Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, sndev είπε

τα πιο γευστικα μπιφτεκια ειναι αυτα με το περισσοτερο λιπος περασμενα 2 φορες για να νε ανακατεμένο ομοιομορφα

θες περίπου 65 βαθμους σε υψηλη θερμοκρασια κ ας βγαζει φλόγες

απο τους 60 κ μετα λιώνει κ τρέχει οσο πρέπει (γιαυτο αμα δεις Bib eye κ burger Λένε 60 κ οχι 55 πχ κ ας ειναι μοσχαρι)

ψήνεις με κλειστό καπακι κ ας ακούς τσαφ τσουφ οσο λιγότερο οξυγόνο τόσο λιγότερες αναφλέξεις. εαν καταλαβει οτι εχει αρπαξει κ δε σβηνει τοτε ανοιγεις κ μετακινείς παραπέρα κ ξανακλείνεις. (θα σβήσει μόνη της )

γιαυτο λεμε η καλες ψησταριές κανουν απόσβεση αφου γλυτώνεις απο τέτοιες ταλαιπωρίες σε σημαντικό βαθμό κ κρατανε θερμοκρασιες καλυτερα στα ανοιξε κλεισε  

δοκιμασε μονο ενα μπιφτεκι με το τροπο που σου πα κ ξαναπες μας. επισης οσο πιο λιπαρό τοσο πιο πολυ αλατι να βάζεις η γευση αυξάνετε γεωμετρικά 

Ναι δεν εχω επωνυμη ψησταρια,αλλα μια blackbull grilman (ξερεις, πανω-κατω στην κατηγορια bormann,naterial kenton κτλ με τα γνωστα θεματακια τους..) την εχω μαθει κ την εχω ευχαριστηθει πολυ στον 1 χρονο που την εχω μονο προβατινα δεν εχω ψησει οκ δε τρελαινομαι, θα παρω κ σουβλα αυτο ειναι το επομενο..Περισυ την πηρα 200, φετος 300 πηγε αν ειναι δυνατον η κινεζικη..ωστε οσο πιο λιπαρο,τοσο πιο πολυ αλατι😃..εβαλα 18 γρ αλατι σε 1 κιλο κιμα 50-50 σπαλα μοσχαρι με χοιρινο κι επαιρνε ακομη ..Ψωμι 200γρ καλα τριμμενο, (ισως ηταν πολυ), οχι αυγο-απο μυρωδικα μονο μαϊντανος 2κσ,ριγανη κ θυμαρι και δεν ειχα χρονο το μειγμα μονο 1/2 ωρα ψυγειο.. Θα επανελθω με τα τιπ που δινεις!!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ναι δεν εχω επωνυμη ψησταρια,αλλα μια blackbull grilman (ξερεις, πανω-κατω στην κατηγορια bormann,naterial kenton κτλ με τα γνωστα θεματακια τους..) την εχω μαθει κ την εχω ευχαριστηθει πολυ στον 1 χρονο που την εχω μονο προβατινα δεν εχω ψησει οκ δε τρελαινομαι, θα παρω κ σουβλα αυτο ειναι το επομενο..Περισυ την πηρα 200, φετος 300 πηγε αν ειναι δυνατον η κινεζικη..ωστε οσο πιο λιπαρο,τοσο πιο πολυ αλατι😃..εβαλα 18 γρ αλατι σε 1 κιλο κιμα 50-50 σπαλα μοσχαρι με χοιρινο κι επαιρνε ακομη ..Ψωμι 200γρ καλα τριμμενο, (ισως ηταν πολυ), οχι αυγο-απο μυρωδικα μονο μαϊντανος 2κσ,ριγανη κ θυμαρι και δεν ειχα χρονο το μειγμα μονο 1/2 ωρα ψυγειο.. Θα επανελθω με τα τιπ που δινεις!!!!

 

 

μια χαρα ειναι ολες αμα τις μάθεις .

