Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/5/2022 στις 3:20 ΜΜ, Evgenios_V είπε

Τσεκουρατη η μπριζόλα για σήμερα...

 

Πλάνο ψησίματος...

Στόχος να βγει στους 45-46 για να γίνει μετα searing έως τους 56...

Ξεκινάμε λοιπόν το χαλαρό Indirect...91 με έναν ακριανο (1ο) φουλ και η μπριζόλα πάνω από τον 4ο...

Στον 1ο θα γίνει το searing μετά...

 

Screenshot_20220529-151933.jpg

Screenshot_20220529-151749_Photos.jpg

Τσεκουρατη ελληνική...αλλά με καλό σχετικά ενδομυϊκο λίπος (για ελληνικό)...

Screenshot_20220529-151742_Photos.jpg

Resting...

 

Screenshot_20220529-160600.jpg

τελευταία εχω αρχίσει κ πριν τις ψήσω 1 ημερα πριν , σκούπισμα, αλάτι , πιατάκι ,ψυγείο χύμα - οχι σκεπασμένη. 

δε φαντάζεσαι η ελληνική πόσο μαλακώνει, προσοχή όμως γτ η αλμύρα πάει μέχρι το κόκαλο που λένε, υποψην εαν βαλεις μπαχαρικά θα τα ρουφήξει κ αυτα οπότε με μέτρο 

επισης για μυρωδιες κτλ στο ψυγειο πριν ρωτήσει καποιος για κρεατα φρούτα κανει θαύματα πάρτε το με κλειστα ματια , θέλει αλλαγη 1 φορα το ετος. 4ος χρόνος που ξαναπηρα

https://www.aliexpress.com/item/32849943545.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.1bb51802ljb62v   

Επεξ/σία από sndev
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Καλησπέρα, έχω κάποια μοτεράκια σούβλας και θέλω να τα δοκιμάσω στη Rogue 425. Βάση θα προσπαθήσω να φτιάξω μόνος μου με λαμάκια και ηλεκτροκόλληση αλλά μου λείπει η σούβλα. Έχετε να προτείνετε κάποια γερή σούβλα; Ανοξείδωτη, σιδερένια, στρογγυλή,τετράγωνη τι να ψάξω και από που;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, katbo είπε

Καλησπέρα, έχω κάποια μοτεράκια σούβλας και θέλω να τα δοκιμάσω στη Rogue 425. Βάση θα προσπαθήσω να φτιάξω μόνος μου με λαμάκια και ηλεκτροκόλληση αλλά μου λείπει η σούβλα. Έχετε να προτείνετε κάποια γερή σούβλα; Ανοξείδωτη, σιδερένια, στρογγυλή,τετράγωνη τι να ψάξω και από που;

Καλύτερα ανοξείδωτη τετράγωνη. Μπορείς να πας σε κάποιο σιδηρουργείο/στράντζα που βρίσκεται κοντά σου και να σου φτιάξει μία στα μέτρα της ψησταριάς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, katbo είπε

Καλησπέρα, έχω κάποια μοτεράκια σούβλας και θέλω να τα δοκιμάσω στη Rogue 425. Βάση θα προσπαθήσω να φτιάξω μόνος μου με λαμάκια και ηλεκτροκόλληση αλλά μου λείπει η σούβλα. Έχετε να προτείνετε κάποια γερή σούβλα; Ανοξείδωτη, σιδερένια, στρογγυλή,τετράγωνη τι να ψάξω και από που;

Σου επισυνάπτω σχέδιο για βάση στην 425, δεν το χρησιμοποίησα, πήρα απο Amazon πριν το  δω.

Rogue bracket.pdf

Επεξ/σία από skskre
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα εχει απαντηθει σε προηγουμενες σελιδες αλλα σε τι θερμοκρασια και ποσα λεπτα ψηνετε τις πανσετες ;

Μου βγαινουν σχεδον παντα παραψημενες και προς το στεγνες με 8+8 λεπτα στους 200….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Αυτό που δείχνει στο βιντεάκι είναι σε στερεά μορφή, λογικά  Crisco ή coconut oil

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=crisco+vegetable
https://www.skroutz.gr/c/3023/ladi-karydas.html?o=coconut+oil&order_by=pricevat&order_dir=asc

Σωστός, thanks θα παρω Crisco.

