Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεδομενης της ευαισθησιας που εχεις, μπορει να ερεθιστουν παλι τα ματια σου.[αλλεργικη τσιμπλα δεν λεει...]

Αλλαζεις υγρο, τους αφηνεις για καποιες ωρες, και μετα τους ξεπλενεις πολυ καλα πριν την εφαρμογη. Αν φοβασαι πως παραεμειναν στο ιδιο υγρο, πηγαινε απο το γιατρο σου να τους τσεκαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ έχω ένα υγρό carrera είναι και φακούς FreshKon είναι καλοί ;

 

Εγώ μερικές φορές βλέπω θολά συμβαίνει και σε σας αυτό;. Φοράω φακούς εδώ και 1 μήνα.

Πείτε μου παρακαλώ και μια καλή και αξιόπιστη μάρκα για έγχρωμους φακούς επαφής, είναι ασφαλείς ; πόσο κοστίζουν

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικοι μου φακοι ειναι CIBA. To υγρο καθαρισμου που χρησιμοποιω ειναι το RENU. Αλλαζω συνηθως φακους ανα 12-18 μήνες.

Απο οτι μου ειπε ο οφθαλμιατρος μου ο κατασκευαστης δινει διάρκεια ζωής μέχρι και δυο χρόνια αλλα με καθημερινη 8ωρη χρήση εαν θυμάμαι καλά.

Εσκασα 95 ευρω για τους νέους φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω Renu χρησιμοποιω και μου φαινεται πιο "ξεκουραστο".

Να ρωτησω κατι αλλο. Τους φακους επαφης τους πηρα απο τον οφθαλμιατρο μου το 2002 , απο τοτε εχω τους ιδιους (!) και δε με ενοχλουν ακομη κι αν τους φοραω 6-7 ωρες. ( παραπανω με ψιλοενοχλει γιατι συνηθως τους φοραω μονο 6-7 φορες τον μηνα , και οχι καθημερινα , βαριεμαι το βαλε-βγαλε καθε μερα ).

 

Πως θα καταλαβω οτι οι φακοι θελουν αλλαγη? ( φανταζομαι με 80? δεν πηρα φακους 4ετιας :P )

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι να τους αλλαζεις πριν νιωσεις ενοχληση.

Εφοσον δεν τους φορας τακτικα, να ανανεωνεις το υγρο στις θηκες ανα 2-3 μερες.

Νομιζω οτι τους παρακρατησες, και σε θεωρω τυχερο ατομο που δεν επαθες μεχρι στιγμης κατι. [μακρυα απο σενα και απο μας].

Πηγαινεις στον οφθαλμιατρο και τους εξεταζει. [μπορει να δει μικροσχισιματα στο φακο, κατακαθηση βρωμας κτλ κτλ].

 

msnhulk, για τους χρωματιστους δεν ξερω, προσωπικα με ενοχλουν.[ειναι ενα τι ποιο παχεις απο τους αλλους και το δικο μου ματι ενοχλειται πιο γρηγορα. btw τους φορω αρκετες ωρες]

Αλλα για τους κανονικους, δοκιμασε να χρησιμοποιησεις καποιο τεχνητο δακρυ οταν νιωθεις το ματι σου στεγνο. Η ποιοτητα των δακρυων ειναι διαφορετικη σε καθε ατομο, και επηρρεαζεται και απο την καλη κατασταση του φακου, την καθαροτητα της ατμοσφαιρας, τις ωρες που τους φορας, το μακιγιαζ [αν κανεις]κ.α. Ενας ακομη παραγοντας εξαιτιας του οποιου ενοχλουνταν καποια γνωστη μου ηταν βλεφαριτιδα. Δεν ειναι κατι τοσο τρομερο, ειναι σαν περιττο λιπακι στη ριζα της και φαινεται σε μεγεθυνση σαν πυτιριδα της βλεφαριδας, και καθως πεφτει στο ματι νιωθεις ενοχληση και στον φακο, θολουρα κτλ κτλ. [μονο αν το αφησεις να εξελιχθει πεφτει η βλεφαριδα η αραιωνει]. Θελει καλο πλυσιμο του ματιου και δακρυ τακτικα ωστε να απομακρυνεται καθε "ακαθαρσια" και στις γυναικες ελεγχο γιατι μπορει να οφειλεται και σε ορμονικους παραγοντες.

