Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, sndev είπε

Μήπως ειναι Fahrenheit το 500αρι? 

εκτός αν ψήνεις σε κλίβανο 

εισαι ωραιος , δυστυχώς θα μετακομίσω  προς τα κει οποτε το προσθεσα στα επομενα σημεια ενδιαφεροντος μου :P 

Ολα μια συνηθεια ειναι!!😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sndev είπε

Μήπως ειναι Fahrenheit το 500αρι? 

εκτός αν ψήνεις σε κλίβανο 

εισαι ωραιος , δυστυχώς θα μετακομίσω  προς τα κει οποτε το προσθεσα στα επομενα σημεια ενδιαφεροντος μου :P 

900F / 500C

Προφανως ειναι λαθος ενδειξη αλλα μου κανε ιεντυπωση που ειναι τοσο off γι'αυτό ρώτησα.

Επεξ/σία από Keosen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Keosen είπε

900F / 500C

Προφανως ειναι λαθος ενδειξη αλλα μου κανε ιεντυπωση που ειναι τοσο off γι'αυτό ρώτησα.

πια ψησταριά εχεις που εχει θερμόμετρο να δειχνει εως 500? να υπολογιζεις μαξ 300 εαν εχεις καμια καλη να πιανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2022 στις 6:52 ΜΜ, tsiro7 είπε

Πάντως με την ακρίβεια που παίζει γενικά, η ψησταριά έχει βγάλει τα λεφτά της δυο φορές. Έχω ξεχάσει τι θα πει ντελιβερι. 6-7 ευρώ το φθηνότερο burger  και 3 ευρώ για ένα σουβλάκι με τίγκα στα ενισχυτικά γεύσης . Να τα φάνε μόνοι τους. 

Κάνω quote μόνο το ένα από τα τρία σχετικά ποστ, αλλά η ερώτηση απευθύνεται σε όλους: ανάβετε ψησταριά για 2-3 μπέργκερ ή 2-3 σουβλάκια; Η κατανάλωση αερίου και η καθαριότητα της ψησταριάς μετά το ψήσιμο δεν είναι αρνητικός παράγοντας;

Προφανώς είναι καλύτερο να τρως τα δικά σου, καμία αμφισβήτηση... Ειλικρινής είναι η παραπάνω ερώτησή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι πως αλλιώς? Εγώ προσωπικά την χαίρομαι σχεδόν κάθε μέρα ειδικά τώρα το καλοκαίρι. Την ανάβω και για μια μπριζόλα πολλές φορές. Αυτό που κάνω είναι να έχω τέρμα χαμηλά τους ακριανους και ψήνω στο κέντρο αν είναι για μια δυο μπριζόλες. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jonkyr είπε

Κάνω quote μόνο το ένα από τα τρία σχετικά ποστ, αλλά η ερώτηση απευθύνεται σε όλους: ανάβετε ψησταριά για 2-3 μπέργκερ ή 2-3 σουβλάκια; Η κατανάλωση αερίου και η καθαριότητα της ψησταριάς μετά το ψήσιμο δεν είναι αρνητικός παράγοντας;

Προφανώς είναι καλύτερο να τρως τα! δικά σου, καμία αμφισβήτηση... Ειλικρινής είναι η παραπάνω ερώτησή μου.

Ε φυσικά!

Άκου 10 15 λεπτά στο Μάξ μέχρι να ετοιμάσεις κρέατα υλικά να τα πας έξω. Χαμηλώνεις, σουβλάκια πίτες κτλ θες ακόμα 12 λεπτά στο χαμηλό. Για Burger 8 10 λεπτά στο Μαξ. Σβήνεις τρως. Καθαρίζεις εάν θες από τη 10η φορά κ οχι του τραγικό αφού η ποσότητα είναι ελάχιστη για να κάνει βρωμιες κ σχάρα στο επόμενο πρώτο 10 λεπτό κάψιμο έχει κάψει τα πάντα. Κατανάλωση αερίου για τα συγκεκριμένα μετρημένα είναι κάπου 22 ψησίματος δλδ με 25 ε τώρα τη μπουκάλα κάπου 1 ευρώ τη φορά.

Ειλικρινής η παραπάνω απάντηση μου

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sndev είπε

Ε φυσικά!

Άκου 10 15 λεπτά στο Μάξ μέχρι να ετοιμάσεις κρέατα υλικά να τα πας έξω. Χαμηλώνεις, σουβλάκια πίτες κτλ θες ακόμα 12 λεπτά στο χαμηλό. Για Burger 8 10 λεπτά στο Μαξ. Σβήνεις τρως. Καθαρίζεις εάν θες από τη 10η φορά κ οχι του τραγικό αφού η ποσότητα είναι ελάχιστη για να κάνει βρωμιες κ σχάρα στο επόμενο πρώτο 10 λεπτό κάψιμο έχει κάψει τα πάντα. Κατανάλωση αερίου για τα συγκεκριμένα μετρημένα είναι κάπου 22 ψησίματος δλδ με 25 ε τώρα τη μπουκάλα κάπου 1 ευρώ τη φορά.

