Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Εγώ έχω παράπονα ότι τα καίω πάντα. Δεν ξέρω πότε είναι ψημένο το κρέας και δεν έχει αίμα, ειδικά το χοιρινό και το κοτόπουλο. 

Μην αγχώνεσαι, οι περισσότεροι έτσι ψήνουν, και το χειρότερο είναι ότι πολλοί από αυτούς θεωρούν ότι αυτό είναι το σωστό.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δέχεσαι παράπονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/6/2022 στις 4:50 ΜΜ, Mpiftekis είπε

500F/260C ;)

Οπως ειπα 900F / 500C

Προφανως λαθος ενδειξη, αλλα η βελονα πηγε στο κιτρινο.

 

nap.jpg

Επεξ/σία από Keosen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2022 στις 9:51 ΜΜ, jonkyr είπε

Κάνω quote μόνο το ένα από τα τρία σχετικά ποστ, αλλά η ερώτηση απευθύνεται σε όλους: ανάβετε ψησταριά για 2-3 μπέργκερ ή 2-3 σουβλάκια; Η κατανάλωση αερίου και η καθαριότητα της ψησταριάς μετά το ψήσιμο δεν είναι αρνητικός παράγοντας;

Προφανώς είναι καλύτερο να τρως τα δικά σου, καμία αμφισβήτηση... Ειλικρινής είναι η παραπάνω ερώτησή μου.

Ακόμα και για ένα μπιφτέκι, δεν το σκέφτομαι καν, ανάβω την ψησταριά και το ψήνω. Από θέμα καθαρισμού, δεν χρειάζεται να λάμπουν όλα ούτε πρόκειται να επανέλθει στην αρχική της κατάσταση, όπως όταν την αγόρασες. Θα πρέπει να τηρείς τα βασικά, ώστε να μην αντιμετωπίσεις θέματα.

1 ώρα πριν, Keosen είπε

Οπως ειπα 900F / 500C

Προφανως λαθος ενδειξη, αλλα η βελονα πηγε στο κιτρινο.

 

nap.jpg

Το θερμόμετρο που είναι στο καπάκι μετράει τον θερμό αέρα που έχει «συσσωρευτεί» εκεί. Την μέγιστη θερμοκρασία την χρησιμοποιείς για πυρόλυση ή ψήσιμο πίτσας. Γενικά τα θερμόμετρα αυτά δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή στις μετρήσεις τους. 

Όσο περισσότερο ψήνεις, τόσο καλύτερα θα την μάθεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2022 στις 9:51 ΜΜ, jonkyr είπε

Κάνω quote μόνο το ένα από τα τρία σχετικά ποστ, αλλά η ερώτηση απευθύνεται σε όλους: ανάβετε ψησταριά για 2-3 μπέργκερ ή 2-3 σουβλάκια; Η κατανάλωση αερίου και η καθαριότητα της ψησταριάς μετά το ψήσιμο δεν είναι αρνητικός παράγοντας;

Προφανώς είναι καλύτερο να τρως τα δικά σου, καμία αμφισβήτηση... Ειλικρινής είναι η παραπάνω ερώτησή μου.

Nα παρεις ετοιμα απ εξω σιγουρα ειναι πιο ακριβα.

Να αναψεις φουρνο ή το ματι της κουζινας, πιστευω παλι παρομοια καταναλωση θα εχει.

Οποτε, ναι, αναβουμε για 1 μπριζολα και ενα φιλετο κοτοπουλο. Αυτη ειναι η μαγια του αεριου σε σχεση με το καρβουνο. Εχω αναψει για να ψησω ενα τοστ μια φορα που ειχε χαλασει η τοστιερα.

Στις 4/6/2022 στις 1:48 ΜΜ, Xorxhs! είπε

https://www.skroutz.gr/c/2227/barbeque_accessories/f/613708/xyla-kapnismatos.html?from=autocomplete&o=ξυλα+καπνισματος

¨Οσοι έχετε χρησιμοποιήσει ξύλα καπνίσματος για χοιρινό κοντοσουβλι με έμμεσο ψήσιμο, ποιο από τα παραπάνω πιστεύετε ότι ειναι πιο κοντα σε μυρωδιά του καπνίσματος από το κάρβουνο?

