Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Theofanis88 είπε

Επειδή έχω εικονα μόνο από απλές φιάλες αν γίνει αλλαγή σε coral prime ποια είναι ακριβώς διαδικασία για ν’ αλλαχτεί ο ρυθμιστής;

Θα πρέπει να βγάλεις πρώτα τον ρυθμιστή που έχεις ήδη. Λογικά έχει έναν μικρό σφιγκτήρα όπου τον συγκρατεί στην θέση του. Θα πρέπει να τον ξεβιδώσεις και ύστερα να ξεκινήσεις να τον τραβάς προς τα έξω για να βγει. Ίσως χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις λίγο υγρό σαπούνι για να σε βοηθήσει.

Έπειτα βάζεις τον καινούργιο ρυθμιστή, βιδώνεις τον σφιγκτήρα, τοποθετείς την μπουκάλα, την ανοίγεις και κάνεις έλεγχο διαρροής με υγρό σαπούνι και νερό. 

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Ρε παιδιά από 13 ευρώ πριν ούτε 2 χρόνια έφτασε η φιάλη 26! Πόσο την βρίσκετε γενικά και σε τι περιοχή? 

Εγω πηρα σημερα coral prime 73€ με ρυθμιστη μεταφορα κτλ κτλ και μου ειπε οτι στη οταν τελειωσει και ερθει να μου φερει νεα παει στα 28€ τωρα, γιατι σε 1 μηνα μου λεει δεν ξερω :)

 

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Θα πρέπει να βγάλεις πρώτα τον ρυθμιστή που έχεις ήδη. Λογικά έχει έναν μικρό σφιγκτήρα όπου τον συγκρατεί στην θέση του. Θα πρέπει να τον ξεβιδώσεις και ύστερα να ξεκινήσεις να τον τραβάς προς τα έξω για να βγει. Ίσως χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις λίγο υγρό σαπούνι για να σε βοηθήσει.

Έπειτα βάζεις τον καινούργιο ρυθμιστή, βιδώνεις τον σφιγκτήρα, τοποθετείς την μπουκάλα, την ανοίγεις και κάνεις έλεγχο διαρροής με υγρό σαπούνι και νερό. 

Εμενα μου ειπαν οτι θα κοπει το σωληνακι εκει που ειναι ο τωρινος και θα κουμπωθει ο νεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Ρε παιδιά από 13 ευρώ πριν ούτε 2 χρόνια έφτασε η φιάλη 26! Πόσο την βρίσκετε γενικά και σε τι περιοχή? 

το ότι επερνα πριν 3 χρονια το black angus 32 το κιλό κ πλέον πήγε 60 🤷‍♂️

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Keosen είπε

Εμενα μου ειπαν οτι θα κοπει το σωληνακι εκει που ειναι ο τωρινος και θα κουμπωθει ο νεος.

Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό, εκτός κι αν δεν μπορείς να βγάλεις τον ρυθμιστή όσο και να προσπαθήσεις ή είναι ενσωματωμένος στο λάστιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

το ότι επερνα πριν 3 χρονια το black angus 32 το κιλό κ πλέον πήγε 60 🤷‍♂️

 

Πάντως με την ακρίβεια που παίζει γενικά, η ψησταριά έχει βγάλει τα λεφτά της δυο φορές. Έχω ξεχάσει τι θα πει ντελιβερι. 6-7 ευρώ το φθηνότερο burger  και 3 ευρώ για ένα σουβλάκι με τίγκα στα ενισχυτικά γεύσης . Να τα φάνε μόνοι τους. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Πάντως με την ακρίβεια που παίζει γενικά, η ψησταριά έχει βγάλει τα λεφτά της δυο φορές. Έχω ξεχάσει τι θα πει ντελιβερι. 6-7 ευρώ το φθηνότερο burger  και 3 ευρώ για ένα σουβλάκι με τίγκα στα ενισχυτικά γεύσης . Να τα φάνε μόνοι τους. 