Δεν υπάρχει λόγος να ανακατεύεις κιμά δοκίμασε σκέτο μοσχαρίσιο κ ζητά να νε ανακατεμένο με λιπαρό κομμάτι(μοσχαρισιο παλι). το ότι ειναι χοιρινο δε σημαίνει οτι είναι πιο λιπαρό. στο χοιρινό το λίπος είναι μαζεμένο σε μια περιοχή σε αντίθεση με το μοσχάρι που είναι ενδομυϊκό.  αν δε σου βάλει λοιπόν απο την λιπαρή περιοχή του χοιρινού τότε κουκουρουκου 

εκτος αν το κανεις για οικονομικούς λόγους

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δες εδω:

 

BTW ένα ενισχυμένο σε τυρί τοστ, ψημένο στη σχάρα δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο. 😁  

Edit: Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ να ανάψει η ψησταριά για αυτό το σκοπό αλλά ένα δύο τοστάκια ενώ ψήνουμε κάτι άλλο, θα είναι νόστιμος μεζές ή εξαιρετική λιχουδιά για κάθε ενδιαφερόμενο, μικρό ή μεγάλο. 😀

Επεξ/σία από est
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, est είπε

BTW ένα ενισχυμένο σε τυρί τοστ, ψημένο στη σχάρα δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο. 😁  

ειδικά οταν εχει πάρει μυρωδιά απο καμένο λίπος προβατίνας και κάθε δαγκωνιά σε ταξιδεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η NATERIAL Kenton βγήκε πάλι σε προσφορά στα 249 
Ψάχνομαι για μια υγραερίου μαξ μέχρι 300 -350ευρο μόνο η ψησταριά 
Η Kenton στο καπάκι έχει διπλή η μονή λαμαρίνα?

Επίσης κοιτάζω και την Blackbull Folder αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Deu164 είπε

Η NATERIAL Kenton βγήκε πάλι σε προσφορά στα 249 
 

Να πας να τη πάρεις και με τα ρέστα του budget πάρε και τη σούβλα της. Έχει αποσπάσει πολύ θετικά σχόλια από κατόχους της εδώ μέσα

Επεξ/σία από skskre
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Tρελη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Tρελη τιμη

Λογικά είναι από κάποιον διαγωνισμό. Για όποιον μπορεί/θέλει να διαθέσει αυτό το ποσό και έχει και τον αντίστοιχο χώρο, είναι εξαιρετική ευκαιρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα!

Έκανα και εγώ την αρχή πέρσι και αγόρασα την Kenton Naterial απο Leroy με τις 3 εστίες. Για την μικρή εμπειρία και ικανότητα που έχω στο θέμα του ψησίματος, είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος!

Τους τελευταίους μήνες βέβαια δεν την έχω χρησιμοποιήσει καθόλου και είναι στην αυλή σκεπασμένη με την αντίστοιχη κουκούλα της Leroy. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω σχετικά με τη φιάλη τώρα που θα την ξαναλειτουργήσω μετά από τόσους μήνες αχρησίας; 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, satoulis είπε

Καλησπέρα στην παρέα!

Έκανα και εγώ την αρχή πέρσι και αγόρασα την Kenton Naterial απο Leroy με τις 3 εστίες. Για την μικρή εμπειρία και ικανότητα που έχω στο θέμα του ψησίματος, είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος!

Τους τελευταίους μήνες βέβαια δεν την έχω χρησιμοποιήσει καθόλου και είναι στην αυλή σκεπασμένη με την αντίστοιχη κουκούλα της Leroy. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω σχετικά με τη φιάλη τώρα που θα την ξαναλειτουργήσω μετά από τόσους μήνες αχρησίας; 

Ευχαριστώ!

Κάνε έναν έλεγχο διαρροών πριν ανάψεις και τσέκαρε οπτικά αν είναι εντάξει λάστιχο και ρυθμιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες στο team

Εχει ψησει κανεις φετα ψαριου ; Πηρα σημερα μυλοκοπι και δεν το εχω ξανακανει

Θερμοκρασια-λεπτα εχει δοκιμασει κανεις να δωσει καμι συμβουλη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...