Προς το περιεχόμενο

Μειωση βασικου μισθου


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τεσπα, αν πραγματι παιζει κατι τετοιο, με εμας που εχουμε στεγαστικα τι θα γινει;

 

Κάνεις τις διαδικασίες πτώχευσης φυσικών προσώπων ..

Αν όντως έχεις αδυναμία και δεν έχεις άλλα εισοδήματα ή άλλη περιουσία (για πρώτη κατοικία μιλάμε πάντα),

είναι συγκεκριμένη διαδικασία, και ξεκινάει με εξωδικαστικό αίτημα στην τράπεζα και προσπάθεια συμβιβασμού.

Φυσικά και δεν γίνεται τίποτα εξωδικαστικά γιατί οι τράπεζες τα τρενάρουν όλα αυτά,

και μετά πάει ειρηνοδικείο..

 

Εκεί το ειρηνοδικείο εξετάζει την κάθε περίπτωση και αποφαίνεται για haircut ή όχι των δανείων, και πόσο .

Στα 2/3 περίπου των υποθέσεων γίνεται haircut, μέχρι και 100% όπως έχουμε διαβάσει και πρόσφατα.

 

Κάθε περίπτωση όμως είναι και διαφορετική.

 

Όσο για τις μειώσεις μισθών, πραγματικά τα δύσκολα είναι για τους νέους και τους ανειδίκευτους, και για τους τεμπέληδες και τους ανίκανους (όσους δεν έχουν γίνει Δ.Υ. τουλάχιστον)..

Δε υπάρχουν δουλειές πουθενά..

 

Όποιος έχει προυπηρεσία σε κάτι χρήσιμο, κάτι θα ψιλοβρεί κουτσά στραβά (με σάλιο και υπομονή). Μηνιάτικα γύρω στο χιλιάρικο βέβαια σχεδόν για τους πάντες, και παίζεται το αν θα έχουν και ασφάλιση.. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περίεργο. Και γω που νόμιζα οτι τώρα που θα μπούν σε εφεδρεία και θα απολυθούν οι ΔΥ, ξαφνικά θα διπλασιαζόντουσαν οι μισθοί του ιδιωτικού τομέα. Λυπάμαι πολύ που αυτά που γράφω τόσο καιρό συμβαίνουν κάθε μέρα και περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο. Και γω που νόμιζα οτι τώρα που θα μπούν σε εφεδρεία και θα απολυθούν οι ΔΥ, ξαφνικά θα διπλασιαζόντουσαν οι μισθοί του ιδιωτικού τομέα. Λυπάμαι πολύ που αυτά που γράφω τόσο καιρό συμβαίνουν κάθε μέρα και περισσότερο.

 

Απολυθηκε; 28,000/30,000 ΔΥ πηγαν απο την εργασια τους στη συνταξη. Πως το λενε; Μια τρυπα στο νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο. Και γω που νόμιζα οτι τώρα που θα μπούν σε εφεδρεία και θα απολυθούν οι ΔΥ, ξαφνικά θα διπλασιαζόντουσαν οι μισθοί του ιδιωτικού τομέα. Λυπάμαι πολύ που αυτά που γράφω τόσο καιρό συμβαίνουν κάθε μέρα και περισσότερο.

 

Κι έλεγα πότε θα εμφανιστείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απολυθηκε; 28,000/30,000 ΔΥ πηγαν απο την εργασια τους στη συνταξη. Πως το λενε; Μια τρυπα στο νερο.

 

Λένε οτι ΘΑ μειωθούν οι μισθοί περαιτέρω στον ιδιωτικό τομέα. Επίσης λένε οτι ΘΑ απολυθούν και οι δημόσιοι. Με βάση το ΘΑ λοιπόν η κριτική μου.

 

Κι έλεγα πότε θα εμφανιστείς...

 

Είναι ένα εμπεριστατωμένο επιχείρημα θα έλεγα. Έχεις σκεφτεί να το κάνεις δημοσίευση;

 

 

Λοιπόν ένα παράδειγμα για παιδάκια για να καταλάβουν μερικοί.

 

Ας πουμε ότι οι έλληνες είναι 1000 άτομα και το ατομικό μηνιαίο εισόδημα τους είναι 100€. Αν αθροίσουμε τα ατομικά εισοδήματα, το συνολο μας κάνει 100.000€ και αποτελεί το εθνικό μηνιαιο εισόδημα.