Μόνο ότι τρως κρεατικά από κρεοπωλείο κ όχι 3το4ταρτα με συνδιασμό ότι το μεγαλύτερο ποσοστό λίπους πέφτει στο πατο κ δεν ανακυκλώνεται στο φαι σου έχεις κάνει 10 φορές απόσβεση απο την υγεία σου

Επεξ/σία από sndev
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τι να λέμε. και πέρα από όλα αυτά η ευχαρίστηση ότι στην ιδια αναμονή του delivery, εχεις ψήσει και το φαγητό ειναι στο πιάτο σου ζεστό και αχνιστό + η ικανοποίηση στα μάτια της υπόλοιπης οικογένειας (αν υπάρχει) ειναι ανεκτιμητα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Εάν κάποιος επιθυμεί να πετύχει χαμηλότερη θερμοκρασία, μπορεί να γυρίσει σιγά σιγά τον διακόπτη δεξιόστροφα. Ουσιαστικά μετά το μέγιστο και πριν κλείσει εντελώς ο καυστήρας. Το δοκίμασα σε Napoleon, οπότε δεν γνωρίζω αν ισχύει και για άλλες εταιρείες.

Επισυνάπτω κι ένα βιντεάκι

https://we.tl/t-9g3ZbPWATW

Πολύ καλό! Επιβεβαιώνω ότι ισχύει και για Weber Q. Έκανα και ένα ψήσιμο για να βεβαιωθώ ότι η καύση θα ήταν κανονική και αδιάκοπη και όλα καλά. Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω κάτι που πραγματικά, θα απαιτεί low n' slow.

Edit: Όπως φαίνεται στη δεύτερη φωτό, η φλόγα ίσα που διακρίνεται...

512022192549.jpg

512022193412.jpg

Επεξ/σία από est
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...

δοκιμασα την γκρι μπουκαλα την 10κιλη προπανιου της Coral.

αυτη θα παιρνω απο εδω και περα. Χτυπαει 250αρια ευκολα το bbq το Kenton με τους δυο καυστηρες. Υποτιθεται οτι θελει και ρυθμιστη για προπανιο στα 39mbar και οχι 30mbar που ειναι για το βουτάνιο.

Αυτή θα παίρνω απο εδω και πέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2022 στις 3:11 ΜΜ, tsiro7 είπε

Ρε παιδιά από 13 ευρώ πριν ούτε 2 χρόνια έφτασε η φιάλη 26! Πόσο την βρίσκετε γενικά και σε τι περιοχή? 

21€ στον κορυδαλλο PETROL GAS A.E.B.E 

place_gm_blue_24dp.png
Γρ. Λαμπράκη 124, Κορυδαλλός
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα πρωτη καυση χθες με κενο καδο και το θερμομετρο στο καπακι πηγε καθετα μετα το maximum οποτε γυρω στους 500C.

Ειναι λογικο ή ειναι τοσο ανακριβες γενικα?

Επισης σε Πειραια και γυρω εχετε καμια καλη προταση για χασαπη?

Επεξ/σία από Keosen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Keosen είπε

Εκανα πρωτη καυση χθες με κενο καδο και το θερμομετρο στο καπακι πηγε καθετα μετα το maximum οποτε γυρω στους 500C.

Ειναι λογικο ή ειναι τοσο ανακριβες γενικα?

Επισης σε Πειραια και γυρω εχετε καμια καλη προταση για χασαπη?

Μήπως ειναι Fahrenheit το 500αρι? 

εκτός αν ψήνεις σε κλίβανο 

2 ώρες πριν, Rabbit30 είπε

21€ στον κορυδαλλο PETROL GAS A.E.B.E 

place_gm_blue_24dp.png
Γρ. Λαμπράκη 124, Κορυδαλλός

εισαι ωραιος , δυστυχώς θα μετακομίσω  προς τα κει οποτε το προσθεσα στα επομενα σημεια ενδιαφεροντος μου :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...