Προς το περιεχόμενο

Mac OS X on x86 / Εγκατάσταση Mac OS X σε PC


tmavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

μολις τωρα ενα μια εκδοση το iAktos που δεν θελει το ιβοοτ εγεινε μια χαρα η εγκατασταση.

τωρα αν βαλω στο αλλον σκληρο τα windows 7 οταν ξεκιναει θα μου λεει με πιον να ξεκιναει ;

 

 

λοιπόν αφού έκανες εγκατάσταση και bootareis κανονικά στα snow leopard

πας bios και ορίζεις πλέον να bootarei από τον δίσκο με τα windows

κατεβάζεις το easybcd και κάνεις add entries στην καρτέλα mac δηλώνεις generic x86 pc

αυτά για την έκδοση easybcd 1.7.2 στις πιο νέες τα γράφει διαφορετικά και δεν γνωρίζω να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι Dual booters πρέπει να αποφασίσουν τι bootloader θέλουν.

Υπάρχει ο Chameleon και το easyBCD που προανέφεραν τα παιδιά.

Ο δεύτερος είναι ο πιο εύκολος,ο πρώτος ο πιο ενδεδειγμένος κατά την γνώμη μου.

Εδώ είναι ένα δεύτερο σημείο που θέλει διάβασμα αρκετό και έχει να κάνει γιατί το osx χρησιμοποιεί GUID Partition Table κ τα Win MBR.

Σε αυτό που θα μείνω εγώ είναι αν θέλετε dual boot στον ίδιο δίσκο θα πρέπει όταν φτιάχνετε τα partition να έχετε προβλέψει τα win formarontas σε Dos αλλιώς το dvd των win δεν θα σας επιτρέψει εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Dual booters πρέπει να αποφασίσουν τι bootloader θέλουν.

Υπάρχει ο Chameleon και το easyBCD που προανέφεραν τα παιδιά.

Ο δεύτερος είναι ο πιο εύκολος,ο πρώτος ο πιο ενδεδειγμένος κατά την γνώμη μου.

Εδώ είναι ένα δεύτερο σημείο που θέλει διάβασμα αρκετό και έχει να κάνει γιατί το osx χρησιμοποιεί GUID Partition Table κ τα Win MBR.

Σε αυτό που θα μείνω εγώ είναι αν θέλετε dual boot στον ίδιο δίσκο θα πρέπει όταν φτιάχνετε τα partition να έχετε προβλέψει τα win formarontas σε Dos αλλιώς το dvd των win δεν θα σας επιτρέψει εγκατάσταση.

μα αν τα εχουμε ηδη εγκατεστημενα τα windows και μετα την εγκατασταση των mac βαλουμε το dvd των win και πατησουμε repair θα μπορεσουμε να bootαρουμε απο win! ετσι θα περασουμε το easybcd και ολα μελι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αν τα εχουμε ηδη εγκατεστημενα τα windows και μετα την εγκατασταση των mac βαλουμε το dvd των win και πατησουμε repair θα μπορεσουμε να bootαρουμε απο win! ετσι θα περασουμε το easybcd και ολα μελι!

 

Ανάλογα το motherbord και το achi που υποστηρίζει. ;) Δεν είναι όλοι τόσο τυχεροί όσο εσύ .. :D

 

Η δική μου άποψη για να έχουμε ένα τέλειο Dual Boot είναι να στήνουμε έναν υπολογιστή κάθετα από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Dual booters πρέπει να αποφασίσουν τι bootloader θέλουν.

Υπάρχει ο Chameleon και το easyBCD που προανέφεραν τα παιδιά.

Ο δεύτερος είναι ο πιο εύκολος,ο πρώτος ο πιο ενδεδειγμένος κατά την γνώμη μου.

Εδώ είναι ένα δεύτερο σημείο που θέλει διάβασμα αρκετό και έχει να κάνει γιατί το osx χρησιμοποιεί GUID Partition Table κ τα Win MBR.

Σε αυτό που θα μείνω εγώ είναι αν θέλετε dual boot στον ίδιο δίσκο θα πρέπει όταν φτιάχνετε τα partition να έχετε προβλέψει τα win formarontas σε Dos αλλιώς το dvd των win δεν θα σας επιτρέψει εγκατάσταση.

 

τα win 7 δουλεύουν το ίδιο καλά και σε δίσκο που αρχικά έχει φορμαριστεί με GUID

στην αρχική εγκατάσταση των sl φορμάρεις τον δίσκο απο disk utillity μπορείς

να ορίσεις και να φορμάρεις και ένα partition για τα win 7 σε fat32 αρχικά

όταν μετά κάνεις την εγκατάσταση των win 7 τον κάνεις ntfs

είναι σαφώς πιο εύκολος και πιο friendly use o δεύτερος τρόπος με easybcd

για αυτούς που έχουν σαν βάση τα win 7 και το sl το δουλεύουν περιστασιακά και δοκιμαστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το motherbord και το achi που υποστηρίζει. ;) Δεν είναι όλοι τόσο τυχεροί όσο εσύ .. :D

 

Η δική μου άποψη για να έχουμε ένα τέλειο Dual Boot είναι να στήνουμε έναν υπολογιστή κάθετα από την αρχή.

μα εγω μεχρι στιγμης δεν εχω μπορεσει καν να εγκαταστησω τα mac, μονο τυχερος δεν ειμαι! αν και η μητρικη μου ειχε ahci απο την μανα της οποτε! B)

 

OK το κατεβασα τι το κανω ;

κάνεις add entries στην καρτέλα mac δηλώνεις generic x86 pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ πατησα add και τωρα ;

 

ΩΡΑΙΑ μια χαρα ειμαστε !!!! ευχαριστω πολυ παιδια με τον ιδιο τροπο το κανω αν θελω να προσθεσω linux ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...