Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λοιπον παω να μπουταρω και με -v αρχιζει να λεει κατι κατεβατα και μου κανει restart! καμια ιδεα;

 

κοιτα στις προηγουμενες σελιδες

εχει απαντηθει αρκετες φορες

σιγουρα θα εχει απαντηθει αλλα ειναι 259 σελιδες! ενα λινκ τουλαχιστον θα βοηθουσε... :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παω να μπουταρω και με -v αρχιζει να λεει κατι κατεβατα και μου κανει restart! καμια ιδεα;

 

 

σιγουρα θα εχει απαντηθει αλλα ειναι 259 σελιδες! ενα λινκ τουλαχιστον θα βοηθουσε... :wub:

να ψαξω να στο δειξω αντι να το ψαξεις μονος σου? :confused:

αν θες την γνωμη μου ξεκινα το διαβασμα θα σε βοηθησει και στην συνεχεια του επιχειρηματος σου

 

το θεμα οταν μπουταρεις με -v ειναι να μας πεις και τι λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα το Legacy Kext για την ati 4850 και πιστεύω πως υπάρχει εμφανή άυξηση στη ταχύτητα που λειτουργεί το εικονικό λειτουργικό!

Δεν τη περίμενα έτσι να πω την αλήθεια! :P

Θα αρχίσω να εγκαθιστώ και τα υπόλοιπα kexts τώρα να δω μέχρι πόσο πιο γρήγορα θα μπορεί να πάει.

BTW,αν και στο youtube τα βιντεακια μου παιζουν μια χαρα,οταν παω στη σελιδα της apple και παταω να παιξουν τα βιντεακια που εχει εκει,για καποιο λογο τρεμοπαιζουν και κανουν flickering...

Ξέρει κανεις τι φταίει για αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα το Legacy Kext για την ati 4850 και πιστεύω πως υπάρχει εμφανή άυξηση στη ταχύτητα που λειτουργεί το εικονικό λειτουργικό!

Δεν τη περίμενα έτσι να πω την αλήθεια! :P

Θα αρχίσω να εγκαθιστώ και τα υπόλοιπα kexts τώρα να δω μέχρι πόσο πιο γρήγορα θα μπορεί να πάει.

BTW,αν και στο youtube τα βιντεακια μου παιζουν μια χαρα,οταν παω στη σελιδα της apple και παταω να παιξουν τα βιντεακια που εχει εκει,για καποιο λογο τρεμοπαιζουν και κανουν flickering...

Ξέρει κανεις τι φταίει για αυτό ?

με safari ε?

δοκιμασε ενα update σε 10.7.1

ειχε ενα αντιστοιχο θεμα και στα κανονικα μακ

αρα αν εισαι οκ απο kexts ενδεχεται να φταιει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ψαξω να στο δειξω αντι να το ψαξεις μονος σου? :confused:

αν θες την γνωμη μου ξεκινα το διαβασμα θα σε βοηθησει και στην συνεχεια του επιχειρηματος σου

 

το θεμα οταν μπουταρεις με -v ειναι να μας πεις και τι λεει

μα οταν γραφω

-v
και παταω enter πριν καλα-καλα αρχισει να γραφει κατι κανει restart δλδ δεν προλαβαίνω να δω κατι σαν error. μηπως να δοκιμασω και με κανωνικο boot ή με
-cpus1, -cpus2
; αν και το hardware μου ειναι συμβατο...

 

υ.γ. ουσιαστικα αυτο που μου ειπες ειναι να δω σε 259 (260 μαλλον) σελιδες για να βρω κατι οποτε επειδη δεν με παιρνει ο χρονος σας εβαλα ενα λινκ να σας ρωτησω αν λειτουργει... δεν ειπα να ψαξετε σε τοσες σελιδες να μου βρειτε την απαντηση...

 

Εγκατέστησα το Legacy Kext για την ati 4850 και πιστεύω πως υπάρχει εμφανή άυξηση στη ταχύτητα που λειτουργεί το εικονικό λειτουργικό!

Δεν τη περίμενα έτσι να πω την αλήθεια! :P

Θα αρχίσω να εγκαθιστώ και τα υπόλοιπα kexts τώρα να δω μέχρι πόσο πιο γρήγορα θα μπορεί να πάει.

BTW,αν και στο youtube τα βιντεακια μου παιζουν μια χαρα,οταν παω στη σελιδα της apple και παταω να παιξουν τα βιντεακια που εχει εκει,για καποιο λογο τρεμοπαιζουν και κανουν flickering...

Ξέρει κανεις τι φταίει για αυτό ?

βλακεια λεω χωρις να ξερω απο μακ αλλα μηπως χρειαζεται κατι στυλ flash player κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με safari ε?

δοκιμασε ενα update σε 10.7.1

ειχε ενα αντιστοιχο θεμα και στα κανονικα μακ

αρα αν εισαι οκ απο kexts ενδεχεται να φταιει αυτο

Α ειναι γενικο ? Ο.Κ. τοτε,θα δω τι θα κανω.

Να σου πω την αληθεια δεν δοκιμασα να συνδεθω με αλλο περιηγητη για να δω αν το κανει μονο το Σαφαρι η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ειναι γενικο ? Ο.Κ. τοτε,θα δω τι θα κανω.

