Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

Το κρέας (κοντοσούβλι, κοκορέτσι κλπ) που θα περαστεί σε σούβλα πρέπει να είναι σε μήκος όσο είναι ο οπίσθιος καυστήρας; 
Ψήνω σε Napoleon Phantom 425 SE και ακολουθώ το manual και χρησιμοποιώ μόνο τον οπίσθιο και συνδυασμό οπίσθιου και κύριων καυστήρων. Με σούβλα και τους κύριους δεν έχω δοκιμάσει να ψήσω ακόμα.

Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει καλά. Αναφέρεις ότι χρησιμοποιείς ήδη τον οπίσθιο σε συνδυασμό με τους κυρίως καυστήρες και έπειτα επισημαίνεις ότι με σούβλα και τους κυρίως δεν το έχεις δοκιμάσει. Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

8 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει καλά. Αναφέρεις ότι χρησιμοποιείς ήδη τον οπίσθιο σε συνδυασμό με τους κυρίως καυστήρες και έπειτα επισημαίνεις ότι με σούβλα και τους κυρίως δεν το έχεις δοκιμάσει. Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

Έχω χρησιμοποιήσει τη σούβλα μόνο με τον οπίσθιο.
Δεν έχω δοκιμάσει να ψήσω στη σούβλα με τους κύριους.
Η ερώτηση είναι, με τον οπίσθιο πρέπει τα κρέατα να είναι σε μήκος όσος είναι ο καυστήρας ή μπορώ να γεμίσω όλη τη σούβλα;


Έχεις δίκιο! Η πρώτη ανάρτηση μου δεν έβγαζε νόημα γιατί λείπει ένα "'όχι", δηλαδή έπρεπε να λέει:
"Ψήνω σε Napoleon Phantom 425 SE και ακολουθώ το manual και χρησιμοποιώ μόνο τον οπίσθιο και όχι συνδυασμό οπίσθιου και κύριων καυστήρων. Με σούβλα και τους κύριους δεν έχω δοκιμάσει να ψήσω ακόμα."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Trelloneritis είπε

Έχω χρησιμοποιήσει τη σούβλα μόνο με τον οπίσθιο.
Δεν έχω δοκιμάσει να ψήσω στη σούβλα με τους κύριους.
Η ερώτηση είναι, με τον οπίσθιο πρέπει τα κρέατα να είναι σε μήκος όσος είναι ο καυστήρας ή μπορώ να γεμίσω όλη τη σούβλα;


Έχεις δίκιο! Η πρώτη ανάρτηση μου δεν έβγαζε νόημα γιατί λείπει ένα "'όχι", δηλαδή έπρεπε να λέει:
"Ψήνω σε Napoleon Phantom 425 SE και ακολουθώ το manual και χρησιμοποιώ μόνο τον οπίσθιο και όχι συνδυασμό οπίσθιου και κύριων καυστήρων. Με σούβλα και τους κύριους δεν έχω δοκιμάσει να ψήσω ακόμα."

Όσες φορές έχω βάλει κρέας στην σούβλα που υπερβαίνει σε μήκος τον οπίσθιο καυστήρα, έχω ανάψει και τους 2 ακριανούς. Δοκίμασε να ανάψεις μόνο τον οπίσθιο καυστήρα  και στο μισάωρο ελέγχεις πως πάει το ψήσιμο. Εάν διαπιστώσεις ότι τα μέρη που είναι εκτός του μήκους του οπίσθιου καυστήρα είναι πιο «πίσω» σε βαθμό ψησίματος, τότε άναψε και τους 2 ακριανούς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2022 στις 8:16 ΜΜ, Trelloneritis είπε

Το κρέας (κοντοσούβλι, κοκορέτσι κλπ) που θα περαστεί σε σούβλα πρέπει να είναι σε μήκος όσο είναι ο οπίσθιος καυστήρας; 
Ψήνω σε Napoleon Phantom 425 SE και ακολουθώ το manual και χρησιμοποιώ μόνο τον οπίσθιο και συνδυασμό οπίσθιου και κύριων καυστήρων. Με σούβλα και τους κύριους δεν έχω δοκιμάσει να ψήσω ακόμα.

Σε κοντοσούβλι το οποίο ήταν περίπου 5cm μακρύτερο απο τον οπίσθιο καυστήρα παρατήρησα στα ακριανά κομμάτια 1-2 βαθμούς διαφορά σε σχέση με τα κεντρικά κομμάτια προς το τέλος του ψησίματος (2 με δυομιση ώρες μετά). Στην εμφάνιση δεν είχαν διαφορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2022 στις 5:40 ΜΜ, ilpapacha είπε

Μπορείς να κάνεις seasoning και στην μαντεμένια σχάρα που είναι στο πλαϊνό μάτι infrared , απλά θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που μπορεί να αναπτυχθούν το seasoning θα «χαλάει» πιο εύκολα. Αυτό που θα πρέπει να κάνεις, είναι να την περνάς με ελάχιστο ηλιέλαιο, μετά από κάθε χρήση για να μην «στεγνώνει».

Ευχαριστώ.
Θα κάνω το πρώτο με λαρδί γιατί μου φαινεται πιο ευκολο.

Σχετικα με καλυμματα υπαρχει καποιο αξιοπιστο/ανθεκτικο σε λογικη τιμη γιατι η Napoleon εχει ξεφυγει στις τιμες των περιφερειακων, 90€ για κουκουλα της Freestyle 425, εντάξει είπαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Keosen είπε

Ευχαριστώ.
Θα κάνω το πρώτο με λαρδί γιατί μου φαινεται πιο ευκολο.