Διαλεξε ενα που θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις και με αλλα κρεατα. Γιατι δεν θα καπνιζεις καθε μερα να παρεις ολα τα ξυλα να εχεις διαθεσιμα. Ενα θα παρεις και θα δεις αν σου αρεσει το ξαναπαιρνεις. Το λεω γιατι δεν ειναι φθηνα.

Εγω χρησιμοποιω oak-δρυ, που παει πολυ στο μοσχαρι.

Which%20Wood%20Pic_LRG.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Νομιζα οτι ηταν ξεκαθαρο πως δεν ρωτουσα για το κοστος του αεριου για το ψησιμο ενος και μονο μπιφτεκιου (για παραδειγμα), αλλα για να διαπιστωσω απο την εμπειρια σας αν υπαρχει value for money στη διαδικασια. Ολοι οσοι μου απαντησατε, με βοηθησατε να καταλαβω. Εννοειται οτι ασχολουμαι με την καθαριοτητα της ψησταριας, οποτε το μινιμουμ που αναφερθηκε ειναι δεδομενο οτι θα γινει.

Κραταω μονο ενα quote απο οσους απαντησαν, διοτι εχει την αξια του:

Στις 4/6/2022 στις 1:53 ΜΜ, tounion είπε

Φίλε ψήνεις 4 μπριζόλες χοιρινές λαιμό και βγάζεις καμία 10αρια τυλιχτα.. ψήνω και τις πίτες , πόσο κόστος έχουν αυτά όλα ρε φίλε.. 10 τυλιχτα τα πήγανε 35€.. 

1,5 κιλό χοιρινό 10-11€ και 2€ οι πίτες.. πόσο γκάζι να χαλάσω και πόσα επιπλέον για ντομάτα, κρεμμύδι, μαρούλι, μουστάρδα ή γιαούρτι, τζατζικι ? 15€ μάξιμουμ και 20€ στην τσέπη 

Για μπέργκερ ακόμη καλύτερα.. και σιγά τι ψήσιμο θέλουν τα μπιφτέκια .. 20 λεπτά δουλειά είναι ολο

Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα εχεις ξεκινησει απο εντελως λαθος βαση. Η ερωτηση δεν αφορουσε τεσσερις μπριζολες και 10 τυλιχτα, αλλα 2-3 μπεργκερ (μπιφτεκια δλδ) ή 2-3 σουβλακια (καλαμακια δλδ). Δεκα τυλιχτα δεν κανουν 35 ευρω στην περιοχη μου, αλλα για την οικονομια της συζητησης το δεχομαι και επιβεβαιωνω: το παραδειγμα σου αφορα κανονικο μπαρμπεκιου για παρεα και φυσικα εχει value for money. Αν για 1-2 τυλιχτα ομως χρειαζομαι ιδια χρηματα, ιδιο χρονο με το delivery, αλλα περισσοτερο "κοπο", τοτε ισως δεν αξιζει. My 2c φυσικα, καθενας εχει τις δικες του αντοχες και τη δικη του διαθεση.

Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση. Καλημερα σε ολους.

EDIT: @sagonias, φυσικα εχεις δικιο. Τα μπεργκερ ειναι αλλη υποθεση, πιο ακριβη. Γελασα με την τοστιερα :D

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, jonkyr είπε

@sagonias, φυσικα εχεις δικιο. Τα μπεργκερ ειναι αλλη υποθεση, πιο ακριβη. Γελασα με την τοστιερα :D

Δες εδω:

Περα απο την πλακα, συμφερει να αναβεις εστω και για 2 σουβλακια. Και με τετοια ψησιματα δεν λερωνεις κιολας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, jonkyr είπε

Καλημερα, σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Νομιζα οτι ηταν ξεκαθαρο πως δεν ρωτουσα για το κοστος του αεριου για το ψησιμο ενος και μονο μπιφτεκιου (για παραδειγμα), αλλα για να διαπιστωσω απο την εμπειρια σας αν υπαρχει value for money στη διαδικασια. Ολοι οσοι μου απαντησατε, με βοηθησατε να καταλαβω. Εννοειται οτι ασχολουμαι με την καθαριοτητα της ψησταριας, οποτε το μινιμουμ που αναφερθηκε ειναι δεδομενο οτι θα γινει.