Υποθέτουμε λοιπόν ότι ο κάθε εργαζόμενος διοχετεύει τα 60€ στην αγορά, τα 20€ στις τράπεζες για δάνεια και 20€ τα αποταμιεύει. Τη δεδομένη λοιπόν στιγμή διοχετεύονται στην αγορά 60x1000=60.000€. Τα λεφτά αυτά οι επιχειρηματίες θα τα διανείμουν μεταξύ άλλων και στη κάλυψη των μισθών των υπαλλήλων τους.

Θα εξετάσουμε τι θα συμβεί στο οικονομικό κύκλωμα αν έχουμε για παράδειγμα απολύσεις 100 ατόμων. Προσοχή, δεν μιλάω για τον δημόσιο τομέα. Μιλάω γενικά για 100 απολύσεις.

Το σύνολο του εθνικού εισοδήματος θα ανέλθει στα 90.000 αφού οι 100 θα είναι απολυμένοι. Ταυτόχρονα η αγορά θα χάσει τα 60€x100=6000. Οι επιχειρηματίες θα έχουν πλέον να μοιράσουν 54.000€. Αυτό θα επηρεάσει τους μισθούς των 900 ενεργών εργαζομένων οι οποίοι παίρνουν αυτή τη στιγμή 100€. Με τον τρόπο αυτό το εθνικό εισόδημα μειώνεται παραπάνω από 6.000€ διογκώνοντας ακόμα περισσότερο την ύφεση. Επιπλέον κάποιες από τις επιχειρήσεις-κλάδοι θα επηρεαστούν περαιτέρω από τη μείωση του κυκλοφορούντος χρήματος στην αγορά με αποτέλεσμα να κλείσουν και να συνδράμουν στη επιπρόσθετη διόγκωση της ανεργίας που θα επιφέρει εκ νέου μείωση του κυκλοφορούντος χρήματος στην αγορά.

Ταυτόχρονα τα έσοδα του κράτους από φορολογία εισοδήματος και κατανάλωσης μειώνονται δραματικά αφου δεν υπάρχει εισόδημα και κατανάλωση. Βλέποντας τα έσοδα να μειώνονται, η κυβέρνηση επιβάλει φορολογία στους πολίτες βάζοντας πλέον χέρι στις αποταμιεύσεις τους, στην ιδιοκτησία τους και γενικά τους τιμωρεί επειδή δουλεύουν.

Η παραπάνω συνταγή αποδεικνύει αυτό που λεω 2 χρόνια τώρα και ξαφνικα τώρα το κατάλαβε το Bloomberg και οι λοιποί οικονομικοτέτοιοι που μιλάνε πλέον για 98% πιθανότητα χρεοκοπίας της Ελλάδας τα επόμενα 5 χρόνια.

Όταν λοιπόν μιλάω για την αρνητική επίδραση στην οικονομία λόγω απολύσεων (είτε μιλάμε στον ιδιωτικό τομέα είτε στο δημόσιο) μιλάω για το παραπάνω φαινόμενο.

Εάν λοιπόν προχωρήσουν στις απολύσεις στο δημόσιο, εγώ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα αρκεί να ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ το χαμένο εθνικό εισόδημα. Δεν ξέρω πως θα το κάνουν αλλα ΑΝ ΔΕΝ το κάνουν (π.χ με δημιουργία θέσεων εργασίας στον ιδιωτικό τομέα), θα μετανιώσετε την ώρα και τη στιγμή των πανηγυρισμών σας για τις απολύσεις των ΔΥ. Υπενθυμίζω…μιλάω γενικά για την επιδραση των απολύσεων και όχι συγκεκριμένα για τις απολύσεις μόνο του δημόσιου τομέα.

Επεξ/σία από Critter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα την δεκαετια του 80 που παιρναγανε μελι-γάλα στην Ελλάδα οι γονεις μας,ερχονταν μια νεραϊδα απο το μελλον και τους ελεγε σταματηστε να ψυφιζετε Νεα Δημοκρατια και Πασοκ γιατι στο μελλον θα καταστρεψουν τα παιδια σας,θα σταματουσαν να ψηφίζουν νομιζετε;

 

Εγω παλι πιστεύω οχι.Γιατι καλοπερναγανε.Ηταν βολεμενοι.Σε αντιθεση με μας που δεν μπορουμε να βρουμε ουτε δουλειες του ποδαριού.

