Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάνει εγκατάσταση από Hazard σε Virtual Machine και ενώ οι άλλες λειτουργείες λειτουργούν κανονικά,το dvd player,το first row,και η επιλογή "about this mac" κρασάρουν και δεν εμφανίζονται ποτέ.

Έχω την έκδοση 10.6.2 τι λέτε να φταίει για αυτό ?

Υποπτεύομαι πως φταίει ο περιορισμός του virtualbox που αφήνει το OS X να διαχειρίζεται μόνο 128 από τα 512ΜΒ μνήμης της κάρτας γραφικών μου,αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πηγα να κανω κατι την διαδικασια με το ιβοοτ για να ακουλουθησω ενα οδηγο που μουεστειλε το @proalless και οταν παω να διαλεξω σκληρο ολο φορτωνη και μενη εκει γιατι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα εγω μεχρι στιγμης δεν εχω μπορεσει καν να εγκαταστησω τα mac, μονο τυχερος δεν ειμαι! αν και η μητρικη μου ειχε ahci απο την μανα της οποτε! B)

 

 

Εγώ νόμιζα ότι έχεις σε desktop win και σε δεύτερο δίσκο osx και δούλεψε.γι'αυτο στο έγραψα αλλιώς στον ίδιο δίσκο είναι μονόδρομος να ξεκινήσεις από το osx,μετά να πας win,να κάνεις active όποιο διαμέρισμα θέλεις και βάζεις όποιον bootloader θέλεις.

 

Αλλά γιατί δεν τα κατάφερες ? που κόλλησες ?

 

 

ΩΡΑΙΑ μια χαρα ειμαστε !!!! ευχαριστω πολυ παιδια με τον ιδιο τροπο το κανω αν θελω να προσθεσω linux ;

 

με όποιο λειτουργικό θέλεις. απλά κάνεις το αντίστοιχο Add και στο linux πρέπει να βάλεις τον bootloader στο / και να μην το συνδέσεις με τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νόμιζα ότι έχεις σε desktop win και σε δεύτερο δίσκο osx και δούλεψε.γι'αυτο στο έγραψα αλλιώς στον ίδιο δίσκο είναι μονόδρομος να ξεκινήσεις από το osx,μετά να πας win,να κάνεις active όποιο διαμέρισμα θέλεις και βάζεις όποιον bootloader θέλεις.

 

Αλλά γιατί δεν τα κατάφερες ? που κόλλησες ?

λοιπον: με βαζει στον bootloader οπου κανονικα πρεπει να γραψω

>-v

αλλα ειτε

>-v

γραψω, ειτε πατησω enter, ειτε γραψω

>-cpus1, -cpus2

μου κανει αυτοματως restart οποτε δεν μπορω να προχωρησω στην εγκατασταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με όποιο λειτουργικό θέλεις. απλά κάνεις το αντίστοιχο Add και στο linux πρέπει να βάλεις τον bootloader στο / και να μην το συνδέσεις με τα windows.

 

ΟΚ ευχαριστω

 

πηγα να κανω εγκατατσταση με το ιβοοτ για να δοκιμασω εναν αλλο οδηγο και οταν πατησα untility τοτε ολο δειχνη οτι φορτωνη και μενη εκει κολλημενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ ευχαριστω

 

πηγα να κανω εγκατατσταση με το ιβοοτ για να δοκιμασω εναν αλλο οδηγο και οταν πατησα untility τοτε ολο δειχνη οτι φορτωνη και μενη εκει κολλημενω

κλεισε το pc και ξανα-ανοιξε το και προσπαθησε ξανα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον δοκιμασα και μια φορα με

>cpus=1 busratio=20

και με εβγαλε καπου οπου εδειχνε το μηλο σε ενα γκρι φοντο και φορτωνε αλλα ηταν πολυ ωρα εκει οποτε και το εκλεισα!

 

ομως στο virtual box γινεται μια χαρα η εγκατασταση και με -v!

 

τωρα ειδα στο http://wiki.osx86project.org οτι η μητρικη μου (ECS P55H-A) δεν υποστηριζεται ενω εδω λεει οτι υποστηριζεται! τι γινεται τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεδω[/url] λεει οτι υποστηριζεται! τι γινεται τελικα;

 

μωρέ μια χαρά μπορείς να βάλεις snow leopard με την μητρική αυτή αλλού βρίσκεται το λάθος που κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρέ μια χαρά μπορείς να βάλεις snow leopard με την μητρική αυτή αλλού βρίσκεται το λάθος που κάνεις

ναι, μα στο virtual box τρεχει μια χαρα! τωρα λαθος δεν ξερω που μπορει να γινεται... οριστε τι κανω:

 

1. βαζω στο dvd-rom το dvd με το iatkos/ideneb/hazard

2. βαζω να bootαρει απο το dvd

3. με βαζει σε εναν bootloader και μου λεει να πατησω ενα κουμπι ή το F8

4. παταω το F8 και γραφω -v

5. παταω το enter και μου κανει επανεκκίνηση

 

 

η μονη φορα που δεν μου εκανε επανεκκινηση ηταν οταν αντι για -v εγραψα cpus=1 busratio=20 οπου με εβγαλε σε ενα γκρι φοντο με το μηλο και κατω να δειχνει οτι φορτωνει επι πεντε λεπτα οπου το εκλεισα διοτι εαν ηταν θα ειχε φορτωσει προ πολλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα με τι iAkTOS βαζω το dvd να ξεκινησει με αυτο

αρχιζει και μετα βγαζει το μηλο και αποκατο φορτωνη και ξεκιναει η εγκατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα με τι iAkTOS βαζω το dvd να ξεκινησει με αυτο

αρχιζει και μετα βγαζει το μηλο και αποκατο φορτωνη και ξεκιναει η εγκατασταση

ποση ωρα περιπου φορτωνει απο κατω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...