Κραταω μονο ενα quote απο οσους απαντησαν, διοτι εχει την αξια του:

Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα εχεις ξεκινησει απο εντελως λαθος βαση. Η ερωτηση δεν αφορουσε τεσσερις μπριζολες και 10 τυλιχτα, αλλα 2-3 μπεργκερ (μπιφτεκια δλδ) ή 2-3 σουβλακια (καλαμακια δλδ). Δεκα τυλιχτα δεν κανουν 35 ευρω στην περιοχη μου, αλλα για την οικονομια της συζητησης το δεχομαι και επιβεβαιωνω: το παραδειγμα σου αφορα κανονικο μπαρμπεκιου για παρεα και φυσικα εχει value for money. Αν για 1-2 τυλιχτα ομως χρειαζομαι ιδια χρηματα, ιδιο χρονο με το delivery, αλλα περισσοτερο "κοπο", τοτε ισως δεν αξιζει. My 2c φυσικα, καθενας εχει τις δικες του αντοχες και τη δικη του διαθεση.

Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση. Καλημερα σε ολους.

EDIT: @sagonias, φυσικα εχεις δικιο. Τα μπεργκερ ειναι αλλη υποθεση, πιο ακριβη. Γελασα με την τοστιερα :D

Φιλε μου δεν είπα και μπριζόλες και τυλιχτα και και... είπα ότι με 4 μπριζολες χοιρινές βγάζεις 10 τυλιχτα.. αυτό δεν ειναι φαι για πάρτυ αλλά φαγητό για οικογένεια. Για άλλους τα λίγα είναι πολλά και για άλλους τα πολλά είναι λίγα.εγω έχω ανάψει και για να ψήσω ένα λουκάνικο σκέτο ή 5 γαρίδες για μένα..

Και σε ρεύμα και σε γκάζι και αέριο ο,τι και να μαγειρέψεις έχει κάποιο έξοδο, το οποίο είναι μεγαλύτερο για ένα άτομο παρά για περισσότερα. (Οικονομίες κλίμακας). Επίσης και το delivery 1 ή 2 σουβλάκια που προσπαθείς να συγκρίνεις δεν είναι ρεαλιστικό γιατί και εκεί υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση σε € μπορεί να είναι 5-7€ αλλά και αναμονή σε χρόνο . Οπότε τι θέλεις να συγκρίνουμε..

Εσύ ψησταριά έχεις ή έτσι ρωτάς εγκυκλοπαιδικά ?? 

 

 

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/6/2022 στις 2:04 ΜΜ, sndev είπε

 εάν έχω χοντρά κρέατα βάζω θερμόμετρο κ αφαιρώ χοιρινό στους 57-60 κοτόπουλο στους 75. 

 

Φιλε μου καλημερα,λιγο μου ακουγεται 57-60 χοιρινο εγω τα βγαζω 70 αλλα θα το δοκιμασω γιατι οχι.!!Εξωτερικα εχουν παρει χρωμα;υποθετω μεση προς υψηλη θερμοκρασια;
Εγω παντως την τελευταια φορα που εκανα χοιρινες κι ειπα να τις ξεκινησω με low και στο τελειωμα medium-high να παρουν χρωμα δεν μ αρεσαν κι ειχα πιο πολλες αναγλεξεις😄

Επεξ/σία από energy52
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2022 στις 2:04 ΜΜ, sndev είπε

βάζω θερμόμετρο κ αφαιρώ χοιρινό στους 57-60 κοτόπουλο στους 75. 

 

Μαμά μου... 😱😱 Εντωμεταξυ το χοιρινό θεωρείται medium στους 63 και well στους 71. Κοτόπουλο well 74

57-60 σταει αίμα ακόμη ρε ο χοιρος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, tounion είπε

Μαμά μου... 😱😱 Εντωμεταξυ το χοιρινό θεωρείται medium στους 63 και well στους 71. Κοτόπουλο well 74

57-60 σταει αίμα ακόμη ρε ο χοιρος

 

μυοσφαιρίνη λέγετε, πρωτεΐνη είναι που αλλάζει χρώμα με τη θερμοκρασία. το αιμα αφαιρείται κατα τη σφαγή. 