 

Δυστηχως αυτα ειναι ατα χαλια μας τωρα μας μειωνουν τα παντα.Φερανε και τον Νταβατζη την τρόϊκα και το ΔΝΤ.Αυτα τα αριστοκρατικα παιδιά,τα σπουδαγμένα σε Harvard που δεν εχουν πεινασει ποτε να μας ξεσκισουν.

 

Τα λεφτα τα φαγανε οι πολιτικοι κατα μεγαλο μερος.Αλλα τα φαγαμε και μεις οι απλοι,καθημερινοι ανθρωποι που τα ονειρα τους ηταν τοσο ρηχά ωστε να θελουν μια δουλεια στο δημοσιο.Μια καρεκλα να μην τους κουνάει κανεις και να εχουν μισθο καθε πρωτη του μηνος.

"Υπερ-πληθισμος" στους Δημοσίους Υπαλλήλους.

 

Εμεις τους ψηφισαμε.(Λεω το εμεις παρολο που εγω,εσυ,αυτος,αυτοι δεν ψηφισαμε κανενα απο τα μεγαλα κομματα,αλλα οπως και να χει βγαίνουν παντα στις εκλογές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To προβλημα δεν ειναι η μειωση του βασικου μισθου, αλλα η αυξηση του κοστους ζωης, ειδικα τα τελευταια 10 χρονια εχει ξεφυγει σε αυτο το θεμα η Ελλαδα.

 

Ετσι ερχονται κατι αυθαιρετες συγκρισεις των Τροικανων με τον Πορτογαλικο βασικο μισθο "μα πως γινεται η καταχρεωμενη Ελλαδα να πληρωνει 750 βασικο μισθο οταν στην Πορτογαλια ειναι 500?". Ε ας συγκρινουν λιγο και ποσο κοστιζει την τελευταια 10ετια να ζεις στην Ελλαδα.

 

Υποψιν, το 2002 ο βασικος μισθος στην Ελλαδα ηταν κατω απο 500 ευρω. Αλλα ποιο το κοστος ζωης τοτε (μολις ειχαμε μπει στην Ευρωζωνη) και ποιο τωρα?

 

Και με τους φορους που εχουν επιβληθει ο βασικος μισθος δεν γινεται να παει κατω απο 750 πλεον.

Anyway ολο αυτο που συμβαινει τωρα ειναι η υποτιμηση του ευρω εντος Ελλαδας. Με καποιο τροπο πρεπει η Ελλαδα να ζησει με λιγοτερα και να αγοραζει ακριβοτερα. Επειδη η εξοδος απτην ευρωζωνη η μια ανεξελεγκτη χρεωκοπια θα ειναι καταδικαστικη για ολη την Ευρωπη, απλα υποτιμουν εμεσα το ευρω μεσα στην Ελλαδα: Βγαζεις πιο δυσκολα ευρω και το ξοδευεις πολυ πιο ευκολα/δε σε φτανει να βγαλεις το μηνα σου (οτι θα συνεβαινε με μια αλλαγη νομισματος). Προσπαθουν να κανουν τη ζωη στην Ελλαδα, παρομοια με το αν αλλαζαμε νομισμα, χωρις ομως να αλλαξουμε.

 

Τελος παντων, αυτοι που φαγανε τα λεφτα και φερανε τον κοσμο σε αυτην την κατασταση τρωγανε τρωνε και θα τρωνε και τα τρισεγγονα τους με χρυσα κουταλια, απλα γιατι η κοινωνια ειναι ασυναρτητη καταρκεματισμενη και απολυτα προβατοποιημενη, ωστε να μη μπορει να κανει ουτε τα αυτονοητα για να προστατεψει τα δικαιωματα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος παντων, αυτοι που φαγανε τα λεφτα και φερανε τον κοσμο σε αυτην την κατασταση τρωγανε τρωνε και θα τρωνε και τα τρισεγγονα τους με χρυσα κουταλια, απλα γιατι η κοινωνια ειναι ασυναρτητη καταρκεματισμενη και απολυτα προβατοποιημενη, ωστε να μη μπορει να κανει ουτε τα αυτονοητα για να προστατεψει τα δικαιωματα της.

 

ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To προβλημα δεν ειναι η μειωση του βασικου μισθου, αλλα η αυξηση του κοστους ζωης, ειδικα τα τελευταια 10 χρονια εχει ξεφυγει σε αυτο το θεμα η Ελλαδα.