Καλου/κακου, κανε ελεγχο στο γιατρο, μηπως ο φακος σου [ο τεχνητος] εχει καποιο σχισιματακι και γι'αυτο σε ενοχλει. Και πανω απο ολα καθαριοτητα, και αν σε ζοριζει, δοκιμασε να τους φορας για λιγοτερες ωρες για καποιο διαστημα, η ακομη και να αλλαξεις υγρο. Δεν πιστευω οτι υπαρχει υγρο που να μην κανει δουλεια, ισως σε καποιες περιπτωσεις, αναλογα τη χρηση των φακων που κανουμε, και το χρονο που αφιερωνουμε στην φροντιδα τους, απλως να μας βολευει καποιο περισσοτερο απο ενα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα!

Αναφέρθηκε κάτι για το υγρό Renu ότι ήταν απλά μία κακή παρτίδα.Επειδη φοράω εδώ και έξι χρόνια φακούς επαφής και πάντα χρησιμοποιολυσα αυτό το υγρό, το έψαξα όσο μπορούσα το θέμα και ρώτησα και τον οφθαλμίατρο μου.

Μου είπε ότι τα υγρά Renu που έρχονται στην Ελλάδα είναι από την Ιταλία ενώ αυτά που βρέθηκαν ακατάλληλα παράγονταν στην Αμερική..Αυτό μου είπε, αυτό σας λέω...

msnhulk η θολούρα στα μάτια πολλές φορές προέρχεται είτε από κούραση, είτε λόγω της ατμοσφαιρας(αν είναι ξηρή). Αν βλέπεις όμως συνέχεια θολά γνώμη μου είναι να ψάξεις να βρεις κάποιους άλλους...

BIAP συμφωνώ απόλυτα..Τα τεχνητά δάκρυα είναι θαυματουργά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα υγρά Renu που έρχονται στην Ελλάδα είναι από την Ιταλία ενώ αυτά που βρέθηκαν ακατάλληλα παράγονταν στην Αμερική..Αυτό μου είπε' date=' αυτό σας λέω..

...Τα τεχνητά δάκρυα είναι θαυματουργά!!!![/quote']

 

Έχεις απόλυτο δίκιο και για τα 2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι αυτές οι ερωτήσεις πρέπει να γίνουν στον οφθαλμίατρο μου.

 

Πιστεύω πως όλοι από εδώ μέσα εδώ έχετε μαλακούς φακούς γιατί οι σκληροί δεν πρέπει να υπάρχουν πια έτσι ;

 

Όπως είπα πιο πάνω δεν είναι πολύς καιρός που έβαλα φακούς. Οι φακοί που έχω αυτή την στιγμή που είναι για ένα μήνα έχουν σωστή και ανάποδη φορά. Πως γίνετε να καταλάβω ότι τους φοράω ανάποδα; (εντάξει πριν τους βάλω θα δω αν τους βάζω σωστά, λέμε τώρα)

Επίσης μερικές φορές έχω τσίμπλες (βλεννώδεις εγκρίσεις ματιού) οι οποίες πάνε πάνω στο φακό (τώρα τελευταία δεν έχω).

Τέλος πως θα καταλάβω ότι λήξανε οι φακοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβεις αν ο φακος ειναι στη σωστη πλευρα πριν τον βαλεις στο ματι σου, τον πιεζεις ελαφρα αναμεσα σε δεικτη και αντιχειρα. Αν καμπυλωνει με φορα προς τα εξω, ειναι αναποδα, διαφορετικα [αν δηλαδη παει προς τα μεσα καθως τον πιεζεις και δημιουργει ενα εικονικο κουπακι] εισαι οκ.

Αν τους βαλεις αναποδα, λογικα ανοιγοκλεινοντας το βλεφαρο θα τους νιωθεις [σε αντιθεση με την σωστη τοποθετηση] και η εστιαση δεν θα ειναι η ιδια. [θολουρα πχ]

Τσιμπλα αν εχεις τακτικα να το κοιταξεις, μπορει να εχεις επιπεφυκιτιδα.[παρουσιαζεται τακτικα αν τυχον δεν τηρεις τους κανονες καθαρισμου]. Δεν ειναι τιποτα τρομερο [εφοσον δεν το αφηνεις να εξελιχθει], παιρνεις αντιβιωσουλα σε σταγονες για το ματι και καθαριζεις. Επισης, δεν επιτρεπεται η χρηση φακων για οσο διαστημα το ματι εχει καποια μολυνση. Και πριν τους ξαναφορεσεις, επισκεψη στο γιατρο, να επιβεβαιωσει οτι το ματι ειναι ετοιμο.

Αν η τσιμπλα δεν ειναι επιμονη, δακρυ για ενυδατωση του ματιου, και οταν νιωθεις να ζοριζεται, φορεσε τους φακους σου για λιγοτερη ωρα. Ειπαμε, ειναι ευχαριστη λυση, αλλα ξεκουραζε τα ματακια σου οποτε εχεις την ευκαιρια με γυαλια.

Βασικα, το ιδανικο ειναι να μην καταλαβαινεις οτι οι φακοι ληξανε. Να κανεις την αλλαγη, λιγο πριν τη ληξη τους [πχ το τελος του μηνα, αν ειναι μηνιαιοι]. Αν τυχον νιωσεις ενοχληση, η οτι κατι παει στραβα με τους φακους πριν τη ληξη, μη το ρισκαρεις, αλλαξε τους [συμβουλευσου το γιατρο σου σχετικα].

Τωρα, αν δεν τους εχεις και σε τελεια κατασταση, η φθορα θα ερθει προς τη ληξη τους, θα ειναι σχετικα στεγνοι, θολουρα, δεν θα ειναι η εστιαση ιδια.

Αλλα πραγματικα, δεν αξιζει να ρισκαρεις, και μην σκεφτεσαι καν το οικονομικο, τα ματια μας αξιζουν τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μερικα sites σχετικα με το θεμα

 

http://www.karageorgopoulos.gr/fakoi.php

 

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1977

 

http://www.eyecenter.gr/departments/dept7.asp

 

Αλλα, παιδια, μια παρακληση...Να ρωτατε το γιατρο σας πανω απο ολα, και ειδικα αν εχετε καποια αμφιβολλια [για παραδειγμα σε περιπτωση ενοχλησης].

Μην αρκειστε στο τι λεει ο ενας η ο αλλος, ακομη κι αν ειναι σωστο η απο την εμπειρια του. Δεν παιζουμε με την υγεια μας. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ απλα και σχηματικα, στην πρωτη περιπτωση ο φακος καμπυλωνει κατα καποιο τροπο προς τα μεσα, και ειναι στη σωστη πλευρα. Στη δευτερη καμπυλωνει προς τα εξω, και ειναι αναποδα.

 

fakoi7qn.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπών τελευταία ερώτηση

 

Μερικές φορές, ο μισός φακός κολάι στο βλέφαρο και καθώς ανοιγοκλείνω το μάτι μου ανεβοκατεβαίνει και ο φακός. Εάν τον βγάλω τον φακό τον πλύνω και τον ξαναβάλω πάλι θα κωλύσει. Πρέπει να τον βγάλω για κανένα 10λεπτο και μετά θα είναι εντάξει .Αυτό το είχα αναφέρει στο γιατρό και μου έστειλε άλλους με διαφορετική καμπυλότητα αλλά συνεχίζει να μου το κάνει πότε πότε . Ξέρετε τι φταίει! Είναι πολύ ενοχλητικό γιατί πρέπει να έχω μαζί μου συνέχεια το κουτάκι με λίγο υγρό μέσα .

 

Πιο πάνω είχατε αναφέρει κάτι ότι πρέπει να ξεκουράζω τα μάτια μου .Εγώ που δεν έχω γυαλιά μήπως τα κουράσω περισσότερο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
παιδιά χρησιμοποιεί κανεις φακούς που μπορείς να κοιμάσαι με αυτούς???εγώ έχω κλασικούς μηνιαίους(πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ) και σκέφτομαι μετά από το εξάμηνο να πάρω αυτούς.νομίζω λέγονται pure vision(δεν είμαι σίγουρος)..αν τους έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ας μας δώσει πληροφορίες

 

Οι φακοι που λες ειναι οι Purevision της Β&L και αντιστοιχα οι Focus night &day της CIBA. Απ'οτι φαινεται χρησιμοποιουν ενα διαφορετικο υλικο απο τους κλασικους στο οποιο δεν καθονται πρωτεινες και τα ρεστα, ενω αφηνουν το ματι να αναπνεει πολυ καλα ακομα και κλειστο( =οταν κοιμασαι).

Πολλοι υποστηριζουν οτι ακριβως επειδη δεν πιανουν "βρωμα" με τιποτα, ειναι πιο καθαροι και ασφαλεις μετα απο 10-20-30 μερες(και νυχτες!) συνεχης χρησης απο κλασικους φακους που τους πιανεις και τους πασπατευεις καθε μερα. Ακομα και οι ημερησιοι βρωμιζουν μετα απο μερικες ωρες στο ματι.

 

Εγω παντως κραταω μανιατικο πλεον στο γιατρο μου που δε μου ειχε πει καν οτι υπαρχουν τετοιοι φακοι(ισως γιατι ο ιδιος "προτεινει" φακους αλλης εταιρειας :P), και θα τους δοκιμασω σιγουρα. Αν ειναι τοσο καλοι οσο λενε, δεν νομιζω οτι θα ξανασκεφτω το laser :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...