Ειλικρινής η παραπάνω απάντηση μου

Εγώ έχω παράπονα ότι τα καίω πάντα. Δεν ξέρω πότε είναι ψημένο το κρέας και δεν έχει αίμα, ειδικά το χοιρινό και το κοτόπουλο. 

Όταν λες "10-12 λεπτά στο χαμηλό" πόσο χαμηλό εννοείς; Λαμβάνεις υπόψη την ένδειξη θερμοκρασίας του bbq ή την ένταση της φλόγας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/c/2227/barbeque_accessories/f/613708/xyla-kapnismatos.html?from=autocomplete&o=ξυλα+καπνισματος

¨Οσοι έχετε χρησιμοποιήσει ξύλα καπνίσματος για χοιρινό κοντοσουβλι με έμμεσο ψήσιμο, ποιο από τα παραπάνω πιστεύετε ότι ειναι πιο κοντα σε μυρωδιά του καπνίσματος από το κάρβουνο?

Επεξ/σία από Xorxhs!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, jonkyr είπε

Κάνω quote μόνο το ένα από τα τρία σχετικά ποστ, αλλά η ερώτηση απευθύνεται σε όλους: ανάβετε ψησταριά για 2-3 μπέργκερ ή 2-3 σουβλάκια; Η κατανάλωση αερίου και η καθαριότητα της ψησταριάς μετά το ψήσιμο δεν είναι αρνητικός παράγοντας;

Προφανώς είναι καλύτερο να τρως τα δικά σου, καμία αμφισβήτηση... Ειλικρινής είναι η παραπάνω ερώτησή μου.

Φίλε ψήνεις 4 μπριζόλες χοιρινές λαιμό και βγάζεις καμία 10αρια τυλιχτα.. ψήνω και τις πίτες , πόσο κόστος έχουν αυτά όλα ρε φίλε.. 10 τυλιχτα τα πήγανε 35€.. 

1,5 κιλό χοιρινό 10-11€ και 2€ οι πίτες.. πόσο γκάζι να χαλάσω και πόσα επιπλέον για ντομάτα, κρεμμύδι, μαρούλι, μουστάρδα ή γιαούρτι, τζατζικι ? 15€ μάξιμουμ και 20€ στην τσέπη 

Για μπέργκερ ακόμη καλύτερα.. και σιγά τι ψήσιμο θέλουν τα μπιφτέκια .. 20 λεπτά δουλειά είναι ολο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Εγώ έχω παράπονα ότι τα καίω πάντα. Δεν ξέρω πότε είναι ψημένο το κρέας και δεν έχει αίμα, ειδικά το χοιρινό και το κοτόπουλο. 

Όταν λες "10-12 λεπτά στο χαμηλό" πόσο χαμηλό εννοείς; Λαμβάνεις υπόψη την ένδειξη θερμοκρασίας του bbq ή την ένταση της φλόγας;

Κάθε ψησταριά είναι διαφορετική πρέπει να τη μάθεις. Επειδή έχω αερίου από το 2011 με μέσο όρο 2 ψησίματα τη βδομαδα κοντά, πλέον πάω μηχανικά με το μάτι τη μυρωδιά κ τον ήχο του ψησίματος 😂οπότε  όπως καταλαβαίνεις δε παίρνω καμία ένδειξη.. εάν έχω χοντρά κρέατα βάζω θερμόμετρο κ αφαιρώ χοιρινό στους 57-60 κοτόπουλο στους 75. 

Επίσης δε μπορείς να πάρεις ένδειξη φλόγας η θερμοκρασίας bbq γτ αλλιώς είναι η συμπεριφορά το Νοέμβριο κ αλλιώς τον Απρίλιο λόγο εξωτερικής θερμοκρασίας , οπότε σου προτείνω μέχρι να μάθεις ένα instant θερμόμετρο των 20 ε να σε safe κ να το ευχαριστιεσαι κιόλας το αποτέλεσμα..

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2022 στις 11:54 ΠΜ, Keosen είπε

Εκανα πρωτη καυση χθες με κενο καδο και το θερμομετρο στο καπακι πηγε καθετα μετα το maximum οποτε γυρω στους 500C.

Ειναι λογικο ή ειναι τοσο ανακριβες γενικα?

Επισης σε Πειραια και γυρω εχετε καμια καλη προταση για χασαπη?

Δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να εφτασε 500 κελσίου. Θα ειχαν λιώσει οι λαμαρίνες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...