Να σου πω την αληθεια δεν δοκιμασα να συνδεθω με αλλο περιηγητη για να δω αν το κανει μονο το Σαφαρι η οχι.

οντως δοκιμασε και με αλλους browsers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως δοκιμασε και με αλλους browsers

Δοκιμασα να μπω με τον Chrome αλλα τοσο στην σελιδα της apple οσο και στο youtube τα πραγματα εγιναν χειροτερα.

Με Chrome δεν εμφανιζονται καν τα βιντεο,και στη θεση των βιντεο εμφανιζεται το desktop theme,σαν να εχει 'τρυπισει' το παραθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα εγκατασταση το snow leopard to retail 10.6.3 με iboot.ολα οκ!και το εισαγωγικο βιντεακι με ηχο ,και ο ηχος κανονικος,και το ιντερνετ οκ.οταν κανω upadate se 10.6.8 η σε 10.6.7 και multibeast μετα υστερα χανω τον ηχο.η καρτα γραφικων ειναι μια 8400gs nvidia η αναλυση της ειναι μονο 1024χ768 δεν εχει πιο πανω..(την εβαλα στην θεση της ati 4850 για πιο συμβατη) μπορειτε να με βοηθησετε με τον ηχο και την καρτα γραφικων? το mobo ειναι gigabyte p35 ds4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα εγκατασταση το snow leopard to retail 10.6.3 με iboot.ολα οκ!και το εισαγωγικο βιντεακι με ηχο ,και ο ηχος κανονικος,και το ιντερνετ οκ.οταν κανω upadate se 10.6.8 η σε 10.6.7 και multibeast μετα υστερα χανω τον ηχο.η καρτα γραφικων ειναι μια 8400gs nvidia η αναλυση της ειναι μονο 1024χ768 δεν εχει πιο πανω..(την εβαλα στην θεση της ati 4850 για πιο συμβατη) μπορειτε να με βοηθησετε με τον ηχο και την καρτα γραφικων? το mobo ειναι gigabyte p35 ds4.

 

δυστυχώς σε κάθε update θα πρέπει να βάζεις ξανά τα ανάλογα kext για τον ήχο και για την κάρτα γραφικών

στην δική σου περίπτωση

σε μένα πχ μετά από κάθε update χρειαζόταν μόνο τον ήχο

δεν είναι τπτ το σπουδαίο.

χρησιμοποιείς αυτά που έβαλες και την πρώτη φορά.

 

 

για όσους δεν μπορούν να καταφέρουν κανονική εγκατάσταση του retail dvd με iboot

ας ψάξουν και να δοκιμάσουν με empire efi είτε κανονική είτε legacy(για προβληματικές μητρικές)

με iboot δεν είχα καταφέρει κάτι στο σύστημα της υπογραφής μου αντίθετα με το emprire efi τα κατάφερα αμέσως

δεν λέω ότι είναι καλύτερο το ένα από το άλλο απλά είναι τo πως συμπεριφέρονται ανάλογα με το hardware .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα εγκατασταση το snow leopard to retail 10.6.3 με iboot.ολα οκ!και το εισαγωγικο βιντεακι με ηχο ,και ο ηχος κανονικος,και το ιντερνετ οκ.οταν κανω upadate se 10.6.8 η σε 10.6.7 και multibeast μετα υστερα χανω τον ηχο.η καρτα γραφικων ειναι μια 8400gs nvidia η αναλυση της ειναι μονο 1024χ768 δεν εχει πιο πανω..(την εβαλα στην θεση της ati 4850 για πιο συμβατη) μπορειτε να με βοηθησετε με τον ηχο και την καρτα γραφικων? το mobo ειναι gigabyte p35 ds4.

 

Στην 10.6.3 έτρεξες το multibeast ? Μάλλον όχι γι'αυτο ο ήχος σου είναι απο το VoodooHDA.kext που έχει το iBoot ενσωματωμένο.

Στο kexts.com στα tools θα βρεις ενα προγραμματακι που λέγεται system info θα το τρέξεις και θα γράψεις σε ενα χαρτί τι έχεις ακριβός απο hardware.Πιο chipaki ήχου,ποίον οδηγο wi_fi και ότι άλλο θέλεις.Σύμφωνα με το hardware σου λοιπόν θα βρεις στο ίδιο site τα ανάλογα kexts τα οποία θα εγκαταστήσεις με το kext wizard.

Τώρα για την κάρτα γραφικών σου,ο bootloader πρέπει να έχει ενσωματωμένο ότι χρειάζεται για να τρέξει σωστά.και το com.apple.boot.plist πρέπει να έχει αυτές τις δυο εντολές.> <key>GraphicsEnabler</key> <string>Yes</string>

 

Δοκίμασε αυτά λοιπόν και πες μας πάλι τι συμβαίνει να σε πάμε παρακάτω.

 

Έχει σημασία να διαγράψεις το sleepenabler.kext από τον folder extra για να μην έχεις προβλήματα με τα Updates,

Έχει σημασία να έχεις επιλέξει από το multibeast ενα μηχάνημα apple στο smbios.plist που να είναι 'κοντά' τα χαρακτηριστικά του με το δικό σου.

Αν δεν τα καταφέρεις με την κάρτα γραφικών με τον τρόπο που σου έγραψα βρες ενα nvenabler.kext και εγκατέστησε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...