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Φιλε μου καλημερα,λιγο μου ακουγεται 57-60 χοιρινο εγω τα βγαζω 70 αλλα θα το δοκιμασω γιατι οχι.!!Εξωτερικα εχουν παρει χρωμα;υποθετω μεση προς υψηλη θερμοκρασια;
Εγω παντως την τελευταια φορα που εκανα χοιρινες κι ειπα να τις ξεκινησω με low και στο τελειωμα medium-high να παρουν χρωμα δεν μ αρεσαν κι ειχα πιο πολλες αναγλεξεις😄

Δεν υπάρχει λίγο και πολύ(οκ πολυ υπαρχει 😂) . αν αναφερεσαι για το safe δεν έχει να κάνει ακριβώς με τη θερμοκρασία αλλά και το πόση ώρα είναι εκτεθειμένα σε αυτή τη θερμοκρασία καθώς κ το είδος του κρέατος. 

Γενική γνώση, στο sous vide πολλά χοιρινά γίνονται στους 56 αλλά τα κρατάνε 2 ώρες σταθερά ώστε να είναι safe στους 58 μπορεί να το αφήνουν μισάωρο, στη ψησταριά τωρα προσωπικά αποσύρω στους 58 γτ θα φτάσει 62-63 (θερμοκρασία με meater κ όχι με θερμόμετρο των 10 ε που δείχνει στο περίπου, χθες συγκεκριμένα έφτασε 66 με τόση ζεστη).

Να τονίσω οτι μιλάω για χοντρά κομμάτια μοσχαριού μέχρι να φτάσει 58 έχει αρπάξει καλα απο έξω, όμως πρέπει να είναι κ η ψησταριά σου σωστή. επίσης πολλές φορές τα πετάω καπάκι απο ψυγείο(αρα είναι κρύο) με αποτέλεσμα να "καραμελώνει" πιο πολύ ώρα απο έξω μέχρι να πάει 58 στο κέντρο. Στα λεπτά κλασικά καλαμάκια απο κρέας μηχανής κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό. επιπλεον ενα καλο κολπακι για το εξωτερικό ψήσιμο είναι να τα στεγνώνετε πολύ  καλα πριν τα βαλετε στη καυτη σχαρα.

οι αναφλέξεις που ειχες έχουν να κάνουν με το ποσο καθαρή ηταν η ψησταρια σου σε συνδυασμό με το ποσο λιπαρο ηταν το κομματι και οχι με το τρόπο ψησίματος. Εκτος εαν.. μη καθαρός καδος κ ανακλαστήρες, το λίπος ξεκινάει κ λιωνει απο τους 40 αλλα δεν αρπάζει. το αποτέλεσμα είναι να λιμνάσει κ μόλις ανεβάσεις να αρπάξει η λίμνη και η προηγουμενη μπιχλα να το συντηρεί  :) 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, sndev είπε

μυοσφαιρίνη λέγετε, πρωτεΐνη είναι που αλλάζει χρώμα με τη θερμοκρασία. το αιμα αφαιρείται κατα τη σφαγή. 

Δεν υπάρχει λίγο και πολύ(οκ πολυ υπαρχει 😂) . αν αναφερεσαι για το safe δεν έχει να κάνει ακριβώς με τη θερμοκρασία αλλά και το πόση ώρα είναι εκτεθειμένα σε αυτή τη θερμοκρασία καθώς κ το είδος του κρέατος. 

Γενική γνώση, στο sous vide πολλά χοιρινά γίνονται στους 56 αλλά τα κρατάνε 2 ώρες σταθερά ώστε να είναι safe στους 58 μπορεί να το αφήνουν μισάωρο, στη ψησταριά τωρα προσωπικά αποσύρω στους 58 γτ θα φτάσει 62-63 (θερμοκρασία με meater κ όχι με θερμόμετρο των 10 ε που δείχνει στο περίπου, χθες συγκεκριμένα έφτασε 66 με τόση ζεστη).

