Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Πριν λίγες μέρες αγόρασα για πρώτη φορά φακούς επαφής.

Έχω 2 βαθμούς μυωπία και 0,5 αστιγματισμό.

Πήγα στον οπτικό και μου έκανε κάποιες μετρήσεις και μου έδωσε τους:

http://www.optical.gr/optical_direct/clNSLensDetails.asp?ProdID=77

με τα εξής χαρακτηριστικά:

- BC 8.9 (νομίζω είναι η καμπυλότητα)

- PWR -2.25 (νομίζω είναι οι βαθμοί της μυωπίας)

- DIA 14.0 (νομίζω είναι η διάμετρος)

 

Έχω, λοιπόν, τις εξής απορίες:

1) Το - είναι για τη μυωπία για το + για την πρεσβυωπία;

2) Ο αστιγματισμός πώς συμβολίζεται; Το PWR -2.25 συμβολίζει μόνο τη μυωπία ή και τον αστιγματισμό μαζί;

3) Όταν φοράω τους φακούς και είμαι στον Η/Υ τα βλέπω θολά. Είναι φυσιολογικό αυτό;

4) Απ' ό,τι κοίταξα στο διαδίκτυο έχω την εντύπωση ότι οι φακοί αυτοί δεν είναι και αστιγματικοί. Μήπως αντί να μου δώσει αστιγματικούς, μου έδωσε τους απλούς της μυωπίας και απλώς αύξησε τη μυωπία κατά 0.25 και μου έδωσε 2.25 (αντί για 2 που έχω κανονικά); Μήπως γι' αυτό δεν βλέπω καλά στον Η/Υ;

5) Τι λέτε, να πάω στον οπτικό να του το πω ότι το κουτάκι λέει PWR -2.25 ενώ έχω 2 μυωπία και 0.5 αστιγματισμό ή να πάω πρώτα στον οφθαλμίατρο να του δείξω τους φακούς;

 

1) - μυωπία, + υπερμετρωπία

2) Το PWR (power αν δεν κάνω λάθος) είναι μόνο για μυωπία/υπερμετρωπία. Για αστιγματισμό στην συνταγή θα έβλεπες κάτι σαν +/-1.0 cyl/90° ή -1.0 sph, -2.0 cyl/90° (παραδείγματα είναι αυτά)

3) Να πω την αλήθεια δεν ξέρω λεπτομέρειες οπότε υποθέτω αυτά που σου είπαν οι προηγούμενοι ισχύουν.

4) Δεν γίνεται αυτό που λες. Διαφορετικός μηχανισμός βλάβης :mrgreen:

5) Καλύτερα να επικοινωνήσεις με τον γιατρό σου, θα σου λύσει όλες τις απορίες. Ο οπτικός θα ξέρει και αυτός φυσικά να σου λύσει απορίες αλλά δεν σε έχει μετρήσει ούτε αναλάβει αυτός, απλά σου έφτιαξε τους φακούς.

 

Αυτά απ' ότι θυμάμαι τώρα (είναι και περασμένη η ώρα :)). Ας με διορθώσει κάποιος αν έχω πει καμία βλακεία λόγω νύστας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φοραω φακους τα τελευταια 4 χρονια και εχω να πω οτι τα γυαλια ειναι απαραιτητα σε οσους φορανε. Ο λογος ειναι οτι ο φακος ειναι μια μεμβρανη που καλυπτει το ματι και οπως και να το κανουμε δεν το αφηνει να "αναπνεει" κανονικα (γι αυτο και στο τελος της ημερας θολωνουν τα ματια).

Και το υγρο που μου εχει προτεινει ο γιατρος ειναι το Οptifree και ειναι πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) 4) Δεν γίνεται αυτό που λες. Διαφορετικός μηχανισμός βλάβης :mrgreen: Μάλιστα απ' όσο γνωρίζω δεν γίνεται να σου φτιάξουν φακούς για μυωπία ΚΑΙ αστιγματισμό ταυτόχρονα...

...

 

Τι εννοείς?

Εννοείται πως υπάρχουν μυωπικοί-αστιγματικοί φακοί. Εγώ φοράω τέτοιους τα τελευταία 19 χρόνια.

Απλώς συνήθως γίνονται με ειδική παραγγελία, ειδικά αν πρόκειται για μεγάλους βαθμούς αστιγματισμού (πάνω από 2 αν δεν κάνω λάθος). Σε αυτήν την περίπτωση δε, είναι πανάκριβοι. Και δεν υπάρχουν ημερήσιοι ή μηνιαίοι τέτοιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς?

Εννοείται πως υπάρχουν μυωπικοί-αστιγματικοί φακοί. Εγώ φοράω τέτοιους τα τελευταία 19 χρόνια.

Απλώς συνήθως γίνονται με ειδική παραγγελία, ειδικά αν πρόκειται για μεγάλους βαθμούς αστιγματισμού (πάνω από 2 αν δεν κάνω λάθος). Σε αυτήν την περίπτωση δε, είναι πανάκριβοι. Και δεν υπάρχουν ημερήσιοι ή μηνιαίοι τέτοιοι.

 

Το περίμενα ότι θα γινόταν αλλά δύσκολα. Λάθος μου.

 

Έχω μια απορία: τους αστιγματικούς φακούς πρέπει να τους βάλεις κάπως συγκεκριμένα; Λογικά πρέπει. Αν ναι λοιπόν, πως καταλαβαίνεις πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αστιγματικοί φακοί είναι ελαφρώς μεγαλύτεροι από τους απλούς. Συνήθως, στο κάτω μέρος τους, έχουν ένα μικροσκοπικό σχεδιάκι, π.χ. εμένα μου χει τυχει κατι σαν 3 γραμμές ή μια μικρή βούλα. Αυτό υποτίθεται σε βοηθάει να τους τοποθετήσεις σωστά, π.χ. στη δική μου περίπτωση, με το σχεδιάκι στην κάτω μεριά.

Όμως, μετά από δυο τρεις εφαρμογές, παίρνουν από μόνοι τους τη σωστή θέση στο μάτι. Εγώ δεν κοιτάζω ποτέ από ποια μεριά τους έβαλα. Μετά από μισό λεπτό, έρχονται στη θέση τους. Α, και εννοείται, ότι αν αλλάξουν θέση στη διάρκεια της μέρας (λόγω κούρασης, ή αν δεν είναι πολύ καθαροί), δεν βλέπεις καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω και εγω μια ερωτηση επειδη δεν εχω ξαναφορεσει φακους και δεν ξερω τι παιζει με μαρκες θα ηθελα να μου πειτε για καποιον που βαζει πρωτη φορα ποιοι μηνιαιοι ειναι οι πιο καλοι και απο υγρα τι να παρω?Δεν εχω μεγαλη μυωπια (1.00 στο ενα και 0.75 στο αλλο ματι).Αν γινεται μπορειτε να μου πειτε και ποσο κοστιζουν?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ καινούριος είμαι στο χώρο. Αυτοί που πήρα - μάλλον καλύτερα μου έδωσαν - λέγονται Aqualens της Ciba Vision. Εϊναι μηνιαίοι και στοιχίζουν 35 ευρώ. Γενικώς κάπου εκεί κυμαίνονται οι τιμές των μηνιαίων, εξαρτάται βέβαια τη μάρκα και την ποιότητα. Από υγρά δεν ξέρω και πολλά. Για φακούς, πάντως, και υγρά ας μας πει κάποιος που έχει δοκιμάσει αρκετά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, αν και φοράω πολλά χρόνια δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν φοράω ημερήσιους ή μηνιαίους, αλλά μόνο αυτούς που κρατάνε περίπου 1 με 2 χρόνια.

Από υγρά χρησιμοποιώ τα τελευταία 15 χρόνια το Oxysept one step και δε μου χει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα. Είναι πιο ισχυρό από αυτά που συνήθως κυκλοφορούν γι'αυτό και ρωτήστε καλύτερα τον οφθαλμίατρο. Δεν ξέρω αν κάνει για μηνιαίους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι είπε η από πάνω. Αν είστε αφηρημένοι γενικά αποφύγετε το όξυσεπτ, δν θέλετε να το βάλετε στο μάτι σας πριν το εξουδετερώσετε. Δν θέλετε καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Δεν μπορώ να το τονίσω αρκετά κι εγώ, ΔΕΝ θέλετε.

Μου χει τύχει δυο φορές και δεν το χω ξεχάσει ακόμα.

Απλώς, έχω την εντύπωση ότι -αν χρησιμοποιείται σωστά, με το χαπάκι κλπ-, είναι πιο αποτελεσματικό από άλλα. Γι'αυτό και το συνιστούν σε φακούς που κρατάνε διετίες και χρειάζονται επιπλέον φροντίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνω μηνιαίους στα 13 euros από οπτικά και λέγονται comfort αν θυμάμαι καλά και είναι ημίσκληροι.Υπάρχουν και μαλακοί,αλλά είνα πολύ σπάσιμο στη διαδικασία εφαρμογής.Αν τους προσέχεις γενικότερα,κρατάνε λίγο παραπάνω.

Opti free express από υγρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρότεινα να δοκιμάσετε και το υγρό COMPLETE είναι πολύ καλό και όχι ισχυρό για τα μάτια όπως το NOVASEPT κτλ.έγώ παίρνω έναν μαλακό φακό 30 ευρω και για τον σκληρό 75 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Οι φακοι επαφης, της κατηγοριας που προοριζεται για πολλα χρονια (δεν θυμαμαι πως τους ονομαζουν), ποσα χρονια περιπου διαρκουν?

 

Συνήθως 1,5 με 2 χρόνια.

 

Το ιδανικό φαντάζομαι θα ήταν ίσως και λιγότερο, αλλά εγώ πάντα τους κρατάω γύρω στα 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...