Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδιά χρησιμοποιεί κανεις φακούς που μπορείς να κοιμάσαι με αυτούς???εγώ έχω κλασικούς μηνιαίους(πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ) και σκέφτομαι μετά από το εξάμηνο να πάρω αυτούς.νομίζω λέγονται pure vision(δεν είμαι σίγουρος)..αν τους έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ας μας δώσει πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερετε οτι προσφατα εχουν βγει φακοι που εχουν ερθει και στην Ελλαδα που τους φορας μονο το βραδυ στον υπνο σου και τους βγαζεις το πρωι και ολη την ημερα βλεπεις μια χαρα ???? :-D :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερετε οτι προσφατα εχουν βγει φακοι που εχουν ερθει και στην Ελλαδα που τους φορας μονο το βραδυ στον υπνο σου και τους βγαζεις το πρωι και ολη την ημερα βλεπεις μια χαρα ???? :-D :-D :-D :-D

 

Μην τρελαθούμε τελείως !!!! Πολύ κουφό μου φαίνεται... Εγώ φοράω 10 χρόνια φακούς χρωματιστούς, δεν έχω πρόβλημα όρασης, απλά τους έχω συνηθίσει τόσο, που όταν δεν τους βάλω εχω φαγούρες και κοκκινισματα!!! Τους φοράω και όταν κοιμάμαι, βέβαια με προσοχή, γιατί δεν θέλω να σκεφτώ που θα πάνε αν χαθούνε....:( Οσο για αυτούς που είναι ειδικοί για τον υπνο δεν έχω ακούσει τίποτα δυστυχώς.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαθούμε τελείως !!!! Πολύ κουφό μου φαίνεται... Εγώ φοράω 10 χρόνια φακούς χρωματιστούς, δεν έχω πρόβλημα όρασης, απλά τους έχω συνηθίσει τόσο, που όταν δεν τους βάλω εχω φαγούρες και κοκκινισματα!!! Τους φοράω και όταν κοιμάμαι, βέβαια με προσοχή, γιατί δεν θέλω να σκεφτώ που θα πάνε αν χαθούνε....:( Οσο για αυτούς που είναι ειδικοί για τον υπνο δεν έχω ακούσει τίποτα δυστυχώς.....

 

Αννουλα ΠΟΤΕ μην λες ΠΟΤΕ !!!! Για κοιτα ....

ΛΟΝΔΙΝΟ

Τεχνική που βελτιώνει την όραση ενώ κοιμόμαστε δίνει ελπίδες για ζωή χωρίς γυαλιά στους μύωπες. Ονομάζεται «ορθοκερατολογία» και με τη χρήση ειδικών φακών επαφής κατά τη διάρκεια του ύπνου διορθώνει προσωρινά την καμπυλότητα του κερατοειδούς του ματιού.

 

Οι πρώτοι φακοί δημιουργήθηκαν από την ολλανδική εταιρεία Procornea. Η μέθοδος είναι διαδεδομένη στις ΗΠΑ, την Ολλανδία, τη Γερμανία, τη Βρετανία και εκτιμάται ότι υπάρχουν 18.000 χρήστες των ειδικών φακών σε όλη την Ευρώπη.

 

«Οι μύωπες φορούν τους φακούς όταν κοιμούνται. Η διόρθωση της καμπυλότητας που επιτυγχάνεται είναι αρκετή ώστε για τις επόμενες 18 ώρες, όταν ξυπνήσουν, να μη χρειάζονται γυαλιά. Ο κερατοειδής σταδιακά επανέρχεται στην προηγούμενη κατάσταση και γι' αυτό το βράδυ οι φακοί πρέπει να επανατοποθετηθούν» υποστηρίζουν οι Βρετανοί ερευνητές του κέντρου Νο 7 Contact Lences, που κατασκευάζει τους διορθωτικούς φακούς για τη βρετανική αγορά. Πρόκειται για σκληρούς φακούς με ειδική σε κάθε περίπτωση καμπυλότητα ώστε ο βολβός του ματιού και ο κερατοειδής να πιέζονται στα σωστά σημεία. Μπορούν να φορεθούν από την ηλικία των έξι ετών μέχρι και περίπου τα 60. Οι φακοί κοστίζουν 150 ευρώ και απαιτείται αλλαγή τους κάθε έξι μήνες. Σύμφωνα με επιστημονικά στοιχεία, η χρήση των ειδικών φακών ενδέχεται να επιβραδύνει την άνοδο της μυωπίας σε ασθενείς των οποίων η όραση θα χειροτέρευε με τα χρόνια.