Να τονίσω οτι μιλάω για χοντρά κομμάτια μοσχαριού μέχρι να φτάσει 58 έχει αρπάξει καλα απο έξω, όμως πρέπει να είναι κ η ψησταριά σου σωστή. επίσης πολλές φορές τα πετάω καπάκι απο ψυγείο(αρα είναι κρύο) με αποτέλεσμα να "καραμελώνει" πιο πολύ ώρα απο έξω μέχρι να πάει 58 στο κέντρο. Στα λεπτά κλασικά καλαμάκια απο κρέας μηχανής κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό. επιπλεον ενα καλο κολπακι για το εξωτερικό ψήσιμο είναι να τα στεγνώνετε πολύ  καλα πριν τα βαλετε στη καυτη σχαρα.

οι αναφλέξεις που ειχες έχουν να κάνουν με το ποσο καθαρή ηταν η ψησταρια σου σε συνδυασμό με το ποσο λιπαρο ηταν το κομματι και οχι με το τρόπο ψησίματος. Εκτος εαν.. μη καθαρός καδος κ ανακλαστήρες, το λίπος ξεκινάει κ λιωνει απο τους 40 αλλα δεν αρπάζει. το αποτέλεσμα είναι να λιμνάσει κ μόλις ανεβάσεις να αρπάξει η λίμνη και η προηγουμενη μπιχλα να το συντηρεί  :) 

ωραιος, καταλαβα ευχαριστω κ για τις λεπτομερειες! Ναι η αληθεια ειναι πως ηταν μπριζολες με κοκκαλο αλλα αρκετα λιπαρες, η ψησταρια παντα καθαρη οταν εχω λιπαρα κρεατα το προσεχω αυτο..Χθες βραδυ πετυχα επιτελους τα πιο γευστικα μπιφτεκια, κρατησα αναλογιες (φωναζα στη γυναικα,μετρησε τα..😄) ενας συνδυασμος απο συνταγες,την αλλη φορα θα δοκιμασω κ γεμιστο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, energy52 είπε

ωραιος, καταλαβα ευχαριστω κ για τις λεπτομερειες! Ναι η αληθεια ειναι πως ηταν μπριζολες με κοκκαλο αλλα αρκετα λιπαρες, η ψησταρια παντα καθαρη οταν εχω λιπαρα κρεατα το προσεχω αυτο..Χθες βραδυ πετυχα επιτελους τα πιο γευστικα μπιφτεκια, κρατησα αναλογιες (φωναζα στη γυναικα,μετρησε τα..😄) ενας συνδυασμος απο συνταγες,την αλλη φορα θα δοκιμασω κ γεμιστο!!

τα πιο γευστικα μπιφτεκια ειναι αυτα με το περισσοτερο λιπος περασμενα 2 φορες για να νε ανακατεμένο ομοιομορφα

θες περίπου 65 βαθμους σε υψηλη θερμοκρασια κ ας βγαζει φλόγες

απο τους 60 κ μετα λιώνει κ τρέχει οσο πρέπει (γιαυτο αμα δεις Bib eye κ burger Λένε 60 κ οχι 55 πχ κ ας ειναι μοσχαρι)

ψήνεις με κλειστό καπακι κ ας ακούς τσαφ τσουφ οσο λιγότερο οξυγόνο τόσο λιγότερες αναφλέξεις. εαν καταλαβει οτι εχει αρπαξει κ δε σβηνει τοτε ανοιγεις κ μετακινείς παραπέρα κ ξανακλείνεις. (θα σβήσει μόνη της )

γιαυτο λεμε η καλες ψησταριές κανουν απόσβεση αφου γλυτώνεις απο τέτοιες ταλαιπωρίες σε σημαντικό βαθμό κ κρατανε θερμοκρασιες καλυτερα στα ανοιξε κλεισε  

δοκιμασε μονο ενα μπιφτεκι με το τροπο που σου πα κ ξαναπες μας. επισης οσο πιο λιπαρό τοσο πιο πολυ αλατι να βάζεις η γευση αυξάνετε γεωμετρικά 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...