 

Ετσι ερχονται κατι αυθαιρετες συγκρισεις των Τροικανων με τον Πορτογαλικο βασικο μισθο "μα πως γινεται η καταχρεωμενη Ελλαδα να πληρωνει 750 βασικο μισθο οταν στην Πορτογαλια ειναι 500?". Ε ας συγκρινουν λιγο και ποσο κοστιζει την τελευταια 10ετια να ζεις στην Ελλαδα.

 

Υποψιν, το 2002 ο βασικος μισθος στην Ελλαδα ηταν κατω απο 500 ευρω. Αλλα ποιο το κοστος ζωης τοτε (μολις ειχαμε μπει στην Ευρωζωνη) και ποιο τωρα?

 

Και με τους φορους που εχουν επιβληθει ο βασικος μισθος δεν γινεται να παει κατω απο 750 πλεον.

Anyway ολο αυτο που συμβαινει τωρα ειναι η υποτιμηση του ευρω εντος Ελλαδας. Με καποιο τροπο πρεπει η Ελλαδα να ζησει με λιγοτερα και να αγοραζει ακριβοτερα. Επειδη η εξοδος απτην ευρωζωνη η μια ανεξελεγκτη χρεωκοπια θα ειναι καταδικαστικη για ολη την Ευρωπη, απλα υποτιμουν εμεσα το ευρω μεσα στην Ελλαδα: Βγαζεις πιο δυσκολα ευρω και το ξοδευεις πολυ πιο ευκολα/δε σε φτανει να βγαλεις το μηνα σου (οτι θα συνεβαινε με μια αλλαγη νομισματος). Προσπαθουν να κανουν τη ζωη στην Ελλαδα, παρομοια με το αν αλλαζαμε νομισμα, χωρις ομως να αλλαξουμε.

 

Τελος παντων, αυτοι που φαγανε τα λεφτα και φερανε τον κοσμο σε αυτην την κατασταση τρωγανε τρωνε και θα τρωνε και τα τρισεγγονα τους με χρυσα κουταλια, απλα γιατι η κοινωνια ειναι ασυναρτητη καταρκεματισμενη και απολυτα προβατοποιημενη, ωστε να μη μπορει να κανει ουτε τα αυτονοητα για να προστατεψει τα δικαιωματα της.

μωρε ολα καλά τα λες αλλά το αβαταρ σου με χαλάει λίγο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα εμπεριστατωμένο επιχείρημα θα έλεγα. Έχεις σκεφτεί να το κάνεις δημοσίευση;

 

 

Λοιπόν ένα παράδειγμα για παιδάκια για να καταλάβουν μερικοί.

 

Πραγματικά έχω βαρεθεί ν'ακούω αυτό το γελοίο επιχείρημα,δηλαδή το "οι Δ.Υ. διοχετεύουν το χρήμα τους στην αγορά,αν απολυθούν αυτό θα λείψει κ.λπ."...

Μ'αυτό το σκεπτικό,όχι μόνο να μη τους διώξουν αλλά να τους κάνουν και αυξήσεις 100%,ώστε όχι μόνο να διοχετευτεί περισσότερο χρήμα στην αγορά αλλά να έχουν πλέον τέτοια άνεση,ώστε να προσλάβουν αμαλάχει και τον zazik σαν κηπουρό,την black_widow σαν καμαριέρα κι εμένα να τους πλένω τ'αυτοκίνητο!

Είδες τι καλά;Θα λυθεί και το πρόβλημα της ανεργίας! :rolleyes: Κι από πολίτες Β' κατηγορίας που είμαστε εμείς του Ιδιωτικού τομέα να γίνουμε Γ'...

 

Έχουμε φτάσει σ'ένα σημείο,η χώρα να παραχωρεί την εθνική της κυριαρχία και περιουσία μόνο και μόνο γιατί δεν έχει να πληρώσει αυτούς τους ανθρώπους,έναν Ιδιωτικό τομέα μετά βιας να την παλεύει,τους μισθούς στον Ιδιωτικό τομέα ν'αγγίζουν επίπεδα Βουλγαρίας,τις δημόσιες επενδύσεις να έχουν παγώσει (γιατί δεν φτάνουν τα κουκιά μ'όλα αυτά τα στόματα που θέλουν τάϊσμα) και μερικοί αυτή τη στιγμή,έχουν το θράσος να ζητάνε και τα ρέστα...

