνώσεις τα κομμάτια του χαλκοσωλήνα, τότε δεν θα γυρνάνε μαζι με την σουβλά, αλλά η σουβλα θα γυρνάει μεσα σε αυτά. αρα θα τα κομμάτια του χαλκοσωλήνα θα μενουν (σχετικά) σταθερα στην εγκοπή της ψησταριάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Socrates1977 είπε

Καλησπέρα,

Έχω παρατηρησει ότι πολλοί από εσάς προτιμάτε petrogaz , ετσι και εγώ πήρα  τα κεντρικά της Petrogaz να ρωτήσω που μπορώ να προμηθευτώ στην περιοχή μου. Μου έδωσαν ένα τηλέφωνο από ένα παντοπωλείο🤣!!!! Πήρα τηλέφωνο  το σήκωσε ένας τύπος και μονο δεν με έβρισε, μου είπε ότι δεν δίνει μόνο ανταλλάσσει γιατί έχει μόνο 6 και δεν του φτάνουν  και να πάω στον Ασπρόπυργο στα κεντρικά να πάρω!!!🙄 Πήρα τηλέφωνο πάλι στα κεντρικά τους είπα το συμβάν και μου είπαν ότι μάλλον δεν κατάλαβε , θα του τηλεφωνούσαν να του εξηγήσουν και θα με παρουν πισω , αυτό έγινε πριν από 5 ώρες και ακόμα περιμένω .

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο , αλλά μου έκανε εντύπωση η αντιμετώπιση από μια μεγάλη εταιρεία σαν την petrogaz.

Αρα η Coral gas είναι μονοδρομος.H ερώτηση μου είναι  για φιάλη υγραερίου τι να πάρω προπάνιο ή μίξη?

 

Αυτά είναι, αν θέλει ο άλλος να δουλέψει το κυνηγάει (😄). Εγώ προσωπικά πάντως ήθελα να βάλω και τελικά έβαλα ΕΚΟ. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να βρεις πάντως. Λίγο υπομονή και ελπίζω να βρεις κάποιον επαγγελματία ο οποίος σέβεται και τον καταναλωτή αλλά και τα χρήματά του! Μπουχτίσαμε με τους αχάριστους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Socrates1977 είπε

Καλησπέρα,

Έχω παρατηρησει ότι πολλοί από εσάς προτιμάτε petrogaz , ετσι και εγώ πήρα  τα κεντρικά της Petrogaz να ρωτήσω που μπορώ να προμηθευτώ στην περιοχή μου. Μου έδωσαν ένα τηλέφωνο από ένα παντοπωλείο🤣!!!! Πήρα τηλέφωνο  το σήκωσε ένας τύπος και μονο δεν με έβρισε, μου είπε ότι δεν δίνει μόνο ανταλλάσσει γιατί έχει μόνο 6 και δεν του φτάνουν  και να πάω στον Ασπρόπυργο στα κεντρικά να πάρω!!!🙄 Πήρα τηλέφωνο πάλι στα κεντρικά τους είπα το συμβάν και μου είπαν ότι μάλλον δεν κατάλαβε , θα του τηλεφωνούσαν να του εξηγήσουν και θα με παρουν πισω , αυτό έγινε πριν από 5 ώρες και ακόμα περιμένω .

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο , αλλά μου έκανε εντύπωση η αντιμετώπιση από μια μεγάλη εταιρεία σαν την petrogaz.

Αρα η Coral gas είναι μονοδρομος.H ερώτηση μου είναι  για φιάλη υγραερίου τι να πάρω προπάνιο ή μίξη?

 

Πολλά παντοπωλεία πουλάνε φιάλες υγραερίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...