Σχετικα με καλυμματα υπαρχει καποιο αξιοπιστο/ανθεκτικο σε λογικη τιμη γιατι η Napoleon εχει ξεφυγει στις τιμες των περιφερειακων, 90€ για κουκουλα της Freestyle 425, εντάξει είπαμε.

Θα πρέπει να περάσεις με ελάχιστη ποσότητα την σχάρα είτε λαρδί, είτε ηλιέλαιο κτλ.

Δες μία ένα προηγούμενο ποστ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από πλάκα ψησίματος σε Rogue 425 τι προτείνετε και πως την καθαρίζετε; Μαντεμένια, επισμαλτωμένη, εμαγιε; 

Επίσης για burger τη δουλεύουμε την πλάκα ή γίνονται πιο νόστιμα στη σχάρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, katbo είπε

από πλάκα ψησίματος σε Rogue 425 τι προτείνετε και πως την καθαρίζετε; Μαντεμένια, επισμαλτωμένη, εμαγιε; 

Επίσης για burger τη δουλεύουμε την πλάκα ή γίνονται πιο νόστιμα στη σχάρα;

Έχω και την απλή μαντεμένια και την επισμαλτωμένη. Καλύτερα να πάρεις την επισμαλτωμένη, όπου δεν χρειάζεται ιδιαίτερη συντήρηση. Απλά την πλένεις με ζεστό νερό, την ξύνεις με μια πλαστική/σπάτουλα και την σκουπίζεις.

https://www.skroutz.gr/s/26703044/Napoleon-Μαντεμένια-Πλάκα-Ψησίματος-56426-Επισμαλτωμένη-Διπλής-Όψης.html


Τώρα τελευταία την καθαρίζω/ξύνω με την σπάτουλα που καθαρίζουμε την κεραμική εστία της ηλεκτρικής κουζίνας και ο καθαρισμός γίνεται ακόμα πιο εύκολα.

Εμάς μας αρέσει καλύτερα στην πλάκα. Δοκίμασε και με τους 2 τρόπους στην αρχή και επέλεξε αυτόν που αρέσει σου αρέσει περισσότερο.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Καλύτερα να πάρεις την επισμαλτωμένη, όπου δεν χρειάζεται ιδιαίτερη συντήρηση.

Η αλήθεια είναι ότι την είδα από κοντά και δεν μου γέμισε το μάτι, γυάλιζε πολύ και μου φάνηκε ψεύτικη σε σύγκριση με την απλή μαντεμένια. Αφού την προτείνεις όμως και αν γλιτώνω και στο καθάρισμα τότε μάλλον στην επισμαλτωμένη θα καταλήξω. Θέλει κάποια ιδιαίτερη προεργασία για πρώτη χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, katbo είπε

Η αλήθεια είναι ότι την είδα από κοντά και δεν μου γέμισε το μάτι, γυάλιζε πολύ και μου φάνηκε ψεύτικη σε σύγκριση με την απλή μαντεμένια. Αφού την προτείνεις όμως και αν γλιτώνω και στο καθάρισμα τότε μάλλον στην επισμαλτωμένη θα καταλήξω. Θέλει κάποια ιδιαίτερη προεργασία για πρώτη χρήση;

Από την στιγμή που την πήρα, δεν εχω χρησιμοποιήσει ξανά την απλή μαντεμένια. Την εχω βάλει στο κουτί της. Προσωπικά δεν έκανα καμία προεργασία. Απλά ψεκάζω λίγο λάδι πριν βαλω τα κρέατα πάνω της.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσεκουρατη η μπριζόλα για σήμερα...

 

Πλάνο ψησίματος...

Στόχος να βγει στους 45-46 για να γίνει μετα searing έως τους 56...

Ξεκινάμε λοιπόν το χαλαρό Indirect...91 με έναν ακριανο (1ο) φουλ και η μπριζόλα πάνω από τον 4ο...

Στον 1ο θα γίνει το searing μετά...

 

Screenshot_20220529-151933.jpg

Screenshot_20220529-151749_Photos.jpg

Τσεκουρατη ελληνική...αλλά με καλό σχετικά ενδομυϊκο λίπος (για ελληνικό)...

Screenshot_20220529-151742_Photos.jpg

Resting...

 

Screenshot_20220529-160600.jpg

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2022 στις 5:34 ΜΜ, ilpapacha είπε

Θα πρέπει να περάσεις με ελάχιστη ποσότητα την σχάρα είτε λαρδί, είτε ηλιέλαιο κτλ.

Δες μία ένα προηγούμενο ποστ

 

Στο βιντεο παντως που δινει οδηγιες η Napoleon καθε αλλο παρα ελαχιστη θα την ελεγες την ποσοτητα που απλωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Keosen είπε

Στο βιντεο παντως που δινει οδηγιες η Napoleon καθε αλλο παρα ελαχιστη θα την ελεγες την ποσοτητα που απλωνουν.

Αυτό που δείχνει στο βιντεάκι είναι σε στερεά μορφή, λογικά  Crisco ή coconut oil

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=crisco+vegetable
https://www.skroutz.gr/c/3023/ladi-karydas.html?o=coconut+oil&order_by=pricevat&order_dir=asc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Αυτό που δείχνει στο βιντεάκι είναι σε στερεά μορφή, λογικά  Crisco ή coconut oil

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=crisco+vegetable
https://www.skroutz.gr/c/3023/ladi-karydas.html?o=coconut+oil&order_by=pricevat&order_dir=asc

Εχει και ο Θανοπουλος Crisco.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εχει και ο Θανοπουλος Crisco.

Το βρίσκεις σε πολλά καταστήματα, απλά θέλει λίγο προσοχή από που τελικά θα το αγοράσεις

https://www.bestprice.gr/cat/7261/sex-essentials/f/1_26941/crisco.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...