 

Pardon me,αλλά περικοπές στους Δ.Υ. έχω δει μόνο στα χαρτιά (επιδόματα να ενσωματώνονται αλλού κ.α. ομορφιές)...αντίθετα βλέπουμε εθελούσιες εξόδους,συνταξιοδοτήσεις,μετατάξεις κ.λπ. τα οποία είναι μια τρύπα στο νερό (σε παίρνω από'δω και σε πάω εκεί να πω ότι κάτι έκανα) και την εργασιακή εφεδρεία (ημιμέτρο αλλά απ'το τίποτα) στον αέρα!Και το δούλεμα πάει σύννεφο...

 

Χρήμα διοχετεύω κι εγώ μια χαρά!Απλά εμένα ως πολίτη Β' κατηγορίας μου το αρπάζουν little by little,γιατί είμαι ο μ@λ@κ@ς της παρέας...αλλά δεν πειράζει,του χρόνου που θα πάω Κύπρο θα τα ψάχνετε τα ριάλια,34 χρόνια χορηγίας και νταβατζιλικίου είναι αρκετά νομίζω...

 

Φυσικά και δεν πιστεύω ότι θα αγγίξουν τους Δ.Υ.,ούτε ότι θ'αλλάξει κάτι προς το καλύτερο αν το κάνουν,γιατί πολύ απλά η μοίρα αυτού του τόπου είναι προαποφασισμένη...απλά δεν θέλω μέσα σ'όλα,μερικοί σαν εσένα να μας δουλεύουν κι από πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Έλλάδα μια 20ετία καθόμαστε κάτω απο τον ουρανό και βρέχει λεφτά. Πρέπει να καταλάβουμε οτι τα λεφτά δεν γίνεται να ερχονται απο πουθενά. Το κράτος που μεχρι τώρα μοίραζε 1400-3000 μισθούς με 900.000 υπαλλήλους έπρεπε να είναι η πιο επιτυχημένη επιχείρηση ανταγωνιστής της Microsoft να βλέπει ο ξένος "Greece" και να χύνει. Ελα όμως που στην πραγματικότητα είναι η χειρότερη, με τα πιο πολλά τμήματα να μην λειτουργούν με απίστευτη διαφορά, με μηχανισμούς που κάνουν το παν να διώξουν τους ξένους επενδυτές, παραλογισμό χαζομάρα και γραφειοκρατεία μεχρι αηδίας με φόρους που δεν εισπράττονται ποτέ μαύρο χρήμα εδώ και εκεί, πολεοδομία, υγεία , εφορία τίγκα στην παρανομία ασχετοσύνη και απαράδεκτη ποιότητα υπηρεσιών άλλα χρυσοπληρωμένες υπηρεσίες δε.

 

Προϋπολογισμός αναπαλαίωσης κτηρίου 300.000.000 ευρώ, το βάζανε και σε κάδρο έξω απο το κτήριο. Ζωώδης υπανθρωπιά από τους ίδιους τους ξεδιάντροπους κλέφτες και από εμάς που κάναμε τους μαλάκες.

 

Το επιχείρημα οτι ο δημόσιος υπάλληλος αμείβεται με λεφτά που φύτρωναν στα δέντρα το οποίο επαναδιοχετεύει στην αγορά οπότε δεν μπορείς να του κόψεις το μισθό γιατί θα στραγγαλίσεις την αγορά θα μπορούσε να το πει μόνο ΔΥ (είναι επιχείρημα ανθρώπου που έχει που έχει τελειώσει με το ζόρι γυμνάσιο). Ζει που ζει το παρασιτικό δημόσιο με δανεικά θα πρέπει να ζει όλη η αγορά με δανεικά, να έχουμε ανάπτυξη "στα χαρτιά" τροφοδοτούμενη απο δανεικά.

 

Αυτό κάναμε είδαμε που οδήγησε. Καταστάσεις για γέλια πέρα απο την λογική.

 

Και για να είμαστε λίγο On topic. Φιλέ η μείωση μεισθών στα 500 ευρώ ή και παρακάτω είναι αναγκαστική γιατί εκφράζει το πραγματικό (πενιχρό) εθνικό εισόδημα που αναφέρει ο φίλος απο πάνω αν κλείσεις την βρύση που βρέχει λεφτά. Άκουσα οτι ΔΥ έχουν αρχίσει να παίρνουν αρκετά μειωμένους μισθούς (τους κρατάνε και αναδρομικά). Έπρεπε να διαλυθούμε και να φτάσουμε σε εξευτελιστική κατάσταση να γελάει ο κόσμος μαζί μας για να το κάνουμε.

 

Όποιος ζεί έξω ξέρει πώς αντιμετωπίζονται οι Έλληνες πλέον και πώς μας θεωρούν σε όλο τον κόσμο (τουλάχιστον Ευρώπη). ΠΑΡΑΣΙΤΑ που το μόνο που κάνουν είναι να τα ξύνουνε και να φωνάζουνε. Αντιμετωπιζόμαστε όλοι σαν δημόσιοι υπάλληλοι. Μετα λύπης μου ειδικά τους τελευταίους 6 μήνες έχω απογοητευτεί από την στάση των ξένων απέναντι σε εμένα και την ¨Ελλάδα, είμαστε περίγελος, καλή τύχη σε όσους μεταναστεύετε θα δείτε τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά έχω βαρεθεί ν'ακούω αυτό το γελοίο επιχείρημα,δηλαδή το "οι Δ.Υ. διοχετεύουν το χρήμα τους στην αγορά,αν απολυθούν αυτό θα λείψει κ.λπ."...Μ'αυτό το σκεπτικό,όχι μόνο να μη τους διώξουν αλλά να τους κάνουν και αυξήσεις 100%,ώστε όχι μόνο να διοχετευτεί περισσότερο χρήμα στην αγορά αλλά να έχουν πλέον τέτοια άνεση,ώστε να προσλάβουν αμαλάχει και τον zazik σαν κηπουρό,την black_widow σαν καμαριέρα κι εμένα να τους πλένω τ'αυτοκίνητο!Είδες τι καλά;Θα λυθεί και το πρόβλημα της ανεργίας!

 

Μην με πιάνεις στο στόμα σου παρακαλώ θερμά.Δεν ήμαστε ίδιο.

 

Και τώρα , που παραπονιέσαι , απλά τρως και σύ καβλί όπως όλοι μας , μέσω των χαρατσίων.

Ετσι να δεις την γλυκα.

 

Επίσης δεν με θεωρώ πολίτη 2ης κατηγορίας , ακόμα και σε παραγκούπολη να ζω.

Ο εχων το κομπλεξ(δεν λεω για σενα) , ακομα και σε παλατια να ζει , έτσι θα νιώθει.

 

Επίσης δεν σκεφτεσαι 50.000 νοικοκυριά που θα μεινουνε χωρίς έναν μισθό , και θα πεινάσουνε. Βασικο.

 

Δεν ξερω, εμενα παντως οι μερες μου να την κανω ειναι πολυ κοντα. 90 ακομα ειναι πολλες?

 

ΠΑρε με μαζίιιιιιι σουυυυυυυυυυ :cry: :cry: :cry:

 

Άκουσα οτι ΔΥ έχουν αρχίσει να παίρνουν αρκετά μειωμένους μισθούς (τους κρατάνε και αναδρομικά). Έπρεπε να διαλυθούμε και να φτάσουμε σε εξευτελιστική κατάσταση να γελάει ο κόσμος μαζί μας για να το κάνουμε.

 

Ναι , της μανας μου που πηρε σύνταξη και αναδρομικα μηνών, της πήρανε πίσω λεφτα.

 

Όποιος ζεί έξω ξέρει πώς αντιμετωπίζονται οι Έλληνες πλέον και πώς μας θεωρούν σε όλο τον κόσμο (τουλάχιστον Ευρώπη). ΠΑΡΑΣΙΤΑ που το μόνο που κάνουν είναι να τα ξύνουνε και να φωνάζουνε. Αντιμετωπιζόμαστε όλοι σαν δημόσιοι υπάλληλοι. Μετα λύπης μου ειδικά τους τελευταίους 6 μήνες έχω απογοητευτεί από την στάση των ξένων απέναντι σε εμένα και την ¨Ελλάδα, είμαστε περίγελος, καλή τύχη σε όσους μεταναστεύετε θα δείτε τα ίδια.

 

Απο το 2002 υπαρχει αυτό που πρωτοανέβηκα στο Νησί. Σαν τεμπεληδες μας αντιμετωπιζουνε. Και είχανε δίκιο , όσο αναφορά τους φοιτητές.

Ευτυχώς υπήρχανε και πολλοι φοιτητές που τους διεψευαν πανηγυρικα, προς εκπληξή τους.

 

Οπως και να το κάνουμε όμως , είσαι συντονισμένος στο DNA αυτου του λαού , στο κάρμα του , και όπου και να πας , θα το κουβαλάς. Οπότε θα τραβάς αυτό που θα τραβάς , ακόμα και αν είσαι workaholic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...