By the way "sex essentials" κατηγορια στο bestPrice? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ritualistic είπε

Σιγουρα εχει απαντηθει σε προηγουμενες σελιδες αλλα σε τι θερμοκρασια και ποσα λεπτα ψηνετε τις πανσετες ;

Μου βγαινουν σχεδον παντα παραψημενες και προς το στεγνες με 8+8 λεπτα στους 200….

Παίζει ρόλο και το πάχος κοπής όμως.

Αλλά 16 λεπτά είναι πολλά για πανσέτα νομίζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Το βρίσκεις σε πολλά καταστήματα, απλά θέλει λίγο προσοχή από που τελικά θα το αγοράσεις

https://www.bestprice.gr/cat/7261/sex-essentials/f/1_26941/crisco.html

To εχω παρει 1 χρονο και δεν το εχω χρησιμοποιησει ακομα! Να σαι καλα για την ιδεα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν κάποιος επιθυμεί να πετύχει χαμηλότερη θερμοκρασία, μπορεί να γυρίσει σιγά σιγά τον διακόπτη δεξιόστροφα. Ουσιαστικά μετά το μέγιστο και πριν κλείσει εντελώς ο καυστήρας. Το δοκίμασα σε Napoleon, οπότε δεν γνωρίζω αν ισχύει και για άλλες εταιρείες.

Επισυνάπτω κι ένα βιντεάκι

https://we.tl/t-9g3ZbPWATW

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα να παρω σημερα την πρωτη φιαλη και μου προτεινε την coral gas 10kg + με ρυθμιστη που δειχνει και ποτε αδειαζει (+15€) να την προτιμησω η να παω σε Petrogaz? Εχει ουσιαστικη διαφορα?

 

Για Napoleon 425 FS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Keosen είπε

Πηγα να παρω σημερα την πρωτη φιαλη και μου προτεινε την coral gas 10kg + με ρυθμιστη που δειχνει και ποτε αδειαζει (+15€) να την προτιμησω η να παω σε Petrogaz? Εχει ουσιαστικη διαφορα?

 

Για Napoleon 425 FS

Ο ρυθμιστής που δείχνει πότε αδειάζει θα πάει από το 100% στο 5% ακαριαία όταν θα αδειάσει η μπουκάλα. Άρα θα ξέρεις ότι άδειασε. Κατ'εμέ δεν αξίζει. Μπορείς να τη ζυγίζεις, αν θες να δεις πότε αδειάζει αλλά θα το καταλάβεις όταν δε θα ανεβάζει θερμοκρασίες κι η φλόγες θα είναι ασταθής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Keosen είπε

Πηγα να παρω σημερα την πρωτη φιαλη και μου προτεινε την coral gas 10kg + με ρυθμιστη που δειχνει και ποτε αδειαζει (+15€) να την προτιμησω η να παω σε Petrogaz? Εχει ουσιαστικη διαφορα?

 

Για Napoleon 425 FS

Σου πρότεινε την συμβατική coral gas ή την coral prime; Η πρώτη δεν έχει κάποια διαφορά με την συμβατική της Petrogaz. Η δεύτερη έχει διαφορά, καθώς είναι πιο ελαφριά και μπορείς να την αλλάξεις εύκολα και γρήγορα, λόγω του κουμπωτού ρυθμιστή που διαθέτει.

Ο ρυθμιστής που έχει η ψησταριά είναι για τις συμβατικές μπουκάλες. Εάν επιλέξεις την coral prime, θα πρέπει να πάρεις τον δικό της ρυθμιστή.

Αντίστοιχη της coral prime είναι και η EKO egas easy.

Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις 2 μπουκάλες και μόλις τελειώσει η μία να την αλλάζεις αμέσως. Η δεύτερη καλύτερη λύση είναι να την ζυγίζεις, εφόσον αφαιρέσεις το απόβαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δευτερη με τον κουμπωτο ρυθμιστη (+15€) αλλα σε μια αναζητηση ειδα οτι καποιοι ειχαν θεμα με τις θερμοκρασιες γιατι κοβει η κατι τετοιο.


Petrohaz διαφανη δεν βρηκα εδω γυρω οποτε μαλλον με βλεπω να καταληγω σε Coral Prime και αν δεν κατσει να την αλλαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...