 

Οπως υποστηρίζουν οι ερευνητές, η «ορθοκερατολογία» δίνει απαντήσεις και διευκολύνει ανθρώπους που έχουν ανησυχίες για τη χρήση της τεχνικής λέιζερ για να διορθώσουν την όρασή τους. «Μόνο το 3% από το σύνολο των ασθενών που εξετάζουν την περίπτωση λέιζερ, αποφασίζουν τελικά να κάνουν την εγχείρηση. Τα αποτελέσματα της εγχείρησης με λέιζερ δεν είναι αναστρέψιμα, και ασθενείς φοβούνται την περίπτωση που προκληθεί ανεπανόρθωτη βλάβη» υποστηρίζει ο επικεφαλής του Νο 7 Contact Lences, Ιαν Γκομπλ. Αντίθετα εάν ασθενείς που χρησιμοποιήσουν τους φακούς της «ορθοκερατολογίας» δεν μείνουν ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα, ή τα μάτια τους έχουν δυσκολίες ανοχής τους, μπορούν χωρίς να έχουν προκαλέσει μόνιμες αλλαγές στα μάτια τους, να επιστρέψουν στη χρήση γυαλιών ή φακών επαφής για τη μυωπία.

 

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 19/09/2005

 

http://www.disabled.gr/portal/modules.php?name=News&file=article&sid=4823

 

 

:-D :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω renu [το παλαιοτερα γνωστο multipurpose, απο τα πρωτα υγρα για καθαρισμο, αποθηκευση, λιπανση του φακου, ολα σε ενα], εδω και 14 χρονια[σε μια φαση που αρκετοι ειχαν επιφυλαξεις για το αν επρεπε νεαρα ατομα να φορανε φακους επαφης], με φακους της ιδιας εταιρειας, με διαρκεια ζωης περιπου ενος χρονου. Δεν αντιμετωπισα προβλημα ποτε. Προσεχω στον καθαρισμο, τους αντικαθιστω αν παθουν και την παραμικρη ζημια[πχ καταλαθως απο νυχι κτλ κτλ], αποφευγω να κοιμαμαι φορωντας τους [εχει συμβει για μερικες ωρες σε ταξιδι, αλλα γενικα το αποφευγω], ντεμακιγιαζ καλο, γενικα τους κανονες καθαριοτητας με θρησκευτικη ευλαβεια, και ενιοτε και κανενα τεχνητο δακρυ της ιδιας εταιρειας σε φαση που τους φοραω για πολλες ωρες η σε χωρο με καπνο η εντονο κλιματισμο, και ολα μια χαρα.

Δοκιμασα μηνιαιους, δοκιμασα μιας χρησης, αλλα δεν ειδα καποια διαφορα, οποτε δεν βρισκω το λογο να αλλαξω. Οι χρωματιστοι, παρολο που δοκιμασα καλης ποιοτητας, δεν με βολευουν, γιατι ειναι αισθητα πιο παχεις και μετα απο μερικες ωρες με ενοχλουν. Για λειζερ το σκεφτομαι, ας ειναι καλα το ταμειο τωρα που καλυπτει, θα το κανω καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ReNu είναι μια χαρά σαν υγρό. Μια "κακή" παρτίδα υπήρχε μόνο.

 

Από κει και μετά, εγώ χρησιμοποιώ χρόνια φακούς zeiss και υγρό zeiss

(Carl Zeiss). Είναι κατα τη γνώμη μου τα καλύτερα, μιας και έχω δοκιμάσει πολλά. Σε μερικές πόλεις δεν θα βρείτε υγρό Zeiss!!! (όπως πχ Ιωάννινα)

Το έχουν εκλεκτά μαγαζια :) Άλλοι δεν ξέρουν καν οτι υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση προς τους μακροχρόνιους χρήστες φακών:

 

Είναι κακό να αλλάζεις συχνά μάρκα υγρού φακών? Γιατί εγώ κάθε 1-2 μήνες που τελειώνει παίρνω και διαφορετικό. Όχι λόγω χρημάτων αλλά όποιο μου αρέσει ή άκουσα από άλλον ότι χρησιμοποιεί.

 

Και κάτι ακόμα:

Εγώ και ένας φίλος μου έχουμε την ίδια μάρκα μηνιαίων φακών, οι δικοί μου πάνε το πολύ ενάμιση μήνα (μετά τσούζουν, κολλάνε κτλ) και αυτός πλεόν τους έχει τρείς μήνες και παραπάνω. Από τι εξαρτάται? Να προσθέσω ότι κυκλοφορούμε στους ίδιους χώρους (καφετέριες με καπνό, σχολείο με κιμωλίες κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostastnt: Οι μηνιαίοι φακοί δεν είναι για 1 μήνα, αλλά για 30 χρήσεις. Άν ο φίλος σου τους φοράει πιο σπάνια από σένα μπορεί και να του κρατήσουν 3 μήνες.

 

Επίσης μπορεί στα δικά σου μάτια οι φακοί να αφυδατόνονται πιο εύκολα.

(εξαρτάται από τον οργανισμό). Δοκίμασε τεχνητά δάκρυα από ένα φαρμακείο.

 

Όχι δεν παίζει πρόβλημα αν αλλάζεις μάρκα υγρού.

 

BTW, η υπογραφή σου είναι μεγάλη απάτη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν το ίδιο τους φοράμε. Εγώ υποψιάζομαι ότι επειδή είναι διαφορετικοί οι βαθμοί μας γι'αυτό σε αυτόν κρατάνε περισσότερο. Εγώ έχω 3.5 και αυτός 1.5.

 

Τεχνητά δάκρυα μία φορά έβαλα κι αυτό επειδή έτυχε να ξεμείνω σε ένα χωριό που κανένας δεν είχε υγρό φακών...

 

Την υπογραφή από αλλού την είδα. Αυτός το είχε κάνει πιο special, είχε βάλει και μετρητή πριν σε βγάλει στο FBI και μετρούσε πόσοι την πάτησαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ φοράω φακούς απο τα 16 μου χρόνια(τώρα ειμαι 25) οπότε σχεδόν 10 χρόνια..

Η εμπειρία μου λέει ότι εάν τηρείς τους βασικούς κανόνες υγιεινής δεν αντιμετοπίζεις κανένα απολύτως πρόβλημα.Εγω παίρνω τους ετήσιους και επειδή τους προσέχω πολύ σε συνδιασμό με το υγρό (novasept) τους κρατάω σε άριστη κατάσταση εδώ και 2 χρόνια ...μετά παίρνω αλλους για λόγους ασφαλείας..

Οσο για την ηλικία που αυξάνεται η μυωπία εχω να πώ πως μέχρι και τα 24 μου ανεβηκε 1.5 βαθμό ενω μηδενίστικε ως διαμαγείας ο αστιγματισμός που ειχα..Τώρα στα 25 εχω μείνει στα 6+6 και απο τα 2 μάτια..Τουλάχιστον ειναι στρογγυλό :P

Τωρα για το laser σε 2 χρονάκια και αφου βεβαιωθώ οτι δεν ανεβαίνει άλλο..

Το όριο που θέτουν οι γιατροι πάντως ειναι τα 25..Απορώ πως η κόρη του Κου Γιάννη_Πλάτανο εκανε τόσο μικρή..Τί του είπαν οι γιατροι;αν μπορεί να μας απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όριο που θέτουν οι γιατροι πάντως ειναι τα 25..Απορώ πως η κόρη του Κου Γιάννη_Πλάτανο εκανε τόσο μικρή..Τί του είπαν οι γιατροι;αν μπορεί να μας απαντήσει.

 

 

Εμενα μου ειπαν οτι ικανη και αναγκαια συνηθηκη ειναι να ειναι σταθερη η μυωπια για 2 χρονια και ελαχιστο οριο ηλικιας τα 18 για τα κοριτσια και τα 20 για τα αγορια.Η κορη μου ειχε σταθερη μυωπια σχεδον 3 χρονια και ηταν παρα κατι 18 ετων.

Επισης τωρα που εχουν περασε 5 μηνες χωρις προβλημα μου ειπαν οτι ειναι μιδαμηνες οι πιθανοτητες να βγαλει εστω λιγη μυωπια' date='[/color']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω να κανω επεμβαση με laser αλλα:

 

- δεν ξερω ποιο απο ολα τα κεντρα που κανουν επεμβαση ειναι το καλυτερο

- ο καλυτερος γιατρός ποιος είναι ή δεν παιζει και μεγαλο ρολο

- μηπως βγουν παρενεργειες στο μελλον(αν και το βλεπω δυσκολο αφου ειναι μια επεμβαση σαν τις αλλες -πχ χολη με λαπαροσκοπηση-που πριν λιγα χρονια δεν υπηρχε αλλα σημερα κανουν ολη)

 

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω να κανω επεμβαση με laser αλλα:

 

- δεν ξερω ποιο απο ολα τα κεντρα που κανουν επεμβαση ειναι το καλυτερο

- ο καλυτερος γιατρός ποιος είναι ή δεν παιζει και μεγαλο ρολο

- μηπως βγουν παρενεργειες στο μελλον(αν και το βλεπω δυσκολο αφου ειναι μια επεμβαση σαν τις αλλες -πχ χολη με λαπαροσκοπηση-που πριν λιγα χρονια δεν υπηρχε αλλα σημερα κανουν ολη)

 

???

 

 

Αν και δεν συνηθιζω να προτεινω γιατρους εγω εμεινα απολυτα ικανοποιημενος στην περιπτωση της κορης μου απο το www.orasis.gr και τον γιατρο Γ.Χαρωνη (υπαρχουν 3 αδερφια οφθαλμιατροι εκει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιω φακους επαφής 4 χρονια (μηνιαίους)

στην αρχη χρησιμοποίησα ημερησιους να δω αν θα τους δεχτει το ματι γιατι ειχα αλλεργια (επεφυκτιδα)

απο τοτε σταματησε κ το προβλημα αλλεργιας που ειχα

 

υγρό το renu

οι φακοι λέγονται soft lens comfort απο την εταιρεία bausch & Lomb

 

σε ενα καταστημα μου ειπαν οτι υπάρχουν και αλλοι που κοστιζουν 150 ευρω κ εχεις πιο καλή οπτικη "γωνία"

 

να ρωτησω κ εγω κατι

 

αν ξεχασεις τους φακους στο υγρο καμια βδομαδα υπάρχει πρόβλημα